Chip tuning dizelskih motorjev

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Drugi je zaenkrat najbrž še na original mapi. Nisem preverjal. Kako se to sploh lahko preveri razen z valji recimo.
Pa naibrz bo tako ostalo. Cipanje bi stalo 10%vrednosti avta. Pa avto.ima skoraj 300kkm...
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Citat:
Uporabnik bertoncl pravi:
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:
več moči in nižja poraba negre skupaj.
če rabiš več moči bo tudi več pil.

Več moči in nižja poraba gresta po mojih izkušnjah zelo dobro skupaj, če je avto v osnovi podhranjen. Pri mercedesu se mi je po čipanju s 122KM na 150KM, pri enakem načinu vožnje, poraba znižala za malo več kot 0,5l/100km, merjeno na 25000km.

ja pri nežni vožnji se ti je znižala. Če bi pa ti teh 150 konjev koristil bi bila pa višja.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ni res. Ne vem a samo trollaš al kaj.

Pri enakem načinu vožnje bo skoraj vsakemu čipanemu dizlu poraba padla in to kdaj konkretno. To, da avto kuri več ob polnem gasu je pa povsem nepomembno/neumesno. Potem ti lahko isto odgovorim, da pri čipanem gas držim manj časa do enake hitrosti kot nečipanem.
wink-1.gif


Prvi tank ali dva je super imeti konkretno mapiran avto, ker misliš da maš novega, takrat skuriš več je pa fino. Potem se pa navadiš na moč in dokler ne primerjaš s serijskim ne veš več da je močnejši kot je bil par mesecev nazaj. To velja kot opozorilo tistim, ki mislijo it čipat....veselje ne traja, moči ni nikoli dovolj.
tongue-1.gif
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
čakaj malo. torej človek rabi več moči. ampak je nepomembno kolko kuri pri polnem gasu?
zakaj pol rabi več moči? nevem če voziš z 1/2 al pa 1/4 gasa jaz ne vidim potrebe po več moči.
in kombiji se ponavadi tudi vozijo naloženi in obremenjeni. torej 1/2 gasa ni glih dovolj
 
Nazadnje urejeno:

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Resno?
confused-1.gif


Prehitevam jasno poln gas, avto kuri več kot nemapiran. Vmes med prehitevanji ne vozim na polno, območje ugodnega višjega navora je večje, pogosto lahko vozim z eno prestavo višje - mapiran avto kuri manj.

Ko se iz takih npr. 1000km izračuna povprečno porabo je poraba pri mapiranem nižja. Jaz ti lahko dam link do poraba.com, kjer so prav vsi zapisi za 50kkm za en avto, pomoje boš lahko iz povprečnih razbral do 3 mesece natančno kdaj je bil čipan.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Mene pa zanima zakaj v osnovi proizvajalci ne naredijo takih map da bi avto manj pil in bolj vlekel? Resno me zanima. Proizvajalec spravi na cesto miljon izdelkov in je tak laik da ne uspe iz motorja spravit optimuma. Sploh danes ko so v boju za čimnižje emisije, je poraba bistvenega pomena.
Težava je ravno v emisijah. Dober primer ti je (bil) VAG, ki je dosegal zelo nizke porabe, pri NOx se je pa že zapletlo.
Plus še ostale fore zaradi dacarjev in navsezadnje tudi zavarovalnic.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Resno?
confused-1.gif


Prehitevam jasno poln gas, avto kuri več kot nemapiran. Vmes med prehitevanji ne vozim na polno,

svet se ne vrti okoli tebe. Tudi drugi uporabniki so na tem forumu o katerih je govora btw
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Pisal sem ti primer... tako se pač fakin VOZI.
bonk.gif


Kaj je pa tako specifičnega? Boš zdaj še samo dristal naprej kajne?
uf-1.gif
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
Citat:
Uporabnik SomeoneElse pravi:
Da se pridružim temi...

Men je pa sklopka šla po 5000km, sicer zadovoljen s porabo in s pospeški.

Poglej s pozitivne plati: zdaj imaš poleg novih (dodatnik) konjev še novo sklopko!
aplauz.gif
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.326
3.423
113
Poraba Golf 7 za 1. liter večja kot original , sedaj pa raztrgajte vozniki polizdelkov ki jih komaj tuning naredi vozne.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Resno?
confused-1.gif


območje ugodnega višjega navora je večje, pogosto lahko vozim z eno prestavo višje - mapiran avto kuri manj.
Od kod pa pride večje območje ugodnega navora, iz zraka, ali z dovajanjem več goriva.
13.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
A veš kje razlika. A se ti vleces eno minuto do 90 kmh ali pa pol minute.
Res da v te pol minute porabis več goriva kot v eni minuti tovarniškega avta, ampak imaš tudi hitreje večjo hitrost ki porabi manj goriva kot nižja.
Pri neki dirkaški vožnji pa seveda to ne velja več.

Še ne dolgo nazaj je na alterju veljalo večji motor, nižja poraba, ker se motor manj matra. Sedaj pa to ne velja več?

Saj vemo kako je bmw m3 porabil manj goriva kot Toyota prius.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.873
5.143
113
jebene teorije. konje je treba nafujtrat kot je reko Gonzo. Moč in navor ne pride iz dobre volje.

Če primerjaš porabo pri neobremenjenem avtu, neobremenjen avto čipan iz 120km na 150km ne pride niti blizu teh 150km. Še 120 jih ne koristi. Tam se malo boljša mapa pozna......
Daj primerjajte pri polni obremenitvi.Ko bo en koristo 120 konjev drugi pa 150. In takrat bo čipan pil več. Ker od večje količine goriva in dalšega časa vbrizga nekak nemore prit nižja poraba. In tisti ki čipa kombija zaradi več moči predvidevam, da ne zato ker se vozi okoli s praznim. Ampak ker je naložen in negre nikamor pri 120 konjih.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Več goriva ob nižjih obratih - vsota obojega (ozr. zmnožek) pa privede do absolutno gledano nižje porabe (ob "enakem" režimu vožnje).

Velja izključno za turbo-dizle, no pogojno tudi za nove turbo bencince, s tem, da so slednji že tovarniško zelo naviti in se jaz osebo ne bi preveč igral z dodatnim navijanjem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Luka - "kje" so konji in "kje" je moč / navor. (edit: "kje" = glede na obrate) In kdaj katero od teh dveh stvari rabiš?

Tu je namreč odgovor zakaj nižja poraba.
 
Nazadnje urejeno:

cizy

Fizikalc
21. jul 2007
6.976
64
48
Pa od kod vam to da so novi turbo bencinci tako hudo naviti.

30 let nazaj so imeli 2.0 turbo bencinci po 250hp, sedaj pa je 1.2 in recimo 110hp navito?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
1.: vprašal sem po tuningih, ki to naredijo kvalitetno, ne pa o teoriji čipanja, ki mi je vsaj delno jasna.
2.: kolikor se se spoznaval s temi čipanji jim marsikje rečejo optimizacija in to prav gotovo ni navijanje porabe.

Iz izkušenj kolegov, ki so čipali podobna vozila - ne ne gre za kombije ampak avtodome - je pri enakem načinu vožnje poraba nižja, sama vožnja pa bolj prijetna. Pri nas je kar razlika pri načinu vožnje ker smo večinoma vedno enako naloženi in enako hitro vozimo, tako da z lahkoto primerjaš prej in potem.

Drugače pa hvala za razpravo in peace brothers!
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
1.0 in 125 hp - pa trend je še v zmanjševanje. Pa ni mišljeno, da so "v iber" naviti - ampak rezerve so IMHO že precej izkoristili.

Pa 2,5 l turbo bencinci niso bili lih "vstopni" rang motorjev.
 

Malecky

Majstr
10. sep 2007
11.435
409
83
Ma si ti trd, ni tukaj nobene teorije al pa kakih nejasnosti, vsi ti pišemo enako, tudi ti delno, samo da totalno brišeš faktor, da ma en avto več konje, boljše pospeške in s tem manj ČASA do željene hitrosti.

Če čipan avto gas tiščiš enako časa kot pri avtu z manj moči, bo čipan imel višjo hitrost in je tako neprimerljivo. Zato pa pišemo vedno ob enakem režimu in kot napisano je po čipanju ponavadi pri vsakem intenzivnejši režim vožnje, ker se preizkuša kako gre, kdaj kdo sigurno še demonstrira kolegom ipd.

Ko se pa enkrat tanke vozi z istim režimom vožnje in trasi kot pred čipanjem pa je poraba nižja v 90%+ primerih. Pri nekaterih 0,05dcl, pri nekaterih pa tudi 1l/100km npr.