Preveč olja v motorju

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Pozdravljeni

Dajte mi povedat, kaj točno se zgodi, če je preveč olja v motorju. Sicer, slišal sem, da gredo semeringi k vragu, pa da gred udarja v olje in se to začne penit, kar ni dobro, me pa zanima še od kakega strokovnjaka, kaj je res, ker mi je prjatu povedu, da je slišal že od več mehanikov, da je lahko čez max in da se nič ne more zgoditi. Njegov mehanik je ravno včeraj rekel, da sploh ni važno, če je čez max, meni je že pred časom mehanik nalil čez max pri bivšem avtu in na uradnem servisu so mi tudi že natočili čez max pri sedanjem 2X (baje je tovarniško toliko določeno) in še enmu drugmu frendu so tudi natočili 2l čez max ene par let nazaj na uradnem.
Zakaj sploh je pol palčka za merjenje min-max.
Jaz sem še zmeraj 100% prepričan, da se je treba držat min-max levela in me v to ne boš spreobrnil. Torej, posledice preveč natočenega olja?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Odvisno koliko preveč .... kake pol litra več ne škodi ker ima itak motor toleranco, na servisih ponavadi vlivajo na pamet (toliko kot naj bi šlo noter po teh. podatkih).

Drugače pa če ga daš preveč ga bo ob zagonu motorja zmetalo čez oddušek, oddušek pa je speljen v sesalni vod motorja in posledično pride olje v valje. Torej po domače bo motor začel kurit olje. Od količine mešance je odvisno kako bo delal in kakšne bodo dalje okvare.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
No, meni so na uradnem servisu že 2X natočili 7dcl preveč. Pravijo, da je to po tovarniških podatkih. Prvič sem ga jaz iztočil ven, sedaj drugič sem pa njim ukazal. Sedaj je točno na max, ko ga pogledam po pol ure ugasnjenega, predhodno ogretega na delovno temperaturo. Bilo pa je cca 1cm čez max. Se mi je pa zgodilo, da sem ga imel rahlo na klančku par dni po servisu in pri zagonu motorja je nekaj zelo na glas šklopotalo/tolklo v motorju, nakar je po 10 sekundah izginilo. Še prijateljica, ki je stala zraven, je rekla, kaj ti to tolče v motorju, jaz pa cel presran. No, potem sem ga peljal na servis izpumpat.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Ne vem, kaj je šklopotalo, samo to se mi še ni zgodilo nikoli, niti sedaj ne več. Samo 2 tedna nazaj, ko je bilo preveč olja in malo na klančku. Avto pa ima 30.000km
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Bencinar, dizel?

Na pokrovčku od olja pri motorju ponavadi piše da preveč olja poškoduje katalizator oz. na splošno slabo vpliva na filtre za čiščenje izpuha. Upam da si dal v "servisno zabeležko" opis problema da ti bodo priznali vsaj kulanco ko ti bo čez 50k šel katalizator!
evil.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.190
1.805
113
Preveč olja nikakor ni dobro za motor, a se je treba precizirat kaj je preveč.

Če je malenkost prek maksimuma (kar zelo rado natočijo na servisu) ne bo problema.

Zdaj če je 7 deci čez oznako maksimum, je pa že malo huda (za moje pojme)...ker olja je cca. 4 litre, torej so ti nalili 20 % preko.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
15 let sem sam delal servise doma na več avtih. Olje menjaval na 15kkm in nikoli mi ni uspelo natočiti olja čez max. V življenju 3x bil pri serviserjih in 3x imel probleme s preveč olja. Pi.da, zdej ne vem, a je folk fuknjen al v kakem šalabajzerskem svetu jaz to živim.
Tudi mojmu frendu je ta mehanik, ki je rekel, da ni važno, če je olje čez max nalil olje čez max, samo frend ga ni iztočil ven. Se mu je pa že dpf zamašil par mesecev nazaj (zdej, ne vem al je blo to od olja al samo od načina vožnje) in oljni filter se mu je par dni nazaj odšraufal, tako, da je naredil celo špuro po cesti. Dobro, da je imel asistenco.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
zakaj preveč olja?
normativ je normativ. in liter olja je na servisu koliko?
ko prineseš svojega v kanti, ti pa kante ne vrne, v avtu pa olje na min. prideš nazaj, zamoriš za kanto, notri pa 1 liter od 4l kante.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.839
3.863
113
Ma če drži "moker" karter 3.7l olja sem tudi sam vedno natočil celo flaško (4l). Kam bi drugače dal tisti 3 dcl. Druga stvar je pa procedura preverjanja in dolivanje, ko ti stočiš olje ven in natočiš novega noter nivo ne bo niti približno točen. Moraš zagnat motor, počakat da se olje malce premeša, zalije filter ipd. in za natančno meritev celo ogreje, potem počakat da se olje odteče iz kanalov in spet preveri šipko. Skratka gre pol ure "dela", če si dal premalo olja moraš potem spet dolit (koliko?!) in še 1x opravit proceduro. To je za serviserja napotrebno delo, on ve da gre v motor ob menjavi recimo 3.2l olja in ga da od oka 3.5l, sploh če ga lahko še mastno zaračuna (uradni servis). Dalje večina novih vozil kuri olje in je nivo potem ob naslednjem servisu še optimalen, tako da je manj škode če nekemu neukemu (povprečnemu) uporabniku nalijejo več olja kot pa da se vozi pred servisom na min ali da mu celo lučka že gori!
tongue-1.gif
 

gufy

Pripravnik
11. apr 2009
616
17
18
no pri drugih pacientih mehankarskih ti pa premal olja nalijejo. Pri meni je zadnjič nalil tako, da je bilo ravno malo čez minimum. Pa ravno zato sem mu prinesel več olja, ki mi ga potem vrne.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Sicer sem jim na servisu pred postopkom povedal, da so mi lani natočili preveč in da naj pazijo sedaj pri drugem servisu. In potem pogruntam , da je zopet čez max. Pri ponovnem obisku servisa so mi povedali, da so mi na mojo željo iztočili 7dcl, kolikor sem ukazal, vendar so mi ponovno rekli, da ga po mnenju mehanika ni bilo preveč. Pa pi.do m.ater, a si glup...1 cm čez max je olje. Kak mehanik da fak si to?????? Fora je samo v tem, da je avto pod garancijo in ta litraža je določena tovarniško in oni pač nimajo nič pri tem, samo, če jim poveš pol ure pred tem, naj ga dajo manj noter, res ne vem
bonk.gif

Da samo še povem, da nobenemu servisu ne zaupam nič, vendar moram zaradi garancije avto tja vozit. Saj, če mi gre volanska letev recimo ali kaj drugega, bo krivo to, da sem sam zamenjal olje in oz. ga nisem vozil na servis.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Kantic ne nosim tja, ker potem on to kantico odnese domov in natoči iz soda lahko, ker svetit mu tam pa res ne mislim.
Študiram, da sploh ne bi več peljal avta na servis, samo po murphyu bo mašina zaribala takoj, ko ga ne bom peljal na uradnega
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Jaz vedno prinesem 4 litre olja s sabo, čeprav bi po podatkih moral 4,2 l. Na servisu mi vedno težijo da bo potrebno ostalo doliti, preverim nivo olja in je bilo še vedno tik pod MAX.

Še ena cvetka, priporočeno olje imam 0W20, na servisu v 5 letih še vedno nič drugače in še vedno veselo točijo 5W30 za >22€/l.

Vem da sem deležen čudnih pogledov, češ škrtuh prinese svoje olje, ampak dokler ne bodo upoštevali proizvajalčevih navodil ne bom niti pomislil da bi olje zaupal njim.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
0W20 se mi zdi malo čudno olje za ta del celine, kjer živimo...za SV del Rusije bi bilo pa primerno, ja