Zavarovalna polica za pogreb

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Saj tudi pokopljes lahko brez vencev in ostalih "oslarij".
Pa glede na ceno na Žale.si. si ob najmanj minimalca (brez oslarij).
Najbrž se nisi urejal in plačeval pogreba.
 
Nazadnje urejeno:

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Še nedolgo nazaj, pogreb oz. raztros izven "uradnih" lokacij ni bil mogoč oz. dovoljen. Če si pa pokojnika "ugrabil" si pa lahko napravil kar si hotel. Čeprav se verjetno še vedno vodi kakšna evidenca kje je kakšen pokojnik in bi znalo biti malce nenavadno, da bi bila rubrika kraj pokopa prazna.

Kako je danes ne vem.

Čeprav tudi upepelitev ni poceni (v našem primeru je bila okoli 600€), plus osnovni stroški z vencem, izkopom, prevozi, žaro in trobentačem so narasli na nekaj preko 1000€. Razen trobentača, vse osnovno.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Hehehe

Pri vseh zz velja kritje za nezgodno in naravno smrt neglede na lokacijo.

Izvzeta so vojna obmocja, mont everesti ...
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Zgleda ziviva vsak v svojem svetu. V mojem recimo bo sam "pogostitev" prisla 15x zesek ki ga ti omenjas.

70x toliko pogreb.

10x toliko venci in podobne oslarije.

Ljudje smo si res razlicni. Mene je moj pes kostal 5x znesek katerga bos ti namenil za svoje starse, pa naj se dolgo zivjo, da se razumeva.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Zgleda ziviva vsak v svojem svetu. V mojem recimo bo sam "pogostitev" prisla 15x zesek ki ga ti omenjas.

70x toliko pogreb.

10x toliko venci in podobne oslarije.

Ljudje smo si res razlicni. Mene je moj pes kostal 5x znesek katerga bos ti namenil za svoje starse, pa naj se dolgo zivjo, da se razumeva.
Jaz mojim staršem nudim vse kar lahko danes. Ko sta živa. Kupil sem jima avto, fotru Rolex, matki kupim kar jo veseli, plačujem vse stroške, celoten penzion jima je žepnina.

Za pokop se ven metat, se pa strinjamo, da je oslarija. Je pa res tako najceneje in vsi porajtajo kakšen car si. Tisto eno uro.
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.112
66
48
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Zakaj sploh pogreb? Pepel se da tudi razsuti na prostem, adijo stroški.

Jaz sem že tako zmenjen s starši, oba imata že izbrane lokacije, kjer si želita, da se raztrese.
(seveda se bo lokalni zastopnik verskega operaterja *****, ker potem ni €€€, ampak bo hitro moral spokati on in njegov mumbo jumbo)
Poglej, načeloma spoštujem možnost izbire in podobno, ampak preden se preveč zaženeš, predlagam branje Zakona o pogrebni in pokopališki dejavnosti. Tam med drugim piše, da lahko pokop opravi le izvajalec pogrebne dejavnosti v skladu s pokopališkim redom, in predvsem zate važno;
17. člen
(vrste pokopov)
(1) Vrste pokopov so:
- pokop s krsto, kjer se pokojnik položi v krsto in pokoplje v grob;
- pokop z žaro, kjer se upepeljeni ostanki pokojnika shranijo v žaro in pokopljejo v grob;
- raztros pepela, ki se opravi na posebej določenem prostoru na pokopališču ali zunaj njega;
- pokop, ki se opravi po predpisih, ki urejajo vojna grobišča ali prikrita vojna grobišča.
(2) Drugačno ravnanje s pepelom, kot je določeno v drugi in tretji alineji prejšnjega odstavka, ni dovoljeno.

18. člen
(pokopi zunaj pokopališč)
(1) Če to omogoča pokopališki red, se lahko na podlagi izdanega soglasja pristojnega občinskega organa pepel iz žare raztrosi na določenem prostoru zunaj pokopališča ali na morju.
(2) Zunaj pokopališča se lahko s soglasjem občinskega organa opravi tudi pokop stanovskih predstavnikov v grobnice verskih skupnosti.
(3) Občinski organ o raztrosu pepela oziroma pokopu zunaj pokopališča odloči v sedmih dneh. Zoper sklep občinskega organa ni pritožbe, dovoljen je upravni spor.

V glavnem, to da boš vzel žaro, jo stresel kam si si zamislil in konec procedure, (legalno) ni izvedljivo.
 

Matej

Fizikalc
24. jul 2007
1.992
2
38
Sej ti je povedal strokovnjak kaksna je taksa, strosek ( 25 eur z davkom ) in to bo naredu.

Pac nima s tem izkusenj ( hvala bogu da še ne ) in mal na hojladri kako pa kaj.

Ko pa pride do smrti je pa zal tako kot smo ze rekli. Ni poceni.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik tesfalar pravi:
V glavnem, to da boš vzel žaro, jo stresel kam si si zamislil in konec procedure, (legalno) ni izvedljivo.
Plačaš takso za to zadevo, izven pokopališča ne rabiš, da se zraven delajo pametne neki komunalci. Ok v nekih občinah je drugače, po potrebi pač rečeš, da greš v kraj, kjer teh oslarij ni, streseš pa kjer hočeš.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Ampak res zanimivo kako smo si ljudje različni.
Numy kupuje staršem vse od Rolexa navzdol, ko bodo pa umrli, pa noče imeti nobenega spomina več na njih. Nekateri so pa obratno mahnjeni. Meni nič od tega ne potegne.
Neka srednja pot se mi zdi bolj primerna.

me zanima kaj od tega ti uide pri raztrosu pepela (in fašeš dodatno drugje) in kaj je po tvoje neumnost katere ne boš naročil

2560397-Zajetaslika.JPG
 

Priponke

  • 2560397-Zajetaslika.JPG
    2560397-Zajetaslika.JPG
    63,8 KB · Ogledi: 378
Nazadnje urejeno:

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Smo imeli prejšnji mesec pogreb. 1600€
Zraven je bil izkop in nakup trjojnega vložka za žare, žarni venec, pevci (tri pesmi), 40 nagelnjov, slika+okvir, žalna knjiga. V bistvu klasika za pogreb.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ampak res zanimivo kako smo si ljudje različni.
Numy kupuje staršem vse od Rolexa navzdol, ko bodo pa umrli, pa noče imeti nobenega spomina več na njih. Nekateri so pa obratno mahnjeni. Meni nič od tega ne potegne.
Neka srednja pot se mi zdi bolj primerna.
Kje pa piše, da ne želi imeti nobenega spomina? Ali nujno potrebuje nek kos kamna, kjer piše kar si pač kdo izmisli (poleg imena in morda letnic/datuma)?
Tečni ste s to obsedenostjo kaj se vam zdi prav kako bi se nekdo moral na nekoga spomniti. Poleg tega, na očeta se lahko spomni tudi s pomočjo Rolexa, ki ga bo v bistvu podedoval nazaj (če ga bo oče še imel). Ali to pa ni spomin?
 

Trigger

Guru
13. avg 2007
2.459
1.837
113
na temni strani lune
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Citat:
Uporabnik tesfalar pravi:
V glavnem, to da boš vzel žaro, jo stresel kam si si zamislil in konec procedure, (legalno) ni izvedljivo.
Plačaš takso za to zadevo, izven pokopališča ne rabiš, da se zraven delajo pametne neki komunalci. Ok v nekih občinah je drugače, po potrebi pač rečeš, da greš v kraj, kjer teh oslarij ni, streseš pa kjer hočeš.

Sam za info, v kateri občini ne potrebuješ komunale oz. pogrebnega zavoda za izvedbo legalnega pokopa?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Dvomim da gre to skozi kjerkoli v Slo
Že prevoz pokojnega je prvi zalogaj. Ga boš peljaj v peč v prtljažniku avta?
Pred dvajsetimi leti se je še dalo zmeniti tako, da si sel do "komunale", izbral drugo, Komunala pripeljala trugo, ostalo so pa vaščani in župnik naredili. Bolj ali manj skoraj zastonj.
In ja ,iz teh pokopov birokracija dela vedno večji cirkus. Le zakaj?
 
Nazadnje urejeno:

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ampak res zanimivo kako smo si ljudje različni.
Numy kupuje staršem vse od Rolexa navzdol, ko bodo pa umrli, pa noče imeti nobenega spomina več na njih. Nekateri so pa obratno mahnjeni. Meni nič od tega ne potegne.
Neka srednja pot se mi zdi bolj primerna.

me zanima kaj od tega ti uide pri raztrosu pepela (in fašeš dodatno drugje) in kaj je po tvoje neumnost katere ne boš naročil
A si ne znaš sam razbrati, kaj je odveč, če pokopališča sploh ni v igri?
 

fikus

kaktus
23. apr 2008
2.528
14
38
Citat:
Uporabnik Numy pravi:
Citat:
Uporabnik Matej pravi:
Da navs prvec pameten:
Jaz govorim o razstrosu izven pokopališča, brez vencev in podobnih oslarij.

Kolikor vem po zakonu to ni dopustno in rabiš cel kup enih soglasij.

Smo se pa tudi mi s starši zmenili, da noben od nas noče biti pokopan na občinskem pokopališču, ker so nam z razlaščanjem(in posledično gradnjo 12tih hiš) uničili življenje.

Prav rad bi videl po katerem zakonu lahko samo odneseš pepel in ga raztreseš kamor si želiš.

Jaz sem svojim že stokrat rekel, da naj me raztresejo pod Strunjanskim križem.
Pa baje to po zakonih sploh ni možno.
 

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
Raztros izven pokopališča ni problem.

https://e-uprava.gov.si/podrocja/vloge/vloga.html?id=158

Načine pokopa in slovo od pokojnika določa zakonodaja, ki jo je sprejel državni zbor in je
objavljena v Uradnem listu, in sicer Zakon o pokopališki in pogrebni dejavnosti ter o urejanju
pokopališč (Ur. list SRS, št. 34/84, Ur. list RS, št. 26/90 in 2/04 – ZZdrI-A).
Členi, ki se nanašajo na pokop, so:
11. člen govori o tem, da se pokop oz. upepelitev opravi na podlagi listine o prijavi smrti matičarju
in po preveritvi njenega dejanskega nastopa, ki jo opravi pooblaščena oseba po predpisih o mrliški
pogrebni službi. Pokop oz. upepelitev se opravi takrat, ko je preteklo najmanj 36 ur od nastopa
smrti. Ob večjih nesrečah, v vojni in izredni razmerah pa se opravi skupen pokop. Pred pokopom
oz. upepelitvijo se opravi še kontrolni mrliški pregled.
Kje se opravi pokop je napisano v 13. členu. Pokop se opravi na pokopališču. Zunaj pokopališča
se pokop opravi na podlagi za notranje zadeve pristojnega občinskega upravnega organa, ki da
soglasje oz. dovoljenje za pokop. Na podlagi dovoljenja se lahko pepel iz žare raztrosi na
določenem kraju izven pokopališča.
16. člen govori o tem, da se umrlega položi v krsto in pokoplje v grob za klasični pokop, v vrstni
grob ali grobnico. Če je umrli upepeljen, se ostanki shranijo v žaro in pokopljejo v grob za klasični
pokop, v žarni grob ali pa se pepel raztrese na določenem prostoru, ki je na pokopališču ali
izjemoma izven pokopališča.
O načinu pokopa je napisano v 15. členu, v katerem se način pokopa in pogrebne svečanosti
opravijo na željo umrlega. Če da umrli ni izrazil svoje volje, se o tem odloči oseba, ki je stalno
živela z njim oz. najbližji sorodniki umrlega. Če umrla oseba nima svojcev, se o načinu pokopa
odloči pristojni upravni organ občine, v kateri je oseba umrla ali bila najdena.