redna zaposlitev in s.p. in problemi

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
Zdravo!

Mene pa zanima, ali imam lahko ob redni zaposlitvi še poln s.p.?

Bom probal na kratko razložiti situacijo...
Devet let imam že polni s.p. in sem tudi davčni zavezanec.
S prvim julijem pa bi se redno zaposlil in imel še popoldanski s.p., kjer pa ne bi bil davčni zavezanec.
Preko tega s.p.-ja bi oddajal nepremičnino (delavnico). Občasno pa bi opravil še kakšno delo.
Zaplete pa se, ker imam tovorno vozilo, ki sem ga kupil preko lizinga na firmo. Imam še tri leta, da ga odplačam oz. lahko ga odplačam tudi sedaj, če bi bilo to treba. Samo ne vem kako je potem, ker mi je šlo to vozilo v olajšavo. In kako bo to lizing hiša sprejela (danes sem jih klical, pa mi niso vedeli pomagat - jih moram ponovno v ponedeljek poklicat).
Drugi problem pa imam z objektom ker je pisan name in ne na s.p.. Ko smo delali prepis objekta pri notarki, je notarka tako zapisala in povedala, da bo objekt pisan name, ampak, da kar bom delal na njemu (nova fasada, okna,...), da bom lahko dal v stroške.
Ampak mi sedaj računovodkinja trdi, da temu ni tako. Tudi položnice za NUSZ sem dobil na fizično osebo in ne na s.p., tako da tudi tega ne morem dati v stroške.

Kakšen nasvet mogoče, kako naj vse to uredim
sprasujem se.gif


Če kaj nisem dovolj jasno napisal, me kar vprašajte in bom probal odgovoriti...

malosemzgubljen.press
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Zamenjaj računovodkinjo!

Naša z.k. ureditev ne omogoča, da bi bil s.p. kot lastnik nepremičnine vpisan v zemljiško knjigo, ker s.p. že po definiciji z vsem svojim premoženjem jamči za firmo. Ko si nepremičnino kupoval bi se morala celotna pogodba glasit na s.p., intabulacija pa na tebe osebno. Tako pridobiš osnovo za vse kar te sedaj žuli.
In NUSZ lahko plačuje tudi neposredni uporabnik le-te, torej s.p., le spremembo je treba javit Fursu ali pa občini, odvisno kako imajo pošlihtano pri vas.

In nenazadnje, polni s.p. + zaposlitev ne gre skupaj, vsaj jaz tako mislim, čeprav bi bila država lahko samo vesela, da dvojne prispevke plačuješ.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.343
383
83
Glede prvega vprasanja: zakaj bi zelel imeti "polni" s.p.?
"Popoldanski" in "polni" sta si popolnoma enakovredna(!), razlika je samo v zavarovalni osnovi in placilu prispevkov. Da zeljena kombinacija ni mozna cisto verjamem (slo bi za ekvivalent 200% zaposlitve), ampak to niti ni pomembno. Ker je imo tudi popolnoma nesmiselna.
 

Jeri

Fizikalc
2. sep 2007
580
171
43
40
A potem osnovna sredstva potem preneseš na popoldanski s.p.? Brez problema?
Ker sedaj sem davčni zavezanec, potem ne bi bil več - razen, če moram biti še vedno? predvidevam,da bi moral bit dokler se avto ne izplača?
Žal se ne spoznam toliko na to, zato tudi imam računovodinjo.
Jezen sem, ker je vedla, da bi se rad zaposlil pa me ni nič na to opozorila. Zdej je pa še na dopustu... Ostali iz njene firme pa tud ne vedo vsega, ker ne vedo kako je knjižila itd.
rolleyes-1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

s.p. = fizična oseba
Nič ne more biti pisano na s.p., ker to pač ni pravni subjekt, vse je lahko pisano samo na fizično osebo.

s.p. pomeni zgolj to, da določena oseba opravlja dejavnost
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
s.p. = fizična oseba
Nič ne more biti pisano na s.p., ker to pač ni pravni subjekt, vse je lahko pisano samo na fizično osebo.

s.p. pomeni zgolj to, da določena oseba opravlja dejavnost

Ni tako črno belo. Kot sem napisal v z.k. je vpisana fizična oseba, čeprav je kupec lahko s.p. - v intabulaciji s.p. kot kupec, dovoli vpis nosilcu s.p. kot fizični osebi - že večkrat narejeno. Tako avtomatično dejavnost pridobi pravico do bračunavanja staroškov, amortizacije,...
Druga možnost je nakup s strani fizika in "papirni" prenos (vložek) v osnovna sredstva dejavnosti, ali pa oddaja v najem dejavnosti.

In obstajajo nakupi osnovnih sredstev, kjer zavezanec za DDV lahko obračuna vstopni DDV (recimo novogradnja, tovorno vozilo, računalnik,...) fizik pa ga seveda ne more.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Čisto tako je kot sem napisal.

s.p. ni pravna oseba, je fizična osebam, to je eno in isto.
take intabulacijske klavzule, ko sam sebi dovliš vpis nečesa, kar si sam kupil, še nisem videl, lahko sicer pri kupcu in prodajalcu dodaš še s.p., zaradi kot je omenjeno, izkazovanja sredstev podjetja, a to je še vedno samo fizična oseba, ki se vpiše v z.k. na podlagi EMŠO.

http://www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/visja_sodisca/2012032113051538/
http://www.sodisce.si/vismb/odlocitve/2012032113061605/

Tudi če tožiš s.p., tožiš fizično osebo itd.

s.p. = fizična oseba (z dejavnostjo)

Podjetnik po tem zakonu je fizična oseba, ki na trgu samostojno opravlja pridobitno dejavnost v okviru organiziranega podjetja.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Računovodsko ni isto.

Noben naj ne pričakuje davčnega svetovanja od pravnika in pravnega od računovodje.

PS: tvoja pravna praksa nima prav nobene zveze s primerom iz te teme, kjer je problem vozilo kupljeno na poslovni subjekt, ki je uveljavljal oprostitev (vračilo) DDV in, ki je kupil nepremičnino za svojo dejavnost, pa mu nesposobna računovodkinja ni znala svetovati, kako to izpeljat, da bo lahko za to nepremičnino užival vse prednosti lastnišva ko poslovni subjekt.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
Zanimivvo. Odpres SP in zacnes prodajati. Delas z opremo, ki jo ze imas.
Denar dobi SP ali fizicna oseda?
Za olajsavo SP moras kupiti robo na SP. Ko zapres, kdo je lastnik? Tisti ki to kupi od SP ali ustanovitelj SP -fizicna oseba?
Kdaj je racin olajsavav SP? Ko se glasi na SP -placa, in se placa iz zepa SP ali fizicne oseb?
Če SP ne moe vračat, vrača ozicna seba.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Po vrsti (moje mnenje, pa moje računovodkinje):
Če imaš kot fizik delovna sredstva za izvajanje dejavnosti jih lahko daš spju kot poslovnemu subjektu v najem ali pa kot "vložek". predvidevamo, da delaš na veliko in si DDV zavezanec, drugače je itak brez veze nakladanje.
Dva primera dejavnosti:
1: urejanje okolja - začneš z domačo lopato in kosilnico. Predvidevam, da neke najemnine za to ne boš računal. Kot "firma" kupiš mini bager in imaš pravico do odbitka DDV, ki ga kot fizik nebi smel odbiti. Vsi stroški bagra gredo v stroške s.p. Pri zaprtju je treba plačati DDV za preostalo vrednost bagra, če ga obdržiš, ali pa ga prodati z DDV in ga odvest.
2: akviziterstvo - začneš z lastnim vozilom in si obračunavaš kilometrino - kar je ene vrste najemnina + stroški uporabe (ne smeš obračunat goriva, servisov, gum,...). Kupiš avto na s.p. in plačuješ kot strošek s.p. ja gorivo, servise, avtopralnico, gume,... DDV se na osebna vozila ne odbija, zato je zelo treba vagat kaj se bolj splača. Ko zapreš je avto tvoj, DDV itak nisi smel odbijat.

Zdaj pa dalje: s.p. izdaja račune kot vse "firme", plačilo na TRR (tudi keš polagaš tja). Je pa finta samo v tem, da ves denar, ki ga ne porabiš na s.p. za plačilo stroškov (tudi prispevki iz dela), prenakažeš na svoj osebni račun, ali kot je pri "malih" moderno to kombiniraš in računovodji drek mešaš. To se praktično šteje kot tvoja plača in gre direkt v dohodnino.

Nakupni računi za sredstva firme se glasijo na s.p.. Pri zaprtju s.p. je vsa oprema s.p. v lasti nosilca s pogojem, da je za sredstva za katera je bil odbit DDV potrebno plačati DDV na ostanek vrednosti - kot če bi prodal tretji osebi in bi seveda moral zaračunati DDV.

In prav iz navedenega izhaja tudi obveznost nosilca s.p., da po zaprtju neomejeno jamči za "pi.darije", ki jih je delal kot s.p. (to pa so Snecerjevi linki).
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik McGiver pravi:
Računovodsko ni isto.

Noben naj ne pričakuje davčnega svetovanja od pravnika in pravnega od računovodje.

PS: tvoja pravna praksa nima prav nobene zveze s primerom iz te teme, kjer je problem vozilo kupljeno na poslovni subjekt, ki je uveljavljal oprostitev (vračilo) DDV in, ki je kupil nepremičnino za svojo dejavnost, pa mu nesposobna računovodkinja ni znala svetovati, kako to izpeljat, da bo lahko za to nepremičnino užival vse prednosti lastnišva ko poslovni subjekt.

Računovodsko je isto.

Finta je samo v tem, da kot fizična oseba z dejavnostjo lahko računovodsko "ločiš", kaj spada pod premoženje podjetja. In ta zadeva je potem v osnovnih sredstvih razvidna.

Ker podjetje lahko tudi prodaš, tudi firmo s.p.ja (torej ime).

Recimo si mehanik in k podjetju spada delavnica, orodje ipd. kar vse imaš zavedeno.

Ampak to ni ločeno premoženje s.pja, ker je to ena in ista oseba, to je samo evidenca na papirju.

Še vedno je vse v lasti fizične osebe...

Sam se pa odloča, kako bo imel premoženje "razdeljeno".

V prometni je vozilo last fizične osebe, kakor v vseh ostalih evidencah, nikjer ne bo s.p.ja, ker je to ena in ista oseba.