2 leti po smrti matere prejel rubež ne njen dolg

Mont

Fizikalc
19. avg 2014
3.193
2
36
Si siguren?
V katerem primeru pa je 10 letni zastaralni rok in od kdaj se šteje? Ga katera dejanja prekinejo?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Zakon imaš tukaj

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=ZAKO1008

Citat:

24. člen
(Prehod terjatve ali obveznosti)
Izvršbo dovoli sodišče tudi na predlog nekoga, ki v izvršilnem naslovu ni označen kot upnik, če v predlogu za izvršbo določno označi javno ali po zakonu overjeno listino, s katero lahko dokaže, da je bila terjatev prenesena ali je na drug način prešla nanj. Kadar to ni mogoče, se prenos terjatve dokazuje s pravnomočno odločbo, izdano v pravdnem postopku.
Prvi odstavek tega člena se smiselno uporablja tudi glede izvršbe proti nekomu, ki v izvršilnem naslovu ni označen kot dolžnik.
Če pride do spremembe upnika po vložitvi predloga za izvršbo, lahko nov upnik vstopi v izvršbo namesto prvotnega upnika, če z javno ali po zakonu overjeno listino dokaže, da je bila terjatev prenesena ali je na drug način prešla nanj. Kadar to ni mogoče, se prenos terjatve dokazuje s pravnomočno odločbo, izdano v pravdnem postopku. Nov upnik mora izvršbo prevzeti v tistem stanju, v katerem je, ko vstopi vanjo.
Če pride do spremembe dolžnika po vložitvi predloga za izvršbo, se pod pogoji iz prejšnjega odstavka izvršba nadaljuje zoper novega dolžnika, ki jo mora prevzeti v tistem stanju, v katerem je, ko vstopi vanjo.
Sodišče dolžniku iz prejšnjega odstavka vroči sklep o izvršbi.

Citat:

55. člen
(Razlogi za ugovor)
Ugovor zoper sklep o izvršbi je mogoče vložiti iz razlogov, ki preprečujejo izvršbo, zlasti pa:
1. če sodišče, ki je izdalo sklep o izvršbi, zanj ni bilo pristojno;
2. če listina, na podlagi katere je bila dovoljena izvršba, ni izvršilni naslov ali verodostojna listina;
3. če odločba, na podlagi katere je bil izdan sklep o izvršbi, še ni izvršljiva;
4. če je odločba, na podlagi katere je bil izdan sklep o izvršbi, razveljavljena, odpravljena ali spremenjena;
5. če je poravnava, na podlagi katere je bil izdan sklep o izvršbi, razveljavljena ali izrečena za nično;
6. če še ni pretekel rok za izpolnitev terjatve ali če še ni nastopil pogoj, ki je bil določen v poravnavi;
7. če je izvršba dovoljena na stvari, denarno terjatev ali na druge pravice, ki so izvzete iz izvršbe, oziroma na katerih je možnost izvršbe omejena;
8. če je terjatev prenehala na podlagi dejstva, ki je nastopilo po izvršljivosti odločbe ali pred tem, toda v času, ko dolžnik tega ni mogel uveljavljati v postopku, iz katerega izvira izvršilni naslov, oziroma če je terjatev prenehala na podlagi dejstva, ki je nastopilo po sklenitvi poravnave;
9. če je upnik odložil izpolnitev obveznosti za čas, ki še ni potekel;
10. če je pretekel rok, v katerem je po zakonu mogoče predlagati izvršbo;
11. če je nastopilo zastaranje terjatve, o kateri je bilo odločeno v izvršilnem naslovu;
12. če terjatev ni prešla na upnika oziroma če obveznost ni prešla na dolžnika.

Citat:

56. člen
(Ugovor po izteku roka)
Ugovor, ki temelji na dejstvu, ki se nanaša na samo terjatev, in je nastopilo po izvršljivosti odločbe oziroma po sklenitvi poravnave, lahko dolžnik vloži tudi po pravnomočnosti sklepa o izvršbi, vse do konca izvršilnega postopka, če ga brez svoje krivde ni mogel uveljavljati v ugovoru zoper sklep o izvršbi.
Dolžnik je dolžan v takem ugovoru navesti vse razloge, ki jih lahko uveljavi v času vložitve. Sodišče zavrže kasnejši ugovor, če temelji na razlogih, ki bi jih dolžnik lahko uveljavil v prejšnjem ugovoru.

56.a člen
(Ugovor novega dolžnika)
Dolžnik iz četrtega odstavka 24. člena tega zakona lahko izpodbija sklep o izvršbi z ugovorom iz razloga po 12. točki prvega odstavka 55. člena tega zakona.

V tej smeri boš napisal in vložil ugovor.

Iz sodne prakse:

Citat:

24. Novi dolžnik lahko izpodbija sklep o izvršbi z ugovorom po 56.a členu ZIZ, torej iz razloga po 12. točki prvega odstavka 55. člena ZIZ (to je, da obveznost ni prešla nanj). Kadar je novi dolžnik dedič prvotnega dolžnika, je treba upoštevati pravilo, da je dedič odgovoren za zapustnikove dolgove do višine vrednosti podedovanega premoženja (prvi odstavek 142. člena ZD). Gre za osebno odgovornost dediča, pri čemer odgovarja za zapustnikov dolg z vsem svojim premoženjem, torej s podedovanim in s svojim siceršnjim premoženjem (odgovornost pro viribus hereditatis).

Ugovoru predloži sklep o dedovanju, morebiti priskrbi iz zapuščinskega spisa potrdilo banke o stanju na računu v času smrti (izpisek) ter predloži dokazilo o vrednosti delnic, lahko tudi iz tečajnice.

Ti moraš namreč dokazati vrednost zapuščine.

Predloži še kakšen račun pogreba, ki itak presega zapuščino.

In to je to.

Al pa plačaj dolg
priden.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Mont pravi:
Si siguren?
V katerem primeru pa je 10 letni zastaralni rok in od kdaj se šteje? Ga katera dejanja prekinejo?

Vložitev tožbe oziroma predloga za izvršbo pretrgata zastaranje...

Po vložitvi tožbe oz. predloga za izvršbo lahko zadeva laufa "neomejeno".

OZ

Citat:

Vložitev tožbe
365. člen
Zastaranje se pretrga z vložitvijo tožbe in z vsakim drugim upnikovim dejanjem zoper dolžnika pred sodiščem ali drugim pristojnim organom, da bi se ugotovila, zavarovala ali izterjala terjatev.

Citat:

Umaknjena, zavržena ali zavrnjena tožba
366. člen
(1) Šteje se, da zastaranje ni bilo pretrgano z vložitvijo tožbe ali s kakšnim drugim upnikovim dejanjem zoper dolžnika pred sodiščem ali pred drugim pristojnim organom, storjenim z namenom, da bi se ugotovila, zavarovala ali izterjala terjatev, če upnik umakne tožbo ali odstopi od takega dejanja.
(2) Prav tako se šteje, da zastaranje ni bilo pretrgano, če je upnikova tožba ali zahteva zavržena ali zavrnjena ali če je izposlovani ali opravljeni ukrep za izvršbo ali zavarovanje razveljavljen.

V primeru pa da sodišče ustavi izvršbo s sklepom pa do pretrganja ni prišlo in če upnik še enkrat vloži predlog za izvršbo, se lahko dolžnik sklicuje na zastaranje.

10 letni zastaralni rok pa je, če bi upnik imel npr. sodbo.

V tem primeru je nima, vložil je predloga na podlagi verodostojne listine in ga lahko še enkrat...

V tem primeru je zastaralni rok 1 leto, ki začne teče od konca koledarskega leta v katerem je nastala in zapadla terjatev.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.793
1.930
113
najrajš na babi
jest bi ta večer steral u 3 pm. če od leta 2005 do 2012 niso mogl 50 eur izterjat, ne prijavit terjatev v zapuščinskem. verjamem da je bla mati takrat opravilno sposobna in nisi bil njen skrbnik. se pravi polnoletna normalna oseba. če so z njo takrat rihtal, naj pa še zdej, čeprav je več ni. Vglavnem u 3 pm ta naša pravna država. kaj tebe boli [cenzura] kaj je nek človk zaenih pufov za cajta svojga življenja vzel. sej je bil polnoleten in jevedu kaj dela. 2 leti po smrti pa naj nekdo plača, pa sploh ne ve kaj in zakaj. Prej bi v firmi razmišljal preden so ji dal kej podpisat.
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
ksz
Sem imel podoben primer, a za precej večje denarje.
Po zakonu si odgovoren LE do višine dediščine! Vendar.... v praksi to zgleda tako, da ti najprej vzamejo celotno vrednost izvršbe (če imaš dovolj sredstev, seveda), potem pa moraš razliko iztožit nazaj. Torej, podedoval si 10 EUR, dolg zapustnika je 100 EUR. Z računa ti poberejo 100 EUR, potem pa jih tožiš nazaj za 90 EUR.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.386
5.897
113
pri taščici
Pa to ne moreš verjeti. In temu rečejo pravna država. Skrbijo za žepe odvetnikov in sodišč. Oziroma v tem primeru se najbrž dediči ne najdejo.
Problem nastane ko dobiš izvšbo po dedovanju. Me res zanima epilog avtorja.
 
Nazadnje urejeno:

Karakala

Fizikalc
3. okt 2007
2.381
56
48
Republika Prlekija
Če nebi bilo zapuščine oziroma, če zapustnik nebi zapustil premoženja, se zapuščinska obravnava nebi opravila in bi se na podlagi sklepa o dedovanju izvršilni postopek ustavil. Ker pa je tvoja mati imela vsaj nekaj zapuščine se lahko izvršba nadaljuje zoper tebe kot pravnega naslednika do višine podedovane zapuščine.Kdo je podpisani na sklepu o nadaljevanju?
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Ja, res je. JJ je postavil precedenčni primer kako se tem rečem streže.
Ko bi komunisteki v vsem tako sledili Janši, kot mu pri prevzemanju pošte
evil.gif