Tečaj polaganja ploščic

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Mogoče ve, če kdo organizira kake take tečaje (mogoče celo kak firma, ki proaje ...npr. Merkur v slugu: Sam svoj mojster...)

Ker me mika da bi se naučl...slej kot prej bo treba prenavaljat hišo, kjer se bo nabralo kar nekaj kvadrature za ploščice, v prostorih ki niso pretirano pomembni (kurilnica, drvarnica, rumpel kamre, delavnica, garaža, povezovalni hodniki....kjer kak kisk ni problematičen....pa nabaviš ploščice za 10 EUR/m2....lepilo...in gasa).

Me pa mika da bi to znal (se mi zdi zelo uporabno znanje).
 

Strijc

Pripravnik
10. sep 2007
270
0
16
Moje razmišljanje:....

Vzemi si dan in poišči kakega majstra, ki to dela.. Razloži mu da bi se rad naučil in ga glej tam magari vseh 8 ur oz. odvisno od delovnega časa... Se naučiš vse pa še ziher bo vesel da bo mel družbo...
Sicer pa moje nestrokovno mnenje: če imaš raven zid, tla, .... in potrebno opremo, lahko polagaš ploščice brez bilokakega tečaja...
 

skorpy

organizatorka
18. jul 2007
7.801
0
36
40
Mislim, da je bauhaus mel ene tečaje, morda bi tja poklical pa povprašal
wink-1.gif
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Oče je včasih polagal ploščice. Prvo je pri enem kolegu malo gledal in poskusil. Potem se je lotil doma v garaži in hodniku, kjer ni glih važno kako zgleda in potem začel polagat tudi drugje. Če si mal talenta ni tak problem. Če maš kakšen odtok morš gledat da ti zadeva malo visi zaradi vode.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Eh za ploščice pa res ne rabiš nobenega tečaja!

Rabiš:

- nazobčena gladilka
- lepilo
- ploščice
- križce za razmak
- vodo
- pormašino za mešat al pa mulca, da meša na roke

Lepilo zmešaš, ploščice prej malo namočiš v vodi. Lepilo naneseš na steno, z nazobčano stranjo lepilo lepo razgladiš in začneš lepo polagat ploščice. Prej si ploščice na "suho" malo razporediš, da vidiš kako pridejo (recimo če bi na koncu stene moral rezati pasek 5 cm bi to prišlo grdo, zato že prvo odrežeš tako, da se bo na koncu lepo enakomerno izšlo).

Ko maš vse to porihtano začneš postavljati keramiko na lepilo, lepo pritisneš keramiko na steno (ker je lepilo nazobčano, bo ploščico lepo zagrabil vakum), dodaš notri križče in nadaljuješ do konca.

To je vsa umetnost. Seveda je precej matranja pri stopnicah, ampak tudi ni tak problem, kot kočejo prikazati majstri.
Polaganje keramike, sploh na ravno steno je najlažje zaslužen denar in vsak, ki ima vsaj malo tehničnega smisla bo to zlahka naredil sam.
 

Benady

Fizikalc
20. jul 2007
6.825
1
38
A veš kako je, eni radi vidimo, kako se kaka stvar dela, pa potem kopiramo in to zelo uspešno!

Tudi jaz se česa novega ne lotim kar tako, in na tak tečaj bi tudi jaz z veseljem šel.
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Citat:
Uporabnik C152SLO pravi:
Eh za ploščice pa res ne rabiš nobenega tečaja!

Rabiš:

- nazobčena gladilka
- lepilo
- ploščice
- križce za razmak
- vodo
- pormašino za mešat al pa mulca, da meša na roke

Lepilo zmešaš, ploščice prej malo namočiš v vodi. Lepilo naneseš na steno, z nazobčano stranjo lepilo lepo razgladiš in začneš lepo polagat ploščice. Prej si ploščice na "suho" malo razporediš, da vidiš kako pridejo (recimo če bi na koncu stene moral rezati pasek 5 cm bi to prišlo grdo, zato že prvo odrežeš tako, da se bo na koncu lepo enakomerno izšlo).

Ko maš vse to porihtano začneš postavljati keramiko na lepilo, lepo pritisneš keramiko na steno (ker je lepilo nazobčano, bo ploščico lepo zagrabil vakum), dodaš notri križče in nadaljuješ do konca.

To je vsa umetnost. Seveda je precej matranja pri stopnicah, ampak tudi ni tak problem, kot kočejo prikazati majstri.
Polaganje keramike, sploh na ravno steno je najlažje zaslužen denar in vsak, ki ima vsaj malo tehničnega smisla bo to zlahka naredil sam.

Ker smo glih končali s polaganjem 160 m2 in 32 stopnic bom malo pametna. Če bi bila moški bi bla takoj polagalec ploščic. Delo je razmeroma čisto, dobro se da zaslužit in si sam svoj šef, seveda tudi nekaj znanaj in smisla za estetiko je še potrebno imeti.

Za polaganje ploščic potrebuješ poleg že zgoraj navedenega še en kup drugih stvari. Recimo mašina za rezanje ploščic, zaželjen čim večji format. Brez tega ne boš položil niti najbol enostavne površine, ker vedno je potrebno nekaj rezati. Potem prav pride tudi kakšna fibrca, ker je potrebno narediti kakšen čuden vogal in to ne gre drugače kot ročno. Pa zadeva za delanje luken, pa kakšna aluminijast lajšta, vaservaga ...

Pa še to. Danes se ploščice polagajo suhe, se jih ne moči več.

Še besedo ali dve o fugirnih masah. Tudi tu rabiš nekaj orodja, pa to je še najman. Bol je zajebano samo fugiranje. Sploh če imaš kakšne hrapave ploščice, pa če predolgo pustiš maso gor zna bit tudi pestro. Spet pa je odvisno kakšno fugirno vzameš.

evo še jaz v akciji, čist sem bla navdušena
tongue-1.gif

img1076.jpg
 

ziggy

Fizikalc
8. nov 2007
1.133
2
36
Definitivno se splača kupi Bau*** cirkularček za ploščice. Stane kakih 40€, jaz pa sem z njo že razrezal desetine metorv ploščic zase pa še parim kolegom sem posodil. Stvar še vedno dela...
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
karantanka ni tako lahko kakor se sliši. Ko to delaš dan za dnem in si skoz na kolenih, delaš od jutra do večera, ... Se strinjam da se da pa kar lep denar zaslužit, sploh v današnjih časih ko tega primankuje. Sploh če sta recimo dva, ki vesta kaj delata, gre to kot po tekočem traku.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
>Pa še to. Danes se ploščice polagajo suhe, se jih ne moči več.

Samo na tole bom dodal mnenje. Pametni še vedno ploščice namočijo, še posebej takrat ko jih polagaš zunaj, recimo na kakšnem balkonu, terasi itd.

Seveda ni obvzeno, v notranjih prostorih jih tudi jaz ne namakam, zunaj pa obvezno.

Brez skrbi vem, kaj govorim.
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
Ploščice namočiš vendar jih seveda takšne ne polagaš na tla, to se čisto strinjam. Pustiš jih uro ali dve, da se usišijo površinsko. In po 20 letih ni še nobena odstopila.

Gre se predvsem zato, da če polagaš recimo na terasi, kjer je "preveč" topla podlaga, da plošica nebi potegnila vso vlago lepila direktno na sebe, ter tako zmanjšala vezljivost lepila.

Seveda pa verjamem, da danes redko kdo še tako dela, ker tudi to vzame nekaj časa, čas pa je denar, sploh pri privatnikih. Zato pa je danes narejeno vse tako zanič, ker se vsem preveč mudi.
 

Slovenet

Majstr
21. jul 2007
4.396
485
83
43
Še vedno Rdeči revirji
Pri nas je problem v pralnici, kjer je pol zidu ploščic enostavno odstopilo. Fuge so bile praktično široke 0, ploščice so se pa lepile na steno pošteno namočene. Po mojem jih je potrebno samo pomočit, malo počakat, da se osušijo, da ni vodnega filma. Potem pa nalepit.

Je pa res, da se pri nas v pralnici tudi suši perilo in pa temperature skozi leto zelo nihajo.

Drugače me pa polaganje ploščic zaenkrat ne zanima preveč.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.837
113
pri taščici
Ne bom pameten, ker nimam "roke" za ploščice polagat, čeprav sem bratu ki jih polaga že 10 let že nekajkrat pomagal.
Za enostavno polaganje res ne rabiš profi orodja, vendar s tem orodjem niti ne moreš kvalitetno,kaj šele hitro položit ploščice.
Brat je dal za "kolešček-rezilo" ki odreže ploščico več kot pa bi dal v bau za celo mašino.
Prav tako bau fleksarca za njega ni dobra ker "šajba" opleta in kruši glazuro. (ista šajba na drugi fleksarci dela ok)
Poleg že naštetega orodja rabiš še kake klešče s katerimi boš lahko poščipal kake odprtine za vodo, elektriko (sicer se da s fleksarco ampak so klešče neprimerno hitrejš, čeprav stanejo toliko kot bau fleksarca...)

Tega kadra dejansko hudo primanjkuje, sploh pa "solidnega" kar se odraža tudi na trgu. Dela kot hočeš za dober denar, je pa res da moraš imeti malo "roke". JAz priznam, je nimam.

Ne nalepite preveč lepila (veliko površino)naenkrat na steno, ker zaradi "zasušenega" lepila odstopajo ploščice, prej kot pa zaradi suhih ploščic.

Lahko pa enkrat slikam bratovo orodje da vidite vsaj nekaj kar rabite (tudi marsikatera roba iz smetišča je še kako uporabna - zlomljen lesen meter(pa ne za merjenje!), košček kabla 3x1,5....)
 

C152SLO

Fizikalc
21. avg 2007
1.444
1
36
E točno to sem hotel napisati, ko je bilo zgoraj omenjeno mašina za 40€. Tista mašina ni vredna niti pol kozarca vode. Oziroma bolj pošteno povedano, plošča za rezanje ni vredna toliko. Jaz sem dal pred leti za mašino cca 180€, pa je bila super šajba gor, potem pa sem kupil šajbe v Bauxxx in sem popizdil poleg, ko sem delal kurilnico in garažo. Krivo reže, kruši, hitro se zvija, skratka sami problemi z njimi.

Boljše je res dat 50€ za šajbo, pa ima človek manj jeze, hitreje mu gre in še dobro se ti zdi.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.837
113
pri taščici
Brat nima cirkularčka, jaz sem govoril o navadni "potezni" rezalki s katero narediš rez v ploščico po katerem potem poči (da je kolešček dražji kot pa cela mašina v bau) in o bau fleksarci na kateri je dobra šajba opletala (na drugi fleksarci ni opletala).
Ampak za kako kurilnico položit bo tudi tista mašina dobra, da pa bi polagal kake fency šmensy ploščice po 50+evrov za m2 mi pa nekako ne gre v glavo.