Budget 4x4

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
iz 4 na 20k.
iz dostopa do parcele, kjer cesta ni urejena, do off road all thwe time.

me zanima koliko stane ureditev ceste.
in ali bo res nov duster ali vitara skrbel za dobavo nujnih 100 kil cementa, 20 opek in podobnega ob gradnji
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.592
14.272
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
A kasko krije ce ga na offroadu skotalis v graben? A ga moras vsaj do najblizje spodobne ceste privleci pa tam v graben poriniti

Krije oziroma ne krije. Odvisno pod tega kakšno zavarovalno polico podpišeš. Kdo bi si mislil
grin1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Hmmm, klasicna kasko polica. A obstajajo.tudi drugacne.
Vem da razna tekmovanja in podobno ne krije kasko.
 
Nazadnje urejeno:

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Ja, zdej če rabi le za dostop do pracele naj kupi nekaj za par jurjev, k ne bo škoda in en fensi suv kasneje, če pa si vseeno želi že v štartu nekaj dražjega, pa naj razmisli. Ma lej, za večino makadam in slabšo cesto bi jest vzel dusterja, v nasprotnem primeru vitaro s
-
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.592
14.272
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Hmmm, klasicna kasko polica. A obstajajo.tudi drugacne.
Vem da razna tekmovanja in podobno ne krije kasko.

Kakšna pa je klasična kasko polica? Taka s samo polnim kaskom, morda še z delnimi kasko kombinacijami? Z 1% odbitno franšizo ali je ta procent večji ali manjši? Pa ostalih 50+ spremenjljivk na polici?
grims-1.gif

Poanta - vsak ima takšno polico, kot jo potrebuje oz. želi in v končni fazi podpiše. In če boš potreboval kritje tudi za razna tekmovanja, se da uredit tudi to ampak to potem seveda ne bo zgolj 3 ali 4% doplačila a ne saj je riziko, da na tekmi razbiješ avto, ogromen
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Eno vprašanje za znalce....

Je to dovolj dobra metoda za zrihtat kardan......pač kupiš križe (30-40eur/kos) in sam zrihtaš......al je bolje dat 200-300eur kakemu "profiču"
sprasujem se.gif


 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.868
5.468
113
Kar sem hotel slišat je če je kje še kaka skrita caka... Kolker sem se pogovarjal s softijem se naj bi še balansiralo kardane... OK mogoče...ampak ne vidim logike v tem balansiranju glede na to da te križe vstaviš na "plug n play" sistem...

Ok razen v primeru da bi bil U-ušes na mojem kardanu že tok zjahan da bi bla potrebna zamenjava tega... Ne vem kaj profič vse pogleda...

Drugače pa ne skrbi sem na šihtu že razklopil in sklopil oar kardanov...sam tam se nič ne maže in ne menja... Ko dobi luft (nekje pri 1mio km) gre stvar etak v prodajo al pa prešo... Če pa se to zgodi prej se pa menja kardansko os...
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Balansirat vsaj v "mojih" primerih ni bilo treba, moras pa lepo sestavt, kot vsako stvar.
Edino enkrat sva s stricem nekaj narobe sestavila na vlacilcu (na terenu v srbiji), potem je pa treslo in je bilo treba se enkrat podret in prav sestaviti.
V delavnici in lepo pocasi pa po moje ne mores veliko falit, glede na to, da si ze kar malo mehanika..
wink-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Seveda, kaj pa češ. Midva sva še imela srečo,da je križ utrgalo skoraj v Kraljevu(mesto v Srbiji) na nekem klancu -pri speljavanju z 25 tonami jekla na prikolici. Tako,da je šel stric samo do predstavništva za MAN, kjer je dobil komplet za zamenjavo, ki sva ga menjala praktično na cesti. Ok, zaradi brzine je bil kardan napačno montiran nazaj, kar se je videlo potem na AC , ko so se pojavile vibracije in je bilo treba na počivališču še enkrat vzeti kardan dol in ga pravilno sestaviti skupaj (ne križ, kardan kot celoto).
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.299
3.408
113
kolega nekaj čaral pri bmw ju in je treslo.

Tak da čist enostavno ravno ni.

No če ne voziš več kot 80 kmh mogoče še funkcionira
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
kamelči..dej lepo po vrsti. sej si brihten.

a se s kardanom kaj dogaja? oz s celim sklopom? trese, ropota, žvižga?

če ja, potem najprej zamenjaš križe. daš dol, vidiš a se v vse smeri lepo vrti in če se ne, tudi samo malo ne, menjaš.
potem poslušaš dalje. če še ni ok, je mogoče problem že na kardanu, torej druga faza. kardan se da pretegnt, zjebat in menjava križa ne bo rešila kardana.
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
Citat:
Uporabnik Kamele0N pravi:
Eno vprašanje za znalce....

Je to dovolj dobra metoda za zrihtat kardan......pač kupiš križe (30-40eur/kos) in sam zrihtaš......al je bolje dat 200-300eur kakemu "profiču"
sprasujem se.gif


<iframe width="420" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/iOOF3dgaNUI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Lahko zamenjaš sam.. Načeloma gre tudi brez primeža, najbolj enostavno je z prešo, enkrat sem ga zamenjal tudi celo na parkirišču samo z kladivom, nekaj gedorami in kosom lesa za podlago
smile-1.gif


Jaz na polosovinah in na kardanih vse menjam sam, če ti enkrat nekdo pokaže je bistveno lažje, ker vidiš kako kaj prijet.. Youtube helps also... Ni enostavno, ni pa nemogoče.

Križ enostavno preveriš tako, da primeš polosovino in preveriš zračnost.. če je ni potem iščeš napako drugje. če žvižga potem so lahko ležaji na polosovinah, če žvižga samo ob pospeševanju potem imaš lahko zjebane ležaje na kroni in pinionu... razlogov je lahko veliko, najprej malo bolj opiši težavo.. ter povej za kakšen avto gre..

P.S. takole izgleda slab križ
smile-1.gif


 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.833
3.854
113
Pa križ če se da, kupit un s sredinskim niplnom za mazalico in ga redno podmazovat, če se offroada ne škodi to naredit po vsaki resni uporabi če je avto v blatu/pesku/vodi pa bo delal neskončno dolgo. Tisti hermetično zaprti ki se jih ne da mazat hitro spustijo dušo ob zlorabah, so pa serijsko več ali manj vgrajeni v sodobnih vozilih samo še taki!
 

RoMeX

Guru
20. feb 2008
2.279
761
113
tole kar si napisal nebo popolnoma držalo.. križi z niplom odletijo bistveno hitreje, ker je znotraj votel. verjemi mi, križi zdržijo veliko zlorabe brez vzdrževanja.. mora pa biti križ najšibkejši člen, ker je veliko lažje zamenjat križ kakor pa polosovino, kardan ali košaro.

tisto kar si videl pri meni na sliki je posledica manjkajočih segerjevih obročkov, ker se očitno nekomu ni vredno še malo potrudit in zadevo sestavit kot je treba. zato je križ plesal levo in desno po flančni...

verjemi mi, govorim ti iz izkušenj.. nekatere niso bile poceni
wink-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Odgovarjal sem @ Utiševalcu, ne tebi..zate vidim, da veš, zakaj se gre.
wink-1.gif


dobro, saj on tudi, pretirava pa glede mazanja-če je ležaj zaprt, dela do konca življenske dobe in ga ni treba več gledat-drugače pa je, če pridejo noter nečistoče in voda, potem crkne. Tistega, ki je pa redno mazan,(odprt), pa mogoče še rešiš, če mu pravočasno menjaš mazivo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.833
3.854
113
Razlika je v obliki križa in delovanju mazanja. Križi so načeloma enako močni oz. po specifikacijah kot se zahtevajo.

Križ z mazalico ima to prednost da lahko mast izpodrivaš preko gibljivih delov ven. Slabost je da po malem mast vedno teče ven. Pri križih ki so zaprti tega ni oz. načeloma drži mast (dokler jo).

Ko ti zapelješ v vodo, blatno vodo ali pa zariješ s kardanom v blato, pesek ipd. dobiš ob robu križa (kraka) noter svinjarijo. Parkrat ponoviš postopek (oz. dovolje je samo 1x) in je križ hin če je zaprt ker svinjarija gre samo noter, ven pa ne more. Pri križih z mazalico pa gre mast ven in s tem tudi svinjarija (pomagaš tako da še malo nabiješ noter mast), zato se tudi montira križe z mazalico na offroad vozila, pa na traktorjih ipd so tudi taki. Je pa res da moraš tak križ mazat ker se sam od sebe s časom posuši in zariba, če tega ne delaš potem montiraš zaprt križ. Samo ni malo takih ki jim je pobralo križe oz. še kaj hujšega (ko enkrat križ zariba med vožnjo lahko potegne sila za sabo še kardan, diferenciale ipd.) pa so šli samo malo po vodi!

Večina ki ima terenca za teren zato hitro preide na križe z niplnom, vsaj sam poznam en kup takih. Za po cesti je pa najbrž boljše da je križ zaprt ker nimaš z njim nobenega dela, to se pa strinjam.

RoMeX ti maš jeepa? Kolega je na čerokiju menjal križ pri novejšem avtu 2x, prvič z navadnim (ker ni dobil tistega z niplnom) v drugo pa s tistim z mazanjem. Star čeroki je imel pa križ z mazanjem in je zdržal vse zlorabe oz. pogon je delal do konca, prej je vse drugo okoli po avtu crknilo.