Žar na vulkansko kamenje - kako?

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.463
226
63
Pozdravljeni

Lani sem konec sezone kupil plinski žar z vulkanskim kamenjem. Ker pa nisem siguren, kako to kamenje sploh uporabljati, sprašujem, če ima kdo s tem izkušnje? Ok, jasno mi je,da se ga položi na spodnjo rešetko na gorilnik. Ali mora to kamenje dejasko "zažareti", ali se samo segreje ... torej, kdaj je dovolj segreto? In pa še, kako na debelo, naj bo naložen na rešetko?

Torej, kakršnakoli info o tem bo več kot dobrodošla, saj se začenja sezona žarov
cheer.gif


Edit: Če prav razumem, naj bi vulkansko kamenje ko je razbeljeno zgledalo takole:
charcoal_grill.jpg
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.846
113
Tole meni zgleda kot poceni žar na oglje!
grin1.gif


Zakaj pa je dobro to kamenje? Naredi efekt oglja na plinu?! Zakaj bi imel potem plin s kamenjem če imaš lahko samo oglje?!
sprasujem se.gif
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Da ne boš zdaj še ti zaustavil letalskega prometa, ko je komaj speljal.
grin1.gif


Prvič slišim za "vulkansko kamenje". Kaj naj bi to bilo? Oglje, dodatno prepojeno s kako snovjo?
sprasujem se.gif
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.463
226
63
Huh, nene tole sliko sem našel na internetu:)

Moj je približno tak:
KLIK

In ja, nekako naj bi delovalo v principu oglja, samo še sam ne vem kako
confused-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.846
113
Ja verjetno zakuriš plin in počakaš da se kamenje segreje (zažari verjetno ravno ne) - sej ni neka znanost. Potem daš gor 3 čevape in če se pečejo ok vrzi gor še ostalo.

Kolikor sem sedaj prebral zgleda uporabna zadeva saj deluje kot "difuzor" toplote, pa tudi toploto absorbira. Torej nekako ustvari oldschool pogoje peke dirket na plinu. Fino da lahko vržeš gor na rešeto čevape in potem gasiš s pirom.

Sicer sem sam pristaš lazy peke in še oglje naredim sam, ampak tole zgleda uporabno za potegnit na vrt in hitro spečt okusno kosilce.
 

MG3

babi
20. jul 2007
533
0
16
Bakovci pri MS
www.opelforum.si
Doma imamo takšen žar na vulkanske kamne, ni treba da zažarijo,saj čutiš kdaj je dovolj ogreto za pečene. Moram povedati, da s tem žarom nismo zadovoljni, saj je pečena hrana na njem izsušena, nima okusa po dimu kot z navadnega žara na oglje. Polivati ne smeš z ničemer, ko kaplja npr. s čevapčičev se prikaže plamen, ki jih osmodi, izsuši pa jih že v vsakem primeru, tudi če pečeš na najmanjši temperaturi.
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Pri mojem žaru tile kamni nič ne žarijo, postanejo zgolj vroči. Je pa tako, da imam na žaru grelce ob strani in ti ne oddajajo toplote direktno v kamne. Naloži se jih pa baje samo toliko, da pokrijejo celotno dno - nič nalagat enega na drugega itd.
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Imam žar na vulkansko kamenje dve sezoni, varianta s kuhalnikom (Campingaz Texas Woody DeLuxe). Zadeva je praktična, a se je treba malo navaditi peke. Moj postopek je naslednji:

1. Segrej žar/kamenje na vsaj 150stopinj celzija (maksimalen ogenj). Žar naj ne bo na prepihu, saj veter precej zavleče ogrevanje kamenja.
2. Naloži meso/zelenjavo/sir in peči pri pokritem pokrovu, da čim manj uhaja toplota (ogenj se lahko zmanjša)
3. Če se vžge maščoba, ogenj pogasi s pivom
smile-1.gif


Napaka, katero dela MG3, je peka pri prenizki temperaturi - to vem, ker se je to tudi meni od začetka dogajalo.
wink-1.gif


LP,

Milan
 

vogel

Majstr
1. sep 2007
1.463
226
63
Nene, nisem dal zanj 150€. Se mi zdi da so ga v bavhavsu imeli za manj kot 50€.

Kakorkoli, hvala vsem za koristne informacije
cheer.gif
 

MG3

babi
20. jul 2007
533
0
16
Bakovci pri MS
www.opelforum.si
naliM ne pečemo samo pri nizki teperaturi, ampak smo samo poskusili a je bila hrana vseeno izsušena , nismo z ničemer polivali, ker nismo hoteli tvegati da ne bi bilo kaj narobe, če tekočina pride slučajno do plinskih gorilnikov.
Ali jim nič ne škodi, če zaide tja?
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Če poliješ s pivom, zadeva malo zacvrči in kuri dalje. Meni nobenega od gorilnikov še ni uspelo ugasniti.
smile-1.gif


Glede peke mesa velja pravilo, da mora skorja na visoki temperaturi na hitro zakrkniti, kar prepreči iztekanje sokov iz mesa - pomaga tudi, če meso pred peko premažeš z oljem. Po tem, ko skorja zakrkne, lahko dalje pečeš na manjšem ognju.

LP,

Milan