A1 TV in WiFi

fatmir

Pripravnik
2. maj 2009
104
1
18
Zdravo,

pred kratkim sem prešel iz Telemacha na A1.
Na telemachu sem imel njihov router v garaži in en utp kabel potegnjen do dnevne sobe in tam imel tp link router, iz tp-linka sem imel TV in WIFI, in mi je delal, sedaj pri A1mi pa ne več. Sem klical na A1 in so i rekli naj potegnem še en kabel samo za tv da bo ločeno. Je pa problem, da še en kabel ne morem več potegniti, če ne bi že.
Ima kdo kako rešitev, kolega mi je omenil fritzbox router da naj bi s tem deloval?

hvala in lp
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.113
2.469
113
V dnevni daj stikalo in tam priklopi Tp Link router in TV. Sicer nisem 100% če bo delalo pri A1, ker ne vem kako nastavijo modem. Če je tako kot pri Telekomu bo delalo, drugače pa bo težava.
 

fatmir

Pripravnik
2. maj 2009
104
1
18
V dnevni daj stikalo in tam priklopi Tp Link router in TV. Sicer nisem 100% če bo delalo pri A1, ker ne vem kako nastavijo modem. Če je tako kot pri Telekomu bo delalo, drugače pa bo težava.
Sem probal, pa ne dela. Kolikor sem dobil še en info, da pri vseh ta novih boxih več ne dela ta kombinacija pri vseh operaterjih. Se prav vsaka naprava kabel zase tv-svoj kabel in router svoj kabel.

lp
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Ena možnost (ki je verjetno ne boš znal sam nastaviti), je to, da se kupita dva managed switcha. Pri routerju en port nastaviš na VLAN X (dodajanje tagov za ingress, odstranjevanje za egress), drug port na VLAN Y. Kabel do dnevne sobe daš v tretji port, ki ga nastaviš na trunk (VLAN X+Y). Na drugi strani pa obratno... VLAN-a X in Y na trunk portu sprejmeš, jih dodeliš ločenim portom in odstraniš tage za izhodni promet in spet dodaš vlan tage za vhodni promet.

Najbolj enostavna možnost bi pa verjetno bila PLC povezava (ethernet po električnih kablih). Za katero stvar (internet ali tv) boš pa to uporabil, se moraš pa sam odločit. Pri internetu ti lahko zniža hitrost (če imaš optiko). Pri TV-ju pa lahko potencialno povzroča kockanje.

Tretja opcija (ne priporočam) je pa to, da lahko iz enega 8 žilnega 1Gbit/s ethernet kabla narediš 2x 4 žilna 100Mbit/s kabla. Ampak s tem si znižaš hitrost za internet (če imaš optiko).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Opcijo 2 ima že sam A1 in ti ponujajo komplet Elektro Set. TV signal pač speljejo prek elektroinštalacije.

Ampak kljub vsemu ne razumem, kako lahko v letu 2022 pa tudi prej že, ko so tudi L3 switchi že kar poceni, ne uredijo tega z VLANI, če že ne morejo streamat TVja s HLS, kot to počne T2. A1 je tole zakompliciral do neba, pa sem mislil, da ni mogoče bolj zakomplicirat kot je uspelo Telekomu.

Če se še prav spomnim, potem ta opcija 2 ima več podopcij, lahko zamenjaš Fritza za drugi zmogljivejši model, ki zna delat tudi trunk na portih kjer je TV in potem rabiš na drugi strani samo še en L3 switch, ampak verjetno menjava modema prinese dodatne stroške, ker Fritz ni ravno poceni, pa še verjetno dodatna mesečna naročnina te čaka. Tako je verjetno enostavneje rešiti z dvemi L3 switchi, najceneje narediš z mikrotiki, ki že v osnovi podpirajo VLANe, le da potrebuješ nekaj znanja ali pa dva najcenejša L3 switcha s 5-8 porti.

Malo več piše tukaj:

Zadeva je z malo znanja enostavno rešljiva, ampak pri božji volji ne razumem ISPjev, kako so šli v izvedbo TVja brez naštudirat zadev in izbrat nekaj kar je brez prihodnosti.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
AFAIK imajo urejeno ravno z VLANi (ampak v drugačni konfiguraciji kot pri T-2 ali Telekomu). So pa VLANi še vedno L2 in zadostuje upravljivo L2 stikalo, L3 (IP) je druga zgoba.
 

Mikrohard

iPhone Profi
20. jul 2007
5.829
725
113
www.jernej.org
Pač ja... ločen network imajo za IPTV in internet. Na njihovem networku je to seveda VLAN. Ampak na modemu pa to fizično ločijo na porte in odstranijo VLAN tage, ker njihovi boxi niso skonfigurirani za VLAN-e. Tako da kar se uporabnika tiče, nimajo VLAN-ov. Imajo dva porta... ena storitev dela preko enega porta, druga preko drugega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Pač ja... ločen network imajo za IPTV in internet. Na njihovem networku je to seveda VLAN. Ampak na modemu pa to fizično ločijo na porte in odstranijo VLAN tage, ker njihovi boxi niso skonfigurirani za VLAN-e. Tako da kar se uporabnika tiče, nimajo VLAN-ov. Imajo dva porta... ena storitev dela preko enega porta, druga preko drugega.
Jasno, samo to, da ti ne žeijo nastavit trunka, je bolj stvar njihove politike, kot tega da "niso naštudirali zadev". Oziroma če prav razumem, moraš samo težit, da ti dajo Fritza in lahko nastaviš tudi trunk, ali se pa pač znajdeš s svojo opremo. Kolega, ki ima A1 vem, da je dobil Fritza po defaultu, ampak je takoj romal v omaro, ker je fiber priklopil direktno v svojo opremo (seveda P2P ethernet, z GPONom je mal bolj komplicirano).
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Da ni "naštudirana" zadeva pravim, ker da končnemu uporabniku otežujejo priklop opreme in se poslužujejo arhaičnih pristopov priklopa naprav, ni ravno biser načrtovanja nekega sistema. In to v času renesanse UTP kabla, kjer že UTP CAT5e zmore 2.5GbE (na sorazmerno kratki razdalji), CAT6 pa normalno uporaben do 10GbE in mi se tu omejujemo na fizično postavitev dveh kablov, enega za TV kjer zaradi takšnih in drugačnih omejutev več kot 15Mbps niti ne zmorejo, kar je nekih 2% zmogljivosti 1GbE, pri 2.5GbE pa je že v rangu statistične napake. Malo modernega razmišljanja system arhitektov v teh podjetjih ne bi škodilo.
 

fatmir

Pripravnik
2. maj 2009
104
1
18
Tale Zyxel modem/router tudi serje wi-fi, smo vsi družinski člani opazili, da wifi šteka. So pa nam A1 že nastavljali router pa je isto.
TV dela brez problema, je pa kakovost slike slabša kot pri telemachu.
Bom vprašal če imajo še kak drug modem kot tale Zyxel in če mi lahko zamenjajo.

lp
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.291
2.273
113
1670410775675.png
 

bpfc

Majstr
12. sep 2008
1.864
57
63
Bom kar tu povprašal za nasvet. Znanec bi za gledanje TVeja rabil WiFi ojačevalec, oddaljenost, oziroma potreben domet, cca 200m.