Posledica mraza .

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
To kar se je pripetilo v tej noči je katastrofa, posledice hladu in temperature pod ničlo so se najbolj odrazile na vinski trti poljščinah predvsem krompirju in koščičastem sadju kot so črešnje in višnjeter marelice.Kaj storiti v tem primeru ko so poganjki na trti pomrznjeni do te mere da se jim ne da več pomagati,? Je rešitev v potrganju teh mladic škropljenju ali? Kakšne so vaše izkušnje v takih primerih.
Lep pozdrav.
2420698-PicMonkeyCollage.jpg
 

Priponke

  • 2420698-PicMonkeyCollage.jpg
    2420698-PicMonkeyCollage.jpg
    214,9 KB · Ogledi: 424

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.214
4.696
113
Verjetno ima presneto malokdo od nas kake konkretne izkušnje. Za nekatera gnojila pravijo, da bi naj pomagala, npr protifert LMW.
Običajno močne rastline odženejo znova, denimo vinska trta. Res pa je, da to leto običajno ni pridelka, naslednje leto pa je manjši, ker nimaš pravega rodnega lesa in ne moreš ustrezno obrezati.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Ja res je hudo, več kot 80 % trte je take, te brajde so dale po 350 litrov kvalitetnega domačega vina, no meni je za zjokat.
 
Nazadnje urejeno:

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Vsaka rastlina ima speče brste, ki se "aktivirajo" v tovrstnih primerih... Tudi pri tvojih (mojihin ostalih) nasadih se bodo.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.261
-8.464
113
Počakaj, da se posuši. Ker ni nujno, da je crknjen celoten poganjek. Lahko gredo samo listi, sredica pa je še ok.
 

sistemik

Majstr
15. jul 2011
3.342
313
83
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Počakaj, da se posuši. Ker ni nujno, da je crknjen celoten poganjek. Lahko gredo samo listi, sredica pa je še ok.
Tako ja... Če je fuč, bo odpadel sam od sebe.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
SPOMLADANSKA POZEBA V VINOGRADIH

Letošnja mila zima je vplivala na občutno zgodnejši začetek vegetacije pri vinski trti kot običajno, zato so že vse sorte odgnale, ponekod so mladike dolge že preko 30 cm, kar je za sredino aprila zelo zgodaj.
V tem tednu je zaradi nizkih temperatur na izpostavljenih legah prišlo do pozebe vinske trte. Najbolj so prizadeti trsi v dolinah pod Vipolžami, Dolnjim Cerovim in Neblem. V tistih vinogradih, kjer niso prizadete vse mladike, je smiselno uporabiti enega od biostimulatorjev kot so npr. Delfan Plus, Algoplasmin, Protifert in podobni.
Kjer je prišlo do popolne pozebe, je potrebno počakati še nekaj dni na ponovno rast iz sobrstov, da se trte olist
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Rdeče češnja rada jem, črne pa še rajši ... jih lahko pride k meni že zdaj jest - obe češnji polni črni češenj.
cry12bpy.gif


Kaki je pa letos tudi hitro dozorel - celo liste je že odvrgel.
cry12bpy.gif


Edina dobra stvar je, da bom jeseni imel nekaj več časa - ga namreč ne bom zgubljal z obiranjem vinogradniških breskev in jabolk.
crazy1.gif


Za brajde pa ne vem kake so - se nekako ni dobro videlo skozi tiste solzne oči.
redface-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.840
113
pri taščici
Potem so orehi, marelice in podobne zadeve tudi vse šle. Pri meni zaenkrat ni videti vecje škode. Kaj bo pa jutri, pa... Si bom nastimal slauf. Bom reskiral tist kubik vode za sadje.
Moram kiwi tudi polivat? Ta se ne cveti, ima pa ze lepe liste. Sem oa zasledil da je bolj odporen na mraz (v tisti tabeli od jest5 se mi zdi, ali pa je bil omenjen v mojem linku v temi o snegu)
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Včeraj je večina omenila, da jim je kivi pobralo. Na fotografijah je izgledal isto, kot trta iz prvega sporočila.