A greste kaj v dol k južnim sosedom?

luciano

Guru
3. okt 2011
1.811
815
113
MB
na vseh bankomatih je isto tako na hrvaškem kot kje drugje in zadeva je povsem jasna. Bankomat reši dilemo v kateri s fiksnim tečajem točno veš koliko ti bodo trgali (funkcija menjalnice) medtem, ko po drugi varianti ne veš

sporočilo je skrajno senzacionalistično zapisano in kot tako povsem neprimerno

zakon je dobro napisal, tako, da je tvoj zadnji odstavek neprimeren.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.719
2.086
113
zakon je napisal totalno debilen sestavek... članek, ki si ga objavil iz ZVP je pravi saj v njem ni sranja o ropu ker dejansko ne gre za rop in kot drugo zadeva nima prav nobene veze s hrvati...
v tujini ne glede na državo (pomembna je lokalna valuta - če smo v državi kjer je EURO potem ni problema) je to praksa, ki se v bistvu ni prav nič spremenila že vsa leta. Če kdo misli, da so se hrvati tega spomnili in to prav letos je hudo bolan oz hudo pod vplivom tovrstnih člankov, ki jih pišejo debili, ki se jim ne sanja o tem kaj pišejo, važno je le da zlijejo gnev zato, ker so se zaje.bali in plačali par eurov preveč, bolečina pa je tako huda, da ne zmorejo tega ne da bi to izlili v svetovni splet...

torej da povzamemo... ko se nahajamo v državi kjer imajo drugo valuto, ki jo kot matično uporablja banka katere bančno kartico imamo, potem gre za dve storitvi:
1. konverzija valute - pri konverziji valute nas vedno zanima tečaj po katerem bomo denar zamenjali, zato nam banka ponudi tečaj, ki ga lahko sprejmemo oz tudi zavrnemo in se zanašamo na to da nam bo naša banka ponudila boljši tečaj. V prvem primeru govorimo o garantiranem tečaju, ki ga ponudi bankomat in je zadeva podobna kot bi šel v menjalnico - mimogrede je slučajno že kdo pisal o tem da menjalnice ropajo???. V drugem primeru se zanašamo na to, da bomo preko svoje banke dobili boljše pogoje, vendar v trenutku dviga ne vemo kakšne. pametnjakoviči ali kdo ve po kakšnem tečaju se obračuna ta transakcija???
2. dvig gotovine

kaj ima to veze s hrvati ve samo nekaj ljudi tukaj gor taisti so mnenja da so okradeni in prepričan sem, da imajo kredit v švicarjih in tudi v tem primeru so mnenja da so bili okradeni...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik in Pepe

Steve

Guru
13. avg 2007
9.606
1.526
113
Žuti, ne razumeš ti, ker si bolj kratke pameti.
Ker sem ravno pri volji, ti bom razložil to, kar je večina razumela: ko hodiš ti npr. po centru ljubljane, vidiš kje ogromne table ATM in smerna puščica zraven? Jaz se ne spomnim da bi jih videl. Vem tudi da teh o katerih govorim lani tam ni bilo, kakor tudi provizije ne.
Letos pa ti na 200m lepo kažejo smer do bankomata, ki ima provizijo. Tisti brez provizije seveda te table nima
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Mal se mi ne da zdaj tebi nazaj pisat kako si pa ti pameten.

Torej, kaj naj piše na tabli, ki kaže kje je bankomat? Hladilnik ali toaster?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Za to ste že slišali:

KAKO HRVAŠKI BANKOMATI GOLJUFAJO TURISTE ...
Očitno visoke cene niso dovolj.
Že pred leti so banke na Hrvaškem na svojih bankomatih uvedle opcijo, po kateri mora turist, ki želi dvigniti denar, izbrati med dvema možnostma. Dvig lahko izvede s konverzijo ali brez nje.
Če izbere dvig s konverzijo, to pomeni, da pri dvigu, pretvorbi evrov v kune, velja tečaj, ki ga določi banka in je praviloma slabši.
Če pa izberete dvig brez konverzije, pretvorbo izbere banka imetnika računa, po svojem običajnem tečaju, ki je običajno boljši.
Nekatere banke na Hrvaškem so se domislile dodatne ukane, s katerimi molzejo turiste. Poslovna mreža Euronet, ki pa ni edina, ima bankomate v vseh večjih turističnih centrih. Če ob dvigu kun na bankomatih izberete možnost ”brez konverzije”, morate še izbrati med možnostjo, da se pretvorba izvede po fiksnem tečaju, ki ga ponuja bankomat, ali možnostjo, da se pretvorba izvede pozneje, kar pomeni, da tečaj izvede domača banka imetnika računa.
Seveda je ogromno turistov, ki v tej pravi poplavi izbir izberejo zanje manj ugodno možnost, torej, da se pretvorba izvede takoj, po trenutnem fiksnem tečaju, ki ga ponuja bankomat.
V praksi to potem izgleda tako. Če želite na primer dvigniti 1600 kun, izberete možnost, da se pretvorba izvede takoj po tečaju, ki ga ponuja bankomat, vam z računa trgajo 245 evrov, če bi pa izbrali možnost, da se pretvorba izvede pozneje, torej po tečaju domače banke, pa bi vam z računa trgali le 220 evrov.
O goljufanju turistov, so se v zadnjem času razpisali tudi nekateri hrvaški mediji, ki opozarjajo, da gre za nedopustno izkoriščanje nevednosti turistov.
Delimo to opozorilo tudi med prijatelje, ne pustimo se goljufati požrešnim hrvaškim bankam. Hvala.
Jaz sem letos doživel še večjo lopovščino. Na bankomatu, ki ga ima kamp, sem dvignil 500 kun z Revolut kartico. Ko sem se prebil skozi vse menije, ki ponujajo take ali drugačne konverzije, me je na koncu čakalo sporočilo, da mi lastnik bankomata za dvig računa 29 kun, kar je več kot 5%. Seveda bi lahko zavrnil, toda v krogu kakih deset km ni drugega bankomata, zato sem pristal na ta rop. V bodoče bom kune kupil na domači banki, čeprav bo tečaj za odtenek slabši.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.211
5.236
113
Meni je unicredit pustil podobno sporočilo v kaselcu spletne banke. Obvezno brez konverzije in pa kar je specifično za unicredit - dvigi na bankomatu Zagrebacke banke je povsem brez provizij, ker spada v unicredit grupo. Je torej domači bankomat.
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.015
4.933
113
Nuku`Alofa
Jaz sem letos doživel še večjo lopovščino. Na bankomatu, ki ga ima kamp, sem dvignil 500 kun z Revolut kartico. Ko sem se prebil skozi vse menije, ki ponujajo take ali drugačne konverzije, me je na koncu čakalo sporočilo, da mi lastnik bankomata za dvig računa 29 kun, kar je več kot 5%. Seveda bi lahko zavrnil, toda v krogu kakih deset km ni drugega bankomata, zato sem pristal na ta rop. V bodoče bom kune kupil na domači banki, čeprav bo tečaj za odtenek slabši.

Euronet bankomati so dejansko na vsakem koraku, dvig na njih pa je skoraj rop. Zato moras najti bankomat hrvaske banke ali pa v trgovini placevati s kartico.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
S karticami tako obvezno plačujem. 500 kun sem dvignil za kak sladoled ali pivce tam, kjer se ne da plačati s kartico.
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Euronet bankomati so dejansko na vsakem koraku, dvig na njih pa je skoraj rop. Zato moras najti bankomat hrvaske banke ali pa v trgovini placevati s kartico.

Tako ja. In to so "third-party provider" bankomati, Euronet nima nobene banke, služi od transakcij z bankomati. Niti ni edini, vedno več bo tega. Najamejo seveda najbolj frekventne lokacije, dostikrat so prisotni - postavijo bankomat - samo sezonsko. Podobno ko razni plačilni posredniki prek mobilnih aplikacij (ki tudi niso banke).

Če pa kdo vehementno natolcuje, da je to samo na Hrvaškem, pa zgolj kaže na lastno nerazgledanost.
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
V nedeljo me je natakar v restavraciji pri placilu z visa kartico uprasal ce placam v kunah ali eurih ? Kaj je treba v tem primeru izbrati ? Verjetno eure da gre po tecaju moje banke ? To so me dosedaj prvic uprasali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: brane_new

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.917
3.736
113
Ljubljana
hmpg.net
Leta 2015 je Euronet imel "21,000 ATMs across 25 countries in Europe and Asia"
Od takrat so precej zrasli.
Tako da njihove bankomate lahko srečate povsod, se nategnete povsod in tudi navodila kje dvigovati so napisana v vseh jezikih z askoraj vse valute.

Skratka, to je posel kot vsak drug in nateg kot vsak tak posel.