Putika - naravna zdravila?

guardy

Guru
3. avg 2007
8.391
959
113
Obišči stran
Ali obstajajo naravne sestavine za zdravljenje putike, oz za zniževanje sečne kisline v krvi? Kateri "zvarki" pomagajo pri bolečini ob izbruhu putike? Pomagali naj bi češnje, robidnice in ostalo robidovje, nekateri pa poročajo tudi o sodi bikarboni kot olajšanju.

Vem da obstaja alopurinol, ki pa ima precej stranskih učinkov. Ker tudi napadi niso pogosti, bi se rad izognil zdravilom. Sicer sem videl, da v tujini obstaja tudi zdravilo Urolic, ki pa ga pri nas kolikor vem ni, prednost pa je, da se ga jemlje le 1x dnevno.

Tudi prehrano vem da je treba spremenit, a glej zlomka, še tisto zelenjavo, ki jo jem, je bolj ali ne bogata s purini... Alkohola tako ali tako spijem praktično nič, rdeče meso je tudi skorajda izven jedilnika(mogoče sm oa ke kak košček, poleti čevap), piščanc se pa šteje že skoraj za zelenjavo
grin1.gif


Baje da itguba teže lahko povzroči napad, kar sklepam, da se mi je zgodilo to pot, saj sem v roku nekje 3h mesecev izgubil 11kg. nisem stradal, jedel sem normalno, kenslal pa sem cuker in za večerje prešaltal na herbalife šejk. Je možno, da kaka od sestavin šejka sproži napad? Mešam ga z mlekom in vodo, mlečni izdelki pa se pri putiki celo priporočajo.

Hvala za vse nasvete
smile-1.gif
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Tako feboksustat (Urolic) kot alopurinol imata enako prijemalisce, oz delujeta na enak nacin. Pa v praksi ni ravno videti tezave z alopurinolom, je staro, dobro in preverjeno zdravilo. Vcasih so dajali tudi kolhicin ki pa ima res precej neprijetnih ucinkov in je zato ze obsolenten.

Ce z uricno dieto nebos uspel znizat urata bo terapija z alopurinolom potrebna, moras pa vedet da je lahko jemanje alopurinola le prehodno.

PS: doza alopuriola je povsem odvisna od stopnje hiperuricemije, vzdrzevalna doza je v vecini primerov 1tbl/dan.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
En znanec z občasnimi napadi putike je povedal, da njemu pri napadu najbolje pomaga pitje ogromnih količin vode.
Je pa to seveda odvisno od primera do primera, hujši primeri brez zdravil verjetno ne morejo.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
Jaz sem slišal, da si je en tip pozdravil putiko tako, da je pil jabolčni kis vsako jutro na tešče 1 deci.
Baje je s tem pozdravil putiko (ni imel več tovrstnih težav), a nato umrl zaradi razjede želodca, saj bi moral piti razredčen kis z vodo in ne samega, koncentriranega
smile-1.gif
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Mislim da deci kisa na dan tukaj ni relevantno, saj je želodčna vsebina sama po sebi še precej bolj kisla.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.667
731
113
Zanimiva tema, ker sem 3 mesece nazaj fasal opozorilo, pa ga ne prepoznal, sem nato 2 meseca nazaj fasal prvič palec na nogi ...... no sam sem predhodno res pre malo pil , jedel pa rdeče meso in še morske sadeže, ko pa se je pojavila rahla oteklina v palcu, pa sem pomislil na zamašene žile morda in dodal še par Aspirinov, kar se izrecno odsvetuje ob izbruhu...................

..........po pravilni samodiagnozi (sicer sem imel mesec pred tem detaljen pregled krvi, ki pa tega ni pokazal) sem bistveno povečal vnos tekočin pred vsem pijem Cedevito relativno redko , ob samem izbruhu pa Češnjev naravni sok ( se dobi 100% naraven srbski v Mercat...) no na koncu se je, kot dobro razmerje med kvaliteto in ceno izkazal Hapy day sok imajo celo 2 divja češnja in Višnja ali pa Borovnica in vsi simptomi so v tednu izginili sedaj pa pazim, malo kaj jem, če pa kaj takega, kar ni najbolj priporočljivo pa potem še dozo soka divje češnje , da izniči težave ob enem bistveno več pijem, skratka pravilnost pitja se vidi po barvi in vonju urina, če je ta sorazmerno redek in nima pretiranega vonja, je nekako Ok.

Napisal sem vse laično, bi pa bil za vsak nasvet ali izkušnjo tudi sam hvaležen.
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Do pred dobrega 1,5 leta sem imel 1-2 napada letno. Bil že tudi na nekaj trimesečnih kurah alopurinola 1tb/dan, hkrati pa se poskušal držati diete, predvsem brez rdečega mesa, drobovine, .... Sečne kisline v krvi sem imel brez alopurinola okoli 500 umol/L. Ker mi doživljenjsko jemanje alopurinola ni dišalo sem se zelo trudil urediti zadevo z dieto.

Česa sem se držal že od prvega napada::
1.) Pijem zelo dosti navadne vode.
2.) Alkohola se izogibam, če pa že, pa pijem samo belo vino (in se včasih pregrešim s kakšnim portom).
3.) Redno jem češnjev kompot. S tem, da "učinkovina" v češnjah (hm, neki flo.... - točno ime ve stric google) ne znižuje nivoja sečne kisline, temveč blaži vnetje - torej sam napad. Sam ga kljub trenutnim nenapadom jem zato, ker imam dober občutek - računam na placebo efekt.
4.) Živila z visoko vrednostjo purinov sem čisto črtal (npr. drobovina, paštete), srednje vrednosti purinov omejil, jem dosti sadja in določene zelenjave.
5.) Vnos rdečega mesa sem zelo omejil, predvsem po količini.
6.) Poskušam se izogniti res hudemu stresu, vsaj 3-4x je bil stres pri meni povzročitelj napada, in sicer ne med stresom, temveč kakšen dan po tem, ko adrenalin popusti. Seveda pa se stresu ne moreš vedno izogniti.

Trenutno sem že dobro leto in pol brez napada, tako da imam občutek, da sem za sebe našel pravo obliko diete. Kaj sem storil še dodatno, k zgornjim šetim točkam:

A.) Redno pijem pomarančni sok, tako da praktično samo s tem dnevno vnesem okoli 200 mg/dan vitamina C. Imaš raziskave, da povišan dnevni vnos vitamina C (tipično 500 mg/dan) pomembno zniža nivo sečne kisline. Lahko bi jemal tablete vitamina C, vendar mi je trenutno sok še vedno ljubši.
B.) Do pred leta in pol sem zaradi odpovedovanja mesu dnevno pojedel zelo dosti mlečnih izdelkov (jogurt, siri, skuta, maslo), ki praktično nimajo purinov. Nato sem imel na preiskavi krvi čisto malo povišan holesterol. Tudi tega sem se lotil z dieto, tako da sem zelo zmanjšal mlečne izdelke, in če jih že jem, so to manj mastni. Hkrati sem začel skoraj dnevno jesti oreščke (mandlji, lešniki) in ovsene kosmiše, ki bi naj tudi zbijali holesterol. Ker sem tako zmanjšal vnos maščob v telo sem pri 183 cm prišel iz 81 kg na 75 kg v kakšnem mesecu. Po tej dodatni dieti iz točk A.) in B.) sem prišel pri holesterolu nekje v sredino predpisanega območja in pazi sedaj to, hkrati pa mi je padla tudi raven sečne kisline iz prejšnjih cca. 500 umol/L na cca 400 umol/L, kar je ravno zgornja meja za moške.

Od kar se držim še teh dveh točk imam na srečo mir (tok, tok, tok po lesu). Kaj še imam na zalogi, če bodo spet težave:
- povečanje vnosa vitamina C, vendar se bom moral o tem prej posvetovati z zdravnico. Čeprav vem iz raziskav, da so jemali 500mg/dan brez težav (RDA za vitamin C je 100 mg /dan, naj pa ne bi bilo težav nekje do 2000 mg/dan).
- čaj iz kopriv bi naj tudi pomagal zniževati nivo sečne kisline.

S tem da kadar sem imel napad je stvar toliko bolela, da meni češnje niso pomagale niti v velikih količinah. Sam sem takrat vedno kar najhitreje vzel kakšne NSAID (štart arcoxia 120, vmes ibubrufen 400, konec nalgesin s 275), češnje pa zraven za "podporo". Prej sem začel z NSAID, hitreje in lažje je minilo. Med samim napadom sem se držal zelo zelo ostre diete, kjer sem jedel samo živila z minimalno purinov ter spil res ogromno vode.

Tako, to je bilo mojih 5 centov, upam da ti kaj pomaga, sedaj pa lahko noč....
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.391
959
113
Obišči stran
Hvala, vse tole kar si mi napisal je kristalno jasno. Sam sem začel hujšat iz drugih razlogov, ampak zdaj imam še en razlog več da dokončam začeto
smile-1.gif


Potem bomo šli pa na odvzem krvi pa vidli kolk je uratov... Sedaj sem vedno imel prek 500
frown-1.gif


Aja, glede sistematskega pregleda da tega ne pokaže: na sistematskih ponavadi nikoli ne testirajo uratov, razen če jim omeniš
wink-1.gif
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Hja, kristalno jasno po eni strani je, po drugi pa ni čisto:

- da vitamin C uspešno zbija nivo sečne v krvi jaz do pred 1,5 leta nisem vedel.
- da očitno mene zafrkava povečan vnos maščob zaradi mlečnih izdelkov sem tudi odkril praktično po naključju. Če gledaš vse diete glede putike (imam tako nemške kot naše), nikjer ne jamrajo čez mlečne izdelke. Res je, da ponekod opozarjajo pred preveč maščobami, vendar predvsem s stališča hujšanja. Pri mojih 183 cm in 81 kilah pa ni bilo nekega resnega razloga, da bi moral shujšati. Potem sem sicer iskal raziskave na temo povezave maščob in sečne kisline, vendar nisem bil tako uspešen kot pri vitaminu C.

KSZ, še par odgovor prejšnjim avtorjemj:
- če imaš težave s sečno kislino, nikoli ne smeš jemati aspirina, ne samo med napadom, aspirin lahko namreč sam povzroči napad. pri vročini in glavobolih pač jemlješ paracetamol. Kaj je nadomestilo če moraš redno jemati male doze aspirna zaradi kakšnih kardiovaskularnih fint pa ti ne znam povedati, to moraš pa vpaašati zdravnike.
- med akutnim napadom oz. takoj po njem ,je lahko raven sečne kisline v krvi zelo v mejah normale. testirati je potrebno izven tega časovnega območja. to se je pri meni par krat potrdilo....

Edited: s to dodatno dieto (vit. C, omejitev mlečnih izdelkov, oreščki) sem jaz zbil nivo sečne kisline za 100 umol/L v roku 2 mesecev, sem ravno preveril izvide.
 
Nazadnje urejeno:

creep

Fizikalc
19. jul 2007
1.306
50
48
42
www.lampret.net
Sem bil pred leti na alopurinolu, ker je bil urat krepko cez mejno vrednost in so se kazali znaki putike.

Zdaj sem ze ene 5 let brez tablet in nimam problemov. Na izvidih je urat vedno tik pod zgornjo mejo (nisem zdravnik, ne poznam enot na pamet, koliko to znese), ampak tezav nimam.

Pomagala je kombinacija sledecega: vec gibanja (tek, fitnes), vec pitja vode, zmanjsanje svinjine in cukra v hrani, tudi piva skoraj ne pijem vec. Pojem veliko mesa (puran, piščanec) in zelenjave (solata, brokoli, cvetača, kumarce, ... ), spijem kak whey in jemljem multivitaminske tablete.

Pravijo, da ni univerzalnega recepta za to. Kombinacija zdravil in omenjenih sprememb pri prehrani in gibanju je meni pomagala. Mogoče komu drugemi nebi.
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Citat:
Uporabnik creep pravi:
Sem bil pred leti na alopurinolu, ker je bil urat krepko cez mejno vrednost in so se kazali znaki putike.

Zdaj sem ze ene 5 let brez tablet in nimam problemov. Na izvidih je urat vedno tik pod zgornjo mejo (nisem zdravnik, ne poznam enot na pamet, koliko to znese), ampak tezav nimam.

Pomagala je kombinacija sledecega: vec gibanja (tek, fitnes), vec pitja vode, zmanjsanje svinjine in cukra v hrani, tudi piva skoraj ne pijem vec. Pojem veliko mesa (puran, piščanec) in zelenjave (solata, brokoli, cvetača, kumarce, ... ), spijem kak whey in jemljem multivitaminske tablete.

Pravijo, da ni univerzalnega recepta za to. Kombinacija zdravil in omenjenih sprememb pri prehrani in gibanju je meni pomagala. Mogoče komu drugemi nebi.

Zanimiva dieta, glede na to, da poješ dosti belega mesa in tudi brokoli in cvetača imata pri večji količini kar nekaj purinov. Dejansko vsakemu pomaga kaj drugega. Marsikje sem npr. zasledil, da tudi vnos dosti fruktoze (torej sadja) škoduje, vendar pri sebi tega nekako nisem opazil.

Glede zgornje meje (v US imajo drugačno mersko enot):
- na večini mojih izvidov je postavljeno pri 480 umol/L za moške,
- ponekod (1 moj izvid, ter nekaj literature) je ta meja postavljena pri 400 oz 420 umol/L. Mislim da predvsem zato, ker se nekje pri tej vrednosti pojavi meja, ko začne sečna kislina v krvi kristalizirati, kar pa si seveda ne želiš...

Edited: ker omenjaš multivitaminske tablete - lahko prosim preveriš koliko je v njih vitamina C?
 
Nazadnje urejeno:

guardy

Guru
3. avg 2007
8.391
959
113
Obišči stran
Dejstvo je, da purini v zelenjavi delujejo drugače kot tisti v mesu. Zadnje raziskave so pokazale, da purini v zelenjavi niso povezani z direktnim napadom putike (revija Vzjemna, bom pripopal članek ko pridem domov).

Ali ima kdo kako idejo, če bi lahko herbalife sprožil napad? KEr po sestavihah nebi smel. Edino ker ga mešam z mlekom bi znal bit problem, samo od mleka dosedaj nikoli nisem nič fasal, pa ga precej spijem.

Je pa tako, da hvala bogu nimam pogostih napadov, do sedaj vem za tri, vse nekje v roku 6 let. S tem da zadnji 2 leti nazaj je bil po operaciji kolena...