Kako utekate nov avtomobil? Ideje za daljšo vožnjo

Reaper85

Pripravnik
7. nov 2014
237
0
16
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Obvezno moraš javit prodajalcu da ti avta ne premika, ker bo uničil ves smisel utekavanja .. itak ga na "pun gas" že z ladje oz. vlaka oz. s tovarne vozijo in je 10% motorja uničenega že od tam. Potem ga utečeš tako da prvih 5h vožnje ne tiščiš motorja nad 1000rpm (diesel) oz. nad 1200rpm če je bencinar. Fino je da teh 5h vožnje narediš v kosu. Se pravi lepo lagano na 800-1000rpm kruzaš malo po sloveniji. Vmes ne sme biti klacnev, dobro je da je čimmanj križišč tako da po nepotrebnem ne obremenjuješ menjalnika in zavor. Ac je dobra ideja, samo pazi da ne prideš v zastoje ker to je smrt za utekavanje. No po teh 5h začneš počasi vozit normalno s tem da se držiš načela da prvih 10k km ali prve pol leta obratov ne dvigneš nad 2000rpm pri dizlu oz. 2500rpm pri bencinarju. Potem itak moraš obvezno menjat oolje in naslednje 10k oz pol leta pa greš počasi (ampak res počasi) do rdečega polja. Če se tega držiš bo motor delal večno!
cheer.gif
Ravno pravi čas je ta tema, trenutno sem po enem mesecu na 750/1000km utekanja.

Glede polnega gasa pri raztovarjanju je pomoje res, ker sam sem dobil avto s 3km na BC-ju ter porabo nekje med 11,5 in 12l, potem sem kar precej časa čakal da je padla pod 10l.
Res da pri raztovarjanju delajo večkrat samo po par metrov in je tako višja poraba, ampak ko sem sam tankal in resetiral BC in potem vozil do 3000rpm, ni kazalo čez 10l, tako da pred prevzemom sigurno ni imel lahkega življenja.

1200rpm, si ti resen, to lahko utekaš samo na svojem dvorišču.
Sam imam 1.6T 200, ki ne zahteva tolk obratov kot mali mlinčki, ampak vseeno, da speljem iz parkirišča na glavno cesto rabim iti v 1. do 3000rpm oz. 25km/h, v 2. enako do 3000rpm oz. 45km/h, šele od 3. prestave naprej se sploh lahko da šaltat pri 2500rpm.
Ti moraš računat da v prestavi višje izgubiš precej obratov, sam se držim tega da pod 1500rpm ne hodim (seveda včasih gre pod, ker ne moreš imet vedno vsega pod kontrolo), ker ni dobro tako premalo kot preveč obratov, sploh med utekanjem.
Tako da 1.->2. imam sam 3000->1600rpm, pri tvojih 1200rpm bi jih imel samo 660rpm, kar je manj kot prosti tek in ne vem kako bi to sploh špilalo.
Že tako je iz semaforja smotano, ker moraš na vsake par metrov šaltat da prideš do 4. Sam bi poteral v 1. do ene 5000, ko moram prestavit pri 3000 mi je res čudno.
V višjih prestavah se potem da šaltat pri vedno manj obratih, ampak kaj ti to pomaga, če začneš itak v 1.
Tudi ne vem kdo bi te na cesti gledal da tako utekaš avto.
Sam vozim potem po naselju v 4. pri 1600rpm (in ne 5. pri 1300rpm, kar se mi zdi premalo), izven naselja pa 100-120km/h v 6.
Pri 120 ima samo 2700rpm, tako da sem seveda še med utekanjem najhitrejši, do sedaj me ni še noben prehitel.

Kako sem pa sam utekal, in kar itak velja za mrzel avto, tako da ni nobene razlike potem ko začneš normalno vozit.
Pred začetkom vožnje pol minute do minuto v prostem teku, plina 50-80%, prestavljanje pri 3000rpm, oz. ker na cesti nisi sam, pa še kak klanec je kjer te sploh navzdol včasih zjebe ko prehitro prestaviš nižje, gre pač večkrat do 3200rpm, cca. 20x mi je pa ušlo tudi do 3500-4000rpm, oz. če bi imel avto kakšno zgodovino maksimalnih obratov, bi verjetno pisalo 4100-4200rpm.
Pa po 1000km mislim da bi bilo tudi smiselno utekat, 1000-1500km 4000rpm, 1500-2000km 5000rpm, pri 2000km pa prvič 6000-6500rpm.
Po vožnji pa čakam minuto, raje dve, preden ugasnem avto. Ampak tega nisem začel takoj delat, 2x vem da je precej smrdelo od turbine, ko sem ga ugasnil samo 15-30s potem ko sem parkiral. Seveda ga prej nisem žgal (kot rečeno ga utekam) in sem pač mislil da je dovolj, če se zamudiš 1 minuto da sploh parkiraš avto, ampak očitno ni.

Tako da so kar zahtevni ti turbo motorji.
Ampak sam ne mislim res na polno ogrevat olja pred vsako vožnjo (to traja kolk, 15min oz. 15km?), ker se mi zdi to precej utrujajoče pri mojih večinoma 10km vožnjah.
Kar se mene tiče je dovolj, če počakaš 4km da pride voda do sredine ter potem še 2km da se vsaj približno ogreje olje. To se mi zdi nek minimum da avto pride vsaj do ene 150k km, ker delam samo 8k km na leto in mislim imet avto 10-15 let, je to zame več kot preveč.
Sam bom šel pač tukaj do krožnega 2km in spet nazaj (na točki B pa tudi najprej 2-3km v drugo smer in potem nazaj), potem pa po moji običajni poti, prve 2km še vedno do 3000, potem po 4km, skupno 8km, pa že proti 5000rpm. Blokade pa ta avto itak ne rabi res nujno, že sedaj do 3000rpm se kar da prehitevat.
Pač ne vidim druge, ker na 10km poteh 1.6T 200 pač ne moreš izkoristit. Mi je pa tudi za tako kratko pot premalo vse kar je švohneje, še Clio 3 RS 2.0 je bil za en shit, pa je imel pomerjenih 185KM.
 

Reaper85

Pripravnik
7. nov 2014
237
0
16
Če grem še v zgodovino kako trpežni so ostali avti, in če ne bi bili take nepremičnine, bi bili v bistvu idealni za do 10km vožnje.
1. P106 1.0 50KM - se spomnim da sem včasih že takoj po vžigu hodil do 5000rpm, recimo ko sem obtičal v snegu in se še nisem znal normalno izkopat. Pa tudi drugače je videl 5000 že takoj iz parkirišča na glavno cesto, pa je šel normalno po prevrtenih 200k km na 150k km, in ni imela problemov niti naslednja lastnica, ki ga je imela še vsaj ene 3 leta.
Ampak ta avto res ni šel nikamor, 19s do 100, kar je itak minimalno da se sploh lahko voziš, je imel, če si ga prestavljal pri 6000.
Seveda je bilo pa že takrat davnega 2008 (zdaj 2017 je še 2x slabše) vsaj 80% voznikov počasnejših iz semaforja, recimo Naklo-Zlato polje jih kmalu nisi več videl v ogledalu. Ampak takrat je bil tudi še kak avto, ki te je znal prehitet (v spominu imam celo navadnega 206), danes bi bil s takim avtom za ostale več kot dovolj hiter.
2. Punto mk2a 1.2 60KM - s tem se že dobil mal občutka, da moraš počakat vsaj tolk da pride hladilna na polovico, tako da je videl blokado "šele" po cca. 4km, ampak 4k rpm pa takoj iz parkirišča, to je zame nek minimum za atmosferca, tudi za 2.0.
Tudi BP do mojih 100k km, edino malo olja se je že kazalo, ampak so imeli ti motorji nasploh problem s tesnilom ventilov ali katerim že, potem pri mk2b verziji so to popravili.
3. Astra H 1.6 105KM - ta je bil sploh trpežen stroj, niti kapljice olja ni popil do mojih 90k km, pa ga nisem vozil nič blažje kot Punta, po 4km je šlo enako v klanec že do blokade, pač takrat mi niti na misel ni prišlo, da bi prej delal kroge kot razmišljam sedaj pri turbu.
4. Mito 1.4T 135 - enako kot prejšnja dva, tudi brez problemov pri 85k km. S tem da je bilo pri tem pač na začetku dovolj 3000rpm, čez 4km pa 5000rpm.
Pač če delaš tolk mal kilometrov kot sam in menjaš avte kot gate, ti je vzdržljivost zadnja skrb.
5. Clio 3 RS 197 - tega sem tudi vozil enako, ampak vzdržljivost motorja in menjalnika je bila pa porazna, vse skupaj je šlo že pri 67k oz. 73k km (sinhron 3. in 4.). Olja je pil že takoj potem, ko sem ga dobil v roke (prejšnji lastnik ga je cijazil, tako da sem bil verjetno sam krivec) 1l na 1200-2500km.
Seveda je potem naslednji lastnik to zrihtal, ampak to bi bilo zame še dodatnih 3000€ (že sam sem dal v enem letu ene tolk), bi pa z veseljem dal, če bi šel avto res kot se zagre, je bilo pa vse skupaj bolj žalost, užitka samo za 1% več kot z Astro 1.6, tako da sam pravim no turbo no fun, ker je pač 911 GT3 nedosegljiv, S2000 pa tut ni neki.
Tudi moj zadnji športni avto, ni to za 1000€ plačo.
 
Nazadnje urejeno:

Reaper85

Pripravnik
7. nov 2014
237
0
16
Citat:
Uporabnik kdk pravi:
-držite se hitrostne omejitve za utekanje
bencin 1.pr:30km/h, 2.pr.:60km/h, 3.pr.:85km/h, 4.pr.:115 km/h, 5.pr.:145km/h
dizel 1.pr:20km/h, 2.pr.:40km/h, 3.pr.:65km/h, 4.pr.:95 km/h, 5.pr.:125km/h, 6.pr.:150km/h
A ne bi bilo lažje za obe strani, če bi napisali max 4000rpm oz. 2500rpm pri dizlu. Ker tole zgleda kot da je napisano za ženske, recimo na tale post od afna002 sem se takoj spomnil, ki sem ga spet našel po hitrem googlanju "med over net kdaj prestavljati":
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?t=5727040
Itak ima vsak avto drugačna prestavna razmerja, že zaradi tega je to bedarija. Drugi razlog je pa to, da je med vožnjo 10x lažje gledat obratomer kot pa pri kateri hitrosti se nahajaš med pospeševanjem.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
hhhahahahaha ded bi lahko znanstven članek objavo tak se je razpisal o utekanju.

Drugače pa folk get a life. Gre se za en jeben avto ne za lubico ki prvič dobi nekaj med noge. Voziš normalno in rešeno. Kaj ma za bit? Kot da te bo zaj ojnica prišla pozdravit več če boš nov avto dal na boknedaj neverjetnih 4000 obratov.

Kaj pa od dragih avtov kjer se motorji ročno sestavljajo in še predn gre motor sploh v avto gre na mizo in na polno, da kolektorji žarijo?

Še dobro da ne božate novih avto 2 dni takoj po nakupu, potem mu pa počasi ključ kažete 2-3 dni. 3-4 dan šele ključ v ključavnico in kontakt za 5-10 minut. šele peti dan bi ga za par sekund zalaufali. Boknedaj potem do 8 dneva sploh kaki premik nardit. 10 dan pa lahko greš na cesto. Ampak samo v coni 30. In še to samo takrat ko je zračna vlaga 60-65% in temperatura med 21-24°C Obvezno podnevi, saj se more alternator navadit delat in če bi gorele luči bi bil že prevelik napor. Klima obvezno izkljopljena saj lahko pride do prevelikih sil na jermenicah.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Skor se mi je zaletel. 2017 se piše in en bi utekal avto. Človek, pa si ti zdrav?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Kaj ko bi ti raj kaki babnici posvetil vso to pozornost in čas. Pleh bo preživel.
 

Reaper85

Pripravnik
7. nov 2014
237
0
16
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Skor se mi je zaletel. 2017 se piše in en bi utekal avto. Človek, pa si ti zdrav?
Kaj pa bi ti, takoj po 10km do blokade? Eno mehanično simpatijo je pa treba imet, pa to govorim sam, ki sem zgoraj opisal kako sem do sedaj vozil avte. Ampak če daš enkrat 24k€ za avto boš pa probal zanj narest kar je v tvoji moči.
Sicer pa tako kot večina vozi avto, jih utekajo že celo življenje pa sploh ne vedo za to.
Recimo danes eno prehitim, se ustavim za minuto, ker je tovornjak naredil kolono, potem jo čez 2km spet dohitim in prehitim in ko sem jo gledal, sploh ni gledala na cesto, tako da počasni vozniki v večini primerov sploh niso bolj varni.

Druga stvar je pa pranje avta. Pred firmo kjer delam sem gledal avte, in je brez swirlow samo en BMW 520d (dons sem hotel še enkrat preverit, pa se mi je res mudilo), pa še en ima 330Cd, ki ima sicer res rahle swirle, ampak se vidi da je bil vedno ročno pran, ker krožnih nima.
Pa pri belem Golfu GTI in Audiju Q3 sem mislil da sta brez (pač glede na avtomobila bi tudi pričakoval tako), ampak moraš pri tej barvi očitno dobro pogledat proti svetlobi, potem so se videli na obeh.
Potem imaš pa tiste res 15 let stare avtomobile, katerim noben ne posveča pretirane skrbi. Sploh črni in temno modri so katastrofa, če ne znaš delat z avtom, taki so primerni izključno za detajlerje. Enega črnega sem gledal in je bil popraskan kot bi ga pral z dratpiršno.
Taki bolje da se avta sploh ne bi nikoli dotikali in bi pustili da ga pere samo dež in sneg (sicer samo 2x na leto, ampak ta je precej učinkovit in je avto potem skoraj kot nov), mogoče še parkrat na leto s šlaufom. Ker sam po sebi se avto ne praska, največ ga med pranjem, še več pa med nepravilnim sušenjem avta.
Tako da zaenkrat sem ponosen že na to, da je moj avto najbolje ohranjem pred celo firmo, edino direktorjevega še nisem šel gledat. Tako da mi je zdaj prioriteta avto ohranit čim dlje v mint stanju. Zaenkrat sem ga tako kot sem že rekel da je najbolje, če nimaš še dovolj znanja, s čim manj dotikanja, dokler ne pogledam še nekaj Youtube videov in še kaj preberem.

Pa primerno barvo je treba izbrat če se ti ne da oz. nimaš prostora ali časa prat avto. Sam sem vzel srebrnega in je po enem mesecu nepranja še povsem lep za pogledat, črn je grd po dnevu ali dveh.
Meni se drugače tud ne da tolk ubadat s tem, pač 2x 15min na dan se vozim, za to mi je 1x na mesec čisti max da operem avto.
Prejšnje avte sem 1-2x na leto, da sem res privlekel cev in dva vedra, 3x ne vem če sem kdaj.
Sem se pa vseeno odločil, da bom kupil za 400€ avtokozmetike, mogoče se mi ta hobi celo priljubi.

Pa seveda kje parkiraš avto je zelo pomembno, če ga takoj spredaj, ti mimo vsakodnevno hodi vsaj 100 ljudi, pa že sam ko zelo pazim, vem da sem se že enkrat ali dvakrat v 10 letih zadel ob ogledalo. Prav tako sem enemu že dotaknil vrata z mojimi, ker je bil pač 3-vratni in so se vrata že na prvi stopnji preveč odprla, prstov pa nisem dal vmes kot bi moral. Zdaj naj pa zaupam vsem ostalim šalabajzom, če še sebi ne povsem.
Meni so drugače naredili luknjo z vrati na 2. in 3. avto, 4. in 5. sta jo pa presenetljivo odnesla brez poškodb.
Pri zadnjem sem edino enkrat klel, ko mi je eden parkiral 20cm od mojega avta, pač zjutraj nisem mislil da je na levem koncu vrste prostor za še en avto, potem sem nekako prišel not, ampak sem se moral z vrati dotaknit njegovega avta.
Potem je bilo pa parkrat na leto še tako, da so na koncu vrste pustili samo tolk prostora, da si moral gledat na zadnji cm da si prišel mimo.
Če je bilo v tvoji vrsti tako, pa sploh nisi mogel normalno z desnim zavijanjem ven, ampak si si mogel pomagat z vzvratno vožnjo.

Tako da sem že s starim avtom iskal najbolj safe mesto in ga našel povsem zadaj levo na drugem, 200m bolj oddaljenem parkirišču.
Seveda je najbolj optimalno zadaj desno, da ti ne more noben zabijat z vrati, ampak je na desni cesta, kar pa spet vemo da ni dobro, ker vozijo cel dan mimo tovornjaki in lahko prileti v avto tudi kak kamen, čeprav je zame dovoljšen razlog proti že to da se bolj praši avto.
Imam pa tudi srečo, da poleg mene eden (in skoraj vsak dan isti, edino če ima dopust, takrat pa povečini noben ne parkira zraven mene) vedno pusti skoraj 1m prostora in parkira obrnjen nasproti, tako da ne odpira vrat v moj avto.
Če moram parkirat kje drugje, na polnem parkirišču ne parkiram, mora bit nekje na pol prazno, da je vsaj za en avto ali dva prosto na obe strani. Če pa je seveda možno, parkiram na bolj oddaljenem (seveda max 200m, drugače izgubiš glavni point avta) in s tem bolj osamljenem parkirišču.

Pa seveda srebrna folija je must zdaj za poletne dni, meni ni jasno kako lahko nekateri pustijo avto cel dan stati na soncu brez kakršnekoli zaščite, če ne drugega niti volana ne moreš prijet.

Tukaj ste glede na zadnje poste pač tipični kmetje oz. flegmatiki. To mi je itak že dalj časa znano, da vas mrgoli na tem forumu, približno že kar vem kakšne odgovore lahko pričakujem. Itak hodim tukaj samo "trolat", v narekovajih zato, ker je v bistvu res, ampak vam vseeno stopim na žulj.
 
Nazadnje urejeno:

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
ej Reaper85 saj s časoma pogruntaš, da ni avto prva oziroma edina stvar na svetu. In da je čisto vseeno al ma swirle al ne. Al ma kako buško al ne.
Drugo pa je če daš 3/4 plače za lizing. Takrat pa verjamem da ga maš bolj rad kot sebe in iščeš čimbolj oddaljene parkinge da ja nebo kdo preblitu tvojega avta šel. To da ga pa na soncu pustiš je pa itak nekaj najhujšega kaj si ja nor. Voziš se tudi samo ponoči in po gozdnih cestah, da ga slučajno sonce ne vidi?
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.431
858
113
Jaz dobim nov avto sred avgusta.
Dizla, 190ks. Prva pot bo v Nemčijo. Cca 1500 km v obe smeri. Povprečna okol 120km/h.

Kako ulaufavanje? Ste smešni?
 

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
Od 5ih novih avtov je bilo največ problemov ravno s tistim ki sem ga "ujčkal" prvih 1500km...

Zdajšnji je šel iz salona na avtocesto in na 220 km/h, ampak to je bilo tako še v okviru navodil proizvajalca v katerih piše zgolj "ne obremenjavti avta s polnim plinom in z več kot 2/3 razpoložljivih obratov".

Disclaimer: prevzem je bil v nemčiji, preden me kdo pošlje vozniško vrnit.
smile-1.gif
 

paci

Fizikalc
19. jul 2007
1.566
5
38
zakaj pa Američani prevzemajo avtomobile v Nemčiji in potem 7 dni tišijo po nemških avtocestah ,kjer ni omejitev ,pa to nove avtomobile,potem pa na kontejner in v USA?Ali jih vozijo 130 km/h :sigurno ne ...
Alter poznavalci ??
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.911
274
83
tam ko se terc po tori rola
Za ostale ne vem, bom pa povedal svoj primer. 2000 sem kupil novega Lanosa (ja, marsikdo ga bo popljuval...korejsko sranje), vozil prvih 500 km do pol gasa, naslednjih 500 do dve tretjini, potem pa že normalno. Poraba olja je bila skoraj neopazna. Do marca letos, ko sem ga prodal. Pri motorjih delam enako. Ker jih nimam za leto-dve in prodati. Meni deluje. Sicer nekateri pravijo, da so materiali že tako dobri, da nekako ne potrebujejo utekanja, kot pred leti. Ampak...škoditi ne more, če od začetka voziš počasneje.
 

masevc

Guru
2. sep 2007
3.431
858
113
Okoli porabe olja. Trenutni avto, nemska tehnologija, porabi olja med servisnima intervaloma toliko, da pade nivo na min. Nalije pa se vedno max.
In tudi serviser ti pove, da je sedaj obvezna oprema liter olja. Še več, celo pakiranje imajo poimenovano prav za dolivanje.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.302
5.832
113
pri taščici
Olje mi je do sedaj zrl (toliko da sem ga moral.dolivat) samo G1.
Ajd pa sluzbeni 2.0dci je zadnjič tudi posvetil ampak je bil že blizu menjave.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
Citat:
Uporabnik hooger pravi:
Citat:
Uporabnik Blackjack pravi:
Priporocam menjavo olja po 3000-5000km.

To slučajno še kdo prakticira ?
hysterical-1.gif


To sigurno zato, da odstraniš opilke a ne
evil.gif

Seveda se prakticira, zaradi olja in ne opilkov.

Jaz bi prvo menjavo naredil že prej,po približno 1000 kilometrih...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.890
5.452
113
Citat:
Uporabnik masevc pravi:
Okoli porabe olja. Trenutni avto, nemska tehnologija, porabi olja med servisnima intervaloma toliko, da pade nivo na min. Nalije pa se vedno max.
In tudi serviser ti pove, da je sedaj obvezna oprema liter olja. Še več, celo pakiranje imajo poimenovano prav za dolivanje.

Manjšanje porabe se odraža tudi v tem da se vgrajuje sedaj obročke z manj "prednapetosti"....da se stem zmanjša trenje med valjem in obročkom...

Posledično pa avto pije manj.....goriva...pa zato nadoknadi z oljem
grin1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.530
8.886
113
Cel roman, si nebi ti raj babe omislu. Moj avto je večkrat usran kot čist, vozim ga petkrat na leto v pralnico....uuuuuu....gor so pa vedno top gume, vzdrževanje redno, pali ko urca. Za pleh mi pa visi dol. Maš pa pacientke, ki se z avtom pogovarjajo in so clo ponosni na ohranjenost svojga pleha....
stupid-1.gif