operacija kile in prehrana po tem

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
v kratkem me čaka "srečni" dogodek. Ker mi je logično jasno, da nekaj časa po operaciji ni ravno priporočljivo neko napenjanje me zanima kako se je priporočljivo prehranjevati v času povečane občutljivosti
smile-1.gif

Ima kdo od prisotnih kakšne izkušnje?
 

Dr1m

Pripravnik
20. mar 2009
111
1
18
Goriška primorska
Obišči stran
Eeeehhh...
Pred slabima dvema mesecema sem bil sam operiran na kili, pa nisem bil preveč izbirčen pri hrani. Saj me napenjanje kratko-malo sploh ni motilo. Bolj hudo je bilo, ko me je sililo na kašelj... Ti povem, bolečina za umirajoče...
A ja, pa tudi vicev en čas ne smeš prebavljat :D
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
smile-1.gif

kakšna kila pa, če smem vprašati? dimeljska ali trebušna? pa kakšna anestezija pri operaciji?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
če se prav spomnim ti dajo en pildek kejr piše kaj en ješ prvih par dni..pač razhudnikov se ogni, v času ko boš ležal oz prvih 14 dni ko boš bolj kisel.

ostalo pa ni panike.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jst sem operiral trebušno vzem lokalno anestezijo ker je velik bolša kot splošna. Glede hrane pa ne pretiravaj, samo en dan pred operacijo se probaj čimbolj izsrat
smile-1.gif


Aha pri splošni spiš, pri lokalni pa čutiš kako te režejo pa tako, ful novo doživetje, aja pa manj boli potem po operaciji pa tako.

Pa 1 mesec bolniške
smile-1.gif


Če te pa kaj več zanima pa vprašaj.
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

V lokalni ali epiduralni?


Ker v lokalni mora bit pa res nora izkušnja
smile-1.gif
. A si lahko tudi gledal kej?
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Ne gledal nisem nič itak sem bil zadet kot mina
smile-1.gif
to je pa tako dober občutek ni čudno da se folk drogira hehe.

Jaz sem bil z dvema smešnima v sobi, smo se tko smejal po operaciji da sm mislu da mi bo trebuh razneslo hehehe.

Pa nehajte nalagat nekaj, prve 3 dni je malo kriza, potem pa do konca tedna tako tako, potem je pa počasi dobro.

Pa sranje sploh ni problem, problem je kašelj in pa smejanje. Serješ itak brez napenjanja, saj čreva delajo
smile-1.gif
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.111
59
48
Been there, done that.
Epiduralna - ugotovil sem, kako se počutijo paraplegiki. Ni ravno najbolj kul za psiho (kaj če ne bo spustilo...).
Meni osebno je bil največji problem, ko je epiduralna popuščala, mehur se imel napet ko boben, nisem se pa mogel toliko pripraviti, da bi se uscal. E, to so bolečine! No, potem sem dobil kateter, pa je šlo ven kak liter pa pol. Če grem slučajno še enkrat, zgrabim prvega v belem mantlnu, da mi porine noter cevko dokler epiduralna še drži.
Sranje ni problem; vrečka importala na dan, pa kakaš ko bebica na maminem mlekcu.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik tesfalar pravi:
Epiduralna - ugotovil sem, kako se počutijo paraplegiki. Ni ravno najbolj kul za psiho (kaj če ne bo spustilo...).

to se je tudi mene dotaknilo...

Jaz sem imel problem s prvim pišanjem (sem bil pri Korošoku, kjer greš po operaciji (in prvem scanju) domov. Pa se nikakor nisem mogel popišat v tist flaškonček kar na postelji - pa še en zraven drugega smo ležali, vmes le zavesica, tak da je bilo ko v dnevni sobi. Tak da sem si zrihtal med. sestro da sva šla na wc..mmmm..tam pa samo, da sem videl pisoar...
smirk-1.gif


pa kot je že nedko rekel...najhujše je bilo kihanje (tdui kašelj)...vse ostalo se da kar dobro shajat.
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
jaz grem v sanatorij v Rožno k dr. Mušiču, pa precej sem nagnjen k splošni anesteziji, ker me je misel na katerer odvračala od blokade že pri operaciji kolena... uriniranje v flaškon drugače ni bil problem
smile-1.gif
lokalna pri mojem obsegu ne pride v poštev...
aja - gre pa za desno ingvinalno (dimeljsko) kilo.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik AndrejK pravi:
jaz grem v sanatorij v Rožno k dr. Mušiču, pa precej sem nagnjen k splošni anesteziji, ker me je misel na katerer odvračala od blokade že pri operaciji kolena... uriniranje v flaškon drugače ni bil problem
smile-1.gif
lokalna pri mojem obsegu ne pride v poštev...
aja - gre pa za desno ingvinalno (dimeljsko) kilo.

sicer se ne spoznam preveč na terminologijo..jaz sem dobil injekcijo v podorčje križa, zraven med operacijo poslušaš (vice in prigode prejšnjega dne) vidiš ne nič, ker ti dajo zastor, čutiš pa tudi ne. Jaz sem imel bulo desno od tiča (po domače povedano
rolleyes-1.gif
). Ne dobiš pa nobenega katetra, le kake dve do tri ure moraš narediti odločili piiii v flaškonček. Potem te potrepljajo po rami in odpujsaš domov.
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Jaz bi vzel lokalno uglavnem, pa pri vseh kilah lahko dobiš lokalno. Če ne zaradi drugega, vsaj veš kako poteka operaciija, pa še vse čutiš kako delajo. Je pa bolje tudi po operaciji, ker tudi ko blokada še malo drži in greš lahko brez problemov na wc lulenzi
smile-1.gif


Pa kaj se nalivate s tekočino pred operacijo, liter pa pol urina v mehurju itak morate biti tešč mater.

Taka operacija ni neki bavbav, 3 dni je kriza, po enem tednu je vse ok in se 3 tedne samo okoli goniš ko si na bolniški
smile-1.gif
 

aviator

Fizikalc
20. avg 2007
6.200
0
36
Kransterdam
mene pa zanima kdaj lahko spet normalno kihnem ali se izkašlam, ker trenutno (5dni po operaciji) je kar brutalno!
niso mi dali mrežce, ampak so mi samo zašili (dimeljska kila)

lp
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Citat:
Uporabnik aviator pravi:
mene pa zanima kdaj lahko spet normalno kihnem ali se izkašlam, ker trenutno (5dni po operaciji) je kar brutalno!
niso mi dali mrežce, ampak so mi samo zašili (dimeljska kila)

lp

Zakaj ti pa niso dali mrežice?

wink-1.gif
. Bo bolje..sicer traje, a se da. Ta hudo je itak že za tabo.
 

AndrejK

Fizikalc
7. sep 2007
1.279
3
38
SI
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Citat:
Uporabnik aviator pravi:
mene pa zanima kdaj lahko spet normalno kihnem ali se izkašlam, ker trenutno (5dni po operaciji) je kar brutalno!
niso mi dali mrežce, ampak so mi samo zašili (dimeljska kila)

lp

Zakaj ti pa niso dali mrežice?

wink-1.gif
. Bo bolje..sicer traje, a se da. Ta hudo je itak že za tabo.

Mrežice včasih ne dajo, če je raztrganina prenizko. Vsaj tako sem jaz razumel pri svojem primeru. Mene je precej bolelo cca 10-14 dni po operaciji. Prvih 4-5 dni sem vstajal s postelje kot 99-letnik.
Še zdaj me občasno boli (malo več kot 2,5 let po operaciji), sploh če se vreme spreminja. Ampak se baje ni ponovilo, ker ko zakašljam in kihnem ne zaboli, tako da zaenkrat sem "srečen"
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Roko na srce...čusti se itak skozi. Samo sčasoma postaja manj in manj opazno (govorim o letih
wink-1.gif
). Sem pa jaz cca. 2 meseca po operaciji že hodil na fitnes, takoda nekih problemov s tega vidika ni - le določene poze (vstajanje s postelje) so v začetni fazi dokaj zoprne.

Uf..prvih par dni...
evil.gif