CNG - stisnjen zemeljski plin kot pogonsko gorivo?

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Je odprta že podobna tema o LPG (utekočinjen naftni plin). Tukaj pa bi rekli kakšno o CNG (Commpresed Natural Gas), slovensko stisnjen zemeljski plin ali stisnjen metan. Stisnjen je na cca 200 barov. Več v članku: http://www.motorevija.si/si/778/1429/Zemeljski_plin_kot_pogonsko_gorivo.aspx

A ima kdo kakšne izkušnje z vozili na CNG? Volkswagen ima Passata in Tourana že tovarniško narejena za ta energetn.

Kako je s ceno CNG? V Ljubljani pri LPP-ju je cena z DDV-jem 1,217 €/kg. V Avstriji vsaj 20 centov ceneje, Belgrad 40 centov ceneje, Zagreb 10 centov cenje. Spet Slovenija najdražja. Pojavlja se vprašanje ali se bo znižanje cene zemeljskega plina za ogrevanje (povzročitelj GEN-i) odražalo tudi na ceni CNG-ja. Najbolje, da GEN-i odpre kakšno tako polnilnico.

Toliko za enkrat. Upam, da bo kdo delil svoje izkušnje.
 

ericks

Majstr
10. sep 2007
2.751
210
63
prodajajo se polnilni kompresorji za cng. taki za home use.

Citat:
Uporabnik FireMan pravi:
Je odprta že podobna tema o LPG (utekočinjen naftni plin). Tukaj pa bi rekli kakšno o CNG (Commpresed Natural Gas), slovensko stisnjen zemeljski plin ali stisnjen metan. Stisnjen je na cca 200 barov. Več v članku: http://www.motorevija.si/si/778/1429/Zemeljski_plin_kot_pogonsko_gorivo.aspx

A ima kdo kakšne izkušnje z vozili na CNG? Volkswagen ima Passata in Tourana že tovarniško narejena za ta energetn.

Kako je s ceno CNG? V Ljubljani pri LPP-ju je cena z DDV-jem 1,217 €/kg. V Avstriji vsaj 20 centov ceneje, Belgrad 40 centov ceneje, Zagreb 10 centov cenje. Spet Slovenija najdražja. Pojavlja se vprašanje ali se bo znižanje cene zemeljskega plina za ogrevanje (povzročitelj GEN-i) odražalo tudi na ceni CNG-ja. Najbolje, da GEN-i odpre kakšno tako polnilnico.

Toliko za enkrat. Upam, da bo kdo delil svoje izkušnje.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Uvoznik za določene italijanske znamke je pa še vedno skoraj nesposoben?
uf-1.gif
Če se ne motim, ima celo največ modelov na CNG.
 

anker

Pripravnik
23. nov 2011
129
1
18
Ja v Italiji, zlasti pa na bližnjem vzhodu je CNG zelo razširjen. Trenutno je v Sloveniji problem v črpalkah, ki imajo CNG, zato se tovarne bojijo vozila na CNG uvažati Slovenijo. Tu bi bil strošek za usposabljanja serviserjev večji, kot prihodek od prodaje vozil. Problem pa je tudi nezaupanje uporabnikov v plin (sploh tu kjer je 200 Barov), saj so ga vajeni v Ladah iz 80-ih in 90-ih.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Če se ne motim, je še vedno možno dobiti novo Zafiro s CNG sistemom.
 

anker

Pripravnik
23. nov 2011
129
1
18
Kot je ze nekdo omenil se v tujini prodajajo naprave s katerimi lahko polnes doma preko plinovoda, je pa res da se zaradi majhnega pritiska v plinovodu polne dlje časa.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.040
4.049
113
Pa verjetno kompresor kar nekaj elektrike porabi za stiskanje na tak pritisk, ne? So kje kakšne ocene?
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.955
2.416
113
Se pravi dobis iz 1m3 5l, ce je pod 200 bari, ce polnis doma? Kolk pa stanejo take homeuse naprave?
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Volkswagen prodaja že serijsko Passata, Cadyja in še en avto. Ne vem sedajle na pamet.

Zanima me predvsem to koliko € znese strošek za 100 km mestne vožnje. V teoriji sem zračunal, da je to 5.33€ na 100 km. Če računaš za dizla s porabo 7l/100km pa je to po veljavnih cenah 10€/100 km. Podatki so za Passata TSI EcoFuel. Najbrž je še preuranjeno, da bi to kdo to potrdil s prakse. Kakšnemu taksistu z Ljubljane, ki naredi veliko kilometrov bi se najbrž že zelo splačalo.

Avstrija in Italija imata že dobro razvito mrežo črpalk z CNG-jem. Pri nas samo ena ali dve (mislim, da je tudi v Mariboru ena).

Torej smo tudi po razvitosti uporabe CNG-ja daleč odzadaj.
 

Katunga

Fizikalc
1. sep 2007
1.068
0
36
Koper
prejšnji mesec sem bil u Rûsselsheimu v Oplu in kar lepo vsak dan naštepajo po par deset CNG v nove Zaphire. Spodaj pa 2 velika rezervoarja in 200barov tlaka. Ta tlak me kar malo straši. Ðabe meni 170 pump u avstriji in 100 pump u srbiji, če pa ne morem tankat tisti moment ko mi zmanjka, kot je to naprimer možno z LPG.
 

Mare77

Fizikalc
13. feb 2009
1.324
7
38
47
Okolica južne LJ.
Pri nas še LPG-ja ne moreš tankati kar na najbližji črpalki, kot lahko recimo bencin, ko ti ga zmanjka.

Drugače pa CNG - dražja vgradnja, nižja cena plina,nižji stroški na prevoženi kilometer kot LPG, pri nas pa, kot je že bilo omenjeno samo 2 polnilnici zaenkrat, pa še tle ne vem, če delata obe.
 

FireMan

Fizikalc
19. sep 2007
276
43
28
Citat:
Uporabnik Katunga pravi:
prejšnji mesec sem bil u Rûsselsheimu v Oplu in kar lepo vsak dan naštepajo po par deset CNG v nove Zaphire. Spodaj pa 2 velika rezervoarja in 200barov tlaka. Ta tlak me kar malo straši. Ðabe meni 170 pump u avstriji in 100 pump u srbiji, če pa ne morem tankat tisti moment ko mi zmanjka, kot je to naprimer možno z LPG.

Preklopiš na benicin in je to to. Res, da nima 50 litrški kestl, ampak pride se pa povsod.

Smiselnost takega vozila je, da delaš veliko kilometrov in tako hitreje povrneš dražjo začetno investicijo. Ampak to pri serijski izdelavi tako in tako ni tako očitno. Tako vozilo je primerno za mesta, ker skoraj ne onasnežuje. Ni pa za dolge vožnje.
 

Jason

Fizikalc
20. avg 2009
671
50
28
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
V čem pa je prednost CNG-ja pred LPG-jem?

CNG je stisnjeni zemeljski plin (metan), ki se je v zadnjem času v nekaterih delih sveta (npr. ZDA) močno pocenil. Verjetno bo pocenitev nekoč dosegla tudi Evropo. Zaradi nove tehnologije pridobivanja (fracking) so se močno povečale njegove dosegljive rezerve (ga je še za kakšnih 100 let - na pamet govorim).
LPG je pa pač vezan na surovo nafto ter njeno ceno in razpoložljivost.
lp!