IR ogrevanje s paneli - izkušnje!!

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
Prosim, da v temi sodelujejo izključno samo tisti, ki imajo lastne izkušnje!!
Vem ja, da obstajata že dve temi, kjer pa je 99% samo nabijanja teorije
bonk.gif


Mene zanima praksa!!!

Recimo primer;
Soba 4x4m, v enem kotu pisalna, v drugem postelja.

IR panel na sredino na strop?
Kako je potem z ogrevanjem nog pod mizo, ki je tik ob zunanji steni (razhlo izolirani)?
Kako vpliva na delilnike na radiatorju?
Cenovno radiator v bloku z delilnikom vs. ir panel?
Oz Koliko stane ogrevanje ene sobe z delilnikom?
Je boljše radiator čisto zapret in samo IR imet vklopljen ali oboje uporabljat?
Če ima še kdo kaj za povedat;)?

HVALA!!!
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Jaz ga imam v eni manjsi sobi 2x2m, tja 330w. Nekoliko sem razocaran in je v sobi dvignil samo 2 stopinji. Da bi ogrel predmete, mu delajo probleme ze samo stena ki je stran 2 metra. En meter od panela je se kokr toliko cutiti toplo oziroma da so predmeti topli, ampak ne dovolj da bi vsa soba bila enakomerna topla. Pa naj bi panel vec kot zadost za to sobo. Zdaj en dan ga bom spet vklopil in pustil cel dan, da se 1x testiram. Ker sem glih namenoma kupil, ker hocem stanovanje opremiti s temi paneli. No zaenkrat slabo kaze. Pa panel je najboljse dati na strop, jaz ga imam na steni ker sem ga vzel samo za testiranje.
 

NoteThis

Fizikalc
25. sep 2013
499
172
43
Ok moja izkušnja, če ti kaj pomaga. V apartmaju na obali imamo 1000w panel montiran na steni, za ogrevanje prostora dnevna + kuhinja (podolgovat prostor cca 25m2). Cilj je bil, da ko prideš pozimi, na hitro "zakuriš", da je hitro toplo, ker temperatura v stanovanju pozimi lahko pade na 12-14°C. Rezultat? Sicer daje kmalu res nek občutek toplote na koži, sama temperatura v prostoru se pa zlepa ne dvigne. Problem je, da je občutek toplote samo ob delovanju radiatorja, ko ga izklopiš ali si "v senci" grelca je mraz. Kot boljša alternativa za ogretje prostora za naš namen sta se izkazala tako klima kot električni (oljni) radiator. Tako da, mogoče je za bivalni prostor bolj primeren, ker samo dogreva in so stene v osnovi tople.
Pa še nekaj kar prodajalci radi omenijo - da paneli ne dvigujejo prahu, ne mešajo zraka...še vedno pa se pojavlja na steni za panelom kar konkretna prašna siva lisa še kakšne pol metra nad panelom - kot pri kakem plazma televizorju, tako da nekaj zraka se vseeno obrne tudi na zadnji strani panela.

V glavnem, pri nas je panel žal bolj malo v uporabi, ker se nekako nismo zadovoljili s hitrostjo ogrevanja prostora, za sam občutek toplote pa mora neprestano delovati, za razliko od sistemov, ki grejejo zrak. Mogoče ni primeren za naš tip uporabe, mogoče smo "zasrali" in bi bilo bolj pametno kupiti manjše panele in jih razporediti po stropu, kakorkoli že, moje izkušnje so z njimi bolj mlačne

EDIT: Pozabil omenit, da je zgoraj govor o steklenem panelu.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Revoz je pred kakimi 15 leti in z vpeljavo IR grelcev v montažnih dvoranah zabeležil okoli 40% povišanje bolniških izostankov - ravno zaradi efekta sence pri tem tipu ogrevanja.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Soseda v bloku se je predlani nategnila s temi paneli. Komplet po vsem stanovanju namestili stropne panele. Zadeva ni vredna truda ...
 

Pakul

Fizikalc
18. sep 2007
3.306
46
48
ksz.

Jaz ga imam v kopalnici, ker nimam notri radiatorja, pa sme rekel, nič bom dal panel, toliko da malce dogrevam.
Mah nisem najbolj zadovoljen. Sicer je pri meni finta v tem, da mi pod 19 stopinj niti pozimi ne pade temperatura v kopalnici, takrat imam na termostat nastavljen panel...ampak je itak fora, da ga ene pol ure predno se gre kdo tuširati našponaš ali ko so tamali v kadi eno uro skupaj da pač greje ampak kot rečeno...zadeva je počasna, občutka toplote ni take kot opevajo prodajalci...mislim pod panelom te zelo lepo greje, čim stopiš malo stran je pa mraz. Sem pričakoval večji "kot" gretja ampak je bolj tako tako. Mislim ajde no zdej za dopolnitev je nekako še kar ok, tudi ko izpod tuša stopim direktno pod njega te ne zebe, je prijetno, samo to je pa tudi to, kopalnica je toplejša kot brez njega zagotovo ampak je pač kaj pa vem no. Težko opišem. Nisem tok navajen takega sistema. Za moje potrebe je čisto dovolj ampak bi mi enako zadovoljil tudi ali elektirčni radiator ali pa zgolj kalorifer takrat ko je res potreba. Imam ga na stropu, močnega 750w...kopalnica je pa velika cca 9 kvaratov. Namensko sem dal večjega da se bo ja fino grelo..pa sej se greje samo ni pa ravno nekaj za prehvalit no
tongue-1.gif
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
To sploh ni za ogrevanje za normalen folk, ampak za kake gorenjce, ki bi radi imeli par stopinj manj in občutek višje temperature. Seveda moraš za to dati pod panel na tla brisačo in tam ležati v kopalkah.

Iz 1000w ti ta panel pač ne bo grel za 2000w, čisto vseeno, če kupiš najcenejši električni radiator v prvem bavbavu.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
To sploh ni za ogrevanje za normalen folk, ampak za kake gorenjce, ki bi radi imeli par stopinj manj in občutek višje temperature. Seveda moraš za to dati pod panel na tla brisačo in tam ležati v kopalkah.

Iz 1000w ti ta panel pač ne bo grel za 2000w, čisto vseeno, če kupiš najcenejši električni radiator v prvem bavbavu.

Ti pojma nimaš. IR paneli pa so ja čista revolucija...
evil.gif


Sem enkrat enemu odgovoril mislim da na Ekosenovem FBju ki je spraševal, kaj se bolj splača ali klima ali paneli. So me mojstri ful napadli kako pojma nimam da to je pa čisto druga tehnologija... Zdaj pa sem menda celo blokiran
redface-1.gif
 
  • Haha
Reactions: trance0

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Klima ali paneli, doh... naj mi razloži, kako boš poleti hladil z IR panelom
hysterical-1.gif


Je pa tudi mene mikalo, da bi si "nekaj" naštima, bolj fiksnega... ker, zdaj sem omejen na miniaturni tipski blokovski radiator, ki pač greje, ampak ni to zdej to - če imaš cel dan ugasnjeno, pač ne boš imel pogrete kopalnice. Zaenkrat laufam prenosni kalorifer, ki po tem prah nabira na pralnem stroju, in ali bo ir panel na stropu, ali pa kalorifer na steni... in bolj se nagibam k investiciji v slednje
smile-1.gif
 
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Klima ali paneli, doh... naj mi razloži, kako boš poleti hladil z IR panelom
hysterical-1.gif


Je pa tudi mene mikalo, da bi si "nekaj" naštima, bolj fiksnega... ker, zdaj sem omejen na miniaturni tipski blokovski radiator, ki pač greje, ampak ni to zdej to - če imaš cel dan ugasnjeno, pač ne boš imel pogrete kopalnice. Zaenkrat laufam prenosni kalorifer, ki po tem prah nabira na pralnem stroju, in ali bo ir panel na stropu, ali pa kalorifer na steni... in bolj se nagibam k investiciji v slednje
smile-1.gif

stenska zadevšna za gretje
https://www.google.si/imgres?i...=mrc&uact=8

kolega ga ma in ze jlo zadovoln
zmaga.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Klima ali paneli, doh... naj mi razloži, kako boš poleti hladil z IR panelom
hysterical-1.gif
Stvar je povsem enostavna. Poleti te spreletava hladen srh, ko se spomniš koliko si porabil za gretje preko zime.

Da segreješ nek prostor potrebuješ toplotno energijo. Ali to energijo dobiš iz elektrike, plina, sonca...preko konvekcije ali sevanja je povsem nepomembno. Prihraniš lahko le tako, da celoten prostor ali le njegov del segrevaš na nižjo temperaturo. Oboje pa slabo vpliva na splošno počutje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in Gavran

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
No končno ena VERODOSTOJNA TEMA .

Sam sem imel na testu ene panele, za namen hitrega ogrevanja počitniškega stanovanja ob prihodu pozimi, kjer je bilo navadno cca 13 st C. In zadeva se nikakor ne obnese, tam kjer seva seva, povsod na okoli pa zebe zebe .

Veliko boljša rešitev za hitro ogrevanje, ker sicer stanovanje ima ogrevanje na lastno plinsko peč in še na klimo, samo šlo se je zato, da bi nekako za silo ogrel stanovanje v ene 2 urah in ne , da je šele po cca 10 urah.

No najboljša rešitev se je pokazala v 2 industrijskih 3kw grelcih, tako imenovanih za gradbišča, niso grdi ali kaj takega, ker navadno pridemo, zmečemo robo ven, vklopimo vse kar je + ta 2 grelca in gremo v shoping .... no s to metodo se zadeva segreje na 21 st C v 2 urah , ko smo pa imeli na testu 2 2 kw panela pa je naraslo v 2 urah samo tam iz 13 na 16 st C.

Je pa to poleg vsega sila drag način ogrevanja , samo ko prodajalce panelov vprašaš, VSI SADIJO ROŽICE, češ kako je to oh in sploh varčen sistem .... skratka BULSHEAT !
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik #9334

Ti IR paneli so primerni za npr. odprte dvorane, kjer je prepih in masa ljudi v gibanju, nikakor pa ne za zaprt prostor kot ambient. Ta sevala grejejo samo direktno, tako kot luč - če se znajdeš v senci, si že na mrzlem. In tu so temperaturne razlike toliko kot je vreme zunaj, torej mimogrede 20 ali več st. C
tongue-1.gif
. Kot sem že nekje zgoraj omenil, je Revoz zabeležil 40% povišanje bolniških, ravno zaradi teh temperaturnih razlik.

Trgovce bi bilo treba kdaj pa kdaj malce za ušesa in na odgovornost pripeljati, ker grešiti ob delu se pa ne sme!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik visek_izobrazbe pravi:
Citat:
Uporabnik MieleFan pravi:
Ima kdo izkušnje z tole zadevo?

https://www.simfer.si/si/elektricni-grelci/elektricni-grelec-s1800-56.html

Hvala.

infra peč. Včasih so te take "infra peči" vtikale v kopalnice, namest kaloriferjev in ostalih grelnih telese..no v bistvu jih niti ni bilo kaj dost na izbiro.
https://www.google.si/search?q...UCZCAIQ_AUIBigB
Imam tako pec v kopalnici pa lahko recem samo tole. Ce bi me v kopalnici zeblo bi samo se na drugo sgran nataknil se en panel.(da nisi v senci)
Tako kot je matofil naredil na morju z industrijskimi.
Ta kopalniska pec je bila ocitno prepoceni in so "izumili" infra panele, katere na prodajajo kot suho zlato....
Mi je hotel namesto indukcijskega kuhalnia prodati infra kuhalnik. Je rekel da je po casu konkurencen indukciji, pa lahko vso posodo uporabljas na njem
Ko sem 3 minute po zacetku segrevanja vode v loncu se kar drzal roko v vodi, sem si obrisal roko v hlacnico in adijo.
 
Nazadnje urejeno:

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Sej, verjamem, da v točno določenih pogojih so izvrstna rešitev. Ampak, zadovoljno stranko do zdaj poznam pa le enega gospoda. (in ja, dejansko je bil zadovoljen, ker je, čeprav je v bloku, uspel skenslat blokovsko ogrevanje in si je po celem flatu naštimal te antene ki mu noč in dan sevajo v glavo. Ne rečem, je bilo toplo v stanovanju, ampak vprašanje koliko dejansko pokuri štroma...)