3G/4G usmerjevalnik

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Vzami enga mikrotika z USB vštekaj vanj en USB ključ maš stabilno zadevo, ki se zna povezat kamor koli, pa še ne boš mel slabe volje pri strankah edina slabost mikrotika je da gre do nekje 30 MBIT wifi kar v tvojem primeru niti ne bo tako slabo.
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Yep, Mikrotik je prava stvar. Mi dela že več kot pol leta na vikendu - brez potrebe po enem rebootu. Priključen imam E8372 LTE ključek s HoT simko.
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
1. Zato ker na Mikrotiku poganjam tudi OpenVPN client in lahko tako dostopam do kamere na Mikrotik LAN-u, kjub dinamičnemu IPju, ki ga dobi USB ključek preko LTE.
2. Ker ima Mikrotik wifi bistveno boljši domet ;)
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.818
203
63
Slovenija
se lahko malo razpišeš kateri miktrotik imaš, + kako imaš vpn nastavljeno, točno to bi jaz rad naredil. Trenutno na remote lokaciji uporabljam huawei lte router, do katerega pa ne morem dostopat, ker nima vpn-a...
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Mikrotik je en starejši model RB751U-2HnD, ampak enako bo deloval vsak, ki ima podporo za USB z dovolj elektrike za 3G/4G ključke, npr. cheap RB951Ui-2nD.

Doma imam OpenVPN server na linuxu. Lahko bi tudi bil kar OpenWRT router. Na Mikrotiku se skonfigurira OpenVPN client, ki se samodejno poveže na domač server. Ko se spremeni dinamični IP na LTE modemu, se povezava takoj ponovno vzpostavi. Paziti pa je potrebno sledeče:

Mikrotik OpenVPN podpira samo tcp protokol (nastaviti "proto tcp" na serverju in clientu).

V konfiguraciji serverja mora biti nastavitev "client-to-client", da se clienti vidijo med sabo (domači LAN in vikend LAN).

Avtentikacija je z zgeneriranimi certifikati,

Clientu mora server dodeliti statični VPN IP - nastavitve:
client-config-dir /etc/openvpn/static
ccd-exclusive

Na serverju je potrebno za client ustrezno nastaviti iroute, da dela pravilno povratna routa.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Mogoče še predlog, katerega mikrotika vzeti? Načeloma ne potrebujem veliko, se pravi samo usb za 4g modem in 2.4 ghz wifi.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
509
171
43
Pa še predlog za kak zanesljiv kompatibilen 4g usb modem. Imam sicer še en star 3G HUAWEI E173 nekje v predalih ampak verjetno ni primeren za to aplikacijo.
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
HUAWEI E173 dela na Mikrotiku, samo boš imel samo 3G.
E8372 dela zelo stabilno in se predstavi kot LTE interface v Mikrotiku. Pa na Ebayu je bil 30€ ...
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Pa če boš iskal E8372, pazi, da ima LTE band 20 podporo (obstaja več modelov). Pa ko je priključen na Mikrotik, izključi wifi, ki ga ta ključek tudi zna oddajati.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.818
203
63
Slovenija
kaj ima kateri od teh mikrotikov tudi možno poganjanja openvpn serverja in kakšnega dinamičnega dns-a? Na mojem asusu n66 imam oboje gor, pa mi zelo olajša zadeve. Če bi to šlo vklopit, sem zmagal.
 

Jest

iPhone Guru
26. jul 2007
15.340
672
113
Medvode / Slovenija
www.mobile.si
Pa če boš iskal E8372, pazi, da ima LTE band 20 podporo (obstaja več modelov). Pa ko je priključen na Mikrotik, izključi wifi, ki ga ta ključek tudi zna oddajati.

Res je... model E8372h-153 ima tudi podporo za LTE band 20... sem ga pred nekaj meseci narocil preko eBay-a pa sem potem prodajalcu pisal, ce lahko poslje drugega s podporo LTE band 20, ki sem ga kasneje nasel... pa sem ga dobil po isti ceni... ceprav je bil nekaj evrov drazji... Bil je pa nekje slabih 40€ s postnino vred....
 

lithium

Pripravnik
18. avg 2007
578
5
18
Res je... model E8372h-153 ima tudi podporo za LTE band 20... sem ga pred nekaj meseci narocil preko eBay-a pa sem potem prodajalcu pisal, ce lahko poslje drugega s podporo LTE band 20, ki sem ga kasneje nasel... pa sem ga dobil po isti ceni... ceprav je bil nekaj evrov drazji... Bil je pa nekje slabih 40€ s postnino vred....

Jaz sem imel srečo in je bil 30€ s poštnino. vsekakor vreden tega denarja.
Azijci jih še imajo po tej ceni, samo vprašanje, če se ga splača naročevati od tam za 10€ razlike ;)
https://www.aliexpress.com/item/Ori...dem-CAT4-USB-stick-PK-huawei/32788194785.html