BIOS-kako posodobiti?

5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Ko sem preverjal računalnik s programom EVEREST, sem pri podatkih o Bios-u videl pripombo, da je Bios starejši od 2 let(star je sicer 3 leta in pol) in naj preverim za posodobitve. Ker tega še nisem delal, me zanima naslednje:
1. Je posodobitev Bios-a zelo zahtevna?
2. Mi lahko kdo da napotke, kako se zadeve lotiti?
3. Je posodobitev Bios-a brezplačna, torej se da vse potrebno sneti z Interneta brezplačno?
Podatki o sedaj nameščenem Bios-u:
Proizvajalec Bios-a: Phoenix technologies Ltd.
Tip Bios-a: Award Modular Bios v6.00 PG
Matična plošča GIGABYTE GA-EP45-UD3LR S775, Ver.2
Procesor: Intel Pentium Core2 QUAD Q8200 2,33 GHz
Prijazno prosim za nasvete in pomoč.
 
Nazadnje urejeno:

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.605
94
48
Posodobitev BIOS-a najdeš pri podpori za tvojo matično ploščo... Ampak moraš biti zelo previden pri nadgradnji, saj napačna verzija lahko povzroči, da bo matična plošča trajno neuporabna !!! Poznam pa primere, da so takšne plošče že rešili z eprom programatorjem...

Na omenjenem spletnem mestu se ponavadi najde slika novega biosa z opisom postopka nadgradnje in previdnostnimi ukrepi...
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Greš na stran od proizvajalca matične plošče, v tvojem primeru Gigabyte

Nastaviš na Motherboard, socket 775, chipset na: IntelP45, Model name: EP45-UD3LR in daš iskanje.

Preveriš se samo z Everest ali imaš 1.0 ali 1.1 in prebereš navodila kako flešaš bios.

V Everestu pa tudi najdeš trenutno naloženo verzijo Biosa in zraven datum biosa.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.837
3.858
113
Ja tako je bilo leta 1998 ...

Avtorju, tule so BIOS updejti za tvoj MB. Kot vidiš je najmlajši še vedno precej star (2 leti).

Ponavadi se sicer BIOS na Gigabyte platah lahko updejta preko windowsev, potrebuješ namenski program ki ga dobiš na CDju oz. ga snameš z uradne GA strani (imenuje se oz. se je vsaj včasih @BIOS). Program sam poišče najnovejši BIOS in updejta zadevo.

GA plate imajo že 10+ let dual-bios, torej dva BIOS čipa od katerih en drži backup. V primeru da bi bile težave z nadgradnjo lahko z izbiro opcije flašneš nazaj original bios.
 

Titan1

Pripravnik
30. dec 2009
94
3
6
Citat:
Uporabnik Janez_Krajnski pravi:
Ko sem preverjal računalnik s programom EVEREST, sem pri podatkih o Bios-u videl pripombo, da je Bios starejši od 2 let(star je sicer 3 leta in pol) in naj preverim za posodobitve. Ker tega še nisem delal, me zanima naslednje:
1. Je posodobitev Bios-a zelo zahtevna?
2. Mi lahko kdo da napotke, kako se zadeve lotiti?
3. Je posodobitev Bios-a brezplačna, torej se da vse potrebno sneti z Interneta brezplačno?
Podatki o sedaj nameščenem Bios-u:
Proizvajalec Bios-a: Phoenix technologies Ltd.
Tip Bios-a: Award Modular Bios v6.00 PG
Matična plošča GIGABYTE GA-EP45-UD3LR S775, Ver.2
Procesor: Intel Pentium Core2 QUAD Q8200 2,33 GHz
Prijazno prosim za nasvete in pomoč.

In samo zato ker ti je everest javil da imaš starejši bios greš v posodobitev. Drži se načela če ti računalnik dela normalno
pusti bios in ga ne updataj neglede nato kaj pravi everest,
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Titan1, saj se strinjam s tabo, ampak sem po naravi zvedav človek in mi žilica ne da miru in moram včasih eksperimentirati. Kaj hočeš, dolgi zimski večer, sam doma in upokojen. Televizijskega programa se človek naveliča in pač greš delat nekaj za "svojo dušo". Saj se mi zgodi, da kaj "zafrknem", pa potem popravljam. Sicer pa uporabljam računalnik le za privatne zadeve, tako da če kaj zaštrikam, ni neke grozne škode. Je pa še rezervni računalnik z XP-ji za vsak slučaj.
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Vsake toliko je pametno pogledat, če je na voljo posodobitev Biosa, ker je včasih kak pameten popravek.
Tako, da če v Everestu vidiš, da je bios star pač greš pogledat, če je nov Bios in če vidiš, da ima kake izboljšave ga posodobiš.

Nikoli se nisem držal načela, če dela ga pusti, ampak, če je posodobitev, ga posodobi.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
Si pogledal opis proizvajalca, katere izboljšave prinaša novi Bios
sprasujem se.gif
 

popotnik

GPS presidente
25. feb 2010
13.226
9
38
Maribor
popotnik-gps.blogspot.com
Zakaj ga ne posodabljaš, če ti vse deluje brez težav?
Imaš posodobitev za CPU kodo, da ti prepozna večji disk, odpravi kako napako in ti boš ostal na isti verziji biosa, ker ti pač vse deluje Ok.
Zakaj za vraga pa nalagate nove verzije windows, če vam pri prejšnji vse deluje ok?
Eni ste res biseri, posodaljali bi vse živo in vse možne naprave, a bios-a na pc pa ne.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Tudi jaz mislim, da se še kako splača. Že zaradi stabilnosti, če se ne motim, je tudi krmiljnenje ventilatorja lahko popravljeno. Recimo se ne pregreva ali brezveze ne tera v obrate. Marsikaj bi se našlo
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik popotnik pravi:
Zakaj ga ne posodabljaš, če ti vse deluje brez težav?
Imaš posodobitev za CPU kodo, da ti prepozna večji disk, odpravi kako napako in ti boš ostal na isti verziji biosa, ker ti pač vse deluje Ok.
Zakaj za vraga pa nalagate nove verzije windows, če vam pri prejšnji vse deluje ok?
Eni ste res biseri, posodaljali bi vse živo in vse možne naprave, a bios-a na pc pa ne.

Ker lahko brikneš plato? (napačen bios, zmanjka štroma med operacijo, greš to delat iz winsov kar je neumno...)
Ker če bereš opise navadno samo dodajajo podporo novim procesorjem itd, kar itak ne rabiš.
Če nimaš težav s plato, zakaj bi tvegal?
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Ni to spet tako tveganje. Konec koncev, pri prenosniku imaš baterijo, pri stacionarnam pa lahko rukneš na UPS.

Če posodabljaš še iz DOS-a ali direkt iz qflasha, potem je majhen rizik. Tudi plošča ni ravno strošek
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Pravzaprav o čem pa bi se pogovarjali in nabirali izkušnje (dobre in slabe) na tem in podobnih forumih? Vsak se pač mora sam zavedati, da lahko pride do težav in posledično tudi do stroškov. Učimo se pravzaprav skozi celo življenje.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.918
8.965
113
EU
V navodilih proizvajalca mamaplate piše, da BIOS ni potrebno posodabljati, če si zadovoljen z delovanjem naprave.
write.gif

Torej, ne popravljaj, če ni pokvarjeno. Še enkrat, poglej v opisu novega biosa katere napake se odpravljajo.
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.750
114
63
Da malo obudim tole temo
smile-1.gif


Je kakšna varianta za povrnitev Biosa na prejšnjo-starejšo varianto
sprasujem se.gif

Gre se za HP 8710p, težava pa je v tem, da sedaj po najnovejšem biosu ne moreš več instalirat Win XP na novo. (Ja, namensko morajo biti XP
shocked-1.gif
).
Sama instalacija nalaganja gonilnikov in ostalega se zažene, ampak potem obstane na modrem ozadju z napisom "setup is starting windows" v spodjem levem kotu
frown-1.gif