Nezahteven objekt - garaža???

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Rad bi si postavil garažo (za 2 avta) in sem že tudi bil pri projektantu (bratrancu), ampak mi nekaj stvari ni najbolj jasno, zato sem se oglasil tukaj... Sem že iskal po starih temah in tudi na netu in vseeno nisem našel popolnih odgovorov na vprašanja... Prebral sem si tudi http://www.upravneenote.gov.si/fileadmin/pageuploads/ue-gornja_radgona/dat/Pojasnila.pdf, pa vseeno nisem našel dobrih pojasnil...

Seveda bi rad postavil garažo kot nezahteven objekt, prislonjen k obstoječemu objektu (naši hiši), torej brez dodatnih stroškov za papirovje in komunalnih prispevkov... Rad bi pa postavil garažo dimenzije 6,6 x 7,2 metra (kar znaša slabih 48m2)...

Zanima me naslednje:

1.) Najprej me zanima čisto preprosto vprašanje (za katerega nisem nikjer našel nekega uradnega odgovora): ali lahko garažo zidam (z zidaki in malto)? Čeprav mi je projektant rekel, da mora biti objekt montažen, se v vseh dokumentacijah uporablja beseda OBJEKT, ki je obrazložen kot: "Objekt je povezan s tlemi, če je temeljen ali s pomočjo gradbenih del povezan s tlemi na stalno določenem mestu in ga ni mogoče premakniti brez škode za njegovo bistvo"

Tudi na vlogi nikjer ne piše, da moraš navest, kako boš postavil objekt (vsaj na tem primeru nič ne piše).

Rad bi torej videl nek uraden dokument, na katerem je razvidno, ali se lahko objekt gradi ali mora bit montažen...

2.) Napisal sem že dimenzijo garaže (6,6 x 7,2 metra), kar je slabih 48m2. To so zunanje mere garaže (gotovih zidov). Nekateri pravijo, da se v teh dovoljenih 50m2 šteje tudi streha, medtem ko nekateri pravijo, da ne.

V ISO 9836 pod poglavjem 5.1.3 nikjer ne vidim, da se šteje tudi streha. Ali sem kaj spregledal?

3.) Garaža bi bila prislonjena k obstoječemu objektu. Že projektant mi je rekel, da to pomeni, da nov objekt ne sme dodatno obremenit obstoječega objekta. Rad pa bi, da bi se garaža držala obstoječega objekta in da bi v garažo lahko šel tudi v copatih. V mislih sem imel, da bi med zunanje stene obstoječega in novega objekta dal npr. 10cm stiropor in potem zidal nov zid tik ob stiroporu (v bistvu bi nove zidake prislonil k stiroporu). Ali je to mogoče?

To je zaenkrat vse. Prosil bi za čimbolj preverjene odgovore
wink-1.gif


Hvala vsem že vnaprej.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
da ti kr jaz lahko odgovorim, ker sem glih pred 14dnevi dobil gradbeno za postavitev nezahtevnega objekta - garaže 6x7m.

1.) seveda lahko zidaš z zidaki. lahko tudi leseno postaviš, lahko jo komplet zbetoniraš razen prva plate ne sme biti, se pravi streha mora biti plata.

2.) gleda se bruto tlorisna površina, tako, da ja, tudi streha se gleda. če boš mel na vsaki strani streho recimo 20cm čez rob zidaka, potem računaj na okvirno 6,8mx7,4m kar znese malo preko 50m2, točno je 50.32m2. zdej lahko se vpiknejo v to, lahko pa se ne bodo.

3.)vem samo, da morajo biti objekti toliko narazen, da so samonosni, se pravi, ne smeš ga zidati iz hiše ven, oz, mora biti vmes vsaj 1mm prostora, drugače bi rabim komplet GD za hišo z prizidkom- garažo.
Pomojem, je tvoja ideja izvedljiva, ampak rajši vprašaj na UE.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Hej, matej_

Najprej hvala za tvoj odgovor...

Se mi je zdelo, da bo 2.) vprašanje najbolj "atraktivno"...

Včasih je problem, da so oni na UE bolj slabo strokovno usposobljeni in samo povzemajo neka pravila, ki so jih slišali... Tudi v naši občini je en, ki dela na teh stvareh "bolj pameten kot blok ljudi", nima pa pojma glede določenih stvareh... Je pač en, ki je dobil delovno mesto na podlagi poznanstva....

Saj ne rečem, da mogoče glede te "bruto tlorisne površine" res ni tako, kot večina misli, samo v dokumentu nisem našel nikjer, kjer bi to pisalo... Povsod piše, da se gleda na nek način bivalna površina, torej površina zunanjih zidov, ki zasedajo površino na zemlji (razen če so bivalne površine kot nek velik balkon)...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Tudi na PSS forumu (http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=4&t=13189&start=0) ni najbolj jasno, kako je glede bruto tlorisne površine...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Pa še eno vprašanje: Kolikšen je največji dovoljeni odmik od meje, da ne rabiš soglasja sodeda? Nekje sem bral, da je 1,5m. Ali to drži?
 

Scorp84

Pripravnik
5. jan 2009
466
3
18
Koliko lahko gradis do meje. Ce gre za objekt je 4m, se pa tudi razlikuje od obcine do obcine. Tako da pogledat obcinski akt, od obcine kjer mislis graditi.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.375
9.112
113
Zdaj se temu reče vplivno območje, če gradiš tudi 5m pa višina 100 pa ima potem pol vasi senco, ne bo šlo. ITD.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.075
791
113
Tako je ja. Samo še komentar glede strehe. Ne vem ali je to pogojeno s kokoško na UE, ampak pri nas npr. je bilo še posebej poudarjeno, da se pri nezahtevnem objektu upošteva streha, torej dejansko odmik žlebu od meje. To je ena stvar, druga pa pri določitvi površine objekta, isto, toliko kvadratov, kolikor jih streha pokriva in ne kar stebri spodaj obsegajo (ali pa zidovi). Smo v zadnjem času postavili 2 takšna objekta.

Sklepam, da bi lahko bilo različno od UE do UE, zaradi različnih občinskih aktov in prostorskih načrtov, lahko je zaradi tega dvom pri tem vprašanju. V vsakem primeru je dobro prej pridobiti lokacijsko inf..
 

Svizec

Pripravnik
17. avg 2007
58
1
8
MB
1. Poleg državnim, mora objekt zadostiti tudi občinskim pogojem; nekatere občine imajo v prostorskem aktu določene svoje dodatne zahteve glede oblike, velikosti, naklona strehe, materiala, faktorja pozidanosti in odmika objekta. Najboljše, da preveriš PUP za svojo lokacijo, ali pa zaprosiš za lokacijsko informacijo na svoji UE.

2. Pri zaprtih objektih se za površino štejejo zunanji gabariti (končan zid) objekta (brez napušča), pri odprtih objektih (nadstršnica, paviljon) pa je površina tlorisna projekcija strehe (z napuščem).

3. Če bi bila garaža povezana s hišo (bi posegala v nosilno konstrukcijo hiše), bi potreboval GD, v tvojem primeru, ko je nov objekt samostojen, s svojimi temelji, bo OK.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.061
1.270
113
Kako bo objekt samostojen, ce ima namen narediti vrata iz hise v garazo? Ali kaj jaz ne razumem?
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.268
1.940
113
Citat:
Uporabnik raners pravi:
Pa še eno vprašanje: Kolikšen je največji dovoljeni odmik od meje, da ne rabiš soglasja sodeda? Nekje sem bral, da je 1,5m. Ali to drži?

Daj ko boš tole rešil dokončno in imel papirje v roki, napiši kako je potekalo. Pa še to napiši kater konec Slovenije je to kjer boš zidal.
Jaz sem pred leti želel postaviti leseno garažo 6 x 5 metrov , v MOL.
Po pol leta jebanja s papirji sem obupal, ker nisem vedel ali je možno tolk zakomplicirat, ali se enostavno delajo norca iz mene.

Imam pa še vedno doma shranjenih ene 3 cm papirjev v debelino - v glavnem jaz sem takrat obupal nad našo državo.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.037
590
113
evo ti povem za šaleški konec za garažo 6x7m:
- soglasje občine, da lahko postavim 2m stran od občinske ceste
- odbor za okolje iste občine, da lahko naredim enokapno streho z minimalnim naklonom (v ob. aktu je naklon 35-45stopinj)
- soglasje soseda, da lahko gradim bližje kot 4m od meje
- narisati na vlogo kaj in kako
-plačati koleke v vrednosti malo manj kot 23€
-oddati na UE

to je načeloma to.

na drugem koncu parele pa nisem smel graditi ker tam bi stal nadstrešek v velikosti 49m2 ampak od tega bi ga blo 18m2 ".kat kmetijskega zemljišča čeprav je to ena in ista parcela. zato se je pa vse zavleklo za celo leto.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Danes sem klical na UE Maribor (čeprav prihajam iz občine Pesnica, ampak tako pač imamo...) in sem vprašal ta vprašanja. Odgovori so bili:

1.) Lahko se tudi zida z zidaki, saj nikjer ni navedeno, da bi bile kakšne omejitve glede tega...

2.) Glede površine pa je tako, da če je objekt zaprt iz vseh strani, potem se dejansko gleda površina zunanjega oboda zidov, torej površina brez strehe (brez napuščev)... Če pa je objekt odprt (da je npr.: na stebrih, ali pa so zgrajene samo 3 stene), potem pa se gleda površina strehe (z napušči).

3.) Glede gradnje je nisem nič vprašal... Je pa zelo verjetno tako, kot je napisal Svizec (Če bi bila garaža povezana s hišo (bi posegala v nosilno konstrukcijo hiše), bi potreboval GD, v tvojem primeru, ko je nov objekt samostojen, s svojimi temelji, bo OK).

4.) Glede soglasja sosedov pa je malce odvisno od nekih aktov (predvidevam da se lahko razlikuje od občine do občine)... Nikakor pa ni odveč, če je v vsakem primeru zraven...

To so bili odgovori preko telefona, bomo vidli, kako bo dejansko izpadlo... Bom še sproti poročal...

@Miikech, garažo bi zazidal tik ob eni steni hiše (vmes bi dal samo stiropor). Trenutno je na tisti steni že eno okno, ki bi ga odstranil in bi tam prišle vrate. Ko bi zidal garažo, bi si tam tudi pustil luknjo za vrate. Potem bi pa tam vgradil vrate, res pa je, da bo podboj kar precej širok... Bosta pa v bistvu 2 zida, eden zraven drugega...
 

grezilo

Fizikalc
13. avg 2009
242
27
28
V našem koncu "Kure" (širša okolica Celjske kotline) , se vzame "Tloris strehe" in od tega se tudi računajo odmiki.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.706
365
83
Tako je, odmiki od sosednje meje se izračunajo od najbolj izpostavljenega dela stavbe - ponavadi od strehe...