Katera žica je ozemljitev?

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Pri toasterju mi je nekdo prežgal kabel.

Ker imam doma en kup kablov od napajalnikov, sem hotel uporabit kar tega, potem pa vidim noter tole. Rjava, črna, modra.
Kako je zvezano na vtikaču pa ne morem videt, ker je pač vlit z enega kosa.
1884021-IMG_20131029_190132.jpg
 

Priponke

  • 1884021-IMG_20131029_190132.jpg
    1884021-IMG_20131029_190132.jpg
    432,3 KB · Ogledi: 1.575

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Vtakni v vtičnico in probaj s faznbrieferjem. Potem vtikač obrni in ponovi vajo. Tista žica ki ne bo svetila, je ozemljitev.

Preden se kdo vtakne v pravilno rabo slovenščine; preizkuševalec napetosti:

 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.139
113
pa dobro z navadnim multimetrum za 5€ lahko to zmeri. ni potrebe po nekem čusnem orodju za 35€

drugač bi pa jaz rekel, da črna. glede na to da sta ponavadi modra nula in rjava faza. čeprav je lahko tudi črna faza
smile-1.gif


hehe
smile-1.gif

najdi nekoga z multimetrom in pomeri keri kabl gre na kaj in rešeno.

aja pa to kaj je patriot napisal
smile-1.gif
najlažje
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Glede na to, da si očitno vtikač ki gre v napajalnik odrezal, ga sedaj še razreži z olfo ali ostrim nožem (ne se urezat!!!).
Srednji, gornji kontakt od treh je ozemljitev.

LP
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Tole bo rešitev, se sploh nisem spomnil.
zmaga.gif


Saj katera je nula in katera je faza, je pa itak vseeno pri izmeničnem toku, ane?
17758-icon_confused.gif
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Tudi to sem v primeru, če bi vedel katera luknja je zemlja, hotel narediti, ampak je zadeva videt prekleto trda, jaz imam pa samo 10 prstov na rezervi.
grin1.gif


Bo s faznbrifrjem lažje šlo, samo ga nikjer ne najdem.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik pediater pravi:


Saj katera je nula in katera je faza, je pa itak vseeno pri izmeničnem toku, ane?
17758-icon_confused.gif

Itaq.

Saj ne moreš vedet v kateri luknji je faza, ko daš vtič v vtičnico.

Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Bo s faznbrifrjem lažje šlo, samo ga nikjer ne najdem.

A tudi kake žarnice z grlom nimaš pri roki?
 
Nazadnje urejeno:

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Čisto vseeno spet ni, v skrajnem slučaju bo ohišje malo treslo. Vendar je to majhna verjetnost, ker gre za prenosni aparat z vtikačem. (sem "diplomiral" letos spomladi iz teh problemov, ko so mi tresli vsi stroji v delavnici
wink-1.gif
)
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Kako pa v kuhinji presekaš kost?
wink-1.gif


Edit: ups, sem še malo premislil - bolje da ne sekaš ničesar, niti vtikača, niti prstov
wink-1.gif
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Sem z olfo dobesedno izpeckal zgornji kontakt in najdu ocitno zemljo. Moder kabel je bil.

A to je treslo, ker je bila zemlja vezana na enem od obeh glavnih vodov?

A to si pol zihr, da je zgornja luknja ozemljitev?


In kako to, da se proizvajalci teh kablov ne drzijo pravil?
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Kitajci so, je6iga. Bohve kakšne barve standarde imajo tam...
tongue-1.gif
Predvidevam da iste kot mi?
Saj ne vem, kdaj sem nazadnje imel v rokah kabel, ki ni iz Kitajske.

Aja, drgač dela v redu.
zmaga.gif

Zgornja luknja vtikača za napajalnik je zemlja, barva pa modra. To z barvo nisem zihr, da imajo vsi tako.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik pediater pravi:
Citat:
Uporabnik tony pravi:
Kitajci so, je6iga. Bohve kakšne barve standarde imajo tam...
tongue-1.gif
Predvidevam da iste kot mi?
V EU je cca 15 sort vtičnic, zakaj bi potem neki Kitajci imeli evropske standarde.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Ozemljitev je pri takšnih vtikačih zmeraj tist kontakt, ki je sam ali pa izstopa od drugih. Barva ozemljitve je pa problem, pri nas je pogojno lahko tudi svetlo modra pri ničenju.
 

pediater

UDBA
18. jul 2007
11.892
0
36
42
Eno je oblika vtičnice, katere se moreš "ponesreči zajebat", drugo pa neusklajenost pomembne zadeve, kot je barva žic v kablu.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Ozemljitev je pri takšnih vtikačih zmeraj tist kontakt, ki je sam ali pa izstopa od drugih. Barva ozemljitve je pa problem, pri nas je pogojno lahko tudi svetlo modra pri ničenju.
Ničenje se ne uporablja od leta 1989 naprej. Pa tudi do takrat modra ni bila ozemljitev. V Slovenije je od "pamtiveka" modra barva rezervirana za nevtralni vodnik. Pred "pamtivekom" (vodniki z opletom iz jute) pa je nevtralni vodnik bil rdeč. Zaščitni vodnik pa je rumeno zelen.

PS- ko se je še uporabljalo ničenje, se je nevtralni vodnik povezal na zemljo in ozemljitvenega vodnika sploh ni bilo.
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik patriot pravi:Vtakni v vtičnico in probaj s faznbrieferjem. Potem vtikač obrni in ponovi vajo. Tista žica ki ne bo svetila, je ozemljitev.
Bemtiš, res nisem štromar, sem pa že celega hudiča elektrike potegnil in prešraufal, ampak tole mi pa po moje kar iz prve ne bi potegnilo, pa tako očitno je
redface-1.gif
.
Je že res, da so najenostavnejše rešitve najboljše.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Ozemljitev je pri takšnih vtikačih zmeraj tist kontakt, ki je sam ali pa izstopa od drugih. Barva ozemljitve je pa problem, pri nas je pogojno lahko tudi svetlo modra pri ničenju.
Ničenje se ne uporablja od leta 1989 naprej. Pa tudi do takrat modra ni bila ozemljitev. V Slovenije je od "pamtiveka" modra barva rezervirana za nevtralni vodnik. Pred "pamtivekom" (vodniki z opletom iz jute) pa je nevtralni vodnik bil rdeč. Zaščitni vodnik pa je rumeno zelen.

PS- ko se je še uporabljalo ničenje, se je nevtralni vodnik povezal na zemljo in ozemljitvenega vodnika sploh ni bilo.
No, bom pa bolj strokovno, če ti poljudno ne paše: ničenje je še zmeraj v uporabi, seveda na starejših objektih. Tam se za zaščito uporablja moder vodnik, ki je hkrati zaščitni in nevtralni-združen vodnik.. Oznaka je PEN. Tako je tudi na dovodih, kjer se uporablja 4. žilni sistem,TN, ki se razdeli na 5 žilni-TNC-S, kjer je zaščitni vodnik rumenozelen. Oznaka je PE.
Moder vodnik se uporablja tudi na raznih motornih priklopih, kjer imaš tri enobarvne vodnike( črni, rjavi..)in moder, ki se uporabi kot zaščitni, ker motor ne rabi N vodnika. Takih kombinacij je dosti, če bi bil štromar, bi to vedel. Nikoli ni črno/belo v praksi.
wink-1.gif
 
Nazadnje urejeno: