Rudarjenje kriptovalut

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sej ne vem... za večino bolj filozofsko vprašanje - se splača? bolj me zanima, če je kdo že dejansko probal. Sigurno je med alteraši kak zagret gamer z ustrezno grafično kartico, zmožno pretvorit elektriko v €€
aplauz.gif


No, resno: zadnje čase malo spremljam "borzo" in dogajanje je pestro, vrti se že kar nekaj denarja, torej bi teoretično morala obstajati verjetnost zaslužka. Bolj kot sam trading me zanima, če je kdo poganjal svojo mašinerjo za proizvodnjo (raznik) coinov? Postavljam en sistem, nisem nekaj pretirano optimističen, sem pa vedno vesel presenečenja
rolleyes-1.gif


lp
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
To tudi mene zanima,recimo zaenkrat bolj teoretično: verjetno si bolj na nuli ali celo v minusu,če upoštevaš še ceno elektrike,ki jo porabiš (koliko elektrike sploh gre,da prirudariš 1 bitcoin?)....ampak če bi nekdo imel recimo "zastonj" elektriko (solarni paneli na strehi,ali domača vetrna elektrarna) - bi se to splačalo,da se nabavi zmogljiv comp in se rudari kriptovalute?
 

D_K

Duplek
24. sep 2007
2.936
750
113
Jza raje po malem trejdam, mislim, da smo na nekem prelomu, kjer se bo vrednost določenim valutam enormno povečala.
Nrp. Ethereum
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sej, računice sem delal že pred časom... načeloma si lahko zračunaš tule, kolko je potencialnega profita (glede na trenutno borzno vrednost.

Zdej je vprašanje, kako zmogljivo mašino vzameš; gledam da nekje grafa za ~300€ (ATI RX 480) naredi 25MH/s kar trenutno pomeni ranga 50€ - stroški elektrike, torej, nekje 40€ čistega. Po trenutni ceni. Torej imaš v dobre pol leta strošek "noter", če imaš pač komp kot nabiralec prahu. Če imaš zastonj elektriko, še prej.

Plan imam sicer, da poženem en sistem. Bolj za šalo kot zares, včeraj sem inštaleral linuxe, že cel dan downloadam blockchain, ki je predpogoj, da začneš rudarit. Seveda vem, da s procom ne bom naredil nič (no, neko sedemnajsto decimalko), sem pa v nabavi grafične kartice. Za enkrat samo ene, ker če se misliš it "zares", fantje sestavljajo po 6, 8 graf v eno škatlo, par jurjev za to pa vseeno ne bi investiral.

Etherum je imel lepo špico kake dva tedna nazaj, če si takrat prodal in zdaj spet kupil, si naredil kar nekaj
grin1.gif
Jaz sem seveda falil peak :p
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.783
6.069
113
Samo tako za finto... A to rudarjenje je možno samo z določenimi grafičnimi karticami ali lahko tudi z procom. Recimo da imaš v službi strežnik z 24 jedri in si strežnik ponoči nima kaj počet. Pa ga na črno malo obremeniš
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Tvoj problem je "pol leta" samo za amortizacijo opreme, pa recimo da grafična kartica ni vse ker rabiš še ostalo + čas da zadeve skonfiguriraš.

V pole leta ti valuta lahko pade na nulo ali pa (če je zelo profitabilna) zaradi navala minerjev, sploh farmskih prideš v neprofitni položaj. Skratka kuriš elektriko zastonj. Potem menjaš na drugo valuto, spet ti gre nekaj časa za konfiguracijo vsega in na koncu se tudi ta v pol leta sesuje. Na koncu imaš neko hudo grafično kartico v PCju nekje na podstrešju, na računih drobiž 10 različnih kriptovalut in pa en kup sivih las!
grims-1.gif


Skratka s tega stališča je investicija v minersko opremo natanko enakovredna temu da danes vložiš 1000EUR v poljubno valuto in čakaš pol leta! Možnost da boš kaj zaslužil je nekako odvisna od sreče oz. "znanja"!
grin1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Eh... vse ostalo je hobi. Če si vzel to za job, si s petmestno cifro že premalo široko zastavil
grin1.gif
gledano iz moje prespektive, komp mi doma leži, namesto tega je prišel mali sexy playerček (raspberry). Inštaleran sistem (ubuntu) sem mel v slabem popoldnevu, zdaj pa že malo melje. Edina investicija mi je grafika. Pa tudi sicer, če postaviš rack za 2k€ je 400€ plata+proc+ram+ssd, ostalo so pa grafične, kolikor si jih pač privoščiš... največji riziko, kot ga tudi jaz vidim je dejstvo, da ne dobivaš €€ ampak neko fiktivno valuto, katere vrednost na borzi niha. Če enkrat dotična valuta ni več zanimiva, pač miniraš drugo. Saj jih je nekajsto na borzi...

Rudarjenje s procom je menda neučinkovito, razen da kuri štrom, praktično ne da drugega efekta. Ker, jedra v grafi se štejejo v tisočih, ti bi pa na 24 corih nekaj poganjal
smile-1.gif
Ja, nekaj bi se nabralo s časom, menda pa ni nekega hudega učinka...

lp
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Litecoin ze dolgo ni cpu based, obstajajo namenski minerji. Drugace pa ja, sem se igral s tem decembra 2013 - poletja 2014, pridobil cca 7-8btc z dvema grafama (280x in 270), sem pa imel elektriko zastonj (studentski dom). Na zacetku poletja 2014 sem potem ugasnil, ker je bilo prevroce v sobi. Ko je bil dogecoin popularen je slo tudi 20-30€ na dan
smile-1.gif

Trenutno se se splaca, zasluzek pa je majhen. Ce imas najraje da priklopis in dobis btc, potem poglej za storitvijo nicehash.com (od slovencev).
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
ksz
malo si zamudil letni čas. rudarjenje na lastno elektriko se v splošnem najbolj splača pozimi, ko na račun večje porabe elektrike nekaj privarčuješ na ogrevanju.
cheer.gif
 

Dik

Fizikalc
28. okt 2007
1.535
76
48
Od križišča mal naprej na desno
Splaca se za velike. Sem 14 dni nazaj bil v Lj.na eni taki farmi kjer imajo 3000+ graficnih takole namontiranih kot pri kitajcu. Sem za foro vprasal kaksen je mesecni racun. 150000€ je rekel model jst pa
shocked-1.gif
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik D_K pravi:
Jza raje po malem trejdam, mislim, da smo na nekem prelomu, kjer se bo vrednost določenim valutam enormno povečala.
Nrp. Ethereum

Če bi hotel naložit nekaj denarja v te virtualne valute, kak pristop priporočaš za začetnika, kje začeti, kako se obvarovati nategov in potencialnih kraj? Nihanje tečaja je seveda riziko ki ga prevzamem,.... Je kaka stran ki ima širok pregled nad tem, imam en dan čas da nekaj urc vržem v izobraževanje na tem področju,.... lahko tudi kak konkreten nasvet katerega, ethereum, še kak?

lp
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
Citat:
Uporabnik Dik pravi:
Splaca se za velike. Sem 14 dni nazaj bil v Lj.na eni taki farmi kjer imajo 3000+ graficnih takole namontiranih kot pri kitajcu. Sem za foro vprasal kaksen je mesecni racun. 150000€ je rekel model jst pa
shocked-1.gif

samo razmišljam da bi se ciganom tole izplačalo ki jim država plača elektriko
smile-1.gif
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Kraken.com

Izobrazevanje ne vem kolk ti bo pomagalo ker je to nereguliran trg. Drugace pa bo iconomi v katkem dal na trg prvi sklad kriptovalut kjer bos z enim kovancem kupil 15 kriptovalut.
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
No, saj v resnici tu ne gre za kovance kot nedeljivo enoto. Vsi coini se trgujejo na 8 decimalk
grin1.gif
kar je smiselno vedet, sploh, ko je bitcoin vreden 1200$. Sicer pa je borz kar nekaj, jaz sem prijavljen na poloniex. Postopek je nekako tak:
- na neko denarnico si naložiš dejanski keš, ki se pretvori v bitcoin (recimo na Bitstamp si lahko nakažeš s kartice)
- iz te denarnice nakažeš bitcoin na borzni račun, kjer potem trguješ (kupuješ-prodajaš) različne valute.
 

Zmago1

Pripravnik
30. nov 2010
881
4
18
a moraš EURO-->BC-->DUGA valuta ali lahko direkt iz Euro-->DRUGA VALUTA? Kolk pa je kej provizije pri vsaki pretvorbi?
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Dik pravi:
Splaca se za velike. Sem 14 dni nazaj bil v Lj.na eni taki farmi kjer imajo 3000+ graficnih takole namontiranih kot pri kitajcu. Sem za foro vprasal kaksen je mesecni racun. 150000€ je rekel model jst pa
shocked-1.gif

A je povedal,kolk zaslužijo?
cool-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik SHARK1 pravi:
Citat:
Uporabnik Dik pravi:
Splaca se za velike. Sem 14 dni nazaj bil v Lj.na eni taki farmi kjer imajo 3000+ graficnih takole namontiranih kot pri kitajcu. Sem za foro vprasal kaksen je mesecni racun. 150000€ je rekel model jst pa
shocked-1.gif

A je povedal,kolk zaslužijo?
cool-1.gif

aplauz.gif


Kar se tiče pretvorb, ja, vedno so neki fee-ji. Koliko je kje, bo kdo bolj izkušen povedal, nekaj je. Najbolj optimalno bi bilo si nakazat direktno € na trgovalni račun, ampak ne gre (vsaj jaz ne najdem). Mogoče kter stock to dovoli, samo nisem našel.