Ionizator zraka - nateg ali ne?

hazlhof

Pripravnik
25. sep 2007
88
0
6
Berem, da ionizator zelo pomaga pri kakovosti zraka v prostorih, da se nekako čimbolj približa naravnemu zraku in podobno. Ali ima kdo izkušnje s tem in je opazil izboljšanje kakovosti zraka ali so to samo puhlice?
 

tdi

Fizikalc
7. dec 2011
1.693
11
38
Če je zrak boljši ne vem, vem pa , da je bila stena čisto umazana ali črna okrog tega ionizatorja. Sedaj ga ne uporabljam več.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Citat:
Uporabnik tdi pravi:
Če je zrak boljši ne vem, vem pa , da je bila stena čisto umazana ali črna okrog tega ionizatorja. Sedaj ga ne uporabljam več.

tudi pri klimah z ionizatorjem je podobno. Sam na počutju ne opazim ali je ionizator vklopljen ali izklopljen. Je pa res, da so filtri dosti prej in bolj prašni pri vklopljeni funkciji ionizator.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Sam sem imel več ionizatorjev ja stena rata črna, zanimivo je tudi, da vonjave v kuhinji zbije .... žal pa še danes nisem prepričan ali koristi ali morda celo ne škodi... kakih pametnih študij pa nekaj let nazaj tudi nisem našel....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.096
6.480
113
jaz bom zdaj začel uporabljati ionizator, v spalnici se čez noč kar fajn poslabša zrak, ker je sedaj premrzlo ponoči, da bi bilo okno odprto.

Javim, če je kakšna razlika, vsaj v "vonju" zraka.

Teorija bi naj bila dokaj logična, smrad so trdi delci v zraku in nič drugega. In ionizator bi naj te delce nekako "pritegnil" ali ne vem že kaj, zato je okoli ionizatorja črno. Če so to potem res delci smradu, ali kaj drugega, pa ne vem
smile-1.gif


Na sledečih povezavah se omenja neke strokovne raziskave, ampak povezav do člankov pa ni:

http://www.ionex.si/prehlad.html
http://www.ionex.si/alergije.html
http://www.ionex.si/znanstvene-ugotovitve.html
http://www.ionex.si/boljse-ucenje.html
 

binebane

Fizikalc
30. avg 2012
1.229
0
36
lahko bi tudi sesalec vklopil na čisto malo in bi tudi zrak filtriralo...
še malo ga založiš, da se ga ne sliši... če pa partner smrči je pa delovanje seslaca tako ali tako samo pljunec v morje...
 

binebane

Fizikalc
30. avg 2012
1.229
0
36
nekateri telefoni znajo biti kar glasni, če so na trdi površini
dobro, no lahko bi kupil kakšne filfre...
pa ponavadi te zbudi nekaj kar spremni "klimo". telefon ki zavibrira, če bi vibriral cel čas in bi ob njem zaspal to nebi bil tak problem
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.096
6.480
113
Kakšne filtre pa?

Samo res, vprašanje na mestu, kako se spopadate z "smradom" v spalnici? Če spita dva človeka skupaj, pa ni ravno bajna kvadratura, postane zrak dokaj hitro "zatohl", če je vse zaprto. V takšnem okolju pa ni ravno lušno spat.
 

binebane

Fizikalc
30. avg 2012
1.229
0
36
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Kakšne filtre pa?

Samo res, vprašanje na mestu, kako se spopadate z "smradom" v spalnici? Če spita dva človeka skupaj, pa ni ravno bajna kvadratura, postane zrak dokaj hitro "zatohl", če je vse zaprto. V takšnem okolju pa ni ravno lušno spat.
pojma nimam, ampak sem prerpičan, da obstajajo filtrni sistemi, ki ti zrak ščistijo
sam sem na telesne vonjave zelo toleranten in mi to ne predstavlja problema, če že pa potem sobe na hitro prezračim, odpreš okno do konca za nekaj minut in potem spet zapreš.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.096
6.480
113
No, saj mene tudi to načeloma ne moti, ampak imam pomisleke kako vpliva na spanec, mgooče je zaradi tega manj kvaliteten ?
 

pipo

Majstr
19. mar 2008
864
327
63
ionizator bo poleg negativno nabitih delcev proizvajal še ozon, samo v vednost...

sam domet ionizatorja je bolj kot ne majhen, zato ne pričakuj čudežov v kvaliteti zraka

bo pa vsekakokr bližnja okolica ionizatorja precej umazana, zato raje nekako zaščiti mizo/steno
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.096
6.480
113
Zaščititi kako? Koliko se spomnim, sem namreč že imel ionizator v uporabi pred leti, je ta umazanija podobna prahu, torej ni nič težko odstravljivega, ali se motim ?
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Samo res, vprašanje na mestu, kako se spopadate z "smradom" v spalnici?
Kaj pa, če bi odprl vrata iz spalnice v hodnik? Najbrž ne stanujeta v študentski sobi? Ali pač?
 

binebane

Fizikalc
30. avg 2012
1.229
0
36
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
No, saj mene tudi to načeloma ne moti, ampak imam pomisleke kako vpliva na spanec, mgooče je zaradi tega manj kvaliteten ?
ja no čeprav vjretno lahko rečemo, da tudi slab zrak ni dober za spanec... popolne tišine pa tudi nikoli ne boš dosegel
lahko to sprobaš pa rezultat sporočiš
zmaga.gif
 

Fusion

Fizikalc
1. okt 2007
13.448
3
38
ok v neke detajle se res nisme poglabljal. po prebranem tukaj gor, pa mi nekaj ne gre skupaj.
1. Imaš par kubikov zraka v sobi, luknjica na ionizatorju pa velika par cm. Kako potem ves zrak prefiltrira, če nima nekega ventilatorja, ki bi srkal zrak?
2. Kako čisti zrak, če pa "ven meče" črn prah? Kaj je sedaj bolj "strupeno". Navaden zrak al un črni prah?
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.096
6.480
113
Koliko je meni jasna teorija...

ionizator ima v sebi ogljikovo nitko, katera je priključena na napetost. Iz te nitke, pod napetostjo, potem "uhajajo" negativni ioni. Ka so ioni, ne bomo tu. Ioni se potem vežejo na druge ione, pozitivne. Ko se združijo, pa "skupaj" pristanejo na tleh, oz drugih površinah.

Črni prah okoli ionizatorja bi naj bili ti delci, in ker je koncentracija negativni ionov okoli ionizatorja največja, je ravno tam največ tega praha.

Če pa je ta teorija res, ali samo nateg, pa ne vem
smile-1.gif
 

Horhe

Pripravnik
6. jun 2008
319
11
18
Pomoje je "fora" ionizatorja v tem, da prašni delci ne letijo po sobi po zraku ampak jih drži na tleh.