TPMS senzor

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.517
59
48
Kranj
Verjetno če daš vsa kolesa brez senzorjev potem sistem ne tečnari takoj, ker ve da nekaj mutiš
wink-1.gif
pa te pusti malo dlje na miru.
Moja izkušnja to poletje, ko sem odšel na dopust je da me je sistem po 2km vožnje opozoril da nekaj ni vredu z gumo. Sem samo obrnil in šel do vulkanizerja. Je pregledal gumo pa je bila ok samo tlak je malenkost padel.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
sami strokovnjaki - no, saj smo na alterju, kajne

nekateri proizvajalci pač šparajo in imajo sisteme, pir katerih je treba vsak senzor posebej prožiti z ustreznim orodjem , da odda podatke v TPS enoto v vozilu
primer:renault megane 3, laguna itd, potem pa se je treba peljat nekako do 65kmh na uro da zadeva začne delovati

nekateri (tudi 10 let star audi) in npr clio do 2015 pa SAMI zaznajo senzorje po določenem času, tudi kodo vsakega posebej in kje se nahaja, le pogoj je, da mu rečemo univerzalcu lej, ti greš na audi a6 letnik 2005

VSE ZGORNJE NE POMENI, da sistem rabi toliko časa, da zazna prazno pnevmatiko, kar v bistvu zazna v nekaj sekundah
namen neposrednega ali direktnega sistema je, da se ne vozimo npr z 2 Bar če je potrebno 2.4 ali več, da o vodljivosti vozila ne govorimo

indirektni oz posredni sistemi, ki merijo preko ABS magnetnih ležajev/senzorjev, odpadejo po 2017, saj če vse 4 enako spustiš, ne pokaže napake

zdej v praksi zadeva špila bp, če imaš orodje za programiranje in če ima avto sistem, ki sam zazna nove senzorje/kode na vozilu in kje je kateri od novih senzorjev (še enkrat, to dela že na 12 let stari audi kanti)
v kolikor ne, je v praksi katastrofa, saj recimo potrebuješ še EOBD dostop do TPS krmilnika in potem še določen režim vožnje
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Ksz
Kdaj pridejo senzorji za zarosene šipe, za sneg na strehi, lučeh....
Pozimi se lahko voziš s prizganimi lučmi, pa zato praktično nihče ne ve, ker imaš sneg čez njih.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Vse super fajn, klobasanje, nisi pa povedal nič -torej zakaj potrebujejo ti senzorji ohohoho časa, da zaznajo napako?

Predvidevam, da zaradi baterijsko gonjenega senzorja, kateremu še povrh ni možno 123 menjat baterije. Senzor gre vsake toliko časa iz deep sleep, pomeri tlak/temperaturo, javi glavni enoti in gre nazaj pančkat. Druga varianta je, da je v stanju deep sleep kjer samo posluša, kdaj mu centralna enota naroči, naj opravi meritev. Ta druga metoda požre nekoliko več baterije, bi pa bila bolj zanesljiva, saj bi lahko avto pomeril ob kontaktu in javil napako, še preden bi speljali...

Tretja možnost so pa centrifugalna stikala, ki se sklenejo ob dovolj veliki hitrosti in v kombinaciji z intervalnim javljanjem...

Bom videl, kako hitro zaznajo ti nachbau kiti, ki se privijejo na ventilček...
 

sandichamp

Pripravnik
10. avg 2007
468
16
18
Meni se je na Fiat Dobloju prižgalo opozorilo takoj ko je tlak zraka padel pod 2,7 Bara. Ko so mi zaflikali gumo je trajalo nekaj sto metrov, da je opozorilo ugasnilo.

LP Sandi
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
Citat:
Uporabnik Gargy pravi:
Vse super fajn, klobasanje, nisi pa povedal nič -torej zakaj potrebujejo ti senzorji ohohoho časa, da zaznajo napako?

Predvidevam, da zaradi baterijsko gonjenega senzorja, kateremu še povrh ni možno 123 menjat baterije. Senzor gre vsake toliko časa iz deep sleep, pomeri tlak/temperaturo, javi glavni enoti in gre nazaj pančkat. Druga varianta je, da je v stanju deep sleep kjer samo posluša, kdaj mu centralna enota naroči, naj opravi meritev. Ta druga metoda požre nekoliko več baterije, bi pa bila bolj zanesljiva, saj bi lahko avto pomeril ob kontaktu in javil napako, še preden bi speljali...

Tretja možnost so pa centrifugalna stikala, ki se sklenejo ob dovolj veliki hitrosti in v kombinaciji z intervalnim javljanjem...

Bom videl, kako hitro zaznajo ti nachbau kiti, ki se privijejo na ventilček...

Še enkrat preberi - kdo ti je rekel, da rabijo toliko časa, da zaznajo napako?
ponastavitev pri novih senzorjih potrebuje nekaj časa, oz. recimo raje vožnje
kdo ti je rekel da gre v deep sleep? V deep slep so samo, ko vgrajeni pospeškometer zazna, da se kolo praktično ne vrti več (senzor miruje).
Tukaj imam diplomsko nalogo enega fanta s tega prodročja, kjer je celo meril natančnost odjema tlaka in je zadeva izjemno natančna (ne bom šel še enkrat brat). Sistemi so različni, ja, pri 12 let starem audiju ti javi napako na tlaku TAKOJ, ko daš kontakt - lahko ti tudi demonstriram če imaš željo.
Lahko te tudi povabim na šolanje (plačljivo) za TPMS, kjer so predstavljeni vsi sistemi, delovanje, ponastavitve in uporaba opreme ter praktično delo na vozilih.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
priporočam branje tudi Tadej Šprah, diplomska naloga, Ocena pogreška senzorskih ventilov v sistemu za kontrolo tlaka v pnevmatikah.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

1.) Napisal sem, da predvidevam - nikjer nisem nič trdil
2.) Napisal sem možnosti, zakaj tako dolgo rabijo
3.) Ponastavitev ne more trajati tako dolgo - imam precej izkušenj s senzoriko in pri ponastavitvah govorimo v ms, v redkih primerih v sekundah (nihanje merjenje vrednosti)
4.) Kako vezo imajo pogrešek TPMS senzorjev z odzivnim časom?
5.) Da Audi (tisti 12 let stari) javi takoj ob kontaktu, potrjuje moje razmišljanje
6.) Senzorji javljajo tlak v intervalih zaradi varčevanja z baterijo (ki je ponavadi nezamenljiva)

Še odgovor na vprašanje mojemu stanovksemu kolegu, zakaj potrebujejo senzorji toliko časa:

Citat:

It is designed to transmit every minute, five minutes or 20 minutes in normal conditions... Gen­erally, an OE battery will last five to 12 years and the average is seven years. Sensors usually transmit less while a vehicle is stopped, more often while it’s in motion, and a lot more as it accelerates or decelerates. A constant speed, such as highway driving, allows sensors to transmit less often.
 

Hondi

Majstr
18. avg 2007
3.369
302
83
vse ok razen točka 3 - dejansko traja tako dolgo, zadeva je razvidna na zaprtem delu tyresure portala kjer so detaljni postopki ponastavitev sistemov, npr pri megane III je navodilo, da pelješ med 20-65 km/h do 20 minut
pri omenjenem predpotopnem audiju stisneš v MMI 2G reset in se ponastavi ter začne kazati v 100 metrih

eno je teorija, drugo pa praksa

še zate in za tvojega stanovskega kolega: napisal si da grejo v deep sleep - to gredo samo in le v primeru, da vozilo stoji cca 15-20 minut in pospeškometer v senzorju ne zazna gibanja
kaj ima veze omenjena diploma? Naslov je eno, kaj vse uporabnega piše v njej, pa drugo

čak, jaz sem ti odgovorjal na ta tvoj stavek, to ni trditev, le predvidevanje?"torej zakaj potrebujejo ti senzorji ohohoho časa, da zaznajo napako"
drugič napiši v smislus "zakaj naj bi potem ti senzorji potebovali ohoho časa" :D

pa mirno kri :D
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Ali so v furgon kombijih ti senzorji že obvezni ali še ne?
Kakšni senzorji so v fordih in za kakšen denar se jih da dobiti. pO možnosti pri nas.

Ali je potrebno še kaj šariti po SW, ali je dovolj samo montaža v platišče.
 
Nazadnje urejeno:

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.372
155
63
Za Forda mi je forumas ponudil pred letom najnizjo ceno med 45 in 55 €.
Zaenkrat se nisem odlocil za to. Furam pa dva kompleta, enega zsenzorji, enega brez.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.299
3.408
113
Furgoni so brez.
Imamo leto dni starega Transporterja in je brez,če je potniški pa ima serijsko.
Še ena cvetka EU birokracije
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.263
5.820
113
pri taščici
Hvala obema za potrditev. Prodajalec mi namrec prodaja skupaj z dodatnimi platisci za furgona tudi TPMS senzorje.
Se ena cvetka slo prodajalcev. Poleg tiste da se danes ne vem kako zgledajo "tirnice" v tovornem prostoru. Razen neke povrsne slike s tuje spletne strani.
Me prav zanima kaj bomo prevzeli cez teden ali dva in ce bomo paleto lahko vezali kako drugace kot v tiste rinke ob strani.
bonk.gif
 
Nazadnje urejeno:

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.023
313
83
Goriska
Brat je kupil novo corso E.

Sedaj bi rad kupil še ločene jeklena platišča 15 col za zimski set in me zanima, kje bi najceneje dobil TPMS senzorje za omenjeni avto in katere?

Hvala