32-bit vs. 64 bit sistem

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.570
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
razmišljam o tem, ali bi inštaliral 32-bitne Win7 ali 64-bitne. drugih razlik, kot je ta, da 64-bitni sistem dopušča uporabo večje količine RAM-a, zaenkrat nisem zasledil - so še kje kakšne prednosti (oz. slabosti)?

kasneje bi sistem tudi uradno kupil, zato mi je to še toliko bolj pomembno ...
 

DJ_Beat

Dacar
23. jul 2007
4.203
2
38
40
Trzic
luka.rener.info
Nekih HUDIH razlik ne bos opazil (drugace imas LR in PS 64bit), opazil bos pa pri ramu. Na 32bit bos imel samo 3gb, na 64bit pa vsega. Sem vceraj dokoncno sestavil novo kisto in notri imam 16gb in bi bil greh tlaciti gor 32bit sistem
smile-1.gif
 
22. jul 2007
12.793
1.312
113
123
kolega ima enega mediona, kateri ima naložene 64 sistem win 7 in mi je že večkrat pojamral, da mu ne delujejo nekateri programi in mu gre že počasi na jetra
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Glede na to da si profi fotograf me čudi da si dosedaj lahko delal z samo dobrimi tremi gigabajti pomnilnika (sploh pri teh nizkih cenah).

Instaliraj si 64 bitno verzijo in dokupi še ene 8 giga rama. Dela itak vse, razen par starejših zadev, kar pa lahko rešiš tudi z virtualcem.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.259
-8.464
113
Bi rekel, da ima kaj fajst pobrkano
grims-1.gif


Problemi so s predpotopnimi programi, ki uporabljajo še 16bit kodo. Pa še ti večinoma delujejo.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
W7 64bit itak ima po defaultu dve mapi v katere instalira programe. Ena 64 bitna, druga je 32 bitna za ostale programe.
Vse dela BP.
 

DizzyReed

Shmoo
5. avg 2007
7.570
172
63
41
Ljubljana Moste
juretov.blog.siol.net
za resno delo imam itak Appla ...
grims-1.gif


ampak ja, sestra bolj kot ne nuca ta komp, ker ji Apple enostavno ne leži, pa študiram, da bi ji obstoječo kišto spravil na max za naslednji 2 leti, kolikor ima še ta komp neke pričakovane življenjske dobe ... in ji včasih 2 GB enostavno poje v trenutku ...

drugače pa DDR2 niti ni tako poceni, napram DDR3 je precej dražji (recimo, da je 4GB RAM-a nekje toliko kot 8GB RAM-a) ... al pa jaz ne znam cen primerjat ...
tongue-1.gif
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
drugače pa DDR2 niti ni tako poceni, napram DDR3 je precej dražji (recimo, da je 4GB RAM-a nekje toliko kot 8GB RAM-a) ... al pa jaz ne znam cen primerjat ...
tongue-1.gif

Ne gledaš narobe, res je dražji, ker je starejši in tudi proizvodne kapacitete so zapolnjene predvsem s DDR3.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.570
685
113
toti Maribor
Citat:
Uporabnik WeWatchingYou pravi:
kolega ima enega mediona, kateri ima naložene 64 sistem win 7 in mi je že večkrat pojamral, da mu ne delujejo nekateri programi in mu gre že počasi na jetra

Reči kolegu, da smo ga dobili pri uporabi nelegalnih programov. Tam navadno cracki ne delajo na 64 bitni mašini.
evil.gif
 

irCAR81

Fizikalc
19. mar 2008
1.698
62
48
Citat:
Uporabnik DizzyReed pravi:
razmišljam o tem, ali bi inštaliral 32-bitne Win7 ali 64-bitne. drugih razlik, kot je ta, da 64-bitni sistem dopušča uporabo večje količine RAM-a, zaenkrat nisem zasledil - so še kje kakšne prednosti (oz. slabosti)?

kasneje bi sistem tudi uradno kupil, zato mi je to še toliko bolj pomembno ...
Kakšna stvar lahko dela počasneje, načeloma pa večjih razlik ni. Kot da bi na nek avto namontiral širše nizko presečne gume. Nič hitreje ne bo šel, bo pa omogočal da če bo ob ostalih ustreznih nadgradnjah - močnejši motor ipd ipd šel hitreje - pri pc-u so to pravilno pisani 64 bitni programi.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Če ima računalnik 2-4 GB RAM, potem daj gor 32-bitni OS.
Če ima računalnik 8+ GB RAM, potem daj gor 64-bitni OS.

Če ima računalnik samo 2 GB RAM, ti svetujem nadgradnjo na 4 GB RAM. Obstaja možnost, da s 64-bitnimi Windows 7 ne boš uspel usposobiti kakšnih USB naprav, za katere so samo 32-bitni driverji. Preveri, ali imajo vse obstoječe naprave 64-bitne driverje, ker drugače jih imaš lahko samo za nabiranje praha.

Torej, če nimaš najmanj 8 GB RAM, se ti 64-bitno ne izplača. Fora 64-bitnega OS je, da lahko en program naslavlja več kot 4 GB RAM. Če nimaš RAMa na 4 GB, potem ti 64-bitni naslovni prostor nima kaj nucati...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Novejše naprave (oz. njihovi proizvajalci) nimajo več problemov s 64-bitnimi OS-i.

Citat:
Torej, če nimaš najmanj 8 GB RAM, se ti 64-bitno ne izplača. Fora 64-bitnega OS je, da lahko en program naslavlja več kot 4 GB RAM. Če nimaš RAMa na 4 GB, potem ti 64-bitni naslovni prostor nima kaj nucati...

Narobe.

Glavni problem 32-bitnih Windows je, da lahko dodeli največ 2GB RAMa določenemu procesu. To glede max 4GB RAMa pa tudi ne drži. Če vklopiš PAE imaš lahko na 32-bitnem Windows Server celo 128GB RAMa. Za navadne desktop variante Windows pa žal res dovolijo le max 4GB RAMa, ampak to je zgolj softwerska omejitev (marketing pač).

Jaz osebno bi naložil 64-bitni OS že na računalnik z zgolj 1GB RAMa...
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Ne poslušati Philipsa! Če imaš računalnik s 4 GB ali manj, daj gor 32-bit OS.

Citat:
Uporabnik philips pravi:
Novejše naprave (oz. njihovi proizvajalci) nimajo več problemov s 64-bitnimi OS-i.
Jaz sem govoril, da je potrebno preveriti za "obstoječe" naprave. Sicer lahko instaliraš, in vidiš, kaj ne dela...

Citat:
Uporabnik philips pravi:Glavni problem 32-bitnih Windows je, da lahko dodeli največ 2GB RAMa določenemu procesu.
A po tvoje je premalo, da daš ZGOLJ pol RAM enemu procesu? Kaj ti potem ostane za kernel, sistemske servise, drugo GUI programje in cache? Sicer obstaja /3GB switch, ampak...

Citat:
Uporabnik philips pravi:To glede max 4GB RAMa pa tudi ne drži. Če vklopiš PAE imaš lahko na 32-bitnem Windows Server celo 128GB RAMa. Za navadne desktop variante Windows pa žal res dovolijo le max 4GB RAMa, ampak to je zgolj softwerska omejitev (marketing pač).
In kako vezo ima to s praktičnim nasvetom, katero verzijo Windows 7 naj si človek instalira? Jaz sem napisal, da je "fora 64-bitnega OS [je], da lahko en program naslavlja več kot 4 GB RAM". Ne koliko RAMa je s PAE vidno kernelu oziroma OS. Njega ne zanima TSS, CR3 in context switching.

Citat:
Jaz osebno bi naložil 64-bitni OS že na računalnik z zgolj 1GB RAMa...
Ja, verjamem. In po možnosti bi naložil serversko različico, ter izklopil WoW64, da ne pokuri preveč RAM...