alko 0,2?

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.178
8.959
113
Kaj bo nas kdo kaj vprašal ko kdaj en ali dva pira spijemo?
Hvala.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
499
172
43
Pa načeloma nimam nič proti zaostrovanju kazni za alkohol ampak tale se mi zdi pa precej na pamet. Samo zato, da se reče, da se nekaj dela v tej smeri. Obstajajo kje podatki koliko nesreč povzročijo vozniki, ki napihajo manj kot 0,5 ampak več kot 0,2? Da se vidi koliko smo pridobili na varnosti s tem ukrepom?

Se mi zdi smiselno povečevati kazni eksponentno s promili, povečati kontrolo, ta predlog pa zgleda kot želja po kasiranju od vsakega, ki spije pivo po šihtu...
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx in Matey

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Zakaj so ob teh predlogih in idejah za znižanje dovoljene stopnje sploh začeli spet uporabljati staro mersko enoto in mejno vrednost 0,5? Če pa je v uporabi že dolgo druga merska enota in mejna vrednost 0,24.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.178
8.959
113
me zanima kolk bo manj potem tistih ki ruknejo 1.1...ne vem ce je ravno problematičen folk do 0,5
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Včasih sem se v italjanskih trgovinah zmeraj smejal pakungam pira, 6 pack po 1.5dcl ipd. vseh znanih znamk. Še 2dcl točenega pira se je od vedno reklo "italjanček". Si nisem mogel zamislit kdo tisto pije. Zdej vidim da se to dobi tudi pri nas, se mi že zdi da bo kmalu popularno. Na žur s six packom (6x1.5dcl) pa v treh ga bomo spili, kaj nam pa morejo ...

V gostilni bomo pa samo še na "italjančkih", tamalih špricerjih, in 0.1dcl ruma v čaju.

Sicer podpiram, samo če se ne bo noben vozil in noben pil ne vem od kje bo država dobila kaj v proračun! Tako da s stališča dobrega državljana se mi ne zdi ok, bodo dohtarji, svizci ipd. še več štrajkali in nižali norme, cest se ne bo popravljalo, penzija bo za en k...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
23 let izpit, vcasih tudi kaj več spil in vozil, (sedaj je tega manj), 3x pihal v življenju, vsakič sem pred tem pil alkoholne pijače ( je pa res da ne zadnjo uro ali pa ne v koma količinah) pa vedno sem pihnil 0,0.
Zakaj?
Enkrat bom reskiral evre za alkohol meter po gostilnah in se testiral.
Da vidim kako za vraga funkcioniram pri 0,2 in pri 0,5.
In ja, od piva al pa kozarca vina (pa da ti ne nabijeta egota in pelješ zaradi tega 2x hitreje) se mi zdi trapasto plačevati kazni in je navadno polnjenje proračuna.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
23 let izpit, vcasih tudi kaj več spil in vozil, (sedaj je tega manj), 3x pihal v življenju, vsakič sem pred tem pil alkoholne pijače ( je pa res da ne zadnjo uro ali pa ne v koma količinah) pa vedno sem pihnil 0,0.
Zakaj?
Enkrat bom reskiral evre za alkohol meter po gostilnah in se testiral.
Da vidim kako za vraga funkcioniram pri 0,2 in pri 0,5.
In ja, od piva al pa kozarca vina (pa da ti ne nabijeta egota in pelješ zaradi tega 2x hitreje) se mi zdi trapasto plačevati kazni in je navadno polnjenje proračuna.
Včasih so še dekline po veselicah hodile in si lahko za promocijo brezplačno pihal. Smo bili že malo nabiti, šli pihat in napihali v rangu 0,7-1,0. Potem smo pa v uri samo vodo spili (pol litra) in šli še enkrat pihat in je pokazalo v rangu 0,2-0,3. To v teh novih enotah, ko je meja 0,24.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
No neka "od oka" mera za dedca 80-90 kg za staro limito je da je varno popit 2 velika pira oz. 2 kozarca (2dcl) vina. To je recimo če spiješ v nekem razumnem razmaku po pol ure na rundo. Tretja runda je odvisna že malo od zunanjih dejavnikov in je že kritično lahko da napihaš za kazen*. Po novi limiti na 0.2 promila je varno tako moškemu popit samo še eno pivo ali en kozarec vina, vse kar je več je že lahko problem.

* jetra kar hitro presnavljajo začetni alkohol tako da če počasi piješ sproti pokuriš že več kot pol dodatnega alkohola kar pomeni da sumarno lahko popiješ 1x več pa ne napihaš. Hrana zamakne absorbcijo alkohola, tako da za taktično pitje je najboljše najprej popit dve rundi na prazno (hitra absorbcija, obremeniš jetra na 100%), nekaj pojest in potem pit dalje (se alkohol počaseneje absorbira v telo).

Se pravi če je moški večer od 8h do polnoči, vmes nekaj poješ je realno 4-5 pirov za končnih 0.5 promila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in sajkek

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Tole je spet ena od nadneumnosti Agencije za varnost prometa in bedaka, ki jo vodi. Igor Velov nima pojma o čem govori in je navaden populist. Prva neumnost je dvig kazni za uporabo mobilnega telefona, druga pa tole.

V celi svoji 21 letni vozniški karieri sem pihal točno enkrat, pa še to sem bil udeležen v prometni nesreči. Poznam deca, ki 10 ur na dan sedi v kombiju in ima telefon stalno na ušesu, pa je v 20 letih plačal točno tri kazni. Mislim, da je vsakemu bedaku, ki ima vsaj eno možgansko celico jasno, da teli ukrepi, ki jih veselo razlaga samovšečni Igor Velov niso namenjeni ničemur. Lahko uzakonijo 0.0, pa bodo ti, ki pihnejo 1,5 še vedno vozil pijani. Podobno je pa z mobilnim telefonom. če bi omenjeni dec plačal 40 kazni, ki bi bile pol manjše bi bilo bolj učinkovito.

Zasut idiotu mail, ga ustavit na ulici in vprašat po zdravju, vse to bo treba, ker samovšečnega bedaka samo to strezni.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.806
3.816
113
Mogoče bi bilo bolje če bi Žlender ostal, malo je že zgledal zapit na koncu pa takega zakona zagotovo nebi naumil!;)
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.150
5.756
113
pri taščici
ne vem, pri meni je 0,5 več kot 4 pire (preizkušeno)

po 4 pirih sem enostavno nesposoben za na cesto, da ne rečem udobno okajen
Po štirih pirih ali litru vina tudi jaz nimam in nisem imel poguma voziti. (Razen če je "ohcet" kjer se še kaj drugega konzumira kot alkohol, pa tudi kak korak vmes narediš, da vidiš ali si se sposoben stat)
Pol litra vina ali dva piva pa se upam domov pripeljati od “soseda", čez pol Slovenije pa raje ne.

In kot se strinja večina. Problem so tisti ki spijejo cel sixpack (in več) v dveh urah pa grejo v avto
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.437
113
Tole je spet ena od nadneumnosti Agencije za varnost prometa in bedaka, ki jo vodi. Igor Velov nima pojma o čem govori in je navaden populist. Prva neumnost je dvig kazni za uporabo mobilnega telefona, druga pa tole.

V celi svoji 21 letni vozniški karieri sem pihal točno enkrat, pa še to sem bil udeležen v prometni nesreči. Poznam deca, ki 10 ur na dan sedi v kombiju in ima telefon stalno na ušesu, pa je v 20 letih plačal točno tri kazni. Mislim, da je vsakemu bedaku, ki ima vsaj eno možgansko celico jasno, da teli ukrepi, ki jih veselo razlaga samovšečni Igor Velov niso namenjeni ničemur. Lahko uzakonijo 0.0, pa bodo ti, ki pihnejo 1,5 še vedno vozil pijani. Podobno je pa z mobilnim telefonom. če bi omenjeni dec plačal 40 kazni, ki bi bile pol manjše bi bilo bolj učinkovito.

Zasut idiotu mail, ga ustavit na ulici in vprašat po zdravju, vse to bo treba, ker samovšečnega bedaka samo to strezni.

Bolj kot višina kazni in meja za alko je učinkovita verjetnost, da boš kaznovan. V praksi (čeprav sam ne vidim kontrol praktično nikoli), če pogledam sosede in znance, ki so redno (dnevno) pijani ali zapohani, jih je večina brez izpita ali tega opravlja ponovno (ali ga je v zadnjih nekaj letih).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.352
8.716
113
Edina stvar s katero se strinjam pri izjavah Velova je, da bi moral za pihanje nad neko mejo lepo na havbo policijskega avtomobila in prespat v zaporu. To bi marsikoga, ki ga jaz poznam in vem da redno vozi pijan (pa ne na 0,5 meji) dosti bolj prestrašilo, kot pa nevem kolk kazni in odvzemov.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP