Ali Viber deluje na Kitajskem? In vprašanje glede€?

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Čez nekaj dni se odpravljam tja in zanima me, kako najceneje klicati domov.
Vem, da Googlove storitve ne delujejo (Gmail, Zemljevidi...) zanima pa me, kako je z Viberjem?
Ali je Google blokiran tudi v Hongkongu?

Še info glede denarja - kje najceneje menjati in kakšne provizije zaračunava banka za dvig na banomatu (Maestro)? Raje vzamem s seboj €?

Hvala!
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pri Kitajcih nikoli ne veš, kaj bo delalo in kaj ne. Prvič (avgust 2917) je recimo Viber delal, januar 2018 ni. Njihov Great Firewall non-stop spreminjajo... Pozabi tudi na Facebook in Messenger, Instagram in podobne.

VPN tudi ne dela vsak oz. jih nima prav veliko dobrih strežnikov za Kitajsko. Jaz uporabljam ExpressVPN, ki preverjeno deluje, hitrosti visoke (nočem delat reklame, ampak od mnogih preizkušenih tale dela brez pripomb). Preko VPN nato deluje vse...

Kar se denarja tiče, sem jaz vse dvigoval z kreditno kartico (Curve, Revolut, N26). Tudi z Maestrom, čeprav ni veliko bankomatov, ki bi podpirali Maestro - se pa njadejo. Tečaj je na bankomatih dober, nisem se pa pretirano ukvarjal, kje je najbolj ugodno. Pozor - Kitajci nimajo veliko bankomatov, v večjih shopping centrih najdeš kakšne 2 ali 3 - vse plačujejo z telefoni.

Pripravi se tudi, da praktično nobeden ne govori angleško (ne taksi, ne (mednarodni) hotel, ne turistične točke, ne restavracije)... Google Translate (in Bing Translate) je bolj v napoto kot pomoč :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Pa še to - zvečer, recimo med 19.00 in 21.00 uro je internet zelooooo počasen. Povsod. Tudi če imaš hotelski WiFi ali pa mobilno kartico. Takrat pridejo vsi iz službe in se internet sesuje. Kjerkoli na Kitajskem sem bil, povsod enako.

Če boš na Kitajskem, moraš obvezno poizkusiti hot-pot, njihovo tradicionalno jed. Neka vrsta našega fondue, le da je pri njih z juho.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Hvala..
Drugega kot Maestro nimam, bom potem vzel gotovino s seboj in menjal dol na banki.. Bolj me je zanimalo da ti recimo za vsak dvig ali plačilo v trgovini ne nabije banka kakih 20€ provizije..
Kaj potem priporočaš za prevod, glede Kitajščine se mi ustavi pri Nihao :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Ši ši je hvala in pingao (tak nekako) je pivo :) Pa nekje imam listek z pismenkami, ki pomeni "prosim ne pekoče"

Google Translate prevaja iz kitajščine nazaj dokaj zadovoljivo, pač moraš izluščit posamezne besede iz stavka, pa nekak razumeš. V kitajsko pa je nočna mora. Jaz sem si največ pomagal z slikami na telefonu... Poiščem kam bi rad šel in potem taksistu pokažem... Pri gogle translate je OK to, da lahko preprosto s kamero pokažeš na njihove pismenke pa ti sproti prevaja... Prevaja pa recimo nekako tako - pečena raca na žaru bo raca ogenj rešetka...

Moram pa rečt, da me je Kitajska od vseh dežel, kjer sem bil, najbolj fascinirala. Pravi kulturni in tehnološki šok (v obe smeri).
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.337
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Kolikor vem, je hvala "še še"... pivo pa "cintao" oz. "Tsingtao" ;) ... pa še "bukači" se mi zdi, da je "ni za kaj" :) ... potem se pa moja kitajscina neha ... aja... se "ni hao" je "zivjo" :)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

zapiše se "Xièxiè", vsaka pokrajina pa drugače izgovori... V bistvu narečja. Pivo pa je "Píjiǔ" ali "pinđu," "čintao" ali Tsingtao pa je najpopularnejše pivo na Kitajskem (znamka), kot pri nas Laško :)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
zapiše se "Xièxiè", vsaka pokrajina pa drugače izgovori... V bistvu narečja. Pivo pa je "Píjiǔ" ali "pinđu," "čintao" ali Tsingtao pa je najpopularnejše pivo na Kitajskem (znamka), kot pri nas Laško :)

Po zapisanem sodeč lahko rečeš tudi pir, pa te bodo lepo razumeli, tako kot drugje na svetu. :)
 

oby

Fizikalc
20. jul 2008
371
118
43
Viber dela ok, za vse ostalo rabiš VPN, sicer pa ja wechat je ok, še posebi če boš kej punce lovil :D
Še najboljš je imet iphone, ker če daš njihovo kartico notr, potem ti vsaj navigacija deluje, gtranslate pa spet s vpn... Jaz sem vedno uporabljal ExpressVpn, še najboljše izkušnje.

najboljš je dvignih direkt na bankomatu. menjava je možna samo na letališču samo imajo strašne provizije... pri nas banke ne odkupujejo, tko da zaprav na konc...

ampak ja, piri so od 2.5% do 3.3% kar njih že odnese... mi pa sam scat hodmo po unmu radlerju :)

rabil boš še:

cs suo :p
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
Evo me, sem že nazaj.
Bilo je super, angleško govorečih je bilo precej in dobro smo se znašli. Če kje le ni šlo, smo prevedli z google translatom, za katerega si seveda prej moral vklopiti VPN, da je deloval. S pivom zadovoljni (sploh s ceno - okoli 1€) :) Od Kitajcev sem odnesel pozitiven vtis, so pa vendarle malo drugačni. To, da rigajo in pljuvajo (ta mastne :) ) brez da bi se tega zavedali se navadiš, da prodajalci niso vedno iskreni pa tudi.. Večinoma so se mi stvari zdele ugodne, draga je bila le kava - 4€.
Hong kong je dražji, v povprečju pivo 8€, tekila 10€/shot je pa tudi fascinanten za doživet..