Blok: dela na terasi - odgovornosti/pravice

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Živjo.

Imamo situacijo, da je pod našo teraso prišlo do zamakanja (slaba gradnja, krivda prvotnega investitorja/lastnika, ki je veselo v stečaju) in se je spodnji sosed odločil to sanirati. Za dostop do težave so morali razbiti par ploščic na naši terasi in sedaj čakamo, da to uredijo nazaj.

Prvotno o razbijanju terase ni bilo govora, samo obvestilo upravnika 'da bodo delavci mogoče morali dostopati do terase, blabla...' in potem čez dva dneva pol kvadratnega metra razbitih ploščic. Nismo dali nobenega dovoljenja zato in v duhu dobrih odnosov - ajde, je treba zrihtati, ne bomo komplicirali... itak je bilo že razbito.

Zanima me kdo je za kaj odgovoren in kateri zakoni se nanašajo na to. Konkretno: mogoče originalne ploščice niso več dobavljive, je kakšna kompenzacija, če dajo drugačne, oziroma vesoljski scenarij - morajo prekriti celo teraso z novimi - enakimi? Od upravnika se ni dalo izvleči nič kaj zelo konkretnega in bi se rad pripravil na backup scenarije, če bo treba zaostriti retoriko.

P.s. Za oris situacije - spodnji sosed je podjetje, ki ima v lasti celotno pritličje in ne nek Janez Novak.

Vnaprej hvala za konstruktivne odgovore.
smile-1.gif
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Po zakonu morajo vzpostaviti v prvotno stanje. Tukaj pa se potem zakomplicira, kaj je prvotno stanje. Ali je dovolj, da je funkcionalno enako, ali tudi z estetskega vidika.

Pri mojih starših so popravljali balkon v novozgrajenem bloku 3 mesece po prevzemu stanovanja, ker so nekaj zahebali naklon in ni odtekala voda. Zamenjati so morali cca 1/3 ploščic. Čeprav je podizvajalec, ki je polagal ploščice, še imel na zalogi prav ploščice, ki so ostale od balkonov v tem bloku, se odtenek ni ujemal. Očitno drug batch enakega modela ploščic in je že malo drugačen odtenek. Mene bi motilo, mat pa se ni hotela ukvarjat s tem, da bi ji takoj po vselitvi še enkrat razkopali cel balkon.

Tako da tudi če najdejo kje enake ploščice, zna biti, da se bo videla razlika. Jaz bi zahteval, da na novo položijo ploščice po celi terasi. Če je zamakalo in če je tvoja terasa streha spodnjemu prostoru, bi mogoče lahko šlo iz zavarovanja skupnih prostorov?

Če ne pa zahtevati od tistega, ki je naročil popravilo. Kako se bodo oni med sabo zmenili, ni tvoj problem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Ampak zamakalo je “od tebe” ce prav razumem. Kdo placa popravilo ce tebi v kopalnici spusti voda in sosedu spodaj pade strop dol?

Vem vem, slaba gradnja ampak inih ni vec. Zdaj si ti “krivec”. Ti se pa zmeni z onimi ki so zahebali. Tako bi bilo moje mnenje. A ja pa še racun ti bodo dali za stroske sanacije
smile-1.gif
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Upam, da se ne motim, ampak nekje imam v glavi, da če je njegova terasa hkrati streha spodnjemu lastniku, se glede vzdrževanja obravnava kot skupna lastnina.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Upam, da se ne motim, ampak nekje imam v glavi, da če je njegova terasa hkrati streha spodnjemu lastniku, se glede vzdrževanja obravnava kot skupna lastnina.

Sigurno NE, imel sem točno tak primer, se je vključila stanovanjska inšpekcija, no na srečo je še veljala 10 letna garancija na konstrukcijske napake in je popravil izvajalec, razbil vse ploščice dal tokrat 2 x no izolacijo in nazaj ploščice in je že 5 let mir. Dejstva so pa taka, če je od soseda zgoraj terasa, ali njegov lastniški balkon hkrati tvoja streha, je krivec on in on je dolžan vzdrževati, da vam ne zamaka.

Celo izrecno sem vprašal kako je v primeru, da je penthause na vrhu stavbe in so rekli, da enako, del, kjer pa je penthause pa je njegova streha skupna, ostalo pa je skupno samo, če imajo vsi izhod na to teraso ali je skupna in ni v lasti in uporabi le tega penthausa.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.994
-1.289
113
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Dejstva so pa taka, če je od soseda zgoraj terasa, ali njegov lastniški balkon hkrati tvoja streha, je krivec on in on je dolžan vzdrževati, da vam ne zamaka.

Celo izrecno sem vprašal kako je v primeru, da je penthause na vrhu stavbe in so rekli, da enako, del, kjer pa je penthause pa je njegova streha skupna, ostalo pa je skupno samo, če imajo vsi izhod na to teraso ali je skupna in ni v lasti in uporabi le tega penthausa.

Človek božji. Po tvoji teoriji je tudi lastnik, ki ima stanovanje na vrhu bloka, odgovoren za zamakanje strehe.
smile-1.gif
 

8888

mesija - Assassin's Creep
8. jul 2010
32.905
5.654
113
blizu močvirne prestolnice
Sam sem videl, da so menjali vse ploščice, ne samo m2. Tako da s tem ne bodo nič naredili, treba zmetati ven tlak, na novo izolirati, narediti nov tlak, šele nato zaključki, vključno z novo fasado ( popravki in zaključni sloj )
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Citat:
Uporabnik Mare2 pravi:
Človek božji. Po tvoji teoriji je tudi lastnik, ki ima stanovanje na vrhu bloka, odgovoren za zamakanje strehe.
smile-1.gif
Streha je nad glavo, terasa pod nogami. Streho uporabljaš pasivno, teraso aktivno.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik igi pravi:
Ampak zamakalo je “od tebe” ce prav razumem. Kdo placa popravilo ce tebi v kopalnici spusti voda in sosedu spodaj pade strop dol?

Vem vem, slaba gradnja ampak inih ni vec. Zdaj si ti “krivec”. Ti se pa zmeni z onimi ki so zahebali. Tako bi bilo moje mnenje. A ja pa še racun ti bodo dali za stroske sanacije
smile-1.gif

Saj ni njemu spustila pipa na terasi! Niti ni on polival. Ce to drzi, potem naj v primeru zavarovanja izliva placa sanacijo njegova zavarovalnica. Mislis da bo na prvi poziv placala?
Jaz vem da se ne bi dal kar tako enostavno.
Pred leti je bilo kar nekaj crnila prelitega zaradi puscanja strehe parkirisca pri maximarketu. Kako so tisto potem resili ne vem
https://www.dnevnik.si/56083
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Kam pa balkon “pripada”? Skupnim prostorom?
Sej pa ne vemo točno o kakšni terasi je govora.

Imam jst tudi 12m2 “terase” (balkona), pa bi menjal ploščice in ohrajo na skupni konto
evil.gif
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Najprej balkon - je lastništvo stanovanja - se tudi šteje v kvadraturo.
Terasa: strošek tistega, ki jo uporablja (aktivno ali pasivno je vseeno) torej lastniška terasa (od enega stanovanja) eden, skupna terasa (recimo ravna streha, ki je pohodna in se gor suši perilo) od vseh.

Pa še o garažah (kletnih), ki imajo na "strehi" hkrati parkirišče ali pohodno površino - je več scenarijev:
- lastništvo "strehe" garaže pripada lastnikom garaže - ti s streho prosto razpolagajo (lahko jo dajo v najem recimo) in seveda tudi vzdržujejo
- enako kot prejšnje, le da na strehi nimajo pravice lastništva (kar je nelogično) in s tem omejevanja uporabe, vse stroške pa vseeno krijejo.
- solastništvo "garažnikov" in uporabnikov strehe garaže po etažah (ena garaže, druga streha) - po moje najbolj pravilna oblika
- pišmevrit lastništvo - deluje dokler se vse skupaj ne sesede.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
SciFi scenario:

Obnova fasade in oken, “majstri” v 3. nadstropju zahebejo in narahlo zamaka pod polico v kuhinji. Ker je zamaknjen minimalno in materiali še OK, nihče ne opazi zamakanja. Mine 10 let, izvajalec v stečaju. Hebena voda pa namesto, da bi kot sedaj vsa leta, odtekala po zunanji strani zidu, najde pot v kuhinjo lastniškega stanovanja v 3. nadstropju. Da je mera polna si izdolbla kanal skoraj do sredine kuhinje in posledično uničila tlak in strop spodnjega stanovanja.

Kdo plača sanacijo takega primera?

In ja - situacija je popolnoma enaka kot v primeru, ki ga ima avtor. Terasa je po eni strani “streha” in njena notranja konstrukcija mora biti vododtesna, obenem pa zgornji sloj uporablja lastnik stanovanja in mora zagotavljati samo, da je “vrhnji“ sloj ustrezen (ustrezne in cele ploščice vs. notranje stene kuhinje).
Tako pravi vsaj moja kmečka logika.

A res ni nikjer “zapisano” kako je v takšnih mejnih primerih?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Ploščice, kakšne ploščice?
Saj sam - razen na svoji lastnini/delu -ne smeš brez dovoljenja sanirati NIČ.
Dela na skupni lastnini so z dogovorjem, soglasjem vseh ali le dela lastnikov.
In izvajalec mora stvar zrihtat, pač nove ploščice(?)
Gledi SCI FI
Voda je zaradi tebe. Plačaj.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Bralna pismenost pa to? Daj preberi kaj “muči” avtorja.

Pa še glede vode - zaradi šlamparaja se sesuje del zunanje stene in skozi dežuje - seveda zamaka v spodnje stanovanje. Kdo plača sanacijo zunanjega zidu in kdo popravilo spodnjega stanovanja?

Vem - precej za lase privlečeno in skrajno, pa vendar teoretično možno.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
Bralna pismenost pa to? Daj preberi kaj “muči” avtorja.
Še dobro, da nismo vsi tako pametni, kot ti.
Takrat bi imel še kakšnega enakovrednega sogovornika.
 

matofill

Guru
18. sep 2008
3.664
727
113
Citat:
Uporabnik Mare2 pravi:
Citat:
Uporabnik matofill pravi:
Dejstva so pa taka, če je od soseda zgoraj terasa, ali njegov lastniški balkon hkrati tvoja streha, je krivec on in on je dolžan vzdrževati, da vam ne zamaka.

Celo izrecno sem vprašal kako je v primeru, da je penthause na vrhu stavbe in so rekli, da enako, del, kjer pa je penthause pa je njegova streha skupna, ostalo pa je skupno samo, če imajo vsi izhod na to teraso ali je skupna in ni v lasti in uporabi le tega penthausa.

Človek božji. Po tvoji teoriji je tudi lastnik, ki ima stanovanje na vrhu bloka, odgovoren za zamakanje strehe.
smile-1.gif

Nikakor ne, sem napisal, da samo balkoni, sama streha na vrhu tudi streha tega penthausa pa je skupna last, balkoni pa če so v izključni lasti penthousa na vrhu, in drugi nimajo dostopa so v vzdrževanju tega penthausa.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Hvala vsem za takšne in drugačne odgovore, vidim da so mnenja kar precej deljena.
smile-1.gif


Če ima kdo kaj več izkušenj, bi bil zelo vesel tudi kakšnega nasveta kateri zakoni urejajo take situacije - stanovanjski, obligacijski zakonik?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.133
2.210
113
Če prav razumem je balkon, ki zamaka tebi, vpisan kot del stanovanja ki ima lastnika. To ni skupna lastnina.
Lahko pa je skupna lastnina, ki jo uporablja - v dogovoru z ostalimu lastniki - samo ena oseba.