Celoletne gume...

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.313
6.528
113
Tako je ja. Ne vem zakaj se pri nas folk osredotoča na super performance na snegu/ledu, če se zgodi pri nas tak scenarij mogoče enkrat letno?
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Tako je ja. Ne vem zakaj se pri nas folk osredotoča na super performance na snegu/ledu, če se zgodi pri nas tak scenarij mogoče enkrat letno?
Morda zato, ker on NE MORE ostati doma, medtem ko ti recimo lahko uživaš v toploti doma pri čajčku, če je zunaj sneg. Zato ON potrebuje top gume za sneg. Pa tudi, če jih bo rabil le enkrat letno.Se mu bodo takrat splačale.
To razumevanje mora iti v obe smeri
grims-1.gif
, da ne bo kakšnega nesporazuma.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.313
6.528
113
Saj nihče ne pravi, da takrat ne moreš na sneg, pač vozit moraš počasneje. Itak je že zdaj v petek bila hitrost na desnem 60kmh, večina šleparjev ima itak vedno letne
wink-1.gif
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.544
8.897
113
Se strinjam vse dokler avto res ostane doma. Vemo pa, da v veliko primerih ni tako.
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Recimo za pri nas bi bile ravno zato optimalne. Po snegu avto itak ostane doma, v vseh drugih okoliščinah so pa odlične, sploh pa so zelo podobne letnim gumam poleti.
Tako da: vsak polpismen si lahko izbere gumo, ki bo NJEMU in NJEGOVIM zahtevam in NJEGOVEMU načinu uporabe optimalna in se ni potrebno kregat, da je nekdo bedak, če ima x gumo, če bi lahko imel pa žnjo gumo, ki je pa tam in tam ultra super duper.
467716-post_slo.gif
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Citat:
Uporabnik darjan pravi:
Tako je ja. Ne vem zakaj se pri nas folk osredotoča na super performance na snegu/ledu, če se zgodi pri nas tak scenarij mogoče enkrat letno?
Morda zato, ker on NE MORE ostati doma, medtem ko ti recimo lahko uživaš v toploti doma pri čajčku, če je zunaj sneg. Zato ON potrebuje top gume za sneg. Pa tudi, če jih bo rabil le enkrat letno.Se mu bodo takrat splačale.
To razumevanje mora iti v obe smeri
grims-1.gif
, da ne bo kakšnega nesporazuma.

Tole si odlično napisal,vsak naj izbere po svoje in za svoje potrebe! Jaz recimo,če bi kupoval celoletne gume,bi raje izbral tiste,ki imajo najboljše lastnosti na snegu in ledu,tudi na račun malo slabših lastnosti na suhem!
Še vedno pa itak vsaj pri Crossclimatkah ni računice,ker za ceno štirih gum dobim 4x letne + 4x zimske gume...
 

alfabet

Fizikalc
17. jan 2014
1.122
4
38
Citat:
Še vedno pa itak vsaj pri Crossclimatkah ni računice,ker za ceno štirih gum dobim 4x letne + 4x zimske gume...

To ne drži. Za 195/65 R15 sem dal 74€ po komadu. Mi najdeš zimske in letne skupaj za ta denar, pa da niso čunga-lunga ali nalite? In upoštevati je treba še strošek premontaže 2x 30€ vsako leto.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
No, no, upoštevati je treba dva kompleta zdržita dlje, kar pa tistemu ki dela tako malo km nič kaj ne pomaga, ker se dva kompleta prej postarata.
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
No, no, upoštevati je treba dva kompleta zdržita dlje, kar pa tistemu ki dela tako malo km nič kaj ne pomaga, ker se dva kompleta prej postarata.
Točno.
zmaga.gif

Po mojih kalkulacijah izpred pol leta sicer žal ne dobiš dveh kompletov zimskih/letnih gum, če gledaš top razred gum. Če si pa nekje na srednjem ali nižje, potem pa bi morda šlo čez.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik alfabet pravi:
Citat:
Še vedno pa itak vsaj pri Crossclimatkah ni računice,ker za ceno štirih gum dobim 4x letne + 4x zimske gume...

To ne drži. Za 195/65 R15 sem dal 74€ po komadu. Mi najdeš zimske in letne skupaj za ta denar, pa da niso čunga-lunga ali nalite? In upoštevati je treba še strošek premontaže 2x 30€ vsako leto.

za 15 nisem delal izračuna,sem pa gledal za 17 col...nalite itak ne pridejo v poštev v nobenem primeru,tudi čungalunga ne,ampak recimo kakšne Kumho ali kaj podobnega so pa letne najmanj na ravni Crossclimatk,zimske pa v vsakem primeru boljše!
Zame ni dileme kaj bi raje vzel,vsak naj se odloči za svoje potrebe!
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.313
6.528
113
Kaj pa menjava 2x letno po 35€? Pa še to pri privatniku, uradni imajo za 18" lite cca 50€ menjavo. Da ne omenim zgubljenega časa in pa opcijo hranjenja gum. Če pri vulkanizerju še to nekaj stane, če pa doma pa odžira prostor.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.314
5.839
113
pri taščici
Ves koliko prostora šele avto odzre.
Na njegovo mesto lahko.postavis vsaj dvajset setov gum s platišči.
Ajd če si v bloku, avto pa na javnem parking pred blokom je to res malo bolj čudno, ampak....
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.313
6.528
113
Večina takih tu nas je iz blokov ja, če bi bila bajta je prostora polno na voljo.

Pa še takrat bi raje pustil pri vulkanizerju, ampak vsemu temu se izogneš če pač celoletne
smile-1.gif
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Ah ja, dva kompleta na felgah: top zimske in top letne, zamenjaš sam, če nimaš ravno dveh levih rok. Zate Darjan bi bila pa top izbira tale tanovi pižo, ki ga sedaj reklamirajo, saj zanj baje sploh ne rabiš zimskih gum.
grims-1.gif
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik stankozaspanko pravi:
Ah ja, dva kompleta na felgah: top zimske in top letne, zamenjaš sam, če nimaš ravno dveh levih rok. Zate Darjan bi bila pa top izbira tale tanovi pižo, ki ga sedaj reklamirajo, saj zanj baje sploh ne rabiš zimskih gum.
grims-1.gif
Odvisno od potreb. Sam imam dva avta. Na prvem imam dva kompleta litih platišč s top letnimi in top zimskimi gumami, na drugega pa sem letos dal celoletne izpeljane iz zimskih (boljše lastnosti pozimi in slabše poleti). Do hiše imam 180° rido in klanec, tako da kakšen zalet ne pride v poštev pa sem ob zadnjem sneženju s celoletnimi gumami rezal kolesnice v 20 cm snega. Vmes sem celo dvakrat obstal pa sem kljub temu prišel do parkirišča brez verig. Ob primerljivih pogojih pa na top zimske gume po sezoni ali dveh uporabe (in tam 4.000 km/sezono) tam 30 m pred garažo montiram verige.
Torej- prvo leto uporabe med namenskimi zimskimi gumami in celoletnimi nisem opazil omembe vredne razlike. Bom videl, do kod bom prišel v naslednji sezoni. Ali bom prišel do 30 m pred garažo, kot s top zimskimi gumami ali pa bom obstal 40 ali 50 ali... m pred njo.
evil.gif
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
- Mene letno prideta dve menjavi skupaj s hranjenjem 50€
- Ena guma me stane 50 € (Bridgestone zimske, Pirelli letne)
- CrossClimate stane 69 €

Dva kompleta mi zdržita 4 leta, CrossClimate bi zdržale koliko? Jaz jih nebi upal vozit 3. zimo, čeprav bi verjetno za poleti bile še vedno zelo dobre. Pa tudi celoletne je dobro vsake toliko časa premontirat, da se bolj enakomerno obrabljajo- to spet nekaj stane.

- CrossClimate: 276€ + prva menjava 25€ = 301 €/ 2 leti = 150 €/ leto
- Dva kompleta: 400€ + 50€ + 50€ + 50€ + 50€ = 600€ / 4 leta = 150 €/ leto

Meni je pri dveh kompletih edini minus velika gužva ko je treba menjat.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Gasper008 pravi:
- Mene letno prideta dve menjavi skupaj s hranjenjem 50€
- Ena guma me stane 50 € (Bridgestone zimske, Pirelli letne)
- CrossClimate stane 69 €

Dva kompleta mi zdržita 4 leta, CrossClimate bi zdržale koliko? Jaz jih nebi upal vozit 3. zimo, čeprav bi verjetno za poleti bile še vedno zelo dobre. Pa tudi celoletne je dobro vsake toliko časa premontirat, da se bolj enakomerno obrabljajo- to spet nekaj stane.
In zakaj misliš, da se celoletne hitreje starajo kot namenske. In zakaj misliš, da je 3 mm profil na zimskih gumah še ok, na celoletnih pa ne? Če se ti gume neenakomerno obrabljalo obstaja servis. Tudi namensko gumo ti slaba optika lahko zelo hitro uniči. S takšnimi ali drugačnimi predpostavkami lahko računsko dokažemo karkoli. Realnost pa je največkrat drugačna.

Pa ne vem zakaj vsi govorite o Michelinovi Crossclimate. Ta je bila na testu najvišje ocenjena a je celoletna guma izpeljana iz letne gume, zato je na snegu slabša od najslabše zimske gume. Če pa se pogleda kakšna Nokian ali Goodyear pa je na snegu boljša kot marsikatera zimska guma (tudi od tvoje Bridgestone npr.)

Vse pa je seveda odvisno, koliko km/leto narediš, kakšen avto imaš in kakšen voznik si.Če delaš do tam 15.000 km/leto moraš gume prej zamenjati zaradi starosti kot pa zaradi obrabe. V tem primeru z enim kompletom narediš tam 70.000 km v 10 letih, z celoletnimi pa bi toliko naredil v 5. letih. Na 5. let bi pa naj gume itak zamenjal, ne glede na to če profil še ustreza.
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.647
778
113
Govorim iz svojih izkušenj, in po teh mi še ni nobena guma zdržala kaj več kot 50k km, s celoletno bi naredil v dveh letih 40k km, potem bi prišla 3. zima, po tvoje bi bila to še super guma za zimo?

Zakaj se meni tako hitro obrabijo? Zato ker se ne vozim samo po AC, kot nekateri, ki klepajo 50k km letno, takim verjamem da zdržijo 70k km, meni pač ne, pa ni z optiko nič narobe. Imam pač dnevno 40 km podeželjske ovinkaste ceste z 90 kmh, gume že pri normalnih hitrostih trpijo, kaj šele če se kakšen pregleden ovinek odpelje malo hitreje.

Zimske so na avtu 4-5 mesecev letno, tako da to pomeni, da moje romajo v smeti po prevoženih dobrih 30k km.