Italijanske cestnine - pomoč

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Ker se že vsaj 15 let nisem vozil po Italiji, nimam niti najmanjšega pojma, kako je videti plačevanje cestnine.
Menda imajo to urejeno avtomatsko, ali kaj? Bankovci, ali kovanci?
Prosim za kakšen opis in navodila, kako ravnati.
Hvala!
 

Seba81

Majstr
25. avg 2009
2.031
115
63
Doma
Odvisno od cestninske postaje, nekje lahko namečeš kovance in bankovce nekje je samo avtomat, najbolš pa tko kot je napisal Evrofil - Mastercard, bo najmanj stresno.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.074
880
113
Emona / Carnium
Oboje (bankovci in kovanci), poleg tega pa še mastercard, visa, amex,...Le toliko bodi pozoren, da če boš plačeval s kartico je ne vrzi v loputo za kovance
grin1.gif
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
pa izogibaj se pasov kjer piše telepass...
wink-1.gif


pocen pa tud glih niso, tko da ne vem čemu jamrajo nad našimi vinjetami... čez Italijo, recimo od Trsta do San Rema zadeva košta glih 52€ v eno smer...
frown-1.gif
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Od Avgusta 2009 se da cestnino plačevat tudi z navadno debetno "Maestro" kartico. Drugače pa steze označene z belo barvo (slika gotovine) so avtomatske steze, kjer je možno plačevanje tako z gotovino, kot s karticami. Če je poleg simbola gotovine narisana še roka, pomeni, da je tam zaposleni, ki ti računa cestnino. Modre steze so ravno tako avtomatizirane steze, vendar je plačilo možno samo z karticami (avtomat nima odprtine za gotovino). Nazadnje pa so še rumene steze, te pa so rezervirane za uporabnike elektronskega cestninjenja telepass.

EDIT: Še grafični prikaz zgoraj opisanih simbolov ter navodila v angleščini http://www.autostrade.it/en/Viacard.html
 
Nazadnje urejeno:

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Se da moj [cenzura] plačevat z Maestro. Tabla je že narisana, potem pa ti jo lepo zavrne. In če nimaš gotovine ali kake kreditne si v *****. Govorim iz prve roke.
 

oriolus

Fizikalc
12. avg 2009
3.787
15
38
124
Najlepša hvala vsem, še posebej pa 'JakeOnBreak-u'! (kartice tako ali tako nimam), plačal bom z gotovino.
Ker grem na pot že jutri zjutraj so mi takšne informacije zelo dragocene.
LP
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Se da moj [cenzura] plačevat z Maestro. Tabla je že narisana, potem pa ti jo lepo zavrne. In če nimaš gotovine ali kake kreditne si v *****. Govorim iz prve roke.
Tudi jaz govorim iz prve roke, saj sem že večkrat brez problema plačal z maestro kartico. Verjetno (tako kot je bilo predebatirano že v drugih temah) odvisno od izdajatelja kartice.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.459
9.154
113
Bolje da zavrne, kot da potem en teden obračajo par eur zaradi rezervacije
grin1.gif
.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Kar gotovino vzemi s sabo, najbolje da imaš pripravljene kovance. Na nekaterih izvozih so tudi avtomatske blagajne, daš noter listek, odpre se predalček in noter zmečeš zahtevani znesek. Potem se predalček zapre in rampa se dvigne.

Srečno pot!
zmaga.gif
 

JakeOnBreak

Majstr
18. jun 2012
730
296
63
Aja, pa pozabil sem napisat, da če rabiš račun, moraš na avtomatu po plačilu pritisnit ustrezno tipko (je dobro označeno) oz. če ti je kasiral delavec, moraš izrecno zahtevat, ker sami od sebe ti ne bodo dali.
 

Zetor

Pripravnik
6. apr 2010
451
2
16
Citat:
Uporabnik Fonzl pravi:


pocen pa tud glih niso,:(
bonk.gif
Tocno toliko so drage kolikor jih uporabis....sigurno so veliko cenejse kot v slovenikradistanu ko je potrebno placati 15€ za 5 kilometrov od skofij do kopra.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Mi prodajamo avtocesto po 15€ na teden, Italijani pa po 8 centov na kilometer. Ni najbolj enostavna primerjava.

Če pa preračunam na italijansko varianto - bi tranzit Karavanke - Obrežje stal 14,4€, Šentilj - Koper pa 20€ v eno smer.
 

Zetor

Pripravnik
6. apr 2010
451
2
16
Od skofij do kopra rabis 5 minut ne en teden,15€ za 5 minut voznje po hitri cesti z omejitvijo 110 ! Take obvoznice - tangenziale so v italiji brezplacne !
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Ja, ampak v tem tednu se lahko 24 ur na dan voziš gor in dol in ne samo iz škofij do kopra, temveč po celotni avtocesti.

Vinjete so pač ok za tiste, ki smo redni uporabniki avtocest in hitrih cest, malo manj pa za tiste, ki jih uporabljajo občasno. Za ta občasno pa se lahko zapelješ tudi po stari cesti. Saj nimaš tovornjaka, da ne bi smel it tam.
 

Zetor

Pripravnik
6. apr 2010
451
2
16
Lahko grem po stari in tudi grem,ampak dejstvo ja da zavajalka drzava in zavajalski dars nista postavila niti ene same table-znaka na in cez mejnem prehodu skofije da je desno odcep za skofije ali koper. ze ko zapeljes mimo crpalke vidis desno krizisce a je ze prepozno za zaviti...sleparji pac.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Ne jamraj. Znajdi se raje. Mene tudi ne vodijo table po Avstriji, Madžarski, Švici, kako pridem na željen cilj brez plačila vinjete.

Sicer pa table za obveznost slovenske vinjete so že globoko v Italiji. Kdor ne zna brati, naj ne vozi.