Najcenejši prepis stanovanja med zakoncema

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Zanima me, kakšne so možnosti za prepis stanovanja iz moža na ženo, da bodo stroški minimalni.
Lastnik stanovanja sem že več kot 3 leta (stalno bivališče je tudi več kot 3 leta na tem naslovu), tako da v primeru prodaje pač plačam tista 2%+stroški nepremičninske agencije+stroški vpisa v zemljiško knjigo.
Baje je možna tudi darilna pogodba, vendar ne vem kako je v tem primeru s stroški. Pod nujno pa potrebujem, da je noter navedena CENA za stanovanje in da se bo ob morebitni prihodnji prodaji le ta cena upoštevala kot nabavna cena za ženo.
Je sicer še kakšna druga možnost za izvedbo tega?

PS: Zbiram tudi predloge za ugodno nepremičninsko agencijo, ki bi pripravila pogodbo o tem prenosu.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Zakaj bi pa sploh prepisoval?
A se je ona spomnila? "Da ji dokažeš ljubezen?"
evil.gif


V primeru prodaje imaš potem samo dvojno delo in dvojne notarske stroške za overjanje podpisov.

Jaz sem kupil stanovanje od človeka, ki je stanovanje od svoje pokojne žene prepisal na
njune 3 mladoletne hčerke "da bodo imele kaj od mame".
Koliko je ta človek klel ob prodaji. Najprej dovoljenja od centra za socialno delo, potem zbrati skupaj vse
hčerke med tednom (uspelo v tretjem poskusu), potem pisno soglasje hčerk, da lahko "njihov" denar od prodaje uporabi za gradnjo hiše.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.495
9.200
113
Hehe, če bi to ona predlagala, bi bil jaz zelo previden.

Ni, to je bil moj predlog. Zakaj?
Načrtujeva nakup večjega stanovanja, tega bova pa oddajal. Po mojih informacija (če kdo ve in lahko dokaže nasprotno bi bil še najbolj vesel) v trenutku ko prijavim stalno bivališče na novem naslovu izgubim pravico do le 2% davka in mi gre dobiček pri prodajo v normalno obdavčitev. Glede na to, da je stanovanje v preteklih letih podvojilo vrednost je to več kot preveč denarja, da z njim državo futram. Zato bi stanovanje prepisal na ženo in to po višji ceni, kot je trenutna dejanska vrednost, tako da pridobiva še nekaj lufta za nadaljno rast.
Tako bi jaz sedaj v naslabšem primeru plačal tista 2% in ostale stroške, nakar se prijavim v novem stanovanju in ker bi bila pogodbena cena višja od tržne ima potem žena še nekaj lufta za rast v prihodnosti
cheer.gif
.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.309
5.834
113
pri taščici
Svašta, kaj vse ljudje ne pogruntajo.
Govorim na "pamet" (preveri na netu).
Žena ti je po "dednem" pravu 1.koleno zato ne plača nikakršnega davka. To bi bila najugodnejša varianta.(Se mi zdi, bi moral mal prebrat po netu ali počakat da se kak pravnik oglasi)
Najbolj "elegantno" pa je da dobiš res neko agencijo ki bi naredila to zate. Glede na to da ne bi imela veliko dela s to prodajo, bi najbrž pristali tudi na manj kot 2% provizije. Za Ljubljano ti lahko "svetujem" neko agencijo (je bilo že nekaj sux in alter uporabnikov zadovoljno z njo, pa ne delam za njo, ampak sem bil njihova stranka po nasvetu sux uporabnika).
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
najceneje bi bilo z darilno pogodbo. ker gre za dedovanje v prvem kolenu in si lastnik več kot 3 leta, davka ni (prej vseeno preveri ali na davčni - na netu, ali pa pokliči na davčni urad). torej potrebuješ darilno pogodbo, sestavi ti jo lahko kak odvetnik, to pogodbo overiš, neseš na davčno in to je to.
svetujem ti, da se oglasiš pri kakem notarju, on ti bo povedal, kaj vse potrebuješ, mogoče ti bo že sestavil tudi darilno pogodbo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:

Svašta, kaj vse ljudje ne pogruntajo.


Kakor je država pri nas pogoltna tudi ni čudno, da probajo pogruntat.
grin1.gif




Sicer je pa verjetno tukaj najpomembnejše vprašanje ali bi tista cena iz darilne pogodbe obveljala kot realna cena v času nakupa?

Potem je verjetno res najceneje notarja dobit, da pripravi pogodbo in jo overi. Razen, če imajo tarife orenk nabildane.
 
Nazadnje urejeno:

sass

Guru
1. sep 2007
5.101
742
113
na davčni imajo neke okvirne cene za m2 stanovanja, tako da bi napisal v kupopordajno pogodbo neko nenormalno nizko ceno, bi te prej opozorili, da je ne sprejmejo.
cena overitve darilne pogodbe pri notarju je nekaj čez 100€, tako skupaj z vsemi ostalimi papirji, ki jih še potrebuješ zraven, prideš blizu 150€