Antibiotiki v čistilih in podobno

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Herpes povzroča virus, tako da pobijanje bakterij nima nobenega efekta.

To me je spomnilo na včeraj, ko sem že hotel temo odpreti, pa potem nisem do PC prišel:

Namreč na TV je bila reklama o ne vem kakem čistilu (za tla, za posodo prat, za roke, ne spomnim se zdaj katero), ki da kao "za bonus" še 99,999% bakterij pobije.

A je kaj resnice v tem ali gre za nakladanje v reklami?
Če je, ne prispeva to k pretirani uporabi antibiotikov, kateri se zdaj v zdravstvu že "aktivno" izogibajo?
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
To niso antibiotiki v direktnem smislu. V čistilih so druge "spojine", ki spadajo v skupino dezinficijensov in antiseptikov.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
No, saj valjda ne bo penicilin v Pril-u....
smile-1.gif


Ampak sicer, učinek je soroden. Ali pa sem narobe razumel?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Težko bi govorili o "sorodnem" učinku, razen če je le ta, da so v končni fazi mrtve (tudi) bakterije. Antibiotiki (v smislu človeških zdravil) so spojine, ki imajo maksimalen učinek na mikroorganizme in minimalen na gostitelja (človeka). Čistila stavijo na "brute force". Pač pobijejo vse, kar leze in gre. Običajno preko baz, kislin ali površinsko aktivnih snovi.


Nekako tako kot da bi primerjal brisanje podatkov z "random pass" postopkom in pa metanje trdega diska v livarsko peč. Ja, v obeh primerih bodo podatki nepopravljivo izbrisani.
smirk-1.gif
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Torej pobijanje mikroorganizmov z brute force ni taki problem, kot z antibiotiki?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Seveda ne.

Bakterije pri brute-force nimajo kaj. To so sredstva, proti katerim praktično ni nekih pametnih bioloških obramb. Izjema so prioni, ampak te stvari še niso povsem dorečene.

Pri antibiotikih je vedno nevarnost, da ima določen del bakterijske populacije že gen za obrambo pred tem antibiotikom in se bo kljub njegovi uporabi še naprej razraščal.
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Torej pobijanje mikroorganizmov z brute force ni taki problem, kot z antibiotiki?

Kot je ze receno, cistila so "orkani" ki zbrišejo cele populacije. Antibiotiki kot zdravila pa "anti-teroristične skupine", ki ciljano napadajo.
evil.gif