Amerika zapufana

  • Ustvarjalec teme Izbrisan uporabnik #9334
  • Začetni datum
I

Izbrisan uporabnik #9334

prevelika da bi propadla? Če tam prdnejo, to čuti ves svet. primer Obama je rekel da morajo, pazi MORAJO rešiti GM, ker je enostavno prevelik - preveč delovnih mest da bi šel falirat. So šle falirat posamezne marke ala pontiac, amapk GM so zagnali na novo....

tu zadaj je verjento ista mislenost. Amerika mora laufat, tudi s pufanjemin posledično ustvarjanejm ker drugače bo zelo hudo. Poglej recimo koncern Whirlpool. Največji proizvjalec bele tehnike na svetu. Obrate ima na Poljskem, Italiji, Madžarskem, pa še kupujejo določene artikle....če recimo pride do krize v USA, pride do odpuščanj..... kje misiliš da znajo začet talat knjižice? Tudi iz tega naslova se ameriki gleda skozi prste ko vzamejo kak puf, ki ga recim odrugim ne bi dovolili. pa tu nimaš sam Whirlpoola, imaš vse od vojaških baz naprej. Japonska ima tam cel kup tovarn, od avtov naprej

nenazdanje imaš tu še Kitajce ki so zelo odvisni od USA.....Malo preveri koliko so jih stale carine, sankcije itd

Amerika je enostavno prevelik igralec da bi šlo kaj narobe. Prevelik v finančem smislu. Kljub pufom še vedno omogočajo preživetje in živetje celemu kupu držav preko takih in drugačnih pomoči, podjetjem doma in širom sveta, itd

Zakaj mi je tvoj zapis tako podoben našim reševanjem državnih firm, npr. NLB, SŽ , ..... ? Mar pri nas pa delavci niso pomembni? Amerika si sme dovoliti mahinacije z monetarnim sistemom, mi pa ne? Nam ga raje zrušijo, da si obdržijo svoj vladarski monopol (Juga v 80. letih), in to brez obsodbe?
 
@Višek izobrazbe .. - ne moreš več pojest, kot si pa ustvaril. Nekajkrat se preobžreš, potem bi pa moralo nekje zmanjkat.
To smo se šli v Slo pred 40. in 20 leti in doživeli gospodarsko krizo. Obakrat. :oops1: . Zakaj se Amerika tega ne boji?

mogoče še ena misel. Ta monopol se je začel tam leta 45, ko so "nasilno" ustavile vojno (z atomsko bombo), ker drugače bi jo tudi same pušnile, hkrati pa dale zaščito intelektualecm, izobražencem, ki so (vsaj nekateri) to vojno tudi vodili. Če pogledaš nekatere znanstvenike boš videl da so si jih že med vojno pridobile na svojo stran na tak ali drugačen način, preostale pa po vojni. Zaščita pred sojenjem v zameno za znanje, tehnologijo itd.....pa imaš Ameriko. Ostale države kljub nekaterim dobrim temeljem je niso bile zmožne dohajati, zato je cel svet drl tja. Tko bolj na splošno, zakaj so USA tam kjer so

Če recimo se vojna ne bi končala kot se je, da bi recimo končala z zmago nacizma, fašizma oz. džrav ki so ga spodpirale, bi danes recimo imel nekaj več, a malce manjših Amerik, ker bi ti ljudje ostali, kjer so bili, Torej ena amerika - EU na čelu z nemčijo, Italijo,druga - Azija z Japonsko. itd

Kolikšna bi bila moč USA v tem primeru? Verjento znanto manjša, ker bi ti ljudje tu delali tisto, kar so delali onkraj luže in bi kapital ostal doma. Tu se pojavijo vprašanja ...kako osnovati vrednost valute, če imaš enakovredne partnerje? Zlato, nafta? Drage kovine, diamanti, nenazadnje dogovor - ampak kaj če se potem skregajo? Katero valuto uporabiti? Tu recimo ni najmočnejšega kot je bil dollar dolga leta? kdo bi razsodil v kateri valuti se bo trgovalo?Kako bi bilo z gospodarsko rastjo, standardom, če smo vis tam-tam? Kje in kaj bi se jemalo da bi se razvijalo naprej? če bi bili res nekje vsi na dokaj podobnem, kaj to pomeni? Bi imeli več la imanj vage doma, ali bi eni meli lexusa, drugi polomljen bicikel?

Se spomniš leta nazaj kako je bilo ko sta še GM (tisti pred propadom) in Toyota tekomvala kdo je prodal več vozil v nekem obdobju? Se spomniš kakšen strah je bil ko je toyota prevzela primat največjega proizvajalca vozil na svetu? Ko so nesli GM?

Pa še to, zakaj recimo so se uspele USA razviti do te mere kot so razvite? Cel svet je leta 45 oz kasneje preganjal ljudi ki so recimo temu "vodili vojno". Okej, amapk USA jih ni. Evo pa imaš možnost izobraženega kadra. Drugo, a si ti videl kje in kdaj da bi recimo USA izročale svoje ljudi, ki so recimo bili "srca vojn" - mislim iz tehnološkega vidika (testiranje orožij itd)? pa so jih skuhali ne prašajj. Ampak po teh ljudeh ni nihče izrazil želje, niti USA jih niso želele dati drugam, kjer bi jim lahko bilo sojeno. Primer Vietnamska vojna, pa maš barvne agente......amapk Monsanto ni recimo odgovarjal niti generali niti... Ampak USA so v tej vojni imele možnost (in so jo izkoristile) testiranja novih orožij, bojnih strupov itd kar je vodilo v razvoj vojaške indutrije. Pač vojne so za njih poligoni, za preostali svet (vsaj v večini) to ne velja

Mi smo recimo naciste preganjali - bežanje, oni pa svojih ki so se igrali z barvnili agenti ne, ampak so jih zaščitili...mi smo recimo iz tega naslova zgubili nekaj znanja, tehnologije, oni so jo odkrili, nadgradili, itd....In tu se začne neenakost, s takimi pristopi, s takim načinm dela...posledica je potem tudi neenakomerna porazdelitev moči in potem dalje naprej....danes je sicer precej drugače, ampak začetek je bil pa precej podoben temu kar sem napisal
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in delter333
Zakaj mi je tvoj zapis tako podoben našim reševanjem državnih firm, npr. NLB, SŽ , ..... ? Mar pri nas pa delavci niso pomembni? Amerika si sme dovoliti mahinacije z monetarnim sistemom, mi pa ne? Nam ga raje zrušijo, da si obdržijo svoj vladarski monopol (Juga v 80. letih), in to brez obsodbe?


to ni moj odgovor (vsaj tisto glede reševanja GM) tisto je obama rekel. Ostalo sklepam iz istega naslov akot ti, samo da se omenjene države potegnejo za delavce. POglej recim oko so selili proizvodnjo Aska iz Švedske, dokler niso vsi imeli druge zaposlitve obratov niso preselili. Podobno razmišljajo tudi drugodpo EU, ker pač vedo da če se ne bo ustvarjalo bodo pufi, to pa na dolgi rok ne zdrži

Mi podjetij glih ne rešujemo. ker rešiš ga 1,2 potem pa se človek že vpraša. Mi imamo preveč denarja, oz mislimo da ga imamo, da se špilamo potapljanje ladjic. SŽ, NLB bi v USA, ali pa kje drugje po EU že bile ali razdeljene na zdrave dele, ki bi obratovale in tsite ki ne morejo preživeti (stečaj itd), ali pa bi bile pod rušo.
Pri nas je težava drugje. Za začetek v mislenosti...samo da je naš drugo ni pomebno.... in ti "naši" se vsake toliko premešajo, o sposobnosti pa nikome ništa. Ker pa so to podjetja, ki vseeno nekaj ustvarijo državo manj stane ča vzame puf, vrže v firmo nekaj dnarja da pokrijejo rdeče številke, kot pa stečaj+knjižice. Tu je potem še jugo mislenost o službah ki so bile povsod, o delavcih (izobrzaba, delovn eizkušnje itd) pa ne duha ne sluha, hudobni kapitalisti itd....
in država za ljubi mir raje butne vsake toliko kak € v te firme, sam da je mir. Če kaj ustarijo je okej če ne bo pa drugič

Dokler se naša mislenost ne spremeni in na je vseeno kdo vodi, ker je "naš" bo tako. Vsak ki ima dovolj politične moči da je slišen lahko naredi bazo svojih privržencev, posledično bodo tudi € začeli kapljati iz takih in drugačnih naslovov. Denar + moč = tvoje omenjene firme....pa še kakšna zravn
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ne vem no ... natrosil si sto resnic, pri nas je pa v veljavi ena sama : tistega ki denar nosi, je treba zaklat. Onemogočit, zatret.
Ni v redu, ne, ampak ameriški model mi pa tudi ne diši ... je preveč laganja in mahinacij zadaj.

Vse bi nekako toleriral, dokler niso ukinili "zlatega pokritja". To pa je svojevrstna mahinacija. Ko smo to naredili pri nas v 80. letih, smo doživeli kolaps s hiperinflacijo. Zakaj pa amerikanec ne doživi česa podobnega, zapufan pa preko grla ... ?
 
Ne vem no ... natrosil si sto resnic, pri nas je pa v veljavi ena sama : tistega ki denar nosi, je treba zaklat. Onemogočit, zatret.
Ni v redu, ne, ampak ameriški model mi pa tudi ne diši ... je preveč laganja in mahinacij zadaj.

Vse bi nekako toleriral, dokler niso ukinili "zlatega pokritja". To pa je svojevrstna mahinacija. Ko smo to naredili pri nas v 80. letih, smo doživeli kolaps s hiperinflacijo. Zakaj pa amerikanec ne doživi česa podobnega, zapufan pa preko grla ... ?

To s pokritjem v zlatu..... a si gvišen da majo res take zaloge palic kot štancajo $....kaj pa če recimo želijo izničiti vrednost zlata in šopajo pare v obtok, kot to delajo japonci da je jen čim nižji? v bistvu je tule vprašanje kako in na čem osnovat vrednost denarja.... oz s čim jamčiti za njegovo vrednost

kar se juge in hiperinfalcije tiče...prvi "feler" je bil da je bila recimo v skupini neuvrščenih, pa da ja raje gledala proti vzhodu, kot proti zahodu. Prejemanje denarja iz zahoda in vzhodno gospodarstvo pač ne gresta skupaj. isto se dogaja Sloveniji, zato imamo tud kar pač imamo. A je npr Gorenje kdaj objavilo da so trusted brand npr v Ita, Ger ali samo doe preko Kolpe? Tudi zato smo danes kjer pač smo

Juga bi tudi danes obstajala, če recimo ne bi joško tko ortodoksno vodu politike, ter po vsej sili prakticiral tisteih sovjih tovarne delavcme in podoben zadeve. Dol npr. Makedonija bi lahko oskrobvala jugo s kmetijskimi produkti (sadje zelenjava), lahko bi to celo izvažala (no to bi naredila Juga kot taka). Amapk čem rečt tole, namest da b ivsaka država izkoristila svoje potenciale, jih je politika stiskala v kalupe in poseldično je bilo kar je bilo. Poglej npr jug Ita od česa živijo? Turizem, kmetisjtvo itd...pa jim uspeva. Vidiš to recimo pri nas ni bilo mogoče zaradi razmišljanja. Posledični se je vse skupaj sesulo

poglej drug podoben primer...bioplinarne pri nas. Koliko jih je in koliko jih je npr v sosednji Avstriji? Pri nas to smrdi, v Aut pa nekako ne? Ali pa sežigalnice...ne vemo kam z odpadki, ampak skuriti jih je pa smrtni greh......
 
  • Všeč mi je
Reactions: delter333 in tomi
I

Izbrisan uporabnik #9334

... ali pa vetrnice, ko je škoda ptičev, ki se jim začne rolat v glavi, ko jih vidijo.
... Ali pa sončne elektrarne s subvencioniranim odkupom energije 36 centov/kW, ... ali pa ...

Pri nas se temu reče, da več pojemo kot naredimo. parola "delu čast in oblast" pri nas še kar drži, treba je delat, pa četudi sam plačaš zato,da smeš delati o_O .

Ok, tole je videti kot zabavljanje, ampak če primerjam našo državo z zahodnimi ekonomijami, je točno tako. "Čim ceneje, najbolje zastonj". V Nemčiji je gola učinkovitost, nema boga, ampak samo učinkovitost ( ! ) , v Ameriki pa čim več denarja - če ga ni, " ga bomo pa naredili tako da bo !"

In to mi pri ameriki ne paše. Vesoljska tekma in hladna vojna z Rusijo, nazadnje pa še Vietnam so povzročili, da je ostala koncem 60. let brez denarja, zato je Nixon si izmislil monetarni koncept brez zlatega pokritja. Do takrat so bile zlate rezerve tisti regulator moči države ... od Nixona naprej pa zgolj lepe obljube, da "bomo že enkrat plačali ..." Mafijski posli. :norec:

Tako kot pri nas, ko v proračunu denarja zmanjka, pa država izda menice ... kwa bo z njimi, če vmes nekje država propade? Amerika je tista, ki je to sprožila, cel svet ji je moral prikimati, saj je bila edina na svetu, ki je z drugo svetovno zaslužila, medtem ko je pa ves preostali svet ji to plačeval. In ko se Ameriki sprdne, da bi uničila neko državo (ravno z zjebanjem njenega monetarnega sistema), si to dovoli narediti. Imamo Libijo, Irak, Venezuelo, baje najbogatejšo z nafto na svetu, država pa v kjurtzu ... :bonk:, ne nazadnje tudi nas - čeprav smo si tu bili precej sami krivi...

V glavnem, glede Amerike imam vseskozi pred očmi mafijska posla. Vse smrdi po njih. Če ona reče : "Dolar ne bo več vreden toliko kot imam trenutno močno gospodarstvo (beri: koliko imam zlata v sefu) ", ampak toliko, kot bom jaz rekla ", bo vse v redu. Če to rečem jaz, mala državica Demzija nekje na Balkanu, bo pa vse narobe! :zavijazocmi:

"V Ameriko in Boga we trust, ... potem pa zelo dolgo v nikogar več." Tako nekako ... :norec:
 
Nazadnje uredil moderator:

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
mogoče še ena misel. Ta monopol se je začel tam leta 45, ko so "nasilno" ustavile vojno...
Mislim, da se je to sr*nje začelo že mnogo, mnogo prej ... banksterji pa to, "rdečeškitniki" etc ... ti so itak "štelali" vse vojne že stoletja ... eksplodiralo pa je v prejšnjem stoletju ... privat FED etc ... ne mislit, da je z ECB kaj drugače ... so isti gospodarji v ozadju ...
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
ja zato jim uspeva. Saj ni pomembni ali si demokrat ali republikanec, pri industriji je pomebno to, koliko daš državi, koliko zaposlitev bo itd....glih zato je trump zmagal. Boscarol je nekoč v ene mintervjuju rekel nekako takole..." v Ameriki te ne vprašajo po letni plači, amapk koliko davkov si plačal...". kar je v bistvu okej, ker to napaja državo. Imajo tudi oni precej izkoriščanja poceni delovne sile, sploh kaka prehrambena industrija (tle te morm enkrat mal okrog njegovega zidu in dela na črno (bom magari kak post naprej te repliciral) mal povprašat da vidim še tvoje mnenje), samo to je praktično povsod. To pufanje gre recimo npr tudi za razvoj vesoljskih tehnologi, je pa treba vedet da se zravn takih projektov hitro pritaknejo tuje države, torej začne dotek svež denar in pufi se odplačajo. tak primer imaš tehnologije za zlivanej jeder (fuzijske elektrarne, kjer sodeluje en kup držav) itd....

mene samo pufanje ne moti preveč, bolj me skrbi kako se bo puf potrošil in koliko bo prinesel nazaj.....se bo vsaj ali samo poplačal, bo rabil nadaljnjo zadolžitev ali bo na zeleni veji in ustvarjal dobiček?
in kaj je mislil s tem koliko davka plačaš? ker v ameriki je tako da bolj kot si bogat manj ga plačaš... določene zvezne države so največje davčne oaze....
naftna industrija itak sploh ne plačuje davkov navadni ljudje so pa toliko zapufani da delajo itak samo za pufe... mehičanov ne marajo ampak če jih nebi imeli bi že zdavnja vse šlo zu gunt...
pametnih stvari sploh ne znajo več narediti ali so parkrat dražje kot drugje na svetu... kitajci itak kupujejo njihov dolg samo zato da jih lahko filajo s poceni izdelki ker drugače nimajo kam prodajat...
za vojsko novačijo v svojih kolonijah ker doma dobijo same debile... amapk to niti ni problem saj v vietnamu so tudi rekrutirali 100 000 debilov letno ker so mislili da jih bodo kot kanon futer rabili in pač prišparali en kup denarja toma (hitler je bil bolj direkten in jih je kar pobil) načrt se jim je malo sfižil in so debili pobili več svojih vojakov kot vietnamci...
se jim pa zadnja leta svari ne obračajo več po načrtih... zgleda so v usvarjanu debilov šli predaleč in so dejansko tam ljudje tako debilni da že trpi država.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
mogoče še ena misel. Ta monopol se je začel tam leta 45, ko so "nasilno" ustavile vojno (z atomsko bombo), ker drugače bi jo tudi same pušnile, hkrati pa dale zaščito intelektualecm, izobražencem, ki so (vsaj nekateri) to vojno tudi vodili. Če pogledaš nekatere znanstvenike boš videl da so si jih že med vojno pridobile na svojo stran na tak ali drugačen način, preostale pa po vojni. Zaščita pred sojenjem v zameno za znanje, tehnologijo itd.....pa imaš Ameriko. Ostale države kljub nekaterim dobrim temeljem je niso bile zmožne dohajati, zato je cel svet drl tja. Tko bolj na splošno, zakaj so USA tam kjer so

Če recimo se vojna ne bi končala kot se je, da bi recimo končala z zmago nacizma, fašizma oz. džrav ki so ga spodpirale, bi danes recimo imel nekaj več, a malce manjših Amerik, ker bi ti ljudje ostali, kjer so bili, Torej ena amerika - EU na čelu z nemčijo, Italijo,druga - Azija z Japonsko. itd

Kolikšna bi bila moč USA v tem primeru? Verjento znanto manjša, ker bi ti ljudje tu delali tisto, kar so delali onkraj luže in bi kapital ostal doma. Tu se pojavijo vprašanja ...kako osnovati vrednost valute, če imaš enakovredne partnerje? Zlato, nafta? Drage kovine, diamanti, nenazadnje dogovor - ampak kaj če se potem skregajo? Katero valuto uporabiti? Tu recimo ni najmočnejšega kot je bil dollar dolga leta? kdo bi razsodil v kateri valuti se bo trgovalo?Kako bi bilo z gospodarsko rastjo, standardom, če smo vis tam-tam? Kje in kaj bi se jemalo da bi se razvijalo naprej? če bi bili res nekje vsi na dokaj podobnem, kaj to pomeni? Bi imeli več la imanj vage doma, ali bi eni meli lexusa, drugi polomljen bicikel?

Se spomniš leta nazaj kako je bilo ko sta še GM (tisti pred propadom) in Toyota tekomvala kdo je prodal več vozil v nekem obdobju? Se spomniš kakšen strah je bil ko je toyota prevzela primat največjega proizvajalca vozil na svetu? Ko so nesli GM?

Pa še to, zakaj recimo so se uspele USA razviti do te mere kot so razvite? Cel svet je leta 45 oz kasneje preganjal ljudi ki so recimo temu "vodili vojno". Okej, amapk USA jih ni. Evo pa imaš možnost izobraženega kadra. Drugo, a si ti videl kje in kdaj da bi recimo USA izročale svoje ljudi, ki so recimo bili "srca vojn" - mislim iz tehnološkega vidika (testiranje orožij itd)? pa so jih skuhali ne prašajj. Ampak po teh ljudeh ni nihče izrazil želje, niti USA jih niso želele dati drugam, kjer bi jim lahko bilo sojeno. Primer Vietnamska vojna, pa maš barvne agente......amapk Monsanto ni recimo odgovarjal niti generali niti... Ampak USA so v tej vojni imele možnost (in so jo izkoristile) testiranja novih orožij, bojnih strupov itd kar je vodilo v razvoj vojaške indutrije. Pač vojne so za njih poligoni, za preostali svet (vsaj v večini) to ne velja

Mi smo recimo naciste preganjali - bežanje, oni pa svojih ki so se igrali z barvnili agenti ne, ampak so jih zaščitili...mi smo recimo iz tega naslova zgubili nekaj znanja, tehnologije, oni so jo odkrili, nadgradili, itd....In tu se začne neenakost, s takimi pristopi, s takim načinm dela...posledica je potem tudi neenakomerna porazdelitev moči in potem dalje naprej....danes je sicer precej drugače, ampak začetek je bil pa precej podoben temu kar sem napisal
atomska bomba je samo pospešila konec ampak ni nič spremenila... nekako nemčija niti na začetku ni imela ravno realnih možnosti za zmago ker je bila gospodarsko prešvoh... recimo nemčija je imel manj vozil na človeka kot anglija in veliko manj kot velika britanija da zda sploh ne omenjamo... recimo za so prouvedle 5x več letal kot japonska in ne 5x več letalonosilk... recimo čegeldaš dokumentarcje je jamamoto rekel da če japonci ne zmagajo vojne v 18 mesecih jo bodo izgubili in vse to zaradi proizvodnje
je pa res da cela evropa je bila v zadnji 100 letih 2x popolnoma porušena zda nikoli...
glede znanstvenikov so si jih pa razdelili večinoma rusi in američani čeprav so jih američani pobrali precej več... aja zelo radi so tudi gestapovce pobirali. cia jih je oboževala...rusi jih niso potrebovali so imeli dovolj svojih. predvsem so gruzijci bili za take zadeve.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
to ni moj odgovor (vsaj tisto glede reševanja GM) tisto je obama rekel. Ostalo sklepam iz istega naslov akot ti, samo da se omenjene države potegnejo za delavce. POglej recim oko so selili proizvodnjo Aska iz Švedske, dokler niso vsi imeli druge zaposlitve obratov niso preselili. Podobno razmišljajo tudi drugodpo EU, ker pač vedo da če se ne bo ustvarjalo bodo pufi, to pa na dolgi rok ne zdrži

Mi podjetij glih ne rešujemo. ker rešiš ga 1,2 potem pa se človek že vpraša. Mi imamo preveč denarja, oz mislimo da ga imamo, da se špilamo potapljanje ladjic. SŽ, NLB bi v USA, ali pa kje drugje po EU že bile ali razdeljene na zdrave dele, ki bi obratovale in tsite ki ne morejo preživeti (stečaj itd), ali pa bi bile pod rušo.
Pri nas je težava drugje. Za začetek v mislenosti...samo da je naš drugo ni pomebno.... in ti "naši" se vsake toliko premešajo, o sposobnosti pa nikome ništa. Ker pa so to podjetja, ki vseeno nekaj ustvarijo državo manj stane ča vzame puf, vrže v firmo nekaj dnarja da pokrijejo rdeče številke, kot pa stečaj+knjižice. Tu je potem še jugo mislenost o službah ki so bile povsod, o delavcih (izobrzaba, delovn eizkušnje itd) pa ne duha ne sluha, hudobni kapitalisti itd....
in država za ljubi mir raje butne vsake toliko kak € v te firme, sam da je mir. Če kaj ustarijo je okej če ne bo pa drugič

Dokler se naša mislenost ne spremeni in na je vseeno kdo vodi, ker je "naš" bo tako. Vsak ki ima dovolj politične moči da je slišen lahko naredi bazo svojih privržencev, posledično bodo tudi € začeli kapljati iz takih in drugačnih naslovov. Denar + moč = tvoje omenjene firme....pa še kakšna zravn
ni ravno res ne... amtrack je državi (ameriški potniški promet) in vedno dela zgubo... je pa finta v tem da v ameriki praktično nimaš javenga prometa sploh po nekaterih mestih... recimo sveti frančišek je znan da so avtomobilski proizvajalci kar kupili javni promet in ga zaprli da so potem prodali več avtov... zakaj? zato ker je odlično deloval.
detrot je dobil super moderno železnico za notranji promet ki ni nikoli delovala ker bila zasnovana tako debilno... aja plačalo mesto ne privat...
tako da imaš teš 6 in podobnega sranja v ameriki krepko več kot tu... samo tam ni korupcija ampak lobiranje. pa še lahko si privoščijo... če bi obstajal petro tolar bi si lahko tudi mi to privoščili.
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Ne vem no ... natrosil si sto resnic, pri nas je pa v veljavi ena sama : tistega ki denar nosi, je treba zaklat. Onemogočit, zatret.
Ni v redu, ne, ampak ameriški model mi pa tudi ne diši ... je preveč laganja in mahinacij zadaj.

Vse bi nekako toleriral, dokler niso ukinili "zlatega pokritja". To pa je svojevrstna mahinacija. Ko smo to naredili pri nas v 80. letih, smo doživeli kolaps s hiperinflacijo. Zakaj pa amerikanec ne doživi česa podobnega, zapufan pa preko grla ... ?
to so ukinili že v 1.sv vojni... takrat je amerika tudi imela enormne dobičke... znano je da so prodajali strelivo angliji in franciji pa strelivo ni delalo... oziroma ga je toliko odpovedalo da so se nemci med največjo ofenzivo samo hihitali v bunkerjih. (no ner ravno ampak odpovedalo je vseeno ogromno granat in nemška linija ni bila ravno prizadeta, če se ne motim je bila to bitka kot so nemci pokosili 100% določenih britanskih polkov)
 

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
To s pokritjem v zlatu..... a si gvišen da majo res take zaloge palic kot štancajo $....kaj pa če recimo želijo izničiti vrednost zlata in šopajo pare v obtok, kot to delajo japonci da je jen čim nižji? v bistvu je tule vprašanje kako in na čem osnovat vrednost denarja.... oz s čim jamčiti za njegovo vrednost

kar se juge in hiperinfalcije tiče...prvi "feler" je bil da je bila recimo v skupini neuvrščenih, pa da ja raje gledala proti vzhodu, kot proti zahodu. Prejemanje denarja iz zahoda in vzhodno gospodarstvo pač ne gresta skupaj. isto se dogaja Sloveniji, zato imamo tud kar pač imamo. A je npr Gorenje kdaj objavilo da so trusted brand npr v Ita, Ger ali samo doe preko Kolpe? Tudi zato smo danes kjer pač smo

Juga bi tudi danes obstajala, če recimo ne bi joško tko ortodoksno vodu politike, ter po vsej sili prakticiral tisteih sovjih tovarne delavcme in podoben zadeve. Dol npr. Makedonija bi lahko oskrobvala jugo s kmetijskimi produkti (sadje zelenjava), lahko bi to celo izvažala (no to bi naredila Juga kot taka). Amapk čem rečt tole, namest da b ivsaka država izkoristila svoje potenciale, jih je politika stiskala v kalupe in poseldično je bilo kar je bilo. Poglej npr jug Ita od česa živijo? Turizem, kmetisjtvo itd...pa jim uspeva. Vidiš to recimo pri nas ni bilo mogoče zaradi razmišljanja. Posledični se je vse skupaj sesulo

poglej drug podoben primer...bioplinarne pri nas. Koliko jih je in koliko jih je npr v sosednji Avstriji? Pri nas to smrdi, v Aut pa nekako ne? Ali pa sežigalnice...ne vemo kam z odpadki, ampak skuriti jih je pa smrtni greh......
jugoslavija bi obstajala če se nebi srbi in hrvati šli ultra nacionalizma.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Vse to je le brezvezno blebetanje saj če pogledaš samo eno ameriško firmo recimo facebook ugotoviš da Slovenija v 100 letih ne ustvari toliko kot je vredna ta firma. Ma kaj sto let...najmanj 500 let.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.958
3.754
113
Ljubljana
hmpg.net
43.000 mio. EUR je letni BDP slovenije (2018)
55.838 mio USD je letni income Facebook-a (2018)
468.250 mio USD je današnja vrednost market capa

10 let :)
Državo v kateri živiš veliko rpemalo ceniš.
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
V proračunu za leto 2019 so prihodki načrtovani v višini 9,75 milijarde evrov.
Vrednost facebooka je bila že 600 milijard...no nazadnje so izgubili 120 milijard..
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Amerika se sme takole pufati, mi, naša ljuba deželica pa ne ?

Kot piše, so republikanci pred leti shizofrenirali zaradi tega, danes ko so pa le dosegli svojega predsednika - pa to ni več pomembno?

Od Nixona naprej, onega ki je ukinil zlato pokritje, je zadeva popolnoma nerazumljiva. Kako se bo amerika, in z njo tudi svetovno gospodarstvo, izvila sploh? Dotisk denarja že ne bo prava formula. Čeprav ne vem, če sploh kaj drugega preostane ... :obesise:

V odstotkih letnega bruto proizvoda so ZDA zadolženi okoli 105%, mi pa okoli 75%, plus fiskalno pravilo.

In pri nas lažni domoljubi radi ta dolg razpihujejo kot najhujši pogrom levičarskega zapravljanja. Namesto da bi se še malo zadolžili za kako večjo infrastrukturno in poslovno investicijo, se trosi strah pred zadolževanjem. Še je precej prostora, Japonska ima dolg čez 200% (!), stavim da se nikoli ne bo ustavilo. V bistvu razen dovolj velikega zaupanja v delovanje države, da ne zdrvi v inflacijsko spiralo, ni tiskanje denarja nič drugačno kot v Jugi.

Zanimivo tudi, da držita v roki Japonska in Kitajska vsaka približno 5% dolga od ZDA.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Ta tema bo verjetno šla v "ideološke" in ji najbrž ne bo dolgo moč slediti. Moje razmišljanje:
1. V Sloveniji nam mediji nekako prezentirajo, da so demokrati "levi", republikanci pa "desni". Mislim pa, da gre bolj tako, da so demokrati proti naši "desnim" strankam z neko tradicijo (SLS, NSi) še zmeraj ultradesničarji, republikanci pa še za ščepec bolj desno od njih. V ZDA so tudi druge stranke, na volitvah nista samo dva kandidata, res je da ostali dobijo samo ščepec, ampak o tem pri nas še niso poročali.
2. Denar je sam po sebi brez vsake vrednosti. Neko teoretično vrednost ima del denarja, ki bi se ga dalo menjati za nekaj drugega. Še zdaleč se ne bi dalo to storiti z vsem denarjem.
3. Če % ljudi ne bi imel 99% vsega denarja na svetu, bi bili revni še enako revni, le vrednost denarja bi bila bolj nestabilna in vprašljiva. Trenutno je za svetovno ekonomijo verjetno idealno, da je velik del denarja parkiran kot ameriški dolg. Kak ameriški ekonomist pa zna trditi, da imajo američani še zmeraj večjo vrednost naložb po svetu kot je vrednost zunanjega dolga. Primerjati zadolženost Slovenije ali SFRJ z ZDA nima nobenega smisla in ničemur ne koristi.