Nakup kolesarske čelade

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Lp.

Na kaj (razen velikosti) je potrebno biti pazljiv pri nakupu kolesarske čelade (za xc in ne dh) in s katerimi čeladami (proizvajalci) imate dobre/slabe izkušnje? Kakšno še posebej priporočate?

Cena do €80.

Hvala in srečno!

jZ
 

ChickenBoy

Fizikalc
27. avg 2007
1.918
0
36
40
Jest imam MET in sem z njo zadovoljen. Pojdi v kolesarko trgovino, kjer jih imajo ponavadi tudi razstavljene in probavaj. Glej, da bo imela dosti zračnikov, da se poleti ne boš kuhal. Vsako čelado na glavo in jo tudi zapni. Glej, da ima zadosti debele blazinice, da te ne bo žulilo v glavo in pri zapenjanju glej, da te ne žulijo paščki v ušesa. Ko nastaviš čelado, ti načeloma ne bi smela opletat in ti padit iz glave, tudi ko ni zapeta. Seveda v trgovini.
smile-1.gif
Med voænjo more bit zapeta.

Pa ne toliko gledat cene. Dražja čelada še ne pomeni, da bo tudi udobna. Če te bo čelada tiščala, bo izgubila svoj namen in jo boš zasovražil. Pri dražjih čeladah se da man materjala. Sama trdnost n problem, mene motijo tanke blazinice med glavo in čelado in te žuli v glavo potem. Seveda odvisno od glave.
 

hooger

Fizikalc
5. sep 2007
1.974
15
38
Bled
Teh čelad je sedaj že tolk na kupu, da je kar težko rečt kere so najboljše. Sigurno so dobre Met, Giro, Cratoni, Bell, Casco, Alpina....

Dobro je da ima čim več lukenj za zračenje....priporočljiva je tudi mrežica v luknjah (mrčeš zna bit zelo hud problem), dobro je da je med lažjimi, predvsem pa je važno, da ti res lepo sede na glavo. Saj mogoče na začetku v trgovini zgleda dobra, ampak po 2-3 prešvicanih urah pa lahko rata nevzdržno....
Sam imam 4 leta Met ampak me nekako ni prepričala. Sedaj ravno gledam mal po drugih in je zelo zanimiva alpina.
 

Hanz

Pripravnik
5. okt 2007
38
0
6
slovenija moja dom
Sam uporabljam MET-ovo celado 3 leta, res da cestno celado, vendar moram reci da mi je kot ulita. S tem da sem se lahko enkrat preprican v njeno ucinkovitost, ko sem poletel ... Jaz ostajam pri MET. Sicer pa kot so ze pred mano napisali, ena in edina prava opcija je, da gres v kolesarsko trgovino in da preizkusis posamezne celade, ceno pa pusti na strani.
 

magnum

Pripravnik
31. avg 2007
230
3
18
Lp.

Hvala, fantje. Razdelil sem vam zvezdice, kasneje pa sporocim, kaj bom vzel :)

Srecno, jZ
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
kje si jo našu in kolk si dal?

jst sem letos vzel Limar 911 za 70€
izgleda pa tako: http://www.veb-company.si/celade/limar08/L/911%20matt%20silver.jpg samo namesto bele je carbon vzorec.

Profil kolesarja: tekmovalni gorski kolesar
Število zračnikov: 37
Velikosti: M (56-58), L (58-62)
Teža: 290 – 300 g
Nastavitev obsega: Pro System 2
Blazinice: Cool Comfort
Tehnologija izdelave: in-mold

Umirjen, a agresiven videz z neverjetnimi 37 zračniki. Nizko postavljeni sprednji zračniki naredijo čelado 911 fantastično zračno, očem skrita notranja ojačitev pa jo naredi eno izmed najmočnejših in najbolj varnih čelad vseh časov. S sistemom Pro System 2 boste ta unikaten izdelek povsem prilagodili obsegu vaše glave. Super vpojne blazinice Cool Comfort bodo vsrkale velo več potu kot klasične.
 

ChaoRen

Fizikalc
21. jul 2007
5.409
0
36
124
Jaz sem si pa kupil eno Dunlopovo za 10€. Pri teh čeladah imam itak občutek, da če konkretno padeš ti nič ne more pomagat.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.330
9.710
113
kod Džej-Zija
Meni je že čelada glavo rešila. Na resno furo nikoli ne grem brez. Ravno sem v fazi nakupa ene res konkretne, samo bo cena žal temu primerna.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
se motiš, so kr razlike. take poceni te obvarujejo nežnih udarcev, kaj bolj konretnega pa ne. Jaz sem enkrat napikiral dol direkt na glavo, superman style. Prvo glava, pol pa 90kg zadaj. je preživela, glava tudi! Čelada pa je bila Cratoni za 100€ Kaka poceni se bi ti v tem primeru pomoje vsaj na 2 dela odprla. Sem imel eno poceni in mi je počla že pri manjšem padcu, ko sem z glavo stransko vsekal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.319
5.842
113
pri taščici
Pri stranskem zdsru je tudi moja METka konkretno počla na evi strani. No konkretnih odrgnin po levem licu kljub temu ni odnesla, je pa najbrž odnesla kako zlomljeno ličnico in še kaj višje.
Sicer pa dvomim da je kaka konkretna razlika v samem materialu čelad med tistimi iz hoferja in priznanimi za 40 evrov.
Večjo pozornost posvečajte nastavitivi velikosti, da te ne žuli, in da je konkretno zapeta pod brado, ne pa samo naslonjena na glavo.
 

iii

Pripravnik
1. avg 2007
458
7
18
da mal izkoristim staro temo.. kako dolgo že imate kolesarsko čelado?

po koliko časa jo je potrebno menjati??
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.670
3.558
113
1. Od leta 1989.
2. Menjaš v primerih:
- če ti zraste(oz. se skrči) glava
- če si padel tako da si udaril nekam s čelado, tudi če ta na videz izgleda nepoškodovana
- če se ti ne dopade več (beri: ima sosed lepšo).
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.656
1.580
113
ti si komik. si že slišal za staranje materiala? v tvojem primeru se verjetno čelada sesuje v prah že če ti eno pošteno čvrgo stisnem
smirk-1.gif

proizvajačci priporočajo 5 let max, sicer pa google replace bike helmet
 

jello

Guru
22. sep 2008
9.670
3.558
113
Očitno sem vprašanje narobe razumel. Zdajšnjo čelado imam 3 leta. Ampak samo zato ker je bila prejšna zastarela. Po barvi in obliki. Ti si pa za hec zguglaj kakšne čelade so se nosile konec osemdesetih. Da boš videl da takih nekako danes ne srečaš več, razen na maškaradi.

Za proizvajalca pa verjamem da priporoča na pet let ja. Pri njih se še jeklo v dveh letih pokvari.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
ksz

Eni že veste, večina ne. Po predlagani novi prometno-varnostni zakonodaji (tukaj) bo naslednje leto prelomno za kolesarje, saj bo čelada obvezna za VSE kolesarje.
Citat:
7. Obvezna uporaba zaščitne kolesarske čelade za vse kolesarje
Predlog zakona določa obvezno uporabo zaščitne kolesarske čelade za vse kolesarje, torej tako za otroke kot tudi za mladoletne in polnoletne kolesarje in ne več samo za otroke, kot to predpisuje trenutno veljavni Zakon o varnosti cestnega prometa.