Celoletne gume...

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Kot sem zapisal
Citat:
Vse pa je seveda odvisno, koliko km/leto narediš, kakšen avto imaš in kakšen voznik si.
Ti pač v ovinke voziš bolj hitro in zato gume bolj trpijo. Neko drug pa po podeželskih cestah vozimo do 40... do (največ) 90 km/h in v ovinke precej počasneje pa mu gume trajajo dlje. Zate celoletne gume zagotovo niso. Pa ne zaradi tvojega izračuna ampak načina vožnje
evil.gif
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Se trudim vozit eko in pred ovinki ne bremzam
evil.gif
Sicer pa na enem avtu imam celoletne A/T gume, pa bomo videli kaj bo naslednjo zimo, ko bo 3. sezona.
 

SJTV1

eV12
18. jul 2007
18.900
1.076
113
www.adriamedia.si
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Ah ja, dva kompleta na felgah: top zimske in top letne, zamenjaš sam, če nimaš ravno dveh levih rok. Zate Darjan bi bila pa top izbira tale tanovi pižo, ki ga sedaj reklamirajo, saj zanj baje sploh ne rabiš zimskih gum.
grims-1.gif

Sa verjetno veš, da če vzameš avto z grip controlom (to je ta, ki ga reklamirajo), dobiš gor celoletne gume, ne?
 

ThaShizznitt

Fizikalc
13. jan 2008
4.781
4
38
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Tako je ja. Ne vem zakaj se pri nas folk osredotoča na super performance na snegu/ledu, če se zgodi pri nas tak scenarij mogoče enkrat letno?

Zakaj? Ker se nekateri ne vozijo samo po ravnem. Za po ravnem so dobre 5 let stare UG8 z 60k prevozenimi. Ko gres v slabih razmerah v klanec je pa pomembno, da je guma odlicna.....in ni to samo 1x na leto, ker v hribih je veckrat sneg kot pri vas v metropoli.
grin1.gif
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Ksz... pa kakšne vozičke imate to, da gume pridejo po 50€ na komad? Pa Alter ima ja sama že¶æa kola z najmanj 18 col... neki ne gre skupaj...
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Se trudim vozit eko in pred ovinki ne bremzam
evil.gif
Sicer pa na enem avtu imam celoletne A/T gume, pa bomo videli kaj bo naslednjo zimo, ko bo 3. sezona.
Eko vožnja v ovinek je, da dovolj pred ovinkom (ali kakšno oviro) daš nogo s plina in ti avto brez zavor zmanjša hitrost na primerno za situacijo na cesti. Na ta način je korist večkratna- manjša obraba zavor, manjša poraba goriva, manjša obraba pnevmatik, manjši vplivi na okolje in več €€€ v denarnici.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.267
6.522
113
Moja je nekje 200 na komad
smile-1.gif


Ampak saj se ne gre toliko za prihranek, denarja, meni se gre bolj za prihranek časa, ki se zapravlja 2x letno.

Lahko se sicer zdaj nekdo najde, pa reče, da kaj pa tisti čas, ki ga bom zapravil na cesti, ker se bom namesto 90kmh peljal 60kmh
wink-1.gif
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Glavno načelo varčne vožnje je voziti čim bolj enakomerno, s čim manj pospeševanja in zaviranja, pa najsibo z motorjem ali zavorami.
grin1.gif


Citat:
Uporabnik SJTV1 pravi:
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Ah ja, dva kompleta na felgah: top zimske in top letne, zamenjaš sam, če nimaš ravno dveh levih rok. Zate Darjan bi bila pa top izbira tale tanovi pižo, ki ga sedaj reklamirajo, saj zanj baje sploh ne rabiš zimskih gum.
grims-1.gif

Sa verjetno veš, da če vzameš avto z grip controlom (to je ta, ki ga reklamirajo), dobiš gor celoletne gume, ne?
Jaz sem zaznal to kot sarkazem
grims-1.gif
:
Ko marketing UBIJA – oglas za Peugeot 2008 z Grip Control sistemom
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.870
5.138
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Se trudim vozit eko in pred ovinki ne bremzam
evil.gif
Sicer pa na enem avtu imam celoletne A/T gume, pa bomo videli kaj bo naslednjo zimo, ko bo 3. sezona.
Eko vožnja v ovinek je, da dovolj pred ovinkom (ali kakšno oviro) daš nogo s plina in ti avto brez zavor zmanjša hitrost na primerno za situacijo na cesti. Na ta način je korist večkratna- manjša obraba zavor, manjša poraba goriva, manjša obraba pnevmatik, manjši vplivi na okolje in več €€€ v denarnici.

v bistvu ne. ker potem moreš za ovinkom po nepotrebnem pospeševat in s tem višaš porabo gorivo. :D
 

alesn

Pripravnik
19. jun 2012
386
12
18
Evo e mene, ki sem nasprotnik celoletnih gum. Sedaj se mi je pa pripetilo. Kupil bom rabljen avto, ki bo imel gor celoletne gume. Verjetno za 2 meseca ne bom dajal gor pravh zimskih, ampak bom pač obdržal celoletne, saj imam na drugem avtu zimske.
Kaj pa potem? Koliko let oz. koliko km naredite v teh gumah predno jih zamenjate. Razmišljam, da bi letos s temi gumami vozil do zime, potem montiral zimske, nato pa naslednje leto dal nazaj celoletne in jih potem zavrgel, ko je obvezna menjava na zimske gume.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:

v bistvu ne. ker potem moreš za ovinkom po nepotrebnem pospeševat in s tem višaš porabo gorivo. :D
Potem pa vseskozi vozi toliko, kot lahko pelješ skozi najbolj oster ovinek na poti pa ne boš višal porabe
evil.gif


Po drugi strani pa bi naj imel motor najboljši izkoristek pri tam 85..95 km/h in se poraja vprašanje ali bom porabil manj, če pospešim do optimalne hitrosti ali vztrajam pri vožnji s slabšim izkoristkom in morebiti porabim več
stupid-1.gif
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
Se trudim vozit eko in pred ovinki ne bremzam
evil.gif
Sicer pa na enem avtu imam celoletne A/T gume, pa bomo videli kaj bo naslednjo zimo, ko bo 3. sezona.
Eko vožnja v ovinek je, da dovolj pred ovinkom (ali kakšno oviro) daš nogo s plina in ti avto brez zavor zmanjša hitrost na primerno za situacijo na cesti. Na ta način je korist večkratna- manjša obraba zavor, manjša poraba goriva, manjša obraba pnevmatik, manjši vplivi na okolje in več €€€ v denarnici.

Sem izrecno napisal "ne bremzam", tudi ko stopiš iz gasa mašina zavira in meče stran energijo, tudi ko dvigneš nogo pri hibridu gre energija v baterijo in pri tem nastajajo izgube, najbolje je jadranje v leru. Ampak poskusi to in boš presenečen kako avto počasi zgublja hitrost in boš v ovinek še vedno (pre)hiter.

Ampak to je brezpredmetna teorija zato sem dal
evil.gif
, ker če si hiter v ovinek izgubljaš energijo skozi večji kotalni upor, to se pa kar konkretno čuti.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:.... Ampak poskusi to in boš presenečen kako avto počasi zgublja hitrost in boš v ovinek še vedno (pre)hiter...
Kot sem v enem postu zapisal, imam pred hišo klanec in moram večkrat na prave zimske gume zgolj 30...50 m pred hišo montirati verige. Ima pa ta klanec tudi prednost. Vsakič, ko grem od doma dam avto v prestavo le za toliko, da se premaknem z mesta, potem pa ga dam iz prestave in se tako peljem navzdol tam 300. Torej ne bi bil nič presenečen.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik luka51 pravi:

v bistvu ne. ker potem moreš za ovinkom po nepotrebnem pospeševat in s tem višaš porabo gorivo. :D
Potem pa vseskozi vozi toliko, kot lahko pelješ skozi najbolj oster ovinek na poti pa ne boš višal porabe
evil.gif


Po drugi strani pa bi naj imel motor najboljši izkoristek pri tam 85..95 km/h in se poraja vprašanje ali bom porabil manj, če pospešim do optimalne hitrosti ali vztrajam pri vožnji s slabšim izkoristkom in morebiti porabim več
stupid-1.gif
85-95km/h je kvazi optimalno razmerje med porabo in potrebnim časom, da kam prideš (torej optimalen trade-off), če se ne motim je zadeva postala aktualna v času naftne krize.
Nima pa to skoraj nobene direktne povezave z optimalnim izkoristkom posameznega motorja.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Če se mene vpraša bi vsem jadralcem pobral avtomobile, pa naj se s kolesom vozijo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Če se mene vpraša bi vsem jadralcem pobral avtomobile, pa naj se s kolesom vozijo.
Če se mene vpraša, bi vsem fizikalcem prepovedal varjenje piva.
grims-1.gif

Vidiš, kako fajn je, da naju noben nič ne vpraša na te teme.
grims-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
85-95km/h je kvazi optimalno razmerje med porabo in potrebnim časom, da kam prideš (torej optimalen trade-off), če se ne motim je zadeva postala aktualna v času naftne krize.
Nima pa to skoraj nobene direktne povezave z optimalnim izkoristkom posameznega motorja.
Nima veze a ja kaj vse ne zveš na Alteju
stupid-1.gif

Če torej zanemarimo čas in vozim ali več (npr. 150 km/h) ali manj ( npr. 10 km/h) bo motor deloval optimalno=porabim manj goriva da pridem iz točke A v točko B? Ali mogoče motor pri najboljšem izkoristku porabi več goriva kot pa pri nekem slabšem izkoristku
stupid-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Če se mene vpraša bi vsem jadralcem pobral avtomobile, pa naj se s kolesom vozijo.
Če se mene vpraša, bi vsem fizikalcem prepovedal varjenje piva.
grims-1.gif

Vidiš, kako fajn je, da naju noben nič ne vpraša na te teme.
grims-1.gif

Sam jest tebe ne motim z varjenjem piva, jadralec pa še kako moti na cesti. Razlika a nede? Si mal falil primerjavo.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.366
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
85-95km/h je kvazi optimalno razmerje med porabo in potrebnim časom, da kam prideš (torej optimalen trade-off), če se ne motim je zadeva postala aktualna v času naftne krize.
Nima pa to skoraj nobene direktne povezave z optimalnim izkoristkom posameznega motorja.
Nima veze a ja kaj vse ne zveš na Alteju
stupid-1.gif

Če torej zanemarimo čas in vozim ali več (npr. 150 km/h) ali manj ( npr. 10 km/h) bo motor deloval optimalno=porabim manj goriva da pridem iz točke A v točko B? Ali mogoče motor pri najboljšem izkoristku porabi več goriva kot pa pri nekem slabšem izkoristku
stupid-1.gif
Da grem na tvoj nivo
grims-1.gif
. In kako je možno, da je v drugi 90km/h neoptimalno.

Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Sam jest tebe ne motim z varjenjem piva, jadralec pa še kako moti na cesti. Razlika a nede? Si mal falil primerjavo.
A da ne? Kaj te jaz vem, kaj ti spuščaš v zrak, ko variš tisto mlakužo v garaži, da ne govorimo o tem, da lahko kaj eksplodira (Joža za šankom to povedal
grin1.gif
.
Sedaj pa k meni: če me ne moreš na AC prehiteti, ko NA VOZNEM pasu jadram, imaš drugje problem, ne v meni. Kdaj me je pa nazadnje na regionalki kdo prehitel, se pa trenutno ne spomnim.
grims-1.gif

In glede na napisano tudi eko ''jadralec'' Gasper008 nima problemov s tem, sem pa prepričan, da ti mešaš eko jadralce z mečkači in sanjači. Tako da, jaz se ne bom spuščal na tvoje področje varjenja piva, ker nimam pojma o tem, ti pa pusti nas jadralce pri miru, ker tudi nimaš pojma o tem.
wink-1.gif

Pa še kratek nasvet, kako mečkača/sanjača ločiš od ''jadralca'': ta drugi ne bo skoraj nikoli pred ovinkom bremzal, medtem ko ta prvi obvladajo ''limanje'' na vetrobransko steklo pred ovinkom in potem gas do konca, ko je že na ravnini.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.497
8.862
113
Problem nastane, ko začno jadralci pretiravat in res sposobnih, ki to počnejo tako da ne motijo na cesti je malo. V katero kategorijo pašeš ti nebi vedel. Sploh v mestu so šparači z gorivom katastrofa. Ob zavijanjih absolutno prehitri, ker hočejo nest čimveč hitrosti naprej in ob tem pozabijo pešce, pol se pa vleče in vleče preden spet dobi not tistih 50 ali 60 odvisno od omejitve. Do totalne nesposobnosti koga spustit da se vključi, ni da ni. Tko da povezave z "mlakužo" še vedno ne vidim. Verjetno pa vem o vožnji več, kot ti o pivu....

 
Nazadnje urejeno: