Ali za računalnik potrebujem drugačno dioptrijo?

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Zadeva je sledeča. Imam dioptrijo -1 na obeh očesih in nekaj cilindra. Posledica je, da ni ostrine pri stvareh, ki so oddaljene nekaj metrov in več. To rešujem z očali pri gledanju TVja, obisku kina, vožnji avta itd...
V zadnjem času sem opazil, da tudi na monitorju črke niso več ostre, zato sem začel nositi očala tudi pri delu z računalnikom.
Sedaj pa problem. Ko cel dan v službi gledam v monitor z očali, potem tudi na daljavo več ne vidim tako ostro.

Ali bi bilo dovolj, da za delo z računalnikom uporabljam nižjo dioptrijo? Ker odkar uporabljam očala tudi za računalnik (cca. pol leta), se mi zdi, da sem tudi na splošno bolj slep. Po daljšem dopustu, ko ne uporabljam računalnika celodnevno, se mi vid malenkost izboljša.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.406
4.398
113
49
Na sončni strani ALP
Mene je moj optik skup spucal zakaj uporabljam očala pri delu z PCjem. Sem odgovoril, da zato ker drugače ne vidim.
In sva zaključila debato. Sedaj imam -1,75 in nekaj celindra in na razdaljo kjer imam monitor mi ravno paše. Opažam
pa, da če grem bližje mi je skoraj bolje brez očal. Zdaj pa vedi...
 

JosipBroz

Fizikalc
10. sep 2007
1.324
0
36
Saj, ko je monitor blizu (recimo doma), delam brez očal. očala me celo motijo. Ampak v službi pa je monitor že malo dlje, in brez očal ni prave ostrine. Z očali je potem OK, samo se mi zdijo premočna, ker potem na daljavo slabše vidim.
Je recimo varianta, da nabavim za delo z računalnikom očala z manj dioptrije? Kakšna je praksa?
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Tega se običajno ne počne, je pa verjetno smiselno preveriti tvoj vid, če bi ti za gledanje od blizu bolj ustrezala očala za daljnovidnost (dioptrija plus).
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.391
1.010
113
Celje
Obišči stran
Jst recimo po meritvah nimam dioptrije in ne cilindra. Tudi vidim (zaenkrat še) v piko odlično (blizu in daleč). Ampak ko sem za računalnikom kakšno uro je pa katastrofa. Boli glava, na daleč cel dan ne vidim več, oziroma rabim fullll časa za izostritev slike. V bistvnu niti ne zdržim za računalnikom več kot pol ure.

In sem bil pri dveh optikih in oba sta rekla, da je vse OK. Tretji mi je pa poskusno dal očala 0,5 dioptrije in neko malenkost cilindra. Pa še nekaj je zraven pisalo se ne spomnim. No od takrat nimam več težav. Sem pa za računalnikom vedno z očali. Ampak to je samo za računalnik, ker z njimi drugega ne vidim nič (vse megleno).
 

tony

Guru
23. jul 2007
9.397
1.356
113
Ja, včasih mora biti človek malo tečen pri teh malih dioptrijah (0.25 ipd.). Nekoga toliko razlike sploh ne bo motilo, mene npr. pa zelo
smile-1.gif
 

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.610
94
48
Jaz npr. brat vidim normalno brez očal in tudi na tablico... Na računalniški ekran ki je malo bolj oddaljen pa brez očal ne...
Bližje grem ekranu bolje vidim... Se pa tudi meni zdijo očala za na daljavo premočna za računalniški ekran...

Verjetno bo edina varianta nekaj z manjšo dioptrijo za računalniški ekran... Ker če bi bil daljnoviden, bi po logiki, bliže bi šel ekranu slabše bi videl ???