Mehanik leta 2017

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.101
3.395
113
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Jaz sem olje sam nosil iz čsto prprostega razloga: ker ne maram tega, kar se počne na servisih. Cena ure dela je ena revščina, ker se je ne upajo postavit tja, kamor sodi, notri pa pprinašajo z debilno visokimi cenemi materiala. Meni se 200€ za redni rervis ne zdi prveč, me pa pogreje, ko je noter od tega za več kot pol olje, dela pa za mogoče 30 ali 40 evrov. J... dokler se, dokler mislijo svoje delo, znanje ipd tako podcenjevat, bom pač nosil svoje olje. Če bi nas to počelo dosti, bi se stvari normalizorane, pa bi bila cena ollja na servisu enak ali nižja kot če kupim sam, ura dela pa 100€.
PS: tokrat nisem nesel svojega olja, ker sem se zadnji hip spomnil, da novi avto ne uporablja enakega olja kot stari.

467716-post_slo.gif

Točno tako!
Naj zaračunajo vsako stvar pošteno toliko kolikor stane.
Ker ni teorije, da s ceno dela 30-40 € pokrijejo vse kar morajo: delo mehanika(bruto-bruto, malica, prevoz, dopust, bolniška), najem/financiranje delavnice-zgradbe, vso opremo/orodje, izobraževanja mehanikov, delo sprejemnika v servis, administratorke, ki napiše račun, direktorja in fikusa
evil.gif
...
Potem pa "morajo nategovati" pri ceni olja, da sploh pridejo skozi.
.
Samo a ni to en tak čuden paradox tukaj v Sloveniji: vsi kao full delamo, če kdo prosti čas porabi za šport, lenarjenje - je skoraj izobčenec. Npr. če greš raje gonit bicikel namesto, da bi redno(kot vsi sosedi) kosil travo pred svoji bajto, ali DELAL kaj drugega "okrog bajte"-vedno je kaj za narediti
evil.gif
- si za okolico že "malo čuden"...
Skratka, kdor pri nas dela (kaj je narejeno niti ni važno) je spoštovan član družbe in delo je visoko cenjena vrednota...
...ampak samo dokler je delo zastonj, ali pa vsaj tako poceni, da se "splošni javnosti" zdi, da tukaj "se pa nič ne zasluži".
Kadarkoli pa bi kdo hotel ceno dela računati vsaj po "realnih" stroških... ...pa takoj vsesplošno ogorčenje.
Ne vem, je to stvar za psihologe ali samo posledica katastrofalne finančne nepismenosti populacije - če nekdo zasluži 1.000 € neto > 5,50 €/neto uro in bi mu na servisu zaračunali uro dela po, recimo, 80 €/uro, bi se takoj "vžgal", kako lahko "tam en mehanik" lahko zasluži kar 15x več od njega
priden.gif
..
Bo še preteklo nekaj vode, da bomo postali "normalna" država, če sploh kdaj.
 
Nazadnje urejeno:

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Ima mehanična delavnica še kake druge stroške razen materiala, ki gre v avto?
seveda ima, kot vsak obrtnik.
samo, mi se pogovarjamo tukaj o vgrajevanju oz. nevgrajevanju s seboj prinesene robe.
me prav zanima, kako bi ti mene gledala, ce bi npr. narocila menjavo vticnice, jaz bi pa hotel vgraditi tisto, ki jo imam jaz na zalogi, pa se enako kot tvojo, ampak bi ti jo hotel zaracunati 50 % vec, kot si pa ti dala v merkurju..
pa pustmo cene dela ipd..ni vsak obrtnik enako sposoben-nekdo rabi 5 ur za neko delo, drugi pa eno uro..ipd
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hipnos

jest5

Guru
18. avg 2007
25.165
-8.273
113
Pa če bi bilo res samo 50% dražje. Absurdi, ko je na servisu recimo olje tudi za več kot 200% dražje, kot v maloprodaji, pač ne štimajo.
Naj računajo zadeve transparentno. Če je ura servisa v resnici višja, naj jo pač zvišajo in to je to, ne pa da se denar prinaša notri na tak način.

Hipotetičen primer:
Sedaj: ura 40, čipšit olje 70, skupaj 110€. Ura 40 boljše olje 120, skupaj 160€
Realno: ura 85, čipšit olje 25, skupaj 110. Ura 85, boljše olje 45, skupaj 130€. In ja, tudi pri teh cenah je na olju marža.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Gatto Gatto...

Pa ravno pri električni opremi imate mojstri obrtniki take rabate, da lahko ostali samo sanjamo... pa kolikor vem, Elektronabava, pa oni v Trzinu (Vatelektro ali kaj) ne daje rabatov navadnim smrtnikom, tako kot Potokar pri avtodelih...

Sicer je pa tako... bratu je rbinil dizel. Vedno je nosil svoje olje na servis, kupil na Rudniku pri francoskem trgovcu, poceni. No analiza olja je potem pokazala da tisto olje le ni bilo prave kvalitete navkljub napisom na embalaži... sam pravim. Imel je pa stroškov več kot je privarčeval čez vse servise.

Pa IMHO ne bi nihče peljal na servis k pooblaščencu/firmi če bi računali 50€/h in 10€ na liter olja (kolikor je PPC). Bi vpili kako je požrešen... pa če misliš da je servis samo izpust olja ki traja 30 min se motiš. Imaš seznam kaj se mora storiti/pregledati. S podpisom (na računu, postavke) se zavezuje da je to storil in da iz tega naslova ne more biti napak/odpovedi vsaj določeno obdobje po opravljeni storitvi. In to je temelj za pritožbo.
Ampak ja, važno da folk dela za pir/bagatelo, vi bi pa bogatijo...
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
tako je, če bi bile cene olja in ostalega materiala normalne, pa urna postavka višja, se nihče ne bi pritoževal (no, razen tistih, ki ne ločijo med bruto stroški in neto nakazilom na njegov TRR).
oče je menjal kritino na vikendu. si predstavljate, da bi mu krovec računal kritino dražje, kot jo dobiš v bližnji trgovini z gradbenim materialom?
jaz sem lani dal vgraditi nov radiator v kopalnici. monter mi je za dobri dve uri računal skoraj 100 EUR, po drugi strani pa mi je dal na radiator tak rabat, da je bil 20% cenejši, kot če bi ga sam kupil v Merkurju. pa sva bila oba zadovoljna.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Sej sem najbrž... mene zanima koliko moram na koncu plačat. Kako on to.porazdeli nad črto mene ne zanima. Z vsemi jajci kot je material, delo, popust tralala... Bil je popis, kaj ima da v bajto prinese pa zveže pol pa zaradi mene lahko napiše dobava in montaža elektromateriala za hišo tok pa tolk pa 9,5% davka in toj to.

Mi je pa strojnik rekel, da za eno simpl kurilnico TC + bojler pa to zvezat na talno vzame 800 evrov. Tok je pač računal enemu, ki je kupil TC nekje na bolhi, v njegovem predračunu je bila montaža 200 evrov. Pol pa jok... Ja tok mora ven dobit. Pa pri meni je najbrž tudi, čeprav je montaža napisana samo tolk da je bil.lahk ta mali davek. 50 ojrov... Je pa res bil bojler 500 evrov dražji kot taisti za mene v iki z 22% davka. Pa kva pol.
 
Nazadnje urejeno:

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.046
389
83
44
dolenska
Za zamenjavo olja in filtra, se razume, ne boš dal 100€ no!!!!!!!
Kolk pride recimo hudo dobro olje, ene 6 litrov? 50€, filtr 20€ in 10 minut dela, če nimaš avta na dvigalki? Ene storitve so hudo precenjene. Pol pa ti neki raziskuje, ker nekje neki drgne, pa porabi eno uro in ti pol razlaga kaj vse je mogel naredit in zakaj je tko drago. Pa ja. Če pa recimo mehaniku namigneš kaj kej bi lahko bilo narobe se ti pa smeje, kao a si že mehanik. Ko ugotovi, kar mu poveš se pa bebca dela. Dej papirje nazaj al pa sam olje menjal, pismo.Nisem mehanik, pa hvala bogu sem mogel že mlad prijet za ključe , če sem se hotel vozit al pa delat.
Lahko tukaj dodamo še druge branže. Majstri hočejo folk nategnit do konca, hoče zaslužit v enem tednu za cel mesec. In tist, ki nima pojma o stvareh je tih in plača ves penast. Tist, ki se na kaj spozna, pa ne bo plačal, ker ve, da material je lahko hudo cenejši, če ga sam kupi v trgovini, brez popusta.
Saj vsak vidi in sliši v svoji okolici kako in kaj. Ni mi pa jasno, da nesposobni in zlatarji imajo promet. Kako je folk lohk toliko prtegnjen, da jim nesejo €.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Mešaš jabolka in hruše, dragi Roberto- tekoči servis na avtu in menjava štekarja se lahko izenačita, izvedba nove inštalacije in "generalna obnova "na avtu pa tudi.
Torej-če ti zamenjam štekar v bajti, ti bom tistega, ki si si ga sam izbral in kupil v merkurju in ti ne bom tišal mojega, ki ga imam slučajno v avtu, da se ga znebim in še dražje, kot je v trgovini..in bom rekel-delo je 20 e ali čaj, ker si glih ti.(ok, so izjeme, ki ne znajo sami kupit štekarja, ampak, to ne pomeni, da ga bom obril zato 50% več, kot košta.)
Enako se pričakuje od mehanika-vlij olje,(iz original embalaže) menjaj filter, poglej avto (nobeden ne dela generalne v temu "poglej") in računaj pošteno.
A je težko zastopit?
Pa pustimo urbane legende o neustreznosti s seboj prinešenega olja ipd..
rolleyes-1.gif
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hipnos

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Saj malar tudi materijal prinese s seboj. Isto majstri ki delajo fasado.
Meni se zdi neumno da bi nosila olje in filtre na servis, pač naj imajo normalne cene.Se pa zakomplicira če stranka prise del za zamenjat avto razkopan del pa ne paše. Kaj potem...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.078
3.565
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Saj malar tudi materijal prinese s seboj. Isto majstri ki delajo fasado.
Haha, zelo posrečena primerjava, predvsem ker se te vrste majstri izogibajo nabavljanju materiala. Stranki svetujejo proizvajalca in program materiala, sam material pa najraje vidijo, če stranka sama nabavi in prevzame, da se potem ne bockajo s stranko, če so res hoteli točno ta odtenek.
grims-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik sandra pravi:
Saj malar tudi materijal prinese s seboj. Isto majstri ki delajo fasado.
Meni se zdi neumno da bi nosila olje in filtre na servis, pač naj imajo normalne cene.Se pa zakomplicira če stranka prise del za zamenjat avto razkopan del pa ne paše. Kaj potem...
Seveda imaš prav, kar se tiče mehanikov, o njih pa tudi teče debata.(in njihovem služenju na rezervnih delih). Kar je pa ostalih rokodelcev, je pa pri vsakem situacija specifična.
 

Ralliart

Fizikalc
26. sep 2007
4.765
3
38
ksz
Kako ni dosti 30-40eur/h? Za kolk vi delate v sluzbah jest za vec kot 6eur ne in s tako placo si kupis nov avto pa se kredit za stanovanje. Mehanik pa 30eur na uro ni dost? In za tak denar pod kozolcem!!

Tiste delavnice in dvigala ste tecni s tem, pri enmu mehaniku nisem bil da nebi gledal nevem kaksnih starih dvigal vsaj 10 let ce ne raje 20 let stare, tako dvigalo je pa 5keur vrjetno in tko nevem kolk casa naj jest placujem mehanikom ta dvigala in uporabo ordoja 100 let al kaj?

Mehaniki imajo pri potokarjih cca 50% off in tebi da mehanik po 30% off dele ker je menahnik redna stranka. sicer zdaj se dogaja ze lep cajt da kaksni posamezniki ze samo dobijo 30%off, tko da je spet tukaj biznis.

Olja pa spet on ti racuna neko standard ceno toci pa iz 200 litrskih sodov tko da spet ma tle biznis in jest vec nevem kolk naj ima se dodatnega biznisa da boste srecni?

Nevem kolk je to tezasko delo ce pa standardno menjavajo ene in iste dele sklopke rore roke itd, ko pa zagusti z bolj specificnem problemu je pa takoj kolaps ko se ucijo na tvoji denarnici ker spet vsi ugotavljajo ker pac nemore vsega vedt.

Druga stvar je pa to da se gre vsako teslo zarad sparanja nakup svojih delov pa se izkaze da ima vsak avto po nevem kolk podobnih delov ki niso ok, tudi tukaj mora pa posameznik vsak vedt kaj se gre, pa vsak klinac ti proda "orginal" olje ker je v kantici in podobne fore.
 
Nazadnje urejeno:

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Pa ti dejansko misliš da majstr pospravi 40EUR v žep?
hysterical-1.gif

Če ima od tega 5EUR NETO urno postavko je lahko srečen. Govorim za uradne mojstre, ne pa za fušarje cash-na-roko, adijo in nikoli več nasvidenje...
Mojster, moja urna postavka je 80EUR/h (tolk firma zaračuna), moja NETO urna postavka je pa koliko? Kaj misliš?
 

Konec

Guru
Izključen uporabnik
22. avg 2007
1.924
753
113
GO rica
Nekaterim so starsi moledovali uci se da ti ne bo treba delati ...nekaterim so starsi moledovali nauci se poklica in bos gospod. Casi se spreminjajo raznoraznih pisarniskih fikusov zasebni sektor ne potrebuje ,ljudi ki kaj znajo pa ni nikoli dovolj. Vase brskanje po mojstrovi denarnici ne bo obrodilo sadov. Trg je vedno bolj neusmiljen in v splosnem pomanjkanju ljudi ki nekaj znajo bo le se huje in drazje. V svici je ura mojstra po 150 € mi pa smo druga svica a ne.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Citat:
Uporabnik Mr_Wolf pravi:
Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Jaz sem olje sam nosil iz čsto prprostega razloga: ker ne maram tega, kar se počne na servisih. Cena ure dela je ena revščina, ker se je ne upajo postavit tja, kamor sodi, notri pa pprinašajo z debilno visokimi cenemi materiala. Meni se 200€ za redni rervis ne zdi prveč, me pa pogreje, ko je noter od tega za več kot pol olje, dela pa za mogoče 30 ali 40 evrov. J... dokler se, dokler mislijo svoje delo, znanje ipd tako podcenjevat, bom pač nosil svoje olje. Če bi nas to počelo dosti, bi se stvari normalizorane, pa bi bila cena ollja na servisu enak ali nižja kot če kupim sam, ura dela pa 100€.
PS: tokrat nisem nesel svojega olja, ker sem se zadnji hip spomnil, da novi avto ne uporablja enakega olja kot stari.

467716-post_slo.gif

Točno tako!
Naj zaračunajo vsako stvar pošteno toliko kolikor stane.
Ker ni teorije, da s ceno dela 30-40 € pokrijejo vse kar morajo: delo mehanika(bruto-bruto, malica, prevoz, dopust, bolniška), najem/financiranje delavnice-zgradbe, vso opremo/orodje, izobraževanja mehanikov, delo sprejemnika v servis, administratorke, ki napiše račun, direktorja in fikusa
evil.gif
...
Potem pa "morajo nategovati" pri ceni olja, da sploh pridejo skozi.
.
Samo a ni to en tak čuden paradox tukaj v Sloveniji: vsi kao full delamo, če kdo prosti čas porabi za šport, lenarjenje - je skoraj izobčenec. Npr. če greš raje gonit bicikel namesto, da bi redno(kot vsi sosedi) kosil travo pred svoji bajto, ali DELAL kaj drugega "okrog bajte"-vedno je kaj za narediti
evil.gif
- si za okolico že "malo čuden"...
Skratka, kdor pri nas dela (kaj je narejeno niti ni važno) je spoštovan član družbe in delo je visoko cenjena vrednota...
...ampak samo dokler je delo zastonj, ali pa vsaj tako poceni, da se "splošni javnosti" zdi, da tukaj "se pa nič ne zasluži".
Kadarkoli pa bi kdo hotel ceno dela računati vsaj po "realnih" stroških... ...pa takoj vsesplošno ogorčenje.
Ne vem, je to stvar za psihologe ali samo posledica katastrofalne finančne nepismenosti populacije - če nekdo zasluži 1.000 € neto > 5,50 €/neto uro in bi mu na servisu zaračunali uro dela po, recimo, 80 €/uro, bi se takoj "vžgal", kako lahko "tam en mehanik" lahko zasluži kar 15x več od njega
priden.gif
..
Bo še preteklo nekaj vode, da bomo postali "normalna" država, če sploh kdaj.

467716-post_slo.gif
+1
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Ko berem razmisljanje nekaterih mi je jasno, zakaj je Einstein rekel »Samo dve stvari sta neskončni: vesolje in človeška neumnost - ampak za vesolje nisem povsem prepričan.«

Gremo na kosilo, nato pa smucat za en teden. Mesa ne bom nesel s seboj v gostilno, poraba avta dobrih deset litrov, Vitrex vem, da je notri, ker so mi ga na servisu dolili (ne vem, koliko stane) pa en en liter sem ga za darilo dobil za seboj.

Zena ne pa ravno ker prispa od frizerja in je dala 110€ za strizenje in barvanje. Soseda to sicer naredi za pol cene brez racuna, ampak ne zelim. Cist racuni dobri prijatelji.

Dokler bom zdrav, se mi jebe, koliko kaj stane. Ce je kaj predrago, si pa pac ne privoscim. Zakaj? Ker se mi ne da s tem ukvarjat in premisljevat?

P.S. Lahko leto se mi je v Dubrovniku pokvaril avto - pol leta izven garancije. Redno servisiran, nikoli nisem s seboj materiala prinesel, nikoli vprasal za popust. Delo vedno korektno in kvalitetno opravljeno. So mi mojstri brezplacno z vleko poslali nadomestno vozili in odeljali mojega. Ko sem se vrnil domov, ker bil moj avto popravljen. Si ne predstavljam, da bi to naredili, ce bi sam material nosil in na servisu pametoval, kot nekateri tukaj.

Pa lepe praznike vsem.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Take, kot si ti, imajo razni "mojstri" nadvse radi- plačuješ , imaš se fino, torej imaš keša puno kapo..
Predvidevam pa, da še nisi nikoli kaj naredil s svojimi rokami-prelaganje papirja ne šteje.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Take, kot si ti, imajo razni "mojstri" nadvse radi- plačuješ , imaš se fino, torej imaš keša puno kapo..
Predvidevam pa, da še nisi nikoli kaj naredil s svojimi rokami-prelaganje papirja ne šteje.

To, koliko ima kdo denarja zame nikoli ni bilo merilo za sreco ali pa uspeh.

Vec kot to, da ne rabim mesa v gostilno nosit, motornega olja s seboj nosit, gledat porabo avta, mi pomeni, da lahko komu pomagam. Verjel ali ne, vsako leto do sedaj sem pomagal vsaj trem druzinam letno ki si dolocenih stvari ne morej kupiti. Zame je to vecja sreca, kot pa denar. In dokler bom lahko, bom se naprej pomagal. Ne samo zaradi teh druzin, amak tudi zaradi sebe, da nekaj koristnega naredim.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Obiranje je da ti na rednem servisu računajo testiranje zavor, vitrex in priklop na računalnik.
Rajši zahtevajte račun.

Še vedno ne razumem ljudi ki svoje dele vlačijo po servisih in potem jokajo ko ne paše in ko je ribatto.