Kršenje zakona? Privatna lastnina?

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Pozdravljeni

Imeli smo "konstruktivno" debato in nikakor nismo prišli do končnega odgovora.
Ali je protizakonito, vstopiti na tujo posest brez povabila??? Prideš nekomu na dvorišče, se vsedeš na klop in sediš. Ali je to protizakonito??
Če da, bi prosil, če mi lahko navedete po katerem zakonu je to protizakonito.

Hvala
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Iz opisanega sledi, da (teoretično) kršiš zakon vedno, ko greš k nekomu nenajavljen na obisk?
Torej tudi vsi inkasanti, poštarji, jehovci... kršijo zakon?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Če ni obvestila, da je vstop prepovedan ja, sicer pa ne, zato ker motenje mora biti protipravno.

Nekdo, ki časopis prinese ali te pride obiskat, ne počne nič protipravnega.

Nekdo, ki pride sedet na vrt pa ja, saj je evidentno, da to počne "skrivaj" in da ve "kaj" počne. Lahko da je v zmoti, da misli da je javna površina, kar pa je sila za lase privlečeno, če si odpre plot
smile-1.gif


Skratka samo motilno ravnanje mora biti protipravno, zato vsak vstop na privat zemljišče ni nujno motenje.

Povsem druga zgodba pa je vstop v stanovanje, hišo, to pa je že po ustavi zavarovano, tja pa nihče ne sme brez dovoljenja.

--
36. člen

(nedotakljivost stanovanja)



Stanovanje je nedotakljivo.

Nihče ne sme brez odločbe sodišča proti volji stanovalca vstopiti v tuje stanovanje ali v druge tuje prostore, niti jih ne sme preiskovati.

Pri preiskavi ima pravico biti navzoč tisti, čigar stanovanje ali prostori se preiskujejo, ali njegov zastopnik.

Preiskava se sme opraviti samo v navzočnosti dveh prič.

Pod pogoji, ki jih določa zakon, sme uradna oseba brez odločbe sodišča vstopiti v tuje stanovanje ali v tuje prostore in izjemoma brez navzočnosti prič opraviti preiskavo, če je to neogibno potrebno, da lahko neposredno prime storilca kaznivega dejanja ali da se zavarujejo ljudje in premoženje.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
Nekdo, ki časopis prinese ali te pride obiskat, ne počne nič protipravnega
Kakšna pa je razlika med obiskom in nekom, ki ni obisk in vstopi na tvoje zemljišče? (OK da ne sedi na tvoji parceli)

Citat:
Če ni obvestila, da je vstop prepovedan ja, sicer pa ne, zato ker motenje mora biti protipravno
Recimo da ni obvestila (kdo pa ima obvestilo
confused-1.gif
)

Citat:
Skratka samo motilno ravnanje mora biti protipravno, zato vsak vstop na privat zemljišče ni nujno motenje.
Ok recimo da nikogar ne motim (nikogar ni doma)
Iz navedenega sklepam (oprostite mi ker mi je pravni jezik tuj), da nisem naredil nič protipravnega če sem stopil na privat zemljišče ob pogoju, da nisem nikogar motil ?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Obisk poznaš, nanem obisk aje obisk, ne pa protipraven vstop na zemljišče.

Tudi ograja je "obvestilo". Če pa ni ograjeno pa je res lahko nekdo v zmoti, no če bajta stoji, to ne pride v poštev spet.

Če si vedel, da vstopaš na privat zemljišče, si motil. Motenje ne pomeni žvižganje ali lulanje po fasadi, ampak že sam vstop na zemljišče. Če si pa odprl še ograjo-leso pa itak ni debate. Tvoj namen namreč ni bil obisk ali kaj drugega (inkasant), nego motenje.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Če gre v pravdo, bo rezultat sodba, ki mu bo prepovedovala nadaljnje sprehajanje psa po travniku.
Če pa je naredil še kakšno škodo, jo bo povrnil.

Je pa to seveda teoretična debata. Travniki in gozdovi (neograjeni) se lahko prosto uporabljajo, gozdovi zagotovo, od travnika pa je odvisno kako se odloči lastnik.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
Obisk poznaš, nanem obisk aje obisk, ne pa protipraven vstop na zemljišče.
OK...dajva to malo podebatirati. Vsak vstop na moje zemljišče se lahko tretira kot obisk. Ane? Vsak lahko reče, da je prišel na obisk.
Kaj pa moji prijatelji. A oni vedno pridejo na obisk? Torej po tvoji razlagi prijatelji NE kršijo zakona, tisi katerih pa ne poznam pa ga???? Kaj pa jehovci? So oni prišli na obisk ali ....kaj?
Meni je ta razlaga malo na trhlih temeljih. Kolikor vem, se pravo ne opira na prijatelje in na tiste, ki to niso...Pravo temelji na dejstvih.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Daj tablo, vstop prepovedan, potem bo vsak nezaželen. Potem pa lahko tožiš vse po vrsti oziroma jih opozarjaš, da počnejo kaj prepovedanega.

Drugače pa to ni motenje posesti, če ti nekdo potrka na vrata in te vpraša, če se hočeš spreobrniti ali kupiti kak sesalec. Motenje pa je, če se ne spokajo, ko jih za to vljudno poprosiš.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.320
5.842
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Če gre v pravdo, bo rezultat sodba, ki mu bo prepovedovala nadaljnje sprehajanje psa po travniku.
Če pa je naredil še kakšno škodo, jo bo povrnil.

Je pa to seveda teoretična debata. Travniki in gozdovi (neograjeni) se lahko prosto uporabljajo, gozdovi zagotovo, od travnika pa je odvisno kako se odloči lastnik.
Za gozd vem, zato sem napisal za travnik. Jah nekateri spuščajo psa v največjo travo, drugi psi naredijo prave vrtače na travniku ko skopavajo za glodalci....
Sicer se tega ne mislim posluževat, ampak večina "mesčanov" misli da je vse kar ni za 2m visoko ograjo "javno dobro"
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
Drugače pa to ni motenje posesti, če ti nekdo potrka na vrata in te vpraša, če se hočeš spreobrniti ali kupiti kak sesalec. Motenje pa je, če se ne spokajo, ko jih za to vljudno poprosiš.
To tudi jaz mislim. Samo želim zvedeti dejansko stanje.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Dejstvo je, da ljudje s kmetijskega ministrstva hodijo okrog po privatnih zemljiščih in izvajajo razne meritve in opazovanja brez vednosti lastnikov. To je verjetno legalno. Znanec jih je reševal iz "pasti", ki jim jo je pripravil njegov pes, ko so se "pritihotapili" na dvorišče s pašnika.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Glej, dokler te ne obiščejo mračni tipi, ki hočejo 'reket', po moje obiski ne bi smeli biti problematični.
grin1.gif
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Citat:
Obisk poznaš, nanem obisk aje obisk, ne pa protipraven vstop na zemljišče.
OK...dajva to malo podebatirati. Vsak vstop na moje zemljišče se lahko tretira kot obisk. Ane? Vsak lahko reče, da je prišel na obisk.
Kaj pa moji prijatelji. A oni vedno pridejo na obisk? Torej po tvoji razlagi prijatelji NE kršijo zakona, tisi katerih pa ne poznam pa ga???? Kaj pa jehovci? So oni prišli na obisk ali ....kaj?
Meni je ta razlaga malo na trhlih temeljih. Kolikor vem, se pravo ne opira na prijatelje in na tiste, ki to niso...Pravo temelji na dejstvih.

Zadeva je zelo zelo preprosta, bolj kot si ti misliš.

Sodišče je tisto, ki ugotavlja OD PRIMERA DO PRIMERA kaje je motenje posesti ter ugotavlja v postopku kakšen je bil namen "obiskovalca".

Jaz sem dal samo par klasičnih primerov.

Nekdo, ki pride z dobrimi nameni prodajati prtičke, al pa nekdo, ki se ti pride namerno sončiti na parcelo, se pokaka ipd.
smile-1.gif
Namen prvega je prodaja izdelka, namen drugega pa vznemirjanje lastninske pravice.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Daj tablo, vstop prepovedan, potem bo vsak nezaželen. Potem pa lahko tožiš vse po vrsti oziroma jih opozarjaš, da počnejo kaj prepovedanega.

Drugače pa to ni motenje posesti, če ti nekdo potrka na vrata in te vpraša, če se hočeš spreobrniti ali kupiti kak sesalec. Motenje pa je, če se ne spokajo, ko jih za to vljudno poprosiš.

Točno tako.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Citat:
Drugače pa to ni motenje posesti, če ti nekdo potrka na vrata in te vpraša, če se hočeš spreobrniti ali kupiti kak sesalec. Motenje pa je, če se ne spokajo, ko jih za to vljudno poprosiš.
To tudi jaz mislim. Samo želim zvedeti dejansko stanje.

Dal sem ti člene, pravno podlago, dejansko stanje pa bo ugotavljalo sodišče
smile-1.gif


Tu pa lahko debatiramo od primera do primera, razen glede tistih res evidentnih.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
@Snecer: Saj vem kaj želiš povedati. Po strogem pravnem tolmačenju me tudi akviziter in jehovec moti in iz tega lahko izhajamo, da moti mojo posest. (ne glede kakšne ima on namere...a vemo kakšne namene ima???? ) Ne vem ali akviziter prodaja prtičke ali je morda serijski morilec...Tako da je to malo težko opredeliti.
No pa bom drugače zastavil vprašanje (mater se že pravniško izražam). Tak prijazen akviziter pride prodajati prtičke (ali kdorkoli drugi), pa si na moji parceli zlomi nogo. Kaj pa zdaj??? On mene toži...v bistvu pa sploh ne bi smel biti na moji parceli...
Da še bolj zakompliciram. Moja parcela je ograjena z ograjo in ta oseba je morala odpreti vrata, da je lahko vstopila.
Torej?
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Tebe lahko moti marsikaj = subjektiven pogled. Takega, ki ga vse moti bi lahko opisali kot motenega
smile-1.gif


Za sodišče in družbo pa je važno, da gre tudi za objektivne elemente, da ima ravnanje "motilca" po "vseh pravilih" vse znake motenja in posega v zasebnost, lastnino ipd..

---
Akviziter, ki si zlomi nogo, se lahko poplača je iz svojega zavarovanja ali zavarovanja delodajalca (poškodba pri delu).

Ne pa iz tvoje police, saj za škodo nisi odgovoren (pa ne bomo šli v detajle). Ker bi lahko bile tudi izjeme.

Pa še v tem primeru gre le za objektivno odškodninsko odgovornost, tu pa odgovarja lastnik nevarne stvari (dejavnosti), kar pa seveda običajna hoja ni, če je bil pa ded smotan, je to njegov problem.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.300
18
38
MB
Citat:
tu pa odgovarja lastnik nevarne stvari (dejavnosti), kar pa seveda običajna hoja ni, če je bil pa ded smotan, je to njegov problem.
Kaj pa če imam na svoji parceli nezavarovano gradbišče??? Ali pa še boljši primer. Kaj če ga ugrizne pes???
Pravno ne morem odgovarjati, ker itak ni imel kaj iskati na mojem zemljišču....Pa ni tako. Preverjeno.
Kolegu se je to zgodilo. Ga je šel tip tožit in je tožbo dobil. Sodišče je odločilo, da je lastnik psa odgovoren za svojega psa. Ob pritožbi, da pa ni imel kaj iskati na privatnem zemljišču, pa je sodnik rekel, da to ni kaznivo (in je navedel akviziterje, jehovce, otroke...)
Zdaj veš zakaj sem odprl ta topic
crazy1.gif
Vse to o motenju posesti in zasebni lastnini je bla bla. Po sodbi sodišča hoja po privatnem zemljišču (seveda da ne motiš, delaš škode itd. ) NI KAZNIVO DEJANJE in se sodno NE preganja.