Letne gume vs. zimske gume na suhi cesti pri -4'C

asteliks

Fizikalc
5. mar 2013
1.441
93
48
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Jaz sem zadnjič v snegu ugotovil, da se nekaj mesecev stara letna guma boljše obnese v snegu, kot 3 leta stara zimska guma s 6-7mm profila.
tongue-1.gif

Daj si iz imena odstrani "P"
evil.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik ALTF4 pravi:
Zimske gume poleti NE more zakuriti (mit, ki ne drzi!), kvecjemu cufati se zacne po lamelah s starostjo.
Hm, meni je karkaso sesulo
shocked-1.gif
.
dscf4344.jpg

PS: Čakam kalbota, da mi pove, kakšen de.bi.l sem, ker se vozim s takim po cesti in zraven pridigam drugim, kako je treba vozit.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik ALTF4 pravi:
Zimske gume poleti NE more zakuriti (mit, ki ne drzi!), kvecjemu cufati se zacne po lamelah s starostjo.
Hm, meni je karkaso sesulo
shocked-1.gif
.
dscf4344.jpg

PS: Čakam kalbota, da mi pove, kakšen de.bi.l sem, ker se vozim s takim po cesti in zraven pridigam drugim, kako je treba vozit.

Veš kaj, celo men je jasno, da s temle nisi bil na cesti. Bi rekel, da si tkole zjebal gumo na dirkališču.

PS: Za tazga deb.ila te pa res nimam.
 
Nazadnje urejeno:

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik ALTF4 pravi:
Zimske gume poleti NE more zakuriti (mit, ki ne drzi!), kvecjemu cufati se zacne po lamelah s starostjo.

Ni čisto res. Izraz "zakuriti" sicer ni ravno posrečen, je pa res, da lahko guma otrdi zaradi thermal cyclinga, če jo res dobro pregreješ večkrat ...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Dobesedno zakurjena je tistale od MTLa. Mislil sem pa to, kar si napisal z izrazom zakurjena ja. Eskimka je bla vrhunska po letni sezoni, ko po drsališču, pa že nova ni ravno blestela v mokrem. Je letelo dol in v kanto v trenutku, pa je blo profila še OHOHO, pa ne vem če je poleti trikrat vidla relacijo LJ-Grosuplje in nazaj.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik ALTF4 pravi:
Zimske gume poleti NE more zakuriti (mit, ki ne drzi!), kvecjemu cufati se zacne po lamelah s starostjo.

Ni čisto res. Izraz "zakuriti" sicer ni ravno posrečen, je pa res, da lahko guma otrdi zaradi thermal cyclinga, če jo res dobro pregreješ večkrat ...

Na pisti! Obicajni voznik zimske gume ne more zakuriti niti po celodnevnem naziganju po avtocesti z 200kmh pri+40C. Razen, ce je preobremenjena. Vkolikor se vozi v skladu s hitrostnimi predpisi na pnevmatiki in obremenitvami ji nima biti kaj in je pozimi spet normalno uporabna.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Citat:
Uporabnik AndY1 pravi:
<object width="640" height="505"><param name="movie" value="https://www.youtube.com/v/TJsV2ORMsms&hl=en&fs=1&hd=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="https://www.youtube.com/v/TJsV2ORMsms&hl=en&fs=1&hd=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="640" height="505"></embed></object>

In kaj to pove končnemu uporabniku? da so letne pozimi kul? se je v lublani videlo ob prvem sneženju .
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
In kaj to pove končnemu uporabniku? da so letne pozimi kul? se je v lublani videlo ob prvem sneženju .
To kar je bilo povedano v prvem postu,
da so letne gume boljše od zimskih v vseh razmerah in temperaturah, razen na snegu in ledu.

In stanje v Ljubljani (in drugod po Sloveniji, a ne) ob sneženju ne spada v to katergorijo (v vseh razmerah razen v snegu in ledu).

In tudi moje izkušnje so take, zato dam zimski komplet gor v garaži ko zunaj sneži, oziroma je napovedan sneg, pred tem pa zaradi inkasantov verige vozim sabo (ki jih imam vedno sabo, da se lahko izkopljem na kakšnem nespluženem klancu v hribih).

Letne dam pa nazaj takoj ko rata malo topleje...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Malo za izziv!
evil.gif


Zimsko gumo pri performancih po suhi/mokri cesti omejuje profil. Že na splošno več kot ima guma profila (tako po globini kot po površini), manj ima stika s podlago oz. slabše se drži podlage. Izjema je odvajanje vode in tu mislim da bi morala zimska guma v vsakem primeru zmagat (aquaplaning).

Sedaj pa, če imamo letno gumo z 5mm profila in zimsko gumo s 5mm profila (pa recimo da sta obe dokaj novi), bo katera bolje držala pri -10C?
grims-1.gif


Osebno mislim da sama zmes je pri zimski gumi precej boljša za nižje temperature (famoznih 7C) kot pri letni gumi. Samo zaradi drugih lastnosti profila se ta prednost izgubi. Sedaj samo vprašanje do katere globine profila se slabost še opazi oz. ali mogoče sama oblika (večji delež prostega prostora) še vedno vpliva na slabši performance.
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Res je in tukaj se delajo kompromisi, ker zimskih gum imas tudi vec vrst. Za srednjo evropo recimo smrekica profil (gy ultragrip, michelin alpin), ki najbolje deluje v plundri, z 8mm profila v kanadi, skandinaviji prodajajo pod allweather tires! kanadske, norveske zime, kocka profil 9-11mm profila ki jih lahko povecini se v jezevke spremenis.. Pri nas se slednjih prakticno ne prodaja vec.
 

peter_nn

Pripravnik
4. okt 2007
509
2
18
Citat:
Uporabnik ALTF4 pravi:
kanadske, norveske zime, kocka profil 9-11mm profila ki jih lahko povecini se v jezevke spremenis.. Pri nas se slednjih prakticno ne prodaja vec.
To so prave zimske gume za sneg, se pravi za dežele kjer imajo dalj časa na vozišču sneg. M+S so to kar pove že sama oznaka, blato in snežna brozga, in profil je tak da so vozne tudi poleti, za razliko od kockastih...
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Khm ... Kdaj se ie kdo od vaju nazadnje vozil po severnih koncih. Sever svedske, finske, norveske?
Ker nimata ravno prav. Plus: tudi zimske az pri nas so vedno redkeje smrekice ...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.795
113
Ksz...kot zanimivost...ko smo bili a vranskem v okviru EU akcije 1000 voznikov (nekaj v tem smislu
grims-1.gif
), je bilo tisti dan kakih 10 stopinj in deževno. Izmed prisotnih (v svojih vozilih) je bila vmes tudi uporabnica razamajanega Huindaya, ki je imela obute zdrapane zimske pnevmatike, ki so služile kot celoletne gume.

Na delu poligona, kjer voziš v krogu in sprobavaš odnašanje prednjega konca in zadnjega (simulacija vožnje v snegu...bolj spolzka podlaga, namočena..no pri nas je bila tako ali tako), ter pri testu spodnašanja riti avta...jo je ona odnesla neprimerno boljše od nas
sprasujem se.gif


Zgleda da se v toplejšem vremenu v dežju bojle obnesejo zimske pnevmatike, v hladnejšem in mokrem pa bolje letne pnevmatike
grims-1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Zanimivo... Ista akcija, zelo podobna situacija (deklič iz Metlike), celo znamka avta ista (sem najprej mislil da sva bila celo v isti skupini) pa ni uspla narediti nobene izmed teh vaj... Enostavno jo je odnašalo, oprijem nikakav, zavorna pot dooolga v pm...
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Tule je lepo po kmečko razloženo kako deluje zimska guma, lamele so glavni krivec, da se zimska guma obnaša tako kot se, ob koncu videa je tudi primer kakšne gume vozijo na rallyju kjer so prepovedane ježevke:
 

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
V glavnem, ker si glih zadnji ne leti nate direktno. Ljudje nimate pojma o voznji, danes, ko so bila malce razmocena tla se cijazite kot pezdeti. Kje so vse vase znamke gume, debatiranja in meritve kdo ima daljsega, ce se ne znate peljati po malce razmoceni cesti?! Prov jezen sem zdajle prisel domov ker to ni vec normalno. Vcasih je letelo pocez in kontra s savo letno gumo in smo preziveli skoraj vsi, danes niti z michelin zimsko ne znate voziti v jesenskih razmerah.
Pa vas prehitevamo levo in desno kamionarji, normalni vozniki osebnih vozil, se malo pa bom s specialko hitrejsi od vecine voznikov.

Ne vem, ali pa gledati zadnje cente pri porabi goriva oz. vam z elektricnimi sranjem komaj sfolga cez dan po tem, ko tricetrt dneva preracunavate poti in kje so polnilnice ob poti.
 

turbobitch

Lesna Goba
5. dec 2007
22.783
1.460
113
42
Ljudje ne znajo več vozit. To je dejstvo. Tudi vedno več je avtov na cesti in posledično slabših voznikov...

on: iz osebnih izkušenj se zimska boljše obnaša ko je mrzlo kot letna...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Videl zjutraj, omejitev 90, varno se da peljati 100+,peljemo se okoli 70. Bil sem ene 7 v koloni, za mano se je kolona se daljsala. Se mi zacne "trgat" film, in v enem km prehitim vseh 7. Na sreco je bil tak odsek kjer se ue to dalo. Naslednjih 5km se to ne bi dalo vec.....vsaj ne cele kolone.
Vem da sem izpadel bedak v vecini oceh ostalih voznikov, ampak....ce bi prvi pocakal na kaksni avtobusni postaji (kolono za seboj je nabiral najbrz 10+km) bi se ostali lepo peljali stotko..,. Tako pa sem ga pred rondojem prehitel z njegovo 2x hitrostjo....
 
Nazadnje urejeno: