Kako ugotoviti katera sončna očala so ok - UV itd.

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Torej vsi so pametni, da je treba po sončna očala k optiku, da je UV zaščita ustrezna ipd. Sem pa že vajen (po principu da je najboljša krema za sončenje iz Lidla tapoceni), da je lahko tudi drago popolnoma zanič, zato me zanima, če je tukaj kak strokovnjak ki bi mi povedal, kako emprirčno ugotoviti v trgovini/pri optiku, ali so sončna očala ustrezna z vidika UV zaščite (pa ne po nalepki na očalih, v mislih sem imel kak test v stilu prideš z UV lampico pa posvetiš skozi.... pa se zgodi...). Skratka če je kaj pametnega in priročnega si jih lahko omisliš tudi na štantu, če zdržijo test (ok, verjamem da je verjetnost minimalna, ampak ne bi dajal za očala pri optiku 200 eur pa na koncu ugotovil da so isti krš kot na štantu za 20eur, k bom slep čez par let zaradi njih). Kake praktične ideje, ki imajo tudi kako znanstveno razlago zadaj?
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.951
3.239
113
Komot, če se prodajajo pri nas morajo imeti UV zaščito, ker je po uredbi EU prepovedano prodajati "pobarvana strekla".
Ta uredba je pri nas povzeta že kakih 10 let. Sploh ni vprašanja če je zaščita. UV zaščito, tako kot je na deklaraciji morajo imeti tudi očala za 2,99€ (ta tema je na forumu že bila... tam sem prilepil linke do direktiv EU in zakonov naše države glede tega).
Problem pri takih očalih je lahko samo slabša optika leče in na splošno slabša izdelava. Ni pa nujno. Še posebej če je na očalih tudi označba novih priporočil EU, ki če se ne motim vsebujejo tudi pravila glede optike (nisem prepričan).

Je pa problem če očala kupuješ naprimer na plaži na Hrvaškem. Tam ta uredba menda še ni povzeta in dejansko lahko prodajajo obarvana stekla brez zaščite (ampak tega po vsej verjetnosti ne počnejo, ker proizvajalci tega niti ne delajo več - očala z zaščito so skoraj zastonj, ni razloga da bi jih delali brez nje, glede na to da takih očal ne morejo prodati na zahodu niti na sivem trgu).
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Hvala za informacijo. Tole je res koristno. Se pravi bi moral že imeti smolo da bi pri nas kupil napačna, sploh v katerikoli trgovini (od DM dalje).