Antibiotiki in mleko

rainbow

Pripravnik
18. avg 2007
606
8
18
Ali to dvoje res ne gre skupaj? Da naj bi mleko izničilo učinek antibiotikov. Je kaj na tem ali je to kar neka buča?
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Buča
smile-1.gif

V bolnici je za zajtrk bela kava ali kakav (torej mleko) + antibiotik, tako da predvidevam da so buce, ceprav nimam navodil pri sebi
tongue-1.gif


LP
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Ni čisto buča, ampak za poljudno-znanstven odgovor zadošča doctorz-jeva razlaga.

Vsekakor je buča s stališča, da naj bi bakterije v mleku/mlečnih izdelkih porabile vse antibiotike in jih potem ne bi ostalo dovolj za življenju nevarne bakterije.


Obstajajo pa antibiotiki, ki lahko v črevesu reagirajo s kalcijem v procesu, ki se mu reče "kelacija". Na kratko povedano - kalcij veže nase molekule antibiotika v nekakšno netopno zmes, ki se veliko težje absorbira skozi steno prebavil in preide v kri.

Takšni antibiotiki so predvsem:
- fluorokinoloni (npr. pri nas najbolj uporabljani Ciprobay)
- tetraciklini (npr. doxycilin)

Pri tem je potrebno poudariti, da je težava samo pri antibiotikih, ki se jih jemlje v obliki tablet in skupaj s hrano. Če je med obrokom in jemanjem tablet minilo več kot 1-2 uri, opisanih težav ni.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Jaz se ne spomnim da bi v moji precej požrešni karieri antibiotikov kdo preporvedal mleko.
Kot je napisal doctorz- dobival sem ga IV in v obliki tablet pa sem vedno tudi mleko bp dobival (v bolnici)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36

Hja... tako je pač v teoriji.

V praksi je pa tako, da če dobivaš tablete per os, nisi ravno v smrtni nevarnosti in tistih par % antibiotika, ki gre ven pri napačni luknji, ne predstavlja vzroka sekirancije. Pri bolj urgentnih zadevah je pa itak IV zakon.
 

Sandrca

hudičkica
29. okt 2007
785
0
16
ok, mleko smo predebatirali, kako pa je z jogurtom? naj nebi bilo celo priporočljivo jesti jogurte ob antibijotikih, da ti nazaj vzpostavijo stanje v črevesju? (al so mene spet okrog ovinka pripravil do tega da sm jedla jogurt?
smile-1.gif
)
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Tebi se pa vidi, da ne sploh ne veš več, da obstajajo tablete in bi vse kar IV dajal
tongue-1.gif
.

Drugače pa ja... itak, da maš prav. Debata o mleku je res kompliciranje, ampak če so že hoteli vedeti, ali je sploh kaj na tem.
wink-1.gif
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Citat:
Uporabnik Sandrca pravi:
ok, mleko smo predebatirali, kako pa je z jogurtom? naj nebi bilo celo priporočljivo jesti jogurte ob antibijotikih, da ti nazaj vzpostavijo stanje v črevesju? (al so mene spet okrog ovinka pripravil do tega da sm jedla jogurt?
smile-1.gif
)

Generalno "pravilo" je da se vse kar gre na usta popije z kozarcem vode(lahko tudi caja/soka). Ampak danes je narod ze tako cuden, da niti tega nebi vec uposteval in bi najraje goltal tablete z vinom, sampancem, kefirjem in nevem se s cim. Sicer pa je tudi vprasanje za kaj so antibiotiki namenjeni, pri crevesnih infekcijah se mleko in mlecni proizvodi izogibajo.

Za nevarnost (prevelike) kelacije pa poskrbijo farmaceuti ki tablete primerno "oblecejo". Kot naprimer Ciprobay ki je ze filmsko oblozen.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Sandrca: ob antibionitk ali po antibiontikih?
Sicer pa sem bil jaz zdele kaki dve leti na profilaksi ekstencilina pa nimam pojma kako bi se moral obnašat. Bolj ali manj sem "normalno" živel (alko, mleko.... vse v nekih normalnih količinah). Je pa res da me včasih po sadnem jogurtu, ocvrtih jajcih in podobnem zvilo v vampu. AMpak to misli da zaradi jeter, žolča in drugih pizdarij v vampu in ne zaradi ekstencilnina (ker me je tudi pred dobivanjem profilakse.)
Sem pa opazil da se mi prebava nekako "uredi" če si privoščim do pol litra vina. Ampak si ga recimo samo občasno (1-2mesec) in bi bilo fajn če bi si ga večkrat....
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kolikor je meni znano, so problem samo kombinacije zdravil z grenivkami.
Ampak zaenkrat še nisem slišala, da bi zato kdo umrl, tako da nekak ne vidim silnih problemov. Priznam pa, da nekak ne papcam tablet s čim drugim kot vodo, tistimi vodenimi (sadnimi
sprasujem se.gif
.

Za zabavo (razne "rastlinske" kombinacije z zdravili) pa tole:
http://vestnik.szd.si/st4-9/st4-9-667-671.htm