Poraba plina za ogrevanje - stanovanje

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Koliko imate kaj mesečne porabe pri ogrevanju stanovanja z mestnim plinom?
confused-1.gif

Sam sem dobil za november položnico za 65 EUR. Stanovanje je starejše, okna so bila pred leti obnovljena (zakitana + prebarvana, ne pa tudi zamenjana), velikost je cca. 65 kvadratov.

Med tednom (služba) imam peč prižgano med 17. in 7. uro zjutraj (med 17. in 22. uro na cca. 25 stopinj, nato do zjutraj na cca. 21 stopinj), za vikend je sedaj ob mrazu vklopljeno cel dan na cca. 23 stopinj.
Še eno vprašanje: ali je bolje (v smislu) manjše porabe, da je peč vklopljena cel dan na 20-21 stopinj, recimo tudi takrat ko sem v službi? Je tako poraba manjša ali večja? Ker ko pridem domov, je ponavadi v stanovanju nekje 18 stopinj.

Hvala za odgovore.
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
okna imaš porazna! Pa če boš dal gor 20 kil kita! Žal bo treba menjat če boš želel kaj prihranit.

Sicer bojo rekli da spet težim in se ponavljam...ampak enostavno si kupi (dobrop!) klimo...ta naj dela ko te ni, ko spiš...preostalih par urc pa imej vklopljen plin...stroški se ti bojo prepolovili.

Drugače pa...če je objekt slabo izoliran (pa še slaba okna) je bolje da peč čez noč izklapljaš..ker enostavno z gretjem drirektno ogrevaš okolico...isti drek je v času službe....zato bibilobolje da zadevo nažgeš par ur predno rpideš ter da dela dokler ne greš spat.

Vedno imša take opcije...ali zmanjšat izgube objekta (menjava oken, nova izolacija na steni) oz. uporabiti način ogrevanja ki je cenejši (uporaba TČ ali po domače rečeno klime).
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.361
987
113
Celje
Obišči stran
v starem stanovanju velikosti nekje 35 kvadratov sem imel še malenkost večjo porabo plina... kljub res debelim stenam (stara zgradba) je bila izolacija zelo slaba. Nova okna niso spremenila ničesar!

Klima pa je račun za ogrevanje zmanjšala za 65-70%
smile-1.gif
 

MUC

Fizikalc
4. sep 2007
1.716
99
48
ksz



Hiša 170 m2 - nova, talno gretje, UNP plin, izolacija 12 cm, troslojna stekla,..

Poraba 100 m3 plina oz. 250 EUR / mesec.
 
Nazadnje urejeno:

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Vincent, sej ti dam prav glede tvojega razmišljanja, vendar bo še naprej ostalo kot je. Vsaka večja investicija v to stanovanje je trenutno nesmiselna. Problem je namreč v tem, da bomo v roku nekje treh let (lahko tudi še prej) gradili hišo, zato se denar špara za tja.

Stanovanje je bila vmesna investicija in če bo pač par zimskih mesecev poraba plina nekje 60-70 EUR/mesec, to še vedno ni prevelik strošek. Če bi hotel zamenjati vsa okna ter balkonska vrata + okenske police (na notranji strani so še lesene), potem bi bil strošek v tem trenutku enostavno prevelik.

Tudi sama okna verjetno ne bi v celoti pripomogla k manjši porabi, ker mislim, da bi bilo potrebno malo bolje izolirati cel blok.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.914
816
113
Stanovanje 76 m2, blok, 3. nadstropje, letnik 1960, zamenjana fasada in okna.
Računalnik 24/7, ogrevanje tople vode na plin, gretje večji del na klimo.
Koda:
 	plin m3	elektrika kWh
sep.06	12	95
okt.06	14	223
nov.06	27	249
dec.06	61	260
jan.07	80	235
feb.07	37	261
mar.07	20	236
apr.07	15	146
maj.07	10	254
jun.07	8	155
jul.07	6	174
avg.07	9	190
sep.07	12	213
okt.07	7	225
nov.07	36	282
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Jah, če sem prav računal, potem niti ni take razlike med ogrevanjem na plin ali klimo.
confused-1.gif


V hudih mesecih bi recimo porabil za ogrevanje s klimo elektrike za cca. 20-25 EUR/mesec, potem moram vzeti pa še minimalno porabo plina, ki služi samo za toplo vodo, pa dobim še eno položnico za cca. 20-22 EUR/mesec.
Skupaj znese med 40-50 EUR, prejšnji mesec pa sem imel 13 EUR elektrike + cca. 65 EUR kurjave (s tem, da je res nisem šparal). Kar je skupaj med 75 in 80 EUR.
V najboljšem primeru je na mesec ogrevanje s klimo cca. 40 EUR cenejše kot ogrevanje s plinom. To pomeni, da se mi investicija ne povrne tako kmalu.
shocked-1.gif


S tem, da moramo računati še na naslednje faktorje za zdajšnjo večjo porabo: stanovanje imam v prvem nadstropju, blok je letnik 1961, fasada in okna še niso bili zamenjani.

Ali sem se pri računanju kje zmotil? Vse pripombe dobrodošle.
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
v kolikor mislite iti ven v parih letih potem se je brez veze sploh s tem ukvarjat! Zamiži ko plačaš račun in to je to.

Ker karkoli narediš za zamnjašnje porabe je potrebna prvotno investicija...ki pa se povrne šele v naslednjih letih...torej pri tebi kaj takega sploh ne pride v upoštev.
 

ginekolog

1.300. registrirani uporabnik
1. okt 2007
585
7
18
Jaz imam 60€ za 35 m2 za november, skupno ogravanje na plin. Je pa res, da je 25c .. tako da za tako temp niti ni drago. Star blok, večina ima stara okna, vendar vsi šparajo (stare babice).
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Citat:
Uporabnik ginekolog pravi:
Star blok, večina ima stara okna, vendar vsi šparajo (stare babice).
He he, isto pri meni.
Precej starga (beri: šparovnega) folka, edino sam imam skoz 23 stopinj v flatu.
 

pikapoka

Fizikalc
24. avg 2007
2.148
0
36
Domžale
Pri nas je ta mesec cca. 80 EUR, grejemo samo, kadar smo doma...navadno od 16-17h dalje dokler ne gremo spat...22h približno. Če je kdo zjutraj doma, se kuri par ur . Voda v kopalnici je na plin. Stanovanje veliko nekje 65 m2, okna so zamenjana nekaj let nazaj. Načeloma poraba znaša med 50-100 EUR (v najhujšem mrazu) mesečno v zimskem času.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
v kolikor mislite iti ven v parih letih potem se je brez veze sploh s tem ukvarjat! Zamiži ko plačaš račun in to je to.

Ker karkoli narediš za zamnjašnje porabe je potrebna prvotno investicija...ki pa se povrne šele v naslednjih letih...torej pri tebi kaj takega sploh ne pride v upoštev.
Eno vprašanje. Ko bodo prodajali stanovanje bo s starimi zanič okni vredno isto kot z novimi okni in klimo?
confused-1.gif

Jaz bi šel v zamenjavo oken in inštalacijo klime. Če ne pa vsaj v klimo. Sama klima takoj dvigne vrednost stanovanju, poleg tega ti pa nudi bistveno višje udobje poleti in nekoliko cenejšo zimo.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Eh, klima neki bistveno ne bo dvignila cene stanovanja, poleg tega je lega stanovanja taka, da je v njem kar ugodno tudi ob večji vročini. Poleg tega stanovanja nimam namen prodajati, ampak ga ob vselitvi v hišo oddajati (vsaj tak je prvotni načrt). Gre pa za to, da bo nekaj tisoč evrov kolikor bi dal za menjavo oken in klimo še kako prav prišlo pri gradnji hiše. In iz tega razloga do nadaljnjega ne bom adaptiral stanovanja.

Plus tega sem ugotovil, da je poraba plina za kurjavo + vodo čist normalna, saj imate nekateri še višje zneske. No, meni se 65 EUR ni zdel velik strošek, glede na to, da imam v stanovanju okoli 23 stopinj, in to ste mi samo še potrdili.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Po svoje imaš prav. PO drugi strani pa...gled ena situacijo VAG-a da rabi denar se mu ne splača. PRi klimi jepa tako...da če se ti zdi da mu bo špla zaradi tega vrednost gor...pač kupiš eno kvazi klimo..ravmno toliko d avisi na steni..samo se bojim da ljudje ne dajo toliko na to.

Okna bi vejrteno bolje iztržil pri prodajni ceni.


Tak da bolj sepslača trenutno oddajat, kasneje kdaj pa zamenjat okna..ter ali prodat ali pa da uproablja stanovanje kdo iz bližnih sorodnikov.


Jaz zase vem da ko bova midva prodajala stanovanje ga bova prej popedenala (kar bo pač še treba)..okna so menjana, klima je (
evil.gif
)..verjetno bova po koncu zime menjala še radiatorje in vrata, parket je že tako ali tako v stanovanju, koplanico so prenavljali še prejšnji lastniki...tako da ko greva bova dala pobrusit parket in prebelila...pa bo praktično 'novo' stanovanje...torej vredno 15 do 20 % več od primeljivega brez obnove (vložek pa je kvečjemu 5 % vrednosti stanovanja)..torej se ti navsak način splača....LJudje pač kupujemo stvari z očmi...toje dejstvo....pa še zdaj ko živiš noter je precej bolj prijetno če so stvari poštimane in nove.
 

VAG

Majstr
11. avg 2007
1.747
218
63
Ja, če bom prodajal stanovanje, ga bom prej definitivno porihtal (nova okna + police z notranje strani, brušenje parketa...).

Do nadaljnjega pa ostaja kot je. Ker poraba se mi zdi še vedno precej sprejemljiva: če računaš, da je zimskih mesecev cca. 5, potem je porabe plina za ogrevanje cca. cca. 350-400 EUR na sezono. V ne prav novi dvostanovanjski hiši pa smo imeli porabe za cca. 1.000 EUR na sezono.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Po svoje imaš prav. PO drugi strani pa...gled ena situacijo VAG-a da rabi denar se mu ne splača. PRi klimi jepa tako...da če se ti zdi da mu bo špla zaradi tega vrednost gor...pač kupiš eno kvazi klimo..ravmno toliko d avisi na steni..samo se bojim da ljudje ne dajo toliko na to.
Pri klimi je strošek same klime nikakršen. Bolj je problem montaža, itd. Razen, če imaš tako srečo, da samo steno prebiješ in je to to. Sam dobro vem, kakšno sranje zna bit s tem, drugo pa je še, da je potrebno potem te cevi še v zid spravit, kar še dodatno zakomplicira zadevo. No, razen če narediš vse napol.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Koliko imaš zunanjih sten?
Je velika razlika ali imaš samo eno neogrevano steno ali pa jih imaš 4 ali celo več (seveda računaj tudi tla in strop).
Jaz lahko v moji garsonjeri (lahko) preživim zimo brez ogrevanja pa mi ne bo padla temperatura pod 20. stopinj celzija. Je pa res da je blok ogrevan preko toplarne, da imam samo eno zunanjo steno, da spim na balkonu katerega sem povprečno zasteklil in izoliral s 5-10 cm stiroporoja.
Koliko bi plačeval za plin v nekem stanovanju ki sem si ga ogledaloval pred nakupom raje ne razmišljam. (tri zunanje stene, neogrevana garaža spodaj...., najbrž so ga po dveh letih uporabe (izgradnje) tudi zaradi strškov ogrevanja prodajali
 

JaniS

Pripravnik
5. sep 2007
242
0
16
LJ
40 m2, vse stene in strop neogrevani, tudi tla bolj slabo (
10.gif
sosed ) - mesečno povprečje cca 37 € (slabe 3 m3).
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Kako to misliš vse stene in strop. Živiš v bajti 6x7m? Pač jo izoliraj od znotraj če ne drugače. Tudi jaz sem balkon moral znotraj
 

JaniS

Pripravnik
5. sep 2007
242
0
16
LJ
Jah, takole je. Zunanje stene imajo cca 50 let staro fasado, predvidevam da ni izolirana. Notranje pa so proti praznim neogrevanim prostorom. Streha ima izolacijo v debelini špirovcev.