2 HDD diska po 2TB

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kupil bi 2 diska, vsakega po 2TB. Imel bi ju samo za backup slik in posnetkov, najverjetneje bosta celo izključena, ko ju ne bom rabil.
Verjetno razmišljam prav, da morata biti različna? Sistem bo postavljen na 3 disku.
Katera 2 diska priporočate? Sprašujem v glavnem zato, da ne bom nabavil kak disk s serijsko napako.

Hvala
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
hja, ni poceni ta zadeva...sem mislil malo bolj cenejše. Drgače pa hvala za info.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Fascinantno :p Samo en problem je...imam samo 2mbps uploada, gor moram pa prenesti slabih 700GB o_O
 

cc9

Pripravnik
29. okt 2017
37
5
8
2Mbps =20GB/dan , kar začni najprej slike, video pa sčasoma al pa pri kakšnemu prijatlu
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
jaz imam nas na 2x2 tb in usb backup. nekaj je...ni pa seveda potresno/ognjevarno :) clouda nekako nočem...vsekakor pa ne bi strica googla.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
35dni bi rabil, da mi vse uploada, hahahahahahahahaha :valjamse:

Drugace sem mislil nabaviti 2 razlicna diska in ju zvezati v Raid 1 :rolleyes:
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
clouda nekako nočem...vsekakor pa ne bi strica googla.

Sicer sem prejle probal Clouda in me je fasciniralo iskanje slik, ki deluje odlicno. Je nekaj slik kopiralo gor in med njimi sem imel Zafiro slikano pod 45st. iz strani in sem vpisal pod search opel in kaj jo ni vrag nasel, hahahahahaha...pa glasses sem vpisal in je nasel vse slike ljudi z ocali. Ne morem verjet :p
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
hehe, ja, algoritmi delujejo odlično, ne skrbi. ima podobno foro tudi fejstbuk. včasih vidim, ko ne naloži slike v trenutku, se pod id slike napiše (skoraj vedno) dejansko, kaj je na sliki.
no, če hočeš imeti hitreje...pač vklopiš mobilne podatke in če imaš veliko gb...bo šlo hitreje. vsak mesec nekaj gb in bo.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kupil bi 2 diska, vsakega po 2TB. Imel bi ju samo za backup slik in posnetkov, najverjetneje bosta celo izključena, ko ju ne bom rabil.
Verjetno razmišljam prav, da morata biti različna? Sistem bo postavljen na 3 disku.
Katera 2 diska priporočate? Sprašujem v glavnem zato, da ne bom nabavil kak disk s serijsko napako.

Hvala

Če ti je to edini backup, ti priporočam da si omisliš nekaj kar je offline in na drugi lokaciji.

Konkretno za tvoj primer: kupi raje 2 zunanja USB diska in ju hrani nekje drugje (v službi, pri starših, pri ljubici...). Nato ju izmenično nosi domov in delaj redno backupe (recimo tedensko). Diske obvezno tudi šifriraj.

S tem hraniš tudi dve različni verziji backupa (trenutno in en teden staro), tako da imaš tudi določeno okno urgiranja za razne kriptoviruse.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
To bi mi bil edini backup, ja.
Imam samo slike in filmcke, vendar od l2000, odkar so prisli prvi digitalci ven. Tega se je do sedaj nabralo ze 690GB in se zena ima na laptopu 50GB.
Imel sem zunanji disk Transcent, vendar se mi je odtrgal USB konektor, ko sem ga nekoc prikljucil, tako, da je sedaj neuporaben. Takrat sem potem kupil notranji disk, ker sem se zelel izognit takim lepim izkusnjam. Sedaj imam 2x1TB. Zato iscem 2x2TB, da bo malo rezerve. Gledal sem Toshibo in WD. Seagata se skusam nekako izogibat, ker sem ze veckrat zasledil, da povzrocajo tezave.
Atepej, vezal bi ju v Raid 1, kar pomeni, da vrzes mapo na en disk in ti jo avtomatsko kopira se v drugega. Raid 0 pa pomeni, da ti razdeli podatke in ti mece nekaj na prvega, nekaj na drugega
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Na kak način pa boš izklapljal ta diska? Kolikor te razumem boš ju dal kar direkt not v računalnik? To je dokaj slaba kombinacija v kolikor fašeš kak kriptovirus...
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Sem študiral, da bi dal na kable od napajanja eno stikalo in ju pač izključiš, ko je računalnik ugasnjen.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Po novem bi imel tako, da bi enega 1TB disk imel samo za sistem, drugega 1TB za šaro, ostala dva 2TB + 2TB pa bi ju priključil le, ko bi delal kopije
Če bi fasal kriptovirus na sistem, bi mi pomoje takoj kriptiralo disk, vendar bi ostala 2 diska bila izključena in ne bi bilo škode. Samo sformatiral bi in ponovno naložil sistem gor. A je možno, kriptovirus kriptira tudi podatke na drugem disku, v mojem primeru na drugem 1Tb disku, kjer bi bila šara?
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kriptovirus ti bo definitivno šaril po vseh diskih. Posledično sta ranljiva tudi backup diska (v kolikor sta takrat vklopljena).

Ena preprosta (in ne 100% učinkovita) zaščita bi bila, da delaš backupe izmenično zgolj na en disk (en teden na enega, drug teden na drugega). Tako bo en backup vedno 1 teden "zadaj" in boš imel 1 teden časa da ugotoviš da si fasal kriptovirus :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Primus

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Pri diskih se ne rabiš toliko obremenjevati, pač kupi nekaj. Jaz bi na tvojem mestu kupil kar 2 enaka modela. Za backup to ni tako pomembno kot pri live sistemih, kjer ti pri odpovedi enega diska ostali diski takoj začnejo bolj "trpeti".