Idealna vlaga v prostoru?

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Ja..to sem jaz tudi slišal, ampak to je hud razpon.

Ne obstaja cifra..recimo 50% je idealno?
 

Jernej

Fizikalc
18. avg 2007
7.124
0
36
Idealno za človeka je med 30 in 60 procentov, vendar se priporoča držati vrednosti pod 50% zaradi pršic (ki uspevajo v bolj vlažnem okolju).
 
Nazadnje urejeno:

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
Citat:
Uporabnik Drago pravi:
40 do 60%

toliko!


to ni hud razpon....slabše je, če imaš kake hude sistem da ti uravnavajo npr. na 50 %.

Sistem ki bi ti hkrati 'lovil' vlago in temperaturo je sila drag in kompleksen.

Smo imeli v bivši službi v laboratoriju take zahteve....20 stopinj ter 50 % vlaga ....pa lahko rečem da je šele 3 sistem zmogel zagotavljat te pogoje (pa še ta zadeva se je kvarila na 3 mesece).

Resnici na ljubo pa v stanovanju niha od 20 % pa tja do 100 %.
 

merdzo

Majstr
6. avg 2007
3.700
138
63
Vlago je težko uravnavat na % natančno. Če rabiš za bivalne prostore, je že kar dobro, da ti sistem drži 40-60%. Po vsej verjetnosti boš samo dovlaževal, sušenje je malce zahtevnejše. Imaš centralno klimo?
Malo opiši kaj bi sploh rad s to vlago dosegel.

lp
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Prostor je velik ene 30 kvadrator, oz 60 kubikov. V njem se ogreva z centralnim zaradi česar se blazno zniža % v zimskih mesecih. Nabavil sem vlažilec zraka, kateri zadovoljivo opravlja nalogo. Vlago merim z vremensko postajo, tako da tudi to ni verjetno najbolj točno, ampak vseeno...

Zato me zanima na kakšni % naj držim vlago, glede "nižanja" vlage ni problem, samo odprem vrata in se zelo hitro zniža, višanje pa traja nekje 2 uri da pride na 50%.
 

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Prostor je velik ene 30 kvadrator, oz 60 kubikov. V njem se ogreva z centralnim zaradi česar se blazno zniža % v zimskih mesecih. Nabavil sem vlažilec zraka, kateri zadovoljivo opravlja nalogo. Vlago merim z vremensko postajo, tako da tudi to ni verjetno najbolj točno, ampak vseeno...

Zato me zanima na kakšni % naj držim vlago, glede "nižanja" vlage ni problem, samo odprem vrata in se zelo hitro zniža, višanje pa traja nekje 2 uri da pride na 50%.
Maksimalna količina vlage, ki je lahko v m3 zraka, je približno sorazmena s temperaturo zraka.
Koliko stopinj ima zrak, približno toliko gramov vode je lahko v njem.
Torej pri 5°C je v zraku lahko max 5g vode, pa je že 100% vlažnost.
Pri 25°C je v zraku lahko max 25g vode, pa je vlažnost 100%.

Zdaj pa: prostor ima 60m3.
Odpreš okno, da prezračiš, noter pride zrak 5°C, in ker je sončno vreme, relativne vlažnosti 40%.
Torej imaš v sobi 5g/m3 * 60m3 * 40% = 120g vode.
Sedaj bi pa rad ogrel prostor na 22°C in imel relativno vlažnost 50%.
Torej bi v prostoru potreboval 22g/m3 * 60m3 * 50% = 660g vode.
V prostor moraš torej z vlažilcem napihat dobrega pol litra vode.
 

dekca

alter gentleman
25. jul 2007
3.964
0
36
123
Če daš mokro brisačo na radiator, bo raven vlage zelo hitro narasla.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Malce smo zašli se mi zdi.



Torej še enkrat..imam vlažilec lufta, imam vlagomer...zanima me zgolj na koliko % naj vzdržujem vlago. Rečti med 40 do 60% se meni zdi malce prevelik razpon? S tem, da je nekdo rekel, da je nad 50% [censored]. Torej recimo 48%, bo to ok?
 
Nazadnje urejeno:

jurek1973

Guru
3. sep 2007
3.913
816
113
Točnega procenta ne boš dobil.
Če temperatura v prostoru zaniha za 3°C, lahko vlažnost zaniha za 20%. V nekaj minutah.
In noben vlažilec ne more sledit tem spremembam tako hitro.

Če ti bo uspelo vlažnost držati nad 40%, potem si zmgal.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
To sem opazil, da zelo niha, kako hitro nekdo gre ven in not.

Ampak na "srečo" sem večino časa not, brez motenj, tako da je temperatura dokaj enaka in ni nihanja.

Je kaj "narobe", če vlaga niha..recimo da pustim vlažilec da navlaži luft do 55% potem pa izklopim in čakam, da pade na 40%..potem pa spet pustim, da navlaži na 55%...etc ? Namreč zadeva brni in je nadležna
wink-1.gif
 

franci

Fizikalc
19. jul 2007
1.797
1
38
49
LJ
Dejstvo, že same izmerjene vrednosti, ki jih kažejo merilci vlažnosti zraka so RELATIVNE, torej približne. Nikoli ne veš, kakšna je DEJANSKA vlažnost zraka v prostoru, ker si merilci vlage niso enotni.

Če pa kdo želi izvedeti, kako se izmeri vlažnost zraka, pa naj vpraša, vendar je odgovor vedno na +/- 10% natančen.
 

ForeignBreed

Pripravnik
17. avg 2007
712
0
16
Bačka Palanka
Dejansko je odvisno za idealno vlago tudi podatek ali so stene, stropovi in tla suhi ali vlažni...
Ce imas novo gradnjo oz. zelo vlažno stanovanje ti npr 50% vlažnost zelo škodi, ker se ti bo naredila plesen, ki je zelo nevarna za dihala...
V suhem stanovanju, je 40- 50% vlaga normalna in ne škoduje.

Sam imam problem, ker smo se prehitro vselili v novo izdelano pol kletno stanovanje. V pol leta, kljub zračenju in kurjenju, se previsoke (60-65%) vlage nismo mogli znebiti na naraven način. Nekaj sem probval s lovilci vlage na tisti beli granulat, vendar zaradi škode, ki jo je vlaga povzročala je šlo vse prepočasi. Povsod se je pojavljala plesen, pohištvo se je začelo napenjati, pri omarah sem moral vse stranice zamenjat, jogiji so smrdeli po plesni in vlagi....
Na koncu smo nabavili Zibro razvažilec prostora, ki je v cca 1 tednu iz prostorov odstranil cca 20l vode in od takrat gredo stvari veliko na bolje...

sedaj imamo vlago cca 40-45% pri 22stopinjah...kar se mi zdi še vedno veliko
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Tudi pri moji punci doma imajo težave z vlago in tisti granulat ne pomaga kaj dosti.

Ti "profi" odstranjevalci vlage pa so hudo dragi.

Ve mogoče kdo, če je odstranjevalec vlage možno kje najeti? Recimo za kak teden, dva?
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
Rahlo OT: Kje in kak merilec vlage nabaviti? Pa da bo pravilno kazal.

Tudi sam končujem z delno adaptacijo starejše hiše (kamniti zidovi), pa me zanima kako je z vlago pri meni.
Estrihi so bili delani v začetku poletja, pretekli teden smo "na fino" pokitali stene, pričeli smo z beljenjem.

Pol nameravam položiti laminat in pričeti s selitvijo, pa me malo skrbi, da bo vlage v prostoru preveč.

Ogrevanje je na olje+radiatorji.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.188
1.797
113
tisti trenutek ko bo vklopil radiatorje bo vlage premalo!

tako da se ne sekiraj.

za približen občutek skoči v trgovino (Npr. Sar...tam vem da jih imajo) po navadno stenkso uro, ki kaže poleg (časa seveda tudi) temperature še vlago....daš 5 EUR pa veš pri čem si. Na 10 % bo natančen, več pa ni treba.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
Bomo videli. Grem v nabavo vlagomera.

Stene so debele in iz kamna. Hiša je delno podkletena, zidana je na skali, kar ni podkleteno, je cca 20 cm nad okoliškim terenom.
Skrbi me edino vlaga zaradi kapilarnega dviga.