Letne gume vs. zimske gume na suhi cesti pri -4'C

luka51

Guru
16. avg 2007
13.869
5.137
113
Imamo mogoče podatek o starosti gum? o obrabljenosti gum? Podatek o kvaliteti gum? Je testirano vedno na istem delu ceste? Je testirano ob istih pogojih?

Na vsa zgornja vprašanja je odgovor NE. Torej je v tem testu preveč neznank. Kaj se mene tiče je še eden izmed mnogih bullshitov od tega vlogerja.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Kaj je zaključek, ne morem v službi gledat posnetkov na glas.

Naj uganem, letna guma je izpadla boljša?
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.289
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Boste spet toplo vodo odkrivali?
rolleyes-1.gif


Navedeni “test” in “tester” morda res niso popolnoma znanstveni - “ugotovitve” so pa točno tiste, do katerih se pride z “resnimi” testi.
In to je, da imajo zimske gume na zasneženi in ledeni cesti, pogojno tudi mokri, boljši oprijem kot letne, pri vseh drugih pogojih pa slabši. In to ne glede na zunanjo temperaturo - torej tistih “7 stopinj” lahko pozabite.

In ja - za tiste, ki moramo biti pozimi na cesti v vseh pogojih, je več kot pametno imeti zimske gume, tisti, ki v primeru snega lahko pustijo avto stati, pa lahko mirne duše ostanejo na letnih.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Kaj pa celoletne vs zimske in celoletne v letne. Oz letne s certifikatom "mud n snow" vs zimske?
smile-1.gif
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.187
1.796
113
Celoletne so pa en ku..v vseh pogojih
evil.gif


Ji pa imaš lahko celo leto gor
grims-1.gif
.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
Jaz sem zadnjič v snegu ugotovil, da se nekaj mesecev stara letna guma boljše obnese v snegu, kot 3 leta stara zimska guma s 6-7mm profila.
tongue-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.260
5.819
113
pri taščici
Za nekoga ki ima za sneg doma avto z zimskimi gumami, ali ki mu natikanje keten ni tuje se tudi meni zdijo boljse letne gume.
Je pa res da sodobne letne gume imaj profil slab za sneg.....vcasih je bil letni profil bolj krampast......mogoce bi tukaj tudi.malo izbral bolj primeren profil na gumi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
Sej je že kdo od vas slišal besedo uravnoteženost? A bi šlo to zastopit ali ne. Tud AM, ko so takrat testirali, so za zimsko gumo nataknili če se ne motim Eskimko, ki je izrazito usmerjena v superiornost na snegu. Posledično popuši na suhi cesti na celi črti, tud na mokri sploh mal prekurjena je bla vedno katastrofalna. Zato na mojih avtih ni Eskimk že leta. Predlagam gospodu uredniku en test, kjer bo nataknil povprečno letno gumo voženo dve sezoni proti vrhunsko uravnoteženi zimski (Conti je že ena taka) pa predlagam mokro cesto z ne preveč novim asvaltom pri -3.
 
Nazadnje urejeno:

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.256
6.521
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Za nekoga ki ima za sneg doma avto z zimskimi gumami, ali ki mu natikanje keten ni tuje se tudi meni zdijo boljse letne gume.
Je pa res da sodobne letne gume imaj profil slab za sneg.....vcasih je bil letni profil bolj krampast......mogoce bi tukaj tudi.malo izbral bolj primeren profil na gumi.

potem pač michelin crossclimate?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.201
4.671
113
Kdaj je na naših cestah v nižini dovolj snega, da bi natikal ketne? In seveda take razmere, da ves promet poteka pri hitrosti do 50 km / h, ker obstajajo zakonske omejitve, kako hitro se sme z verigami voziti. Tehnične omejitve pa so prav tako.
Letne gume ima pozimi lahko vsak, ki se tisti par snežnih dni na leto lahko odreče vožnji z lastnim vozilom. In katerega poti so toliko kratke in predvidljive, da ne "zablodi" nekam na zasneženo območje.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sej je že kdo od vas slišal besedo uravnoteženost? A bi šlo to zastopit ali ne. Tud AM, ko so takrat testirali, so za zimsko gumo nataknili če se ne motim Eskimko, ki je izrazito usmerjena v superiornost na snegu. Posledično popuši na suhi cesti na celi črti, tud na mokri sploh mal prekurjena je bla vedno katastrofalna. Zato na mojih avtih ni Eskimk že leta. Predlagam gospodu uredniku en test, kjer bo nataknil povprečno letno gumo voženo dve sezoni proti vrhunsko uravnoteženi zimski (Conti je že ena taka) pa predlagam mokro cesto z ne preveč novim asvaltom pri -3.

Uh, se že 2 sezoni spravljamo tisti test ponovit z malo več kombinacijami (nove in rabljene letne in zimske), pa se nekako logistično ne izide. Ker gumarska tehnologija je v teh nevemkoliko letih (bi rekel, da blizu 10) že toliko napredovala, da ni nujno, da rezultati tistega testa šploh še držijo.
Smo pa, mimogrede takrat tudi merili na mokrem mrzlem asfaltu na lokaciji, kjer je že tako bolj ubog oprijem ...
Tako da ja, bomo enkrat., samo da se vse izide logistično.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Za nekoga ki ima za sneg doma avto z zimskimi gumami, ali ki mu natikanje keten ni tuje se tudi meni zdijo boljse letne gume.
Je pa res da sodobne letne gume imaj profil slab za sneg.....vcasih je bil letni profil bolj krampast......mogoce bi tukaj tudi.malo izbral bolj primeren profil na gumi.

No kakor za koga. na drugem avtu za 3-4 kkm na leto imam skoz zinske. Lažje poleti shajam z zimskimi, kot pozimi z letnimi. Ker če se zapičim, da bom nekam šel, bom tudi šel, ne glede na količino snega. Glede na kilometre lažje 4 leta shajam z zimskimi celo leto, kot z letnimi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.496
8.856
113
En mičken problem rata na način (sprobano osebno pri meni). Zimsko gumo je čez poletje tko zakurlo, da je bla pozimi praktično neuporabna.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.788
1.927
113
najrajš na babi
Verjamem, pri večjih brzinah in relacijah. sam mam avto, ki ne vidi več kot 2-5 km v kosu, preden ga vgasneš in parkiraš. Tam se pa tudi guma že shladi. Kaka avtocesta in dolge relacije, potem ti pa verjamem. dejansko vozim samo mestne relacije pri nizkih brzinah, pa še to po max 10 minutah se ustavim.
 
Nazadnje urejeno:

ALTF4

Fizikalc
8. apr 2017
627
177
43
Zimske gume poleti NE more zakuriti (mit, ki ne drzi!), kvecjemu cufati se zacne po lamelah s starostjo.