nakup nepremičnine - vprašanje

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Zdravo,

imam sledeče vprašanje:

Pri stricu se zanimajo za nakup nepremičnine, ki jo po končanem postopku dedovanja prodajajo dediči. Ponudba za nakup je bila podana na oglasno desko s ceno 100.000 EUR (cena je glede na stanje absolutno previsoka, zato je po taki ceni ne želijo kupiti - tudi po GURS je cenitev za 30% previsoka), tja so se prijavili vsi interesenti, nato pa je sledila obravnava, kjer so ugotovili, da je stric od vseh interesentov najprimernejši in je bil izbran kot edini legitimni potencialni kupec. Seveda je prejel tudi odločbo o sprejetju ponudbe, ostali pa zavrnitev.

Predvidevam, da se bo zdaj pripravila pogodba (prodajo ureja nepremičninska agencija), seveda za oglaševano ceno 100.000 EUR, katero pa on ne misli podpisati zaradi previsoke cenitve nepremičnine.

Kaj se zgodi v primeru, da ne podpiše pogodbe? Se zopet zbira ponudbe in se on ne sme prijaviti? Gre nepremičnina na dražbo? Kaj pa, če nekdo od zavrnjenih interesentov želi plačati zahtevano ceno?

Naj omenim, da je stric mejaš in mu ni vseeno, kdo bo novi kupec, bi pa najraje bil on sam, ampak za približno realno ceno (nekje 70% od zahtevane cene). Tudi sam je pripravljen naročiti cenitev nepremičnine, če mu to pomaga pri nižanju cene.

Hvala za odgovore.
 

Jst10

Pripravnik
1. sep 2008
150
0
16
Sicer ne prav razumem, kako se je prodajalo, a:
Če govorimo o prodaji kmetijskega zemljišča za katerega je bila podana ponudba na oglasni deski UE, je bila s sprejemom ponudbe s strani tvojega stricain odobritvijo posla s strani UE pogodba sklenjena...

Torej prodajalci lahko kupnino od tvojega strica iztožijo in obratno, tvoj stric lahko iztoži izdajo zk dovolila od prodajalcev.

http://www.sodisce.si/znanje/sodna_praksa/pravna_mnenja_in_stalisca/41040/
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
če prav razumem je cena 100k€ in stric se je prijavil kot zaineresiran, da bo zadevo kupil in je tudi dobil.
sedaj pa ne bi plačal polne cene ampak 70% cene !?

a se delate neumne ali ste neumni ?
lahko ti taš cenit , pa cenilec lahko napiše kar hoče, če jaz ne dam pod 100K in ti to sprejmeš, kar je tvoj stric tudi naredil ( se prijavil za ceno 100k )
saj cena je bila znana kot si napisal
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik chancey pravi:

Naj omenim, da je stric mejaš in mu ni vseeno, kdo bo novi kupec, bi pa najraje bil on sam, ampak za približno realno ceno (nekje 70% od zahtevane cene). Tudi sam je pripravljen naročiti cenitev nepremičnine, če mu to pomaga pri nižanju cene.

Upam da se s tem vprašanjem samo hecaš,ti ali tvoj stric...
Sprejel je ponudbo za 100k,ostale so izločili,sedaj bi pa plačal manj?
13.gif

Sory,to so resne zadeve,ni to neka zajebancija,da kar sprejemaš ponudbe in izločaš ostale ponudnike...zdaj nima šans,plačati bo moral 100k,sicer ga bo prodajalec uspešno (iz)tožil!
 

chancey

Pripravnik
26. apr 2010
457
2
18
Kot sem dejal, nimam veliko informacij
cool-1.gif


Postopek je bil po mojih informacijah:
Objava 30 dni na UE
Prijava kot zainteresiranec za nakup ali nekaj podobnega (ne poznam postopkov, nisem še kupoval nepremičnin
evil.gif
)
Pregled vseh ponudb na UE
Odločba o najprimernejšem kandidatu

To je to
smile-1.gif


Ne vem pa ali je na odločbi napisana cena nepremičnine (predvidevam, da je)

Predvidevam, da je sedaj potreba pogodba itn
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Glede na vprašanje bi tukaj najbolj prav prišel smilej, ki se križa.
grin1.gif

Daj najprej probaj dobit točne informacije, pa potem vprašaj še enkrat.
Kot se pa nakazuje lahko stricu kar poveš, da naj pripravi lepo polno vsoto, ker drugače zna bit zadeva še malo dražja.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.314
1.337
113
Prodajalec je dal ponudbo na UE, ker verjetno prodaja kmetijsko zemljišče in stavbe v paketu. Stric se je prijavil in verjetno rekel, da ponudbo prodajalca sprejema. Pregled sprejetih ponudb je naredila UE, izbrala tistega, ki ima prednost pri nakupu-tvojega strica in to je sedaj to. Prodajna pogodba za nepremičnino je sicer res veljavno sklenjena samo v pisni obliki, ampak prodajalec lahko tako kot so ti že rekli toži tvojega strica na sklenitev prodajne pogodbe in bo na vsakem kolikor toliko normalnem sodišču tožbo tudi dobil.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik chancey pravi:
Kot sem dejal, nimam veliko informacij
cool-1.gif

To kar dela tvoj stric,je isto kot ta primer:
Prodajaš avto za 10k in imaš 4 ponudnike,vsi ti takoj ponujajo 10k. Ti izbereš četrtega,ostale odpikaš,on ti plača 2k are...potem ti pa čez en teden začne težit da mu znižaj ceno na 7k,ker toliko je po njegovem realna cena,ali pa mu vrni aro.
 

darko11

Majstr
21. jul 2007
1.202
178
63
V spominu imam, da v tem primeru prodajalec zadrži aro (ali dvojno aro). Se pravi lahko nateguna tudi toži za nastalo škodo ?
grin1.gif
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Bom izkoristil avtorjevo temo, da ne smetim okrog.
Torej: S punco kupujeva hišo in sva tudi našla eno, ki nama je zelo všeč.
Nastane pa problem, ker ima zelo ohlapno urejene zadeve z sosedi, zdajšnjemu lastniku se ne zdi pomembno tega urejat, ker je nepremičnino koristil kot vikend. Midva bi pa tukaj živela in rada imela pošlihtane zadeve z sosedi, sem sicer zelo nekonflikten in se vedno z sosedi razumem, nebi pa rad da se potem to podre zaradi kakih glupih mejaštev.
Problem so: Služnostne pravice, ena parcela, ki je v 2/3 v tvoji lasti, 1/3 pa v sosedovi, en kup mini parcelic, ki tvorijo ponudbo (ene so zazidljive, ene kmetijske), nedorečene stvari- sosed (od sedanjega lastnika bratranec) z traktorjem vozi čez tvoje dvorišče, ker tako dostopa do svoje parcele, meje zdajšnjemu lastniku niso čisto znane, objekt je dograjen, za kar sicer imam uradno dovoljenje, ni pa vrisan v karte.
Tudi ko se dogovorimo, če se...gre ponudba najprej na odobritev na CSD (ker je originalna lastnica dementna), nato pa viseti na občino zaradi kmetijskega zemljišča.

Kaj predlagate, agenta, odvetnika? Sam nisem sposoben tega speljati, da bi bil prepričan, da vse štima.
Problem je ker je zdajšnjemu lastniku vse v redu in ne bo šel zadev urejati in bi potem vse to padlo name...nebi se pa rad zafrknu in kupil neke zadeve, ki mi potem ne bo služila kot se zagre ali mi pa nakopala še dodatnih 10.000 stroškov.

Prodajalec prodaja v lastni režiji, brez agenta

Lp
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Zadeva je čisto enostavna: on ne bi urejal, ti ne bi plačal -----) pozabi.
Drugače pa DOBER nepremičninar, ki pozna zadeve v nulo: pred podpisom in plačilom moraš imeti vse pisno urejeno. Kako to narediti, ti bo nepremičninar povedal, seveda ima le ta verjetno svojega odvetnika.
Kolikor razumem gre za več pomešanih parcel, kaj ni vrisano kam? Meni se zdi, da bi se lastnik rad losal zadeve in prestavil vse sranje na novega kupca.
Sam bi zadevo ob vsem tem že zdavnaj pozabil, razen če gre za neko res ugodno zadevo (le zakaj je tako ugodna?
wink-1.gif
) potem bi morda nadaljeval, ampak preden bi bilo vse papirno urejeno, je no go, da skeširam.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik pocast pravi:
Kaj predlagate, agenta, odvetnika? Sam nisem sposoben tega speljati, da bi bil prepričan, da vse štima.
Problem je ker je zdajšnjemu lastniku vse v redu in ne bo šel zadev urejati in bi potem vse to padlo name...nebi se pa rad zafrknu in kupil neke zadeve, ki mi potem ne bo služila kot se zagre ali mi pa nakopala še dodatnih 10.000 stroškov.

Obvezno,ampak res OBVEZNO uredite vse te služnostne pravice in meje,preden karkoli kupuješ,ne se hecat s temi stvarmi! Tudi v primeru nakupa od lastnih staršev,sester,brata,najboljšega prijatelja,itd (kaj šele od nenzanca)...se mora vse zelo natančno urediti in zapisati,da ni potem problemov,ko recimo nekdo od udeležencev proda svojo nepremičnino in pride nov lastnik!
Na tvojem mestu bi vzel dobrega agenta + odvetnika,ki se se s tem ukvarja (vsaj naroči se na uro ali dve njegovega svetovanja)
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Mah zadeva je tečna za popenit...
Sanjska parcela z lepo hišico, cenovno ni nevem kolk pocen, je pa za naju sprejemljivo in izvedljivo.

Prodajalec (sin lastnice, čeprav po njegovih besedah to prodaja njegova hči, vendar jo nismo še spoznali), zelo neomajan in trdi da vse štima. Da, gre za več parcel, hiša je vrisana v karto, vendar še star izvedba (prizidek ni vrisan imajo pa dovoljenje za prizidek). Parcele se v kartah vrisane vse, ene imajo služnostno pravico, ene še ne (gre se pa da sosed rabi služnostno, ne lastnik/oz. jaz). Če vprašam lastnika kje so meje, sploh ne zna pokazati, čeprav v kartah so vrisane.
Torej kje je dilema? Jaz sem pripravljen iti v to, plačati agenta, tudi morebiti odvetnika...ampak, ko vse dorečemo, mora zadeva viseti en mesec na občini, kaj če se takrat prijavi na to sosed, ki ima predkupno pravico? Torej jaz se skeširam 5.000 da uredimo meje in pogodbe itd...potem pa nepremičnina pripada sosedu.
Še enkrat: Prodajalec je nemogoč za kakršne koli pogovore in da, tudi sam sem že popenil in izbrisal iz glave zadevo, vendar mi je res škoda take parcele in hiše, ker mi je vse ostalo top.
Ali lahko kako to izpeljemo?
 
Nazadnje urejeno:

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
S pametno osebo se vse da dogovorit, tudi recimo, da v kolikor kdo drugi kupi, potem pač ne plačaš stroške dokumentacije. Ali npr. ok, cena taka in taka + stroški dokumentacije, vse skupaj plačaš ob prepisu. Drugače bo pač to drugi kupec plačal, logično.
Imam pa eno vprašanje, ker si zraven vpletel še tretjo osebo, ki pa tudi ni lastnica parcele, če prav razumem. Zakaj se ti sploh z njim pogovarjaš. Ti se moraš pogovarjati s pravnim zastopnikom dementne lastnice. Če le tega ni, potem samo z lastnico, tudi če je dementna.
Tukaj imaš toliko vprašanj noter, da se kar kadi. Najprej vse to poštimaj, imej na drugi strani PRAVNEGA lastnika ali zastopnika za vse to, potem pa se začneš pogovarjati naprej.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik chancey pravi:
Zdravo,

imam sledeče vprašanje:

Pri stricu se zanimajo za nakup nepremičnine, ki jo po končanem postopku dedovanja prodajajo dediči. Ponudba za nakup je bila podana na oglasno desko s ceno 100.000 EUR (cena je glede na stanje absolutno previsoka, zato je po taki ceni ne želijo kupiti - tudi po GURS je cenitev za 30% previsoka), tja so se prijavili vsi interesenti, nato pa je sledila obravnava, kjer so ugotovili, da je stric od vseh interesentov najprimernejši in je bil izbran kot edini legitimni potencialni kupec. Seveda je prejel tudi odločbo o sprejetju ponudbe, ostali pa zavrnitev.

Predvidevam, da se bo zdaj pripravila pogodba (prodajo ureja nepremičninska agencija), seveda za oglaševano ceno 100.000 EUR, katero pa on ne misli podpisati zaradi previsoke cenitve nepremičnine.

Kaj se zgodi v primeru, da ne podpiše pogodbe? Se zopet zbira ponudbe in se on ne sme prijaviti? Gre nepremičnina na dražbo? Kaj pa, če nekdo od zavrnjenih interesentov želi plačati zahtevano ceno?

Naj omenim, da je stric mejaš in mu ni vseeno, kdo bo novi kupec, bi pa najraje bil on sam, ampak za približno realno ceno (nekje 70% od zahtevane cene). Tudi sam je pripravljen naročiti cenitev nepremičnine, če mu to pomaga pri nižanju cene.

Hvala za odgovore.

Pa saj verjetno se šali tvoj stric...

Gre v avtosalon, gleda avto, mu naredijo ponudbo in podpiše = sprejem ponudbe.

Ko pa rečejo, no sedaj pa plačaj, pa reče, ne bom, cena je previsoka
evil.gif


V gornji zadevi je po sodni praksi sprejem ponudbe že kupoprodajna pogodba, res pa je, da manjkajo še nebistvene sestavine, rok plačila ipd...kar pa lahko določi sodišče, če se kasneje to ne zapiše.

Skratka prodajalec lahko iztoži kupnino ali uporabi kakšno drugo sankcijo iz OZja, ker je evidentno, da se je nekdo prijavil, ki noče izpolniti.

p.s.
ceno pa seveda postavlja prodajalec, ne kupec, sploh pri tovrstni prodaji preko deske...

vzameš ali pustiš drugim, al pa glumiš, kot v tem primeru, a gluma se ne bo izplačala
evil.gif


v primeru, da pa se zadeva sporazumno "razveljavi", gre prodaja spet na novo na oglasno desko...

samo stricu potem ne bi več priporočal ponovne glume in nenakupa, saj bi v tem primeru šlo za evidentno zlorabo pravic (predkupnega upravičenca) pa se bi lahko pojavil še v kakšnih postopkih
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
S pametno osebo se vse da dogovorit, tudi recimo, da v kolikor kdo drugi kupi, potem pač ne plačaš stroške dokumentacije. Ali npr. ok, cena taka in taka + stroški dokumentacije, vse skupaj plačaš ob prepisu. Drugače bo pač to drugi kupec plačal, logično.
Imam pa eno vprašanje, ker si zraven vpletel še tretjo osebo, ki pa tudi ni lastnica parcele, če prav razumem. Zakaj se ti sploh z njim pogovarjaš. Ti se moraš pogovarjati s pravnim zastopnikom dementne lastnice. Če le tega ni, potem samo z lastnico, tudi če je dementna.
Tukaj imaš toliko vprašanj noter, da se kar kadi. Najprej vse to poštimaj, imej na drugi strani PRAVNEGA lastnika ali zastopnika za vse to, potem pa se začneš pogovarjati naprej.

Kot prvo moraš razumeti da prodajalec ne reagira na moje prošnje ali zahteve da se stvar uredi pravno formalno.
Uradna pooblaščenka je njegova hči (ker je mati dementna), on pa "prodaja". Od hčere kontakta niamamo, on ga tudi ne bo posredoval.
Glede tvojega predloga: Jaz bom moral storitve geometrov itd predhodno plačati, pred podpisom pogodbe, ker mora ponudba viseti en mesec na občini. Kako si zagotovim da dobim ta denar nazaj, če se na ponudbo prijavi sosed in kupi hišo z predkupno pravico?
Torej v takem stanju nočem kupiti zadeve, če jo pa jaz porihtam, nimam zagotovila da bo nekoč moja, prodajalec pa noče porihtati.

Vem, najlažje ga je nekam poslati in izbristai iz glave....kar sem že naredil. Vendar ko vidim da se še prodaja, mi je pa kar škoda...
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Jaz dobro razumem, kaj si napisal, ampak ti nočeš razumeti, kaj ti jaz pišem. Jaz ti nimam kaj drugega še napisat, kot da bi očitno šel rad z glavo skozi zid. Probaj, pa boš videl, če je tvoja glava trša kot zid.
Lahko pa probaš it v salon od Renoja, pa se pogajaj z njimi o ceni novega Mercedesa
grin1.gif
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Zelo na kratko - na noben način ne moreš zagotoviti, da boš denar dobil nazaj, če na koncu kupi nekdo drug. Edini način bi bil, da prodajalec sklene dogovor/pogodbo z agentom, ki bi to dokumentacijo urejal, in se v pogodbo točno zapiše kdo in v katerem primeru nosi katere stroške.

Glede na napisano, da prodajalec (ki to sploh ni), ni pripravljen na komunikacijo, lahko na normalno in za tebe varno rešitev te prodaje žal pozabiš.
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Jaz dobro razumem, kaj si napisal, ampak ti nočeš razumeti, kaj ti jaz pišem. Jaz ti nimam kaj drugega še napisat, kot da bi očitno šel rad z glavo skozi zid. Probaj, pa boš videl, če je tvoja glava trša kot zid.
Lahko pa probaš it v salon od Renoja, pa se pogajaj z njimi o ceni novega Mercedesa
grin1.gif

oh alter...
 

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.952
323
83
Citat:
Uporabnik ales85 pravi:
Zelo na kratko - na noben način ne moreš zagotoviti, da boš denar dobil nazaj, če na koncu kupi nekdo drug. Edini način bi bil, da prodajalec sklene dogovor/pogodbo z agentom, ki bi to dokumentacijo urejal, in se v pogodbo točno zapiše kdo in v katerem primeru nosi katere stroške.

Glede na napisano, da prodajalec (ki to sploh ni), ni pripravljen na komunikacijo, lahko na normalno in za tebe varno rešitev te prodaje žal pozabiš.

Bo zadnji stavek kar najboljša rešitev.