Kamioni, sneg in ostalo

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
In to bo vse delovalo pri -15 ...
rolleyes-1.gif


Daj ostanite no resni.
Bi še enkrat postavil vprašanje, kaj je narobe z električno plahto čez cerado recimo...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Gonzo pravi:
Tiste v vročih hlačkah na začetku filma ni videti, kako montira verige.
Če bi bila, verig ne bi montirali, ker bi se sneg sam topil od vročine.
evil.gif
zagotovo imaš kak virus na računalniku, daj mu antbiotik.

Sicer pa vem da take verige imajo nekatera gasilska vozila, najbrž tudi kakšna druga. Niso pa poceni.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik gr69 pravi:
In to bo vse delovalo pri -15 ...
rolleyes-1.gif


Daj ostanite no resni.
Bi še enkrat postavil vprašanje, kaj je narobe z električno plahto čez cerado recimo...

Daj bodi no resen - koliko kW bi morala imeti, kje boš dobil napajanje, teža te plahte ...

In še enkrat - če bi led in sneg iz kamionov dejansko bil takšen problem* bi v državah, kjer je res kaj snega, že imele uporabno rešitev. Tisti youtube filmčki so pa iz področji kjer ga zna res nasipati - vsak teden vsaj enkrat.

* - ja se zavedam rizika in upam, da ne bom ravno jaz dobil plahte ledu čez šajbo v avto ...

Je pa z razvojem cerad ta problem bistveno manjši - včasih so se cerade kar močno posedale - tega danes ni več v taki meri. Posledično so leden ploskve, ki nastajajo bistveno manjše. Glavna težava je "debela" ploskev mokrega snega - tisto se pa da zasilno rešiti z že omenjenimi odri (in odvozom teh kupov, ko se bo očistilo 10-15 kamionov en za drugim).
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Kako to misliš teža? Poglej gretje sedežev, koliko je debelo. Pač material bi moral biti obstojnejši in verjetno grelne žice debelejše, ampak tukaj ne vidim nekih težav.
Kolikor vidim običajno vozniki ogrevajo vozilo vsaj nekaj minut na miru, preden gre kamion naprej, tako da glede porabe tudi ne vidim ravno težave (morda se motim). Pač pritisne še en gumb zraven vseh ostalih...
 

krofica

Fizikalc
24. feb 2010
356
91
28
A ni bolj enostavno da bi par kil soli vrgu na cerado
17758-icon_confused.gif

Sol topi led in preprečuje njegovo nastajanje
hysterical-1.gif


P.S.: bolj za šalo kot za res
smile-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
A pro po gretje cerade - enako kot gretje asfalta - če ne ogrevaš ves čas ko pada, lahko pozabiš topljenje z normalnimi stroški.

Za primerjavo je dobro pogledat kak čip šit avtodom pozimi na smučišču. zaradi slabe izolacije prehaja dosti toplote skozi streho in posledično - ne ni streha kopna, kot bi kdo mislil, ampak se naredi pod snegom ledena ploskev, pod njo pa malo zraka. Končni rezultat je sicer za lastnika takega avtodoma zelo dober: 1. ima boljše izolirano streho in 2. zaradi ledu pod snegom, se vse skupaj precej lepo zapelje dol s strehe - seveda ko kidaš, ne ko voziš.
smile-1.gif


Sem v torek - zadnji dan praznikov vozil iz Corvare kjer je prejšnji dan močno snežilo, proti Brunecku in dalje proti Avstriji, pa je imelo več kot pol avtov ornk "kape" na strehi - mislite, da se je kak policaj vznemirjal zaradi tega? Malo morgen!
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kako to misliš teža? Poglej gretje sedežev, koliko je debelo. Pač material bi moral biti obstojnejši in verjetno grelne žice debelejše, ampak tukaj ne vidim nekih težav.
Kolikor vidim običajno vozniki ogrevajo vozilo vsaj nekaj minut na miru, preden gre kamion naprej, tako da glede porabe tudi ne vidim ravno težave (morda se motim). Pač pritisne še en gumb zraven vseh ostalih...
Predvidevamo torej, da bo imel kamion solidno talno ogrevanje ene večje dnevne sobe. Tako na oko smo na cca 40 m2, kjer je potrebno ogreti preko meje latentne toplote. Če je na m2 10 kg vode in smo samo malce po 0 stopinj celzija, drugih izgub ni, smo nekje na 1 kWh / m2. Bolj realno pa je, da nam bo skoraj polovica energije spičila v prostor pod cerado. In da bomo morali vložiti še kaj zraven, ker bo zunanja temperatura nižja.
To bi ti obesil na akumulator in alternator
sprasujem se.gif
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Khm...eno je predlagano izvedljivo ogrevanje s štromom preko kablovja, drugo je pa to tvoje ogrevanje z vodo, ki pa je iz več razlogov seveda absolutno nesprejemljivo
smile-1.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
In kje sem pisal kaj o ogrevanju z vodo? So kake težave s funkcionalno pismenostjo? Na ceradi je voda v trdnem agregatnem stanju, ki se je hočemo znebiti tako, da jo spravimo v tekoče stanje in sama odteče. Za menjavo agregatnega stanja bo treba vložiti energije vsaj za količino latentne toplote. O tem sem pisal.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kako to misliš teža? Poglej gretje sedežev, koliko je debelo. Pač material bi moral biti obstojnejši in verjetno grelne žice debelejše, ampak tukaj ne vidim nekih težav.
Kolikor vidim običajno vozniki ogrevajo vozilo vsaj nekaj minut na miru, preden gre kamion naprej, tako da glede porabe tudi ne vidim ravno težave (morda se motim). Pač pritisne še en gumb zraven vseh ostalih...

A ti veš koliko energije rabiš, da si na zicu rit zagreješ in koliko da stopiš sneg / led?

Za prvo ne vem - boš ti pogledal koliko je deklariran porabnik v Škodi.

Za sneg / led ti pa lahko jaz povem.

Za staliti 1 kg ledu (snega) potrebuješ točno 333 kJ ozr. 0,0925 kWh.

Če zapade 15 cm snega se ga nabere za slabih 5,5 cbm (5,36). Lahko izhajamo iz specifične teže 150 kg/cbm (pršič ima do 50 kg/cbm, zbit sneg do 500 kg/cbm, moker sveži pa do 200 kg/cbm) se tako nabere za dobrih 800 kg snega (805 kg) na ceradi šleperja.
Da se tole stali potrebuješ slabih 75 kWh energije. Ni pa tu še upoštevano morebitno ogrevanje od npr. -5 do 0 (čeprav se sliši smešno, bi lahko to energijo zanemarili - je pa to približno 2kJ/(kgK) ozr. v našem primeru dobre 2 kWh).

In teh 77 kWh je recimo energija, ki jo porabi eno slovensko gospodinjstvo v dobrih 8 dneh. Zdaj pa poskusi to energijo dovesti na cerado. Če že boš rešil izvor napajanja, potem še reši kako boš to energijo dovedel v doglednem času "na cerado". To se da le z ustrezno dimenzioniranimi vodniki - a se zavedaš kake vodnike bi potreboval? Od tod problem "teža"* (mi je pa sploh žal, da sem težo omenil v mojem postu).

* in ja - tudi če bi "plahta" bila težka "samo" 500 kg (kar recimo ustreza 1 cm deskam po celotni površini), bi bilo to nesprejemljivo prevažati naokoli. Zahtevalo bi se namreč prevažanje pol tone mrtve teže, ki jo bi rabil mogoče 3x na zimo.
rolleyes-1.gif

In NE - ne bi bil to problem prevoznika, ampak kar vseh nas - višji stroški, nepotrebna poraba goriva (onesnaževanje).
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.528
14.134
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
In kje sem pisal kaj o ogrevanju z vodo?

Nekako sem predvideval zaradi besed, ki sem jih odebelil in prehitrega branja (letenja skozi post). Se pardoniram
smile-1.gif


Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Predvidevamo torej, da bo imel kamion solidno talno ogrevanje ene večje dnevne sobe . Tako na oko smo na cca 40 m2, kjer je potrebno ogreti preko meje latentne toplote. Če je na m2 10 kg vode in smo samo malce po 0 stopinj celzija, drugih izgub ni, smo nekje na 1 kWh / m2. Bolj realno pa je, da nam bo skoraj polovica energije spičila v prostor pod cerado. In da bomo morali vložiti še kaj zraven, ker bo zunanja temperatura nižja.
To bi ti obesil na akumulator in alternator
sprasujem se.gif
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.092
733
113
kaj pa recimo kombinacija stešnega naklona cerade in ograjice vzdolž roba? če bi bila cerada na sredini povzdignjena za recimo 5cm, bi bilo to dovolj, da bi lahko večino stopljenega snega odteklo levo/desno. vzdolž roba cerade pa bi imel speljano nizko ograjico, skozi katero bi lahko voda odtekala, hkrati pa bi zadrževala poledenele kose snega, da ne bi odleteli s cerade
to sicer bolj teoretiziram, vprašanje kako bi se v praksi to obneslo
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kako to misliš teža? Poglej gretje sedežev, koliko je debelo. Pač material bi moral biti obstojnejši in verjetno grelne žice debelejše, ampak tukaj ne vidim nekih težav.
Kolikor vidim običajno vozniki ogrevajo vozilo vsaj nekaj minut na miru, preden gre kamion naprej, tako da glede porabe tudi ne vidim ravno težave (morda se motim). Pač pritisne še en gumb zraven vseh ostalih...
Ti si en tak sanjač, da te je veselje brat.
hysterical-1.gif
Kaj ko bi si ti to na svoj Škodilak zmontiral. Dej, bomo preizkusli skupaj s tvojim kidanjem šleperja. Prinesem kuhančka.
 
Nazadnje urejeno:

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Kdaj slišal za “roleto” na ceradi? Če zaradi drugega, potem zaradi tega bolj težko izvedljivo.

Pa še 232tič - v glavnem so cerade danes dovolj močne in napete, da ni več “jezer” na njih.

Pa da ne boš mislil - nisi prvi s to idejo.
169jcs7.jpg
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Ti si en tak sanjač, da te je veselje brat.
hysterical-1.gif
Kaj ko bi si ti to na svoj Škodilak zmontiral. Dej, bomo preizkusli skupaj s tvojim kidanjem šleperja. Prinesem kuhančka.
Me veseli, da te zabavam. Ne morem preizkusit, ker imam gajbico v garaži
frown-1.gif
.
Drugače pa bom šel še malo naprej: kaj pa, če bi ta plahta imela celo možnost priključitve na 220V. Torej, preden štartaš priklopiš na 220V (hell yea, morda bi celo kakšen timer ali pa daljinski vklop naštimal, da tudi čakat ni treba
shocked-1.gif
), sneg se odtali, potem pa verjetno za konstantno taljenje ni potrebno več šopal polno elektrike noter, pa alternator prevzame zadevo. Just brainstorming.
Še par hitrih odgovorov na par komentarjev:
teža: je..., da v času današnjih materialov ni možno narediti sprejemljivo težke zadeve
oddajanje toplote, da naj bi pol toplote šlo noter: mnjah, spet v dobi današnjih supermaterialov, verjetno ni težko najti materiala, ki bi konkretno zmanjšal uhajanje toplote dol.
še ena zadeva: za preprečevanje zmrzovanja, verjetno ni potrebna polna moč. Upam, da se vsaj v tem strinjamo. Ravno tako tudi ni potrebno staliti cel sneg, lahko bi bil ne nek ''nadstavek'' pod katerem bi se zapeljal in bi potegnil dol cel sneg, ki bi se kar zapeljal, ko bi stalilo začetno plast.

Evo, nekaj bullshita sem še natresel, da se lahko nasmejite. Ker pa je ta zadeva očitno z današnjim napredkom v materialih in vsem ostalim totalno neizvedljiva, pa natresite še kaj rešitev iz rokava. Vidim, da ste vsi pravi einštejni, samo morda včasih prehitro obupate nad vsemi ovirami.
grin1.gif


PS: Drugače pa se en mini reaktor rukne v prikolico, pa bo elektrike dovolj še za napajanje elektro motorja za pogon tovornjaka.
grin1.gif
Dve muhi na en mah.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:še ena zadeva: za preprečevanje taljenja snega, verjetno ni potrebna polna moč.
A ti bi hladilnik gor montiral? Mi smo mislili, da hočeš sneg raztaliti.
Sicer pa poguglaj "latentna toplota" in ti bo jasno, koliko energije je potrebno v idealnih razmerah, če si že drugače v OŠ šprical fiziko. Brez veze je trditi svoje v nedogled, dokler nekaj malega ne izračunaš. Imel si dva primera izračuna v tej temi.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.355
222
63
Kras
www.mtl.si
Ok, lapsus. Pardon. Hvala za opozorilo, bom popravil.
Kar se pa tiče te rešitve: nikakor ne trdim, da je delujoča, poceni, itd. Le to, da bi se morda lahko malo bolj usmerili v rešitve obstoječih omejitev.
wink-1.gif
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.277
2.379
113
še v SLO - ampak komaj
Ne.

edit:
Naklon "odpade" - glej moj post zgoraj.
Hidrofobičen namaz pa bil hidrofobičen samo prve 3 mesece - potem pa kaj? Lotusove liste gor polagat?
 
Nazadnje urejeno: