Porok pri kreditu in kredit

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.311
942
113
Če si nekomu porok pri kreditu, imaš potem kaj težav, če bi sam rabil kredit?
 

pikovit

Pripravnik
3. feb 2008
402
2
16
52
kamnik
Ti potem ne moreš dobiti kredita.Razen,če je obrok kjer si porok manjši od tvoje kreditne sposobnosti.Vsaj pri NLB je tako.
 

_robi_

Pripravnik
15. maj 2009
455
0
16
Odvisno kakšne vrste je poroštvo. Če si klasični porok, se tvoja kreditna sposobnost zmanjša za toliko, kolikor znaša poroštvo, če pa si solidarni porok, pa tvoje kreditne sposobnosti to ne zmanjšuje, vendar si enako odgovoren, kot pri navadnem poroštvu. Drugače pa, razen če gre za družinske člane oz. partnerja jaz nebi dajal poroštva!
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Pri solidarnem poroštvu si odgovoren z nepremičnino v kateri živiš. Pride v poštev, ko je več lastnikov npr. neke hiše in nekdo od njih hoče vzet kredit na hipoteko. Takrat gredo ostali solastniki za solidarne poroke. On ne more plačevat, vsem se vzame hiša, plačo jim pa pustijo pri miru.

Odgovor na temo: da, poroštvo ti zbija kreditno sposobnost.
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Citat:
Uporabnik Robbit pravi:

Odgovor na temo: da, poroštvo ti zbija kreditno sposobnost.

Ni nujno, namreč dokler kreditojemalec plačuje, se poroku nikjer ne vidi da že ima kredit.
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Citat:
Uporabnik Robbit pravi:

Odgovor na temo: da, poroštvo ti zbija kreditno sposobnost.

Ni nujno, namreč dokler kreditojemalec plačuje, se poroku nikjer ne vidi da že ima kredit.

ne-ne-1.gif
narobe!

V Sisbonu je zadeva navedena in sicer pod šifro Osebno poroštvo
 

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
No jaz sem že parim strankam BP spravil cez kredit, čeprav so bili že kot poroki pri drugem kreditu. Mogoče se je risk pač odločil da mu vseeno odobri.
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Citat:
Uporabnik lost1 pravi:
Mogoče se je risk pač odločil da mu vseeno odobri.

Zanimivo, risk odloča ali bo kredit odobren ali ne
confused-1.gif
Po navadi se krediti, potrebni posebnih pooblastil, odobravajo pač na višjih inštancah komerciale.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Hmmm zna biti težava, odvisno od višine poroštva. Kot je nekdo že napisal, v SISBONU se to vidi, potem te pa še prečekirajo ali ti to dejansko plačuješ (iz trr izpiskov,plačilnih), pomoje ni problema za novi kredit če je znesek poroštva manjši. Pač glede na to da si porok, moraš vedeti da če kreditojemalec ne bo plačeval, se bodo nate spravili, in v praksi sem to že mnogokrat videl, sploh v teh časih. Poroštvo je dodatno zavarovanje banke, in pač tudi tveganje zate. Moraš paziti komu si porok.
 

Raso

Zelenc'
27. nov 2009
24
0
1
Pozdravljeni,

mogoče malo off topic ampak vseeno. S punco razmišljava o nakupu stanovanja. Sam sem dobil za nedoločen čas in tako priložnost, da bi mogoče lahko v roku pol leta gledala nakup lastnega stanovanja. Zanima me sledeče in sicer predvsem vaše izkušnje kako je z jemanjem kredita pri bankah v Sloveniji. V kratkem greva v različne banke povprašat koliko sva kaj sposobna, pogoje, itd... Da prvo vidiva kje sva sploh. Zanima me, če imate izkušnje s tem kaj je ugoden kredit:višina obrestne mere, euribor, kakšen način vračanja, prvo obresti pa potem na koncu odplačevanje glavnici... Hvala za vaše izkušnje in mnenja
lp
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Pojdita na čimveč bank in primerjajta ponudbe, ne glej samo višino obroka, važna je tudi eom, potem spreminjanje eurioborja (imaš na 3m, 9m, letno tudi verjetno še kje ipd.). 100% financiranje bo malo težka, čeprav nikoli ne veš, upam da imata kaj lastnih sredstev. Trenutno je zeelooo ugodna BKS banka, pač dokaj nova pri nas, tako da nabirajo komitente, se da dobiti že pribitek 1,6%,
 

Raso

Zelenc'
27. nov 2009
24
0
1
tnx. Grem danes prvo na sparkasse pa hypo in raiffasen. Pa itk bom na čim večih "težil" za ponudbo in pol probu pri drugi dodano kaj še iztržiti. Za to 100% financiranje nepremičnine vem, sam vseeno bomo videl do kod grejo s tem. Aja pa nameravam v Lj. nakup stanovanja opraviti, če bova tolko kreditno sposoben :)
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Solidarni porok ima večjo odgovornost kot subsidiarni...
Solidarni porok si lahko npr. svoji ženi pri najemu stanovanjskega kredita, saj takoj ko jemalec ne plača obroka terjajo poroka. Jamčiš s svojim premoženjem... To je v bistvu isto, kot da bi imel svoj hipotekarni kredit.
Subsidiarni porok nima tako hudih obveznosti... Vseeno pa preverjajo kreditno sposobnost...
Poroštvo takšno ali drugačno je zavedeno v SISBONu do katerih imajo vse banke dostop. Poroštvo ti omeji kreditno sposobnost.
To je dejstvo, preverjeno na banki, pa ne na šalterju...
wink-1.gif
 

Raso

Zelenc'
27. nov 2009
24
0
1
Pozdravljeni,

v petek sem bil samo na Sparkasse banki, mi ni uspelo priti na druge. Informativnega izračuna nisem dobil saj pravijo, da bi za to moral v Lj., kjer naj bi oni to delal. Mi je pa gospod na banki povprek in povčez vse razložil kaj naj bi po njegovem moral paziti pri jemanju ter naj potem vse te pogoje primerjam pri drugih bankah. Saj kot rečeno naj bi bili pri njih najboljši (stroški razni, vpis v ZK, kakšne euribor, različni K 365, 360..). Mi je vse lepo spisal na list, bila pa sva dobro 1h pri njemu....Uglavnem po tist kar sva prišla nisva dobila, je pa na koncu potem na listek en napisal, če bi teoretično kupovala nepremičnino v Lj, z vrednostnjo cca. 110 000€ z 10% ali 20% lastnim vložkom na 216 m (18let), bi bil obrok mesečni v prvem primeru cca. 646€, v drugem pa 634€ tako nekako... ni pa nikjer zagotovila ali bom ziher toliko dobil ter kolikšen je bil euribor+%... Tako da zdaj morava še po drugih. Je pa reku, da naj bi mu sodelavci iz Lj. pravili da naj bi se nekje prodajala v Lj. stanovanja po 1800 - 2000 €/m2. Kaj menite o tem ?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
malo off:
pa kaj zaboga vsi rinete v Ljubljano v ta hrup in smrad?
Osebno mi še sedanja lokacija zaradi prometa in hrupa ni všeč... Da imam dobre komunikacije grem takoj na kakšen bolj odročen kraj v mir...
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.249
6.519
113
Meni osebno paše to, da lahko ob 03 ponoči greš na burek, ali drugo hrano. In da je tudi ponoči neka aktivnost, čeprav vseeno majhna. Na kaki vasi, je že ob 22 vse mirno, ker se ljudje vstajajo in gredo spat "s kurami".