IR PANELI

TMJ

Fizikalc
4. jul 2013
1.587
8
38
Jih ima kdo?
Kako se obnesejo?
Poraba?

pozdrav.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Uff si načel temo
evil.gif
zdaj se bojo vsuli ponudniki, ki bojo sveto prisegali, da je ogrevanje praktično zastonj.

Če bi rad nabavil...za test kupi/si sposodi dva el. radiatorja....in ju daj vskega v svojo sobo v kateri izklopiš ogrevanje. Nastavi ju na željeno temperaturo ter meri porabo en teden. Tako dobiš vtis koliko porabi el. grelec ne glede na to kak način gretja hporablja oz. kako se mu reče.

Bi bilo pa zanimivo da opišeš kje razmišljaš, da bi jih uporabil.


Malo branja in diskusije:

http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=60113

http://www.podsvojostreho.net/forum/viewtopic.php?f=7&t=41028&hilit=ogrevanje+z+ir+paneli
 

TMJ

Fizikalc
4. jul 2013
1.587
8
38
imam postavljen vikend. Dve spalnice, kopalnica, dnevna soba z jedilnico in kuhinja.
Sem razmišljal da bi dal v spalnice steklene električne radiatorje, v kopalnici el. talno gretje, kuhinji nič, in v dnevni sobi IR panele + klimo za poleti(poozimi pa za na hitro ogretje ob prihodu)?
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Vikend...to je potem druga.

V tem primeru se ti splača pogledat za njimi.

A klimo vseeno vzemi tako dobro da bo inverter in omogoča ogrevanje ker boš z njo filal toploto mnogo ceneje od el. grelnikov.

Prednost ir.ja pred el. radiatorjem je v tem da lahko sediš v sobi, ki je razmeroma hladna...kar pri vikendu za občasno uporabo (konec tedna) pride prav.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
950
113
Samo res, oglašujejo jih kot čisto zlato, konkretnih podatkov pa nikjer. Oglasi pa sestavljeni tako, kot da izgledajo strokovni članki...

Za domačo bajto bi jih uporabil zgolj kot kot nek dodatek, na kakšnem vikendu pa morda kot glavni vir, pa še to bi raje šel v klimo, kot piše Vincent.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
950
113
Aja, pa spodaj v malih oglasih nekdo prodaja v IR panela, povprašaj čemu...
grin1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Če bi rad nabavil...za test kupi/si sposodi dva el. radiatorja....in ju daj vskega v svojo sobo v kateri izklopiš ogrevanje. Nastavi ju na željeno temperaturo ter meri porabo en teden. Tako dobiš vtis koliko porabi el. grelec ne glede na to kak način gretja hporablja oz. kako se mu reče.

Kar se tiče porabe, bi te na tem mestu rad popravil... radiator segreva pretežno zrak, ki po tem greje tebe, ir panel pa seva in s sevanjem greje tebe. Drug "koncept" delovanja, za to ne moreš direktno primejat moči enega z močjo drugega. Posledično ti lahko IR panel pri manjši porabi da "boljši občutek" toplote. Pustimo dejstvo, da za ogretje prostora rabiš neko količino energije in pika (vem), samo pravim, da je razlika pri feeling
nahrung002.gif


Sam sem že videl stanovanje, opremljeno s tem, ljudje blazno zadovoljni. Glede porabe menda "ugodno", ampak seveda, realne primerjave delat pa je druga zgodba.

lp
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.359
984
113
Celje
Obišči stran
tudi sam sem zadevo videl pri znancih, ki so ful zadovoljni. Občutek je "drugačen". Se treba verjetno navaditi. Enako kot razlika, drva/plin/klima.

In pa je lahko imaš nižjo temperaturo v prostoru in se ti zdi, da je toplo
smile-1.gif
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz

Zanimi da smo to mel 20let nazaj po bloskih kopalnicah pa so vsi to ven zmetal.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.238
5.799
113
js sm dal nazaj not

vse je cenej kot uporablat centralno v bloku in blesave delilnike toplote
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

A ni pri tem načinu ogrevanja problem sence in posledično več prehladnih obolenj? Vsaj v industriji so pred 10 in več leti tako ugotavljali.
 

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.316
950
113
Panel na stropu, ti sediš na kavču, te lepo greje... Noge pa imaš pod mizo, pa so verjetno hladne.

Kakšen pa je občutek prehajanja med različnimi prostori?
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.748
2.033
113
za šankom
ksz...

teli IR paneli so za en ku.rac.greje te v tintaro kot da bi te grelo sonce skozi steklo,noge pa mrzle,prostor ostaja hladen,občutek je pa tak čuden,tebe greje vse okoli pa je hladno,da so varčni tudi ne drži je že vincent opisal,vska električni radiator opravi nalogo bolje za manj denarja strošek z elektriko pa je zelo podoben
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
No Vincent malo zavaja. Ti pa tudi.
Ne bom pisal, kje je komu boljše, ampak samo o vajinih napačnih predpostavkah.

IR paneli porabijo manj zaradi boljšega prenosa toplote. Tako radiator, kot IR panel pokurita 1kW elektrike v eni uri (ob predpostavki, da imata enako nazivno moč 1kW), vendar ima IR panel boljši prenos toplote na okolico in zato v tej uri segreje več, posledično je manjša poraba.
Da se ne razvije debata o teoriji, koliko toplote dobim iz določene enote el. energije, naj podam banalen primer. Če bi radiator oblekel v stiropor, bi ta v eni uri porabil še vedno 1kW el. energije, čeprav bi v prstor oddal zelo malo toplote.


In tudi to, da je okolica hladna pri IR ni res, ker se segrevajo vsi predmeti (stene, stropi, pohištvo,...), ki so v dometu panela. Seveda bližji bolj.

Je pa najbolj vse skupaj odvisno od kvalitete postavitve sistema.
Mi pa ni všeč noben, da ne bo kdo zopet z reklamo. Sam prisegam na talno.

Po mojih izkušnjah je za hitro segrevanje prenos toplote večji pri IR, kot radiatorju. Od tod zgornji opis.
Pri dolgotrajnem - konstantnem segrevanju pa se razlike manjšajo.

Lahko pa, da se motim.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
No Vincent malo zavaja. Ti pa tudi.
Ne bom pisal, kje je komu boljše, ampak samo o vajinih napačnih predpostavkah.

IR paneli porabijo manj zaradi boljšega prenosa toplote. Tako radiator, kot IR panel pokurita 1kW elektrike v eni uri (ob predpostavki, da imata enako nazivno moč 1kW), vendar ima IR panel boljši prenos toplote na okolico in zato v tej uri segreje več, posledično je manjša poraba.
Da se ne razvije debata o teoriji, koliko toplote dobim iz določene enote el. energije, naj podam banalen primer. Če bi radiator oblekel v stiropor, bi ta v eni uri porabil še vedno 1kW el. energije, čeprav bi v prstor oddal zelo malo toplote.


In tudi to, da je okolica hladna pri IR ni res, ker se segrevajo vsi predmeti (stene, stropi, pohištvo,...), ki so v dometu panela. Seveda bližji bolj.

Je pa najbolj vse skupaj odvisno od kvalitete postavitve sistema.
Mi pa ni všeč noben, da ne bo kdo zopet z reklamo. Sam prisegam na talno.

Po mojih izkušnjah je za hitro segrevanje prenos toplote večji pri IR, kot radiatorju. Od tod zgornji opis.
Pri dolgotrajnem - konstantnem segrevanju pa se razlike manjšajo.

Lahko pa, da se motim.
Če poznamo zakon o ohranitvi energije se poraja vprašanje kam gre tista izguba energije pri navadnem električnem radiatorju (tudi, pri obdanem s stiroporom)
stupid-1.gif


PS- ko si boš odgovoril na to, boš videl, kakšne neumnosti pišeš.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Da segrejemo neko stvar za 1°C moramo dovesti določeno toplotno energijo. Od kot to toplotno energijo dobimo (elektrika, plin, drva...) je pa povsem irelevantno.
Paneli grejejo pretežno s sevanjem. Ko pridemo v hladen prostor in vklopimo IR panel dobimo dokaj hitro občutek toplote na poti IR valov. Če pa gremo izven območja sevanja pa smo soočeni s temperaturo prostora, katera je običajno precej nižja. Kako to vpliva na počutje in zdravje pa najbolje vedo "srečni" lastniki.
IR paneli bi bili smiselni, če bi z njimi prekrili npr. celoten strop,saj bi tako dobili enakomeren občutek toplote. A tudi to ni fiziološko najprimernejše, saj dobimo mnogo večje ugodje, če toplota prihaja s tal.

PS- poznam dve familiji, katere so kurilno olje zamenjali z električnimi radiatorji. Vso leto so govorili, kako poceni se ogrevajo, saj je obrok za elektriko praktično enak kot prej. Koncem leta ob jih je skoraj kap ob poračunu.
 

Mato

Majstr
3. okt 2007
2.074
389
83
Samo to bom rekel, še petkrat preberi moj post, potem ti bo mogoče, mogoče jasno, kaj sem napisal.
Pa še poudaril sem, ampak ne, isti .... še vedno pametujete.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.839
113
pri taščici
telex: samo elektrike niso kaj bistveno več porabili kot olja. mogoče celo manj, če so to primerjavo delali na ceno olja okoli evra) . (izgube peči) .
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.839
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Mato pravi:
No Vincent malo zavaja. Ti pa tudi.
Ne bom pisal, kje je komu boljše, ampak samo o vajinih napačnih predpostavkah.

IR paneli porabijo manj zaradi boljšega prenosa toplote. Tako radiator, kot IR panel pokurita 1kW elektrike v eni uri (ob predpostavki, da imata enako nazivno moč 1kW), vendar ima IR panel boljši prenos toplote na okolico in zato v tej uri segreje več, posledično je manjša poraba.
Da se ne razvije debata o teoriji, koliko toplote dobim iz določene enote el. energije, naj podam banalen primer. Če bi radiator oblekel v stiropor, bi ta v eni uri porabil še vedno 1kW el. energije, čeprav bi v prstor oddal zelo malo toplote.


In tudi to, da je okolica hladna pri IR ni res, ker se segrevajo vsi predmeti (stene, stropi, pohištvo,...), ki so v dometu panela. Seveda bližji bolj.

Je pa najbolj vse skupaj odvisno od kvalitete postavitve sistema.
Mi pa ni všeč noben, da ne bo kdo zopet z reklamo. Sam prisegam na talno.

Po mojih izkušnjah je za hitro segrevanje prenos toplote večji pri IR, kot radiatorju. Od tod zgornji opis.
Pri dolgotrajnem - konstantnem segrevanju pa se razlike manjšajo.

Lahko pa, da se motim.
Če poznamo zakon o ohranitvi energije se poraja vprašanje kam gre tista izguba energije pri navadnem električnem radiatorju (tudi, pri obdanem s stiroporom)
stupid-1.gif


PS- ko si boš odgovoril na to, boš videl, kakšne neumnosti pišeš.

467716-post_slo.gif


Mato:

IR panel požge manj zaradi tega, ker telo "goljufa" z toploto ki je drugačna od tallnega gretja ali radiatorja.
Tudi piščanici in pujski ob IRžarnici gor zrastejo, ker je ceneje kot pa cel hlev ogrevati

Ko boste pogruntal MW za ogrevanje se zna zgoditi da bodo ti še bolj varčni od IR. V mikrovalovki že laufajo, pa tudi rabiš manj kw v njej za pogretje mleka kot na štedilniku

Tudi IR panel lahko pokrijem s stiroporjem, Me zanima kako ti bo potem toplo.
evil.gif
 
Nazadnje urejeno: