lizing za telebane

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
pozdrav.
eno, za marsikoga butasto, pa vseeno, vprašanje.
nikoli še nisem imel lizinga. kupujem novo vozilo, v salonu nudijo lizing in ponujajo 1000 evrov dodatnega popusta, če ga vzamem. vzet ga moram najmanj za 2 leti (BPF citroen), ga pa po besedah prodajalca lahko kdajkoli prej odplačam. na papirjih sem videl 12,8 % obrestno mero, mi pa prodajalec ni povedal, koliko bom avto preplačal z lizingom. cena avta z vsemi popusti je 11.300 evrov (drugače 14.400), polovica mora bit na financiranje. se mi splača vzet lizing (denarja imam sicer dovolj tudi brez posojila) in izkoristit dodatni popust 1000 evrov, al bom s posojilom ful preplačal avto. lizing sem mislil v celoti poplačat že po tretjem obroku, čeprav naj lizing hiši "to ne bi dišalo".
zelo bi bil vesel nasveta oz. izračuna, ker se s tem še nisem nikoli srečal. hvala
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Vzemi leasing. A nisi pa bil toliko pameten da bi ti prodajalec naredil informativni izračun lizinga da vidiš koliko imaš obrok in množiš in dobiš...?
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
ja pozabil sem v tisti evforiji. ga bom v ponedeljek zagnjavil, ampak preden kaj podpišem, bi bil rad pripravljen ...
v bistvu obrok vem, koliko bo, 264 evrov x 24 mesecev = 6336. ampak a ni tako, da se lizing obroki s časom večajo. če velja moj račun, pol ga preplačam samo 700 evrov in se mi lizing splača vzet, ampak ne vem, če je to tak simpl ...
 
Nazadnje urejeno:

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
12,8% je zelo visoko!
Ampak sam imam z BPF Citroen dobre izkušnje. popusta za leasing sem dobil ravno toliko kot bom vse skupaj preplačal.
Prodajalec ti mora takoj na začetku na papirju dat višino pologa, število in višino obrokov - stroški odobritve so ponavadi vključeni v polog (preveri na papirjih).

Lahko si izračunaš na:
http://www.psafinance.si/izracun/anonymous/ponudbaanonimnaeditcitroen.aspx

Ne pozabi množit števila obrokov z višino obroka in prištet pologa
smile-1.gif
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
aha, na tem on-line izračunu, je obrestna 10,38%. bom doma še enkrat preveril koliko imam jaz. ta izračun mi da obrok 260 evrov, meni je prodajalec izračunal 264. no, hvala zaenkrat. kot kaže se mi res splača vzet lizing. ampak če še ma kdo kaki nasvet, kar na plano z njim.
 

Dr_Strangelove

Fizikalc
1. nov 2007
3.073
2
36
www.pentagon.gov
So bili izračuni v cajtengih, da je leasing kljub popustom dražji od bančnega kredita.
Glede prejšnjega poplačila, se pa vnaprej pozanimaj. Ponavadi zaračunajo določene stroške. Dobro je tudi preverit, če niso v pogodbi še kake druge cake.
12,8 % letna efektivna obrestna mera je pa prekleto visoka.
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Aja, še nekaj.

Če lahko kadarkoli brez dodatnih stropkov poplačaš in praviš da imaš denar: vzameš leasing, dobiš popust in takoj po zapadlosti prvega obroka leazing v celoti izplačaš.

Izgubil si cca 350€ za odobritev in obresti za prvi mesec cca 30€. To pomeni da profitiraš dobrih 600€ z leasingom.
Seveda preveri če je predčasno izplačilo res brez dodatnih stroškov.
 

markoman

Fizikalc
19. avg 2007
2.566
17
38
na kredit ni popusta in je avto 1000 evrov dražji. isto na gotovino.
v bistvu me samo zanima, če bom kaj v plusu al naj raje že v štartu dam jurja več?
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
ja pozabil sem v tisti evforiji. ga bom v ponedeljek zagnjavil, ampak preden kaj podpišem, bi bil rad pripravljen ...
v bistvu obrok vem, koliko bo, 264 evrov x 24 mesecev = 6336. ampak a ni tako, da se lizing obroki s časom večajo. če velja moj račun, pol ga preplačam samo 700 evrov in se mi lizing splača vzet, ampak ne vem, če je to tak simpl ...

Ne moreš tako množiti da dobiš skupni znesek, v primeru kredita/leasinga se gre za obrestno obrestni račun, prodajalec ti mora povedati kolikšen bo skupni znesek za odplačilo, zakon o potrošniških kreditih (nisem čisto prepričan ampak leasing bi moral spadati notri) velja od 01.08.2010, tako da če bo prodajalec kej pameten, mu malo zagrozi z inšpekcijo, prav tako mora biti končni znesek poplačila vpisan na pogodbi. Ob EOM preko 10% ga boš preplačaš še pa še....tale eom je katastrofalna.
 
Nazadnje urejeno:

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
EOm je običajno zato visok,ker vsebuje stroske sklenitve pogodbe, te pa so vcasih kar visoki.

In ja, lizing spada v tisti novi zakon o potrošniških kreditih.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Jest bi drugače v tvojem primeru takole naredil....reci prodajalcu naj ti da ponudbo leasinga...kjer bo pisal skupni znesek plačila kredita, nato pojdi na banko in naj ti naredi ponudbo kredita, kjer bo prav tako pisalo koliko bo skupzni znesek plačila kredita....nato primerjaj razliko med zneskoma in boš videl kaj se ti bolj splača. Ni pa to fiksen znesek ker se eurbibor spreminja, raste...tako da razlika v odplačilu mora biti v korist kredita kar nekja več kot 1000 eur, da bi se ti splačalo vzeti avto na kredit in s tem 1000 eur dražjega.
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Citat:
Uporabnik feler pravi:
Citat:
Uporabnik markoman pravi:
ja pozabil sem v tisti evforiji. ga bom v ponedeljek zagnjavil, ampak preden kaj podpišem, bi bil rad pripravljen ...
v bistvu obrok vem, koliko bo, 264 evrov x 24 mesecev = 6336. ampak a ni tako, da se lizing obroki s časom večajo. če velja moj račun, pol ga preplačam samo 700 evrov in se mi lizing splača vzet, ampak ne vem, če je to tak simpl ...

Ne moreš tako množiti da dobiš skupni znesek, v primeru kredita/leasinga se gre za obrestno obrestni račun, prodajalec ti mora povedati kolikšen bo skupni znesek za odplačilo, zakon o potrošniških kreditih (nisem čisto prepričan ampak leasing bi moral spadati notri) velja od 01.08.2010, tako da če bo prodajalec kej pameten, mu malo zagrozi z inšpekcijo, prav tako mora biti končni znesek poplačila vpisan na pogodbi. Ob EOM preko 10% ga boš preplačaš še pa še....tale eom je katastrofalna.

Seveda množiš obrok s številom obrokov. v višinii obroka so obresti že vračunane. Itak pa dobiš tudi načrt odplačevanja - so datumsko našteti vsi obroki, kjer je razvidno tudi kolikšen delež obroka so obresti in koliko glavnica + koliko je ostanek glavnice po plačilu obroka.

Sicer pa vsi pozabljate da markoman ima denar, torej so obresti irelevantne če bo leasing odplačal takoj - ga vzame samo da dobi popust. plača samo stroške odobritve in obresti za prvi mesec.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Samo množenje anuitet z meseci ne dobiš točnega končnega plačila, razen če bo imel fiksno obrestno mero....v kar dvomim. Amortizacijski načrt mu mora pokazati kreditojemalec ja, samo kot kaže nekaj muti tisti tip, če mu noče nič povedat.
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
No ampak spet pozabljaš da markoman ima denar in bi leasing predčasno odplačal. koliko pa se lahko spremeni obrestna mera v enem mesecu?
Pa tudi v roku dveh let ti pri znesku avta vse skupaj lahko nanese max. 100€. pa še to mora EURIBOR poskočit za nekaj odstotnih točk.
Odvisno od pogodbe se EURIBOR prilagaja vsake 3, 6 ali celo 12 mesecev, vmes ti obrestne mere ne morejo spreminjat!
Skratka markoman, naj ti prodajalec vnaprej pripravi odplačilni načrt in potrdi da je predčasno odplačilo res brez dodatnih stroškov.

PS: sem pravkar poiskal svojo pogodno od BPF: stroške predčasnega odplačila računajo pravnim osebam, fizičnim ne.
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
ksz

Vseeno bi se bilo dobro pozanimati, če so kakšni stroški predčasnega odkupa. Jaz sicer že pri dveh avtih nisem imel težav s tem. Enega sem odkupil malo pred koncem leasinga, drugega pa nekje na 2/3 (ostalo bi mi še slabo leto). V obeh primerih so mi dali ponudbo za predčasni odkup in mi hkrati zabičali, da mora bit plačana še isti dan (šlo se je nekaj zaradi obresti, ki se izračunavajo glede na dneve). No, z nobenim nisem imel težav, takoj ko so videli priliv so mi poslali potrebno dokumentacijo da sem avto lahko prepisal nase. Zdaj sem pa končno lizing-free
smile-1.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.158
2.256
113
Citat:
Uporabnik feler pravi:
Samo množenje anuitet z meseci ne dobiš točnega končnega plačila, razen če bo imel fiksno obrestno mero....v kar dvomim. Amortizacijski načrt mu mora pokazati kreditojemalec ja, samo kot kaže nekaj muti tisti tip, če mu noče nič povedat.

Feler, ne bit malenkosten, če je obrestna mera spremenljiva se v teh par letih tudi ne bo tako gibalo da bi obrok tako ZELO odstopal od prvotnega, sploh pa pri takšnih zneskih kot je leasing obrok za avto srednjega ranga... Drugo je če ti vzameš kredita za 500.000€ na 6 let, tam pa je pomembno gibanje EURIBOR-ja... Skratka brezveze komplicirat, če dobiš jurja rabata pri njihovem financiraju te morejo prit obresti obrokov največ 900€ in si nardil biznis. Zakaj? Raje plačujem na obroke in denar obračam kot pa da nosim vse naenkrat...
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Sej oba misliva v isti smeri ja...najbolje je da primerja koliko je skupnega plačila pri leasingu ali kreditu in bo videl kako pa kaj.
 

hipnotik

Pripravnik
22. mar 2009
567
0
16
Če misliš lizing poplačati po treh mesecih se zna zgoditi, da boš kljub temu plačal vse obresti, ker lahko imaš obrok v prvih par mesecih sestavljen 90% obresti in 10% glavnica in če zraven plačaš še kakšno zavarovanje kredita potem je že vprašljivo kaj se ti splača, morda pa trgovec želi, da ti predčasno odplačaš lizing.
 

strasni

Pripravnik
16. mar 2011
103
5
18
Če ima nominalno obrestno mero recimo 8% potem ni v prvem mesecu 90% obresti in 10% glavnice,
ampak je v konkretnem primeru :
-obrok skupaj:260€
- od tega obresti: (0,08/12)*5650€ = 37,7€
-in odplačilo glavnice = 222,3€

po prvem obroku je ostanek glavnice 5427,7€, na kar spet plačaš (0,08% / 12) = 36,2€ obresti, ostalo je glavnica, in tako naprej...

stroški odobritve so v pologu in zato pride efektivna obrestna mera na 10,xx% letno