2 HDD diska po 2TB

backbiter17

Zelenc'
21. avg 2009
4
0
1
To bi mi bil edini backup, ja.
Imam samo slike in filmcke, vendar od l2000, odkar so prisli prvi digitalci ven. Tega se je do sedaj nabralo ze 690GB in se zena ima na laptopu 50GB.
Imel sem zunanji disk Transcent, vendar se mi je odtrgal USB konektor, ko sem ga nekoc prikljucil, tako, da je sedaj neuporaben. Takrat sem potem kupil notranji disk, ker sem se zelel izognit takim lepim izkusnjam. Sedaj imam 2x1TB. Zato iscem 2x2TB, da bo malo rezerve. Gledal sem Toshibo in WD. Seagata se skusam nekako izogibat, ker sem ze veckrat zasledil, da povzrocajo tezave.
Atepej, vezal bi ju v Raid 1, kar pomeni, da vrzes mapo na en disk in ti jo avtomatsko kopira se v drugega. Raid 0 pa pomeni, da ti razdeli podatke in ti mece nekaj na prvega, nekaj na drugega


odtrgan, poškodovan konektor se načeloma da popraviti

lp,A
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Hvala. Ampak sem takrat imel še eno kopijo in sem hitro nabavil še en notranji disk in jo naredil.
 

picero

Pripravnik
25. jul 2007
66
2
8
Tudi jaz iščem podobno zadevo za backup in moram sedaj kupiti dva diska po 2 ali 3 TB. Imam cradle https://www.mimovrste.com/ohisja-tr...&utm_campaign=EG&utm_content=ohisja-trdi-disk in preko tega cradla bi enkrat na teden naredil kopijo na "prenosni" disk, ki bi ga potem hranil na drugi lokaciji.
S prenosnimi diski (pa čeprav WD) imam slabe izkušnje, ker so se hitro pokvarili. Ali so ti interni diski 3,5" kaj boljši ali bo isto sranje? Bi pa vzel verjetno kar WD diske, saj imam s temi (internimi) diski dobre izkušnje. Ne vem pa kateri bi bili primerni. Blue, red, violet? Blue so osnovni diski, red naj bi bili za NAS, violet so pa menda za nadzorne sisteme. Eni od teh diskov ob izklopu naj ne bi imeli zaklepanja glav, ker bi lahko bilo po mojem slabo ob prestavljanju diska. Ali pa kakšen HGST morda, so tudi dobro ocenjeni glede na % napak na diskih - nagibam se celo k nakupu teh diskov, vsaj po tem, kar pišejo na Backblazeu https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-stats-for-2017/. Samo ne najdem pa teh teh diskov, ki so napisani v njihovem reportu, da bi bili naprodaj pri nas. Pa še vzel bi diske velike največ 2GB, ker če gre en tak manjši disk, zgubiš manj podatkov, pa tudi morebitno reševanje podatkov je bistveno krajše.
Kaj menite ostali strokovnjaki?
 

model1a

Fizikalc
14. dec 2008
1.192
41
48
Sam sem vzel Hitachijevega 2 TB deskstar kot sekundarni disk v računalniku. Dela BP, se ne greje, je pa glasen. Glede na njihovo zanesljivost je to res malenkost :) Deskstar serija je narejena za obratovanje 24/7, medtem, ko je ultrastar narejena nekje 6-12 ur na dan... Sem malo pobrskal, pa 2 TB res ni za najti... 3 TB so, ampak niso ravno poceni:

https://www.mlacom.si/hitachi-hds723030ala640-3tb-7-2/64m/s600
 

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
Deskstar je enterprise disk. Uporaba enterprise diska za domači backup je podobno: kot da bi kupil Ferrarija za vožnjo v trgovino, ki je 1km stran.
Ultrastar je že bolj namenjen za kake soho nas-e.
Oba sta za domačo uporabo draga znastevnofantastika.

Za shranjevanje domačih slikc,videov uporabite kombinacijo notranji diski(ki je v uporabi), zunanji disk in oblak. Zastojn programov, ki vam avtamatizira backup je nekaj deset.
Če imate strah pred kriptovirusi, potem zun. disk priklapaljate po potrebi. Če se vam ne da utikat disk ven in not, si omislite takle usb hub:
USB hub stikalo

Če imate preveč denarja si omislite osnovni NAS in oblak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: picero

picero

Pripravnik
25. jul 2007
66
2
8
Legionar, hvala za odgovor, točno o tem razmišljam, kot si napisal.
Planiram kombinacijo - notranji disk (prva kopija, originali, na stacionirain lokaciji) - zunanji disk (backup - druga kopija, ki bo shranjena na drugi lokaciji), v planih tudi oblak.
Spraševal sem predvsem za kvalitetne in zanesljive diske, ki bodo kot zunanji disk priklopljeni občasno (občasno zaradi možnosti okvare preko električnega omrežja in zaradi hranjenja izven lokacije računalnika zaradi možnosti kraje, požara...). Na zgodbo z zunanjimi diski WD sem pozabil, ker sta se mi od petih zunanjih diskov dva pokvarila že v prvem letu delovanja. Sem pa pripravljen odšteti nekaj več za kvalitetne diske, da se izognem izgubi podatkov (večje količine fotografij in grafičnih datotek - cca 4 GB letno).
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Zavedaj se, da noben disk ne garantira 100% varnosti podatkov. Glede na tvojo izvedbo (več redundantnih kopij, celo na ločenih lokacijah), bi rekel da so ti te stvari jasne.

Nima pa smisla odštevati 2x več denarja za diske, saj to ni zagotovilo o njihovi zanesljivosti. Raje kupi 2x več diskov in boš precej na boljšem, finančno pa na istem ;)

V tej situaciji namreč velja kvantiteta > kvaliteta.

Je pa še ena dobra praksa (ki se je sam sicer ne držim), da pri RAID poljih kupiš različne diske (torej druga firma, enaka kapaciteta in hitrost vrtenja). S tem se rešiš zelo redke situacije, ko ti zaradi serijske napake odletita oba hkrati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Cash in picero

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.885
810
113
Je pa še ena dobra praksa (ki se je sam sicer ne držim), da pri RAID poljih kupiš različne diske (torej druga firma, enaka kapaciteta in hitrost vrtenja). S tem se rešiš zelo redke situacije, ko ti zaradi serijske napake odletita oba hkrati.
Niti ni tako redka situacija.
1x se mi je to doma zgodilo, pa 1x v službi.
 

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
Pri backupu se je najprej treba vprašat zakaj ga rabim.

-če gre za domači backup; slikce,videi, dokumenti...to niso neke življenske zadeve. Seveda so vse slike dogodkov in familije pomemebne, ne živiš pa od njih.
V tem primeru je kombinacija notranji, zun. disk in oblak več kot dovolj.

- če gre za neko domačo pisarno in od podatkov živite, potem je to čisto nekaj drugega.
Tu si omislite vstopen ali kako stopnjo višje Qnap ali Synology NAS. V SLO bosta ta dva brenda najlažje dobili. je pa še veliko zelo dobrih.
Dajte zadeve še v oblak. Če si naredite še mirror raid v rač. bo kar ok.

Če imate zahteve višje so obrnite na firme, ki to počno profsionalno, saj ponavadi izguba podatkov stane več kot backup.

Kupite si antivirus in antispywhare programe in delajte backup redno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: picero

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.530
168
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
if I may ...

cloud je načeloma okej, če imaš dobro povezavo in če ne potrebuješ dostopa kadarkoli in kjerkoli. tu se lahko zatakne. zato imam raje fizične oblike, imam pa telefon in določene stvari računala v cloudu.

kar se tiče fizične oblike. sprva sem imel WD Book Duo, ki je sicer fantastična zadeva, dokler diski niso polni, ker so berljivi le v tej zadevi zato sem kupil dvojni Icybox, v katerem imam dva diska, neodvisna, enkrat najprej skopiram na prvega in potem sinhroniziram drugega in obratno. imam še dodaten 2.5 disk, ki je na drugi lokaciji, kopiram pa ga vsake toliko. zaenkrat sistem deluje, bi bil pa veliko bolj srečen, če WD Duo ne bi "zaklenil" diskov, da so berljivi le zgolj v tej napravi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: picero

legionar

Fizikalc
13. sep 2010
2.427
5
38
Oblak je kot 3 opcija, na katero razne okvare, virusi...nimajo vpliva. Niti ni mišljeno, da bi na oblak backupiral kjerkoli in kadarkoli.
Moj prispevek je bolj ciljal na ideje o enterprise diskih za neko domačo uporabo. To je čisto metanje denarja preko okna.